Rechtszaken. Candidaatstellingen Gemeenteraden. Gemengd Nieuws. Ridderkerk. F. J. W. Drion, v. i. Rotterdam I. H. SpiekmaD, s. d. a. p Rotterdam Et. H. Spiekman, s. d. a. p Rotterdam IV. Joost van Vollenho ven, v. 1. Rotterdam V. J. ter Laan, 8. d. a. p Schoterland. Mr. M. Mendels, s.d.a.p Utrecht I. Mr. Dr. J. H. W. Q, ter Spill, v.l. Utrecht II. Dr. J. v. Leeuwen s.d.a.p Veendam. Mr. G. W. Sannes, s.d.a.p, Weststellingwerf. F. W. N. Hugen holtz, s. d. a. p. Winschoten. Dr. D. Bos, v. d. Zaandam. J. E. W. Duys, s. d. a. p, Zuidhorn. E. M. Teenstra, v. d. Zutphen. F Lieftinck, u. 1. Zwolle. F. M. Knobel, v. 1. Stand der partijen. De Tweede Kamer telde Rechts. Roomsch katholieken 26 Anti-revolutionairen21 Christelijk historischen 12 Totaal 59 Links. Vrij liberalen4 Unie liberalen"21 Vrijzinnig democraten Sociaal democraten7 Totaal 41 De stand is door de verkiezingen als volgt geworden Coalitie. By candidaatstelling gekozen verklaard Roomsch katholieken Bij eerste stemming verkozen Roomsch katholieken 19 Anti-revolutionairen10 Christelijk historischen Totaal 40 Concentratie. Vry liberalen2 Unie liberalen Vryz. Democraten2 Totaal 11 Afzonderlijke part yen. Vry Chr. hist Soc. Dem. Arb. Partij De uitslag der Herstemming was dat werden verkozen Roomsch katholieken Anti-revolutionairen Christelijk historischen 1 Totaal 3 Concentratie. Vrij liberalen Unie liberalen13 Vrijz. Democraten 'Totaal 26 Afzonderlijke partijen. Vry Chr. hist. 1 Soc. Dem. Arb. Party 17 De nieuwe Kamer telt dus Links 55. Rechts 45. En wel naar de volgende samen stelling Coalitie. 25 Roomsch katholieken, 11 Anti revolutionairen, 7 Christelijk histori schen, samen 43. Concentratie. 10 Vry liberalen, 20 Unie liberalen, 7 Vrijz. democraten, samen 37. V o o r t s 18 Sociaal democraten, 2 Vrij christe lijk hist, (de laatsten by Rechts geteld). Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van de zuivel commissie voor Zeeland de heeren J. H. O. Domiuicus te Kruiningen, G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg, W. Kakebeeke te Goes en C. A H. Wagtho te Tholen. M. CrL Het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandsche Landbouwvereeni ging besloot de opening van de nationale en internationale landbouwtentoonstel lingen te 's-Gravenhage in 1914 te ver vroegen en te stellen op Vrijdag 29 Augustus des namiddags ongeveer 12 uur. De historische optocht ter viering van onze honderdjarige onafhankelyk heid is thans vastgesteld op 5 Sept. De historische tentoonstelling wordt ge opend 1 Augustus. In de week na« 31 Augustus wordt een groot kinderfeest op den Koekamp aan 40.000 school kinderen aangeboden, waarbij de Ko ningin zich tusschen de kinderen zal bewegen. M. Crt. AXEL, 27 Juni 1913. Woensdagavond werd alhier in het Vereenigingsbouw" onder voorzitter schap van den heer L. J. den Hollander de jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Ambachtsbelang". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal steunende leden 78 be droeg. De afgeloopen cursus werd ge volgd door 19 deelnemers. De inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen 1060,846, waaronder f 125 subsidie van de gemeentej 125 subsidie van de provincie en 112,50 ryks-subsidie (zijnde een vierde van de jaarlijksche subsidie); verder opgenomen kasgeld 500, contributie steunende leden 102 en schoolgeld 61. De uitgaven be droegen 966,98s, waaronder 453,10 aan den directeur en de beide onder wijzers, 174,826 aan leermiddelen en 90 voor 9 uitgeloote rentelooze aan deelen van 10. Het batig saldo be droeg 93,86. De altredende bestuurs leden, de heeren L. J. den Hollander, Ph. A. Knieriem en H. van Luijk werden met overgroote meerderheid van stem men herkozen. De opkomst was niet druk. Ot de oorzaak daarvan ligt, dat velen nieuws gierig waren naar den uitslag dei Kamerverkiezing ol dat men liever niet vergadert in het „Vereenigingslokaal", is ons niet bekend. Maar wenschelijk was het toch zeker, dat de belangstel ling in den toestand dezer nuttige ver eeniging meer tot uiting kwam en vooral op een vergadering, waar jaar verslag wordt uitgebracht. Donderdagavond werd alhier ten overstaan van den heer C. van den Broeke, bouwkundige alhier in het hötel „Willem III" by den heer J. van den Bon aanbesteed het bouwen van een gedeelte landbouwschuur aan een be staande ter plaatse, met bijlevering van bouwstoffen. De uitslag daarvan is dat inschreven voor het metselwerk Jac. Hough, Axel, 2928 P. de Jonge, Axel, 2900 C. A. v. Fraaijenbove, Zaamslag, 2190 en L. de Visser, Zaamslag, ƒ2115; voor het timmerwerkA. D. Kaijzer, Zaamslag, ƒ2412; A. van't Hoff, Axel, f 2290 J. C. Kaijzer, Zaamslag, 2265 A. P. Butler, Axel, f 2195 en C. C. H Wisse, Zaamslag, f 2084 en in massa f 4270. Het werk is gegund aan L. de Visser en C. H. H. Wisse, voornoemd. Gisterenavond sprak alhier nog maals het Tweede Kamerlid De Jong, ter aanbeveling van de candidaturen Van Dixhoorn en Kramer voor de Prov. Staten. Voor een zaal vol aandachtige toehoorders waarschuwde spr. niet voor het Roomsche gevaar, maar voor de bedreiging der coalitie, die beweert, dat de belangen des lands zijn overgeleverd aan ongeloovige socialisten, terwijl de katholieke en anti revolutionaire kiezers op advies door niet deel te nemen aan de herstemming, zooveel mogelijk heb ben medegewerkt, dat de socialisten gekozen werden. Zulke raadgevingen achtte spr. veel gevaarlyker, dan het stemmen op een vrijzinnige Spr. spoorde aan om trouw te blijven aan de liberale partij, by alle verkie zingen. Gok voor de Statenverkiezing en ook voor de eerstvolgende Kamer verkiezing, die geen 4 jaar op zich zal laten wachten, als de christelijke partij het kan gedaan krijgen om door middel van de Eerste Kamer het Linksche Kabinet te noodzaken tot aftreden. De rede werd meerm&len door applaus onderbroken, en ook toen de voorz. den spreker dankte en, nu op het gewicht der Statenverkiezing was gewezen, aan drong op links stemmen en zoo bij Staten- als bij raadsverkiezing volgde een langdurig applaus. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 29 Juni 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure De Heer Smallegange. (van Breda). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Door C. M. K., 62 jaren, beurtschipper te Terneuzen, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van den 24 Juni jl., waarbij hij wegens het niet aanhouden van een loonlijst ingevolge de Ongevallenwet is veroordeeld tot 30 b<?ete of 10 dagen hechtenis. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor den gemeenteraad zijn officiéél candidaat gesteld Boschkapelle. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn gekozen verklaardJ. Truyman (aftr.) en P. A. Stallaert-Perdaan (aftr.). Clinge. Bij de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad zijn can didaat gesteldP, Bolsens, A. Cam- maert (aftr.), P. F. Hageman (aftr.), F. E. van der Heyden en J. Valent. Er was eene vacature wegens over lijden, terwijl het aftredend lid Th. Praet door niemand is candidaat gesteld Stemming 4, eventueele herstemming 16 Juli. Graauw. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn ge kozen verklaard P. A. Baert (aftr.) en P. A. van Campen (aftr.). Hengstdtyk. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn gekozen verklaard L. Kerckhaert (aftr.) en H. Schelfhout (aftr.). Hoek. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld: J. Dekker (aftr.), H. van Doe selaar, W. C. de Feijter, J. de Jonge, M. de Jonge, F. Kaan, aftr.). Stemming 4, eventueele herstemming 15 Juli. Hulst. By de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld J. B. de Boy, Th. C. Fassaert (aftr.), A. Hangelbroek, H. M. F. Ver- wilghen (aftr.) en H. H. M. Wauters(aftr). Stemming 8 Juli. Koewacht. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn ge kozen verklaard C. J. Dorsselaer (aftr. lid) en Th. E. Persijn (aftr. lid). Ossenisse. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn geko zen verklaard: P. J. Adriaansens en P. A. Warrens (beiden aftredend.) Philippine. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld J. F. Taelman (aftr.), F. A. Ramraeloo (aftr.), E. A. Rammeloo en P. A. Voerman. Stemming 30 Juni, eventueele her stemming 7 Juli. Sas van Gent. Bij de verkiezing ran 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteldA. F. Genbrugge, C. D. van Putte, P. A. Neeteson, Ch! P. A. Pauwels (aftr.), P. F. de Vleesch- 3, eventueele herstemming Stemmin 14 Juli. De heer H. Gross (aftr.) stelde zich niet meer herkiesbaar. St. Jansteen. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad ziin candidaat gesteld: A. de Beule, G.de Buck (aftr.), A. C. Locketeer, J. Vael (aftr.), A. P. M. Vermandei (aftr.) en J. Vinck. Stemming 3, eventueele herstemmine 15 Juli. Stoppeldijk. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld Th. A. A. Adriaan sens, P. Buijsrogge (aftr.) en S. E. de Munck (aftr.). Stemming 2, eventueele herstemmine 10 Juli. Voor een vierden candidaat was een lijst ingeleverd ten huize van den gemeente-secretaris en niet op het ge meentehuis, waardoor die lijst natuurlyk buiten aanmerking blijft. Ter Neuzen. Door de liberalen A. H. Donze, R. Drost en A. C. Lensen, (aftr. leden.) Door de Christelijk-historischen R. Scheele Dz., (aftr. lid). Door de anti-revolutionnairen W. Bedet, D. Scheele Az en R. Scheele Dz. (aftr. lid). Door katholieken P. de Bakker, D. Scheele Az., W. Bedet en R. Scheele Dz. (aftr. lid). Door een groep werklieden N. A. Hamelink en J. F. Verlinde. Van wege F. C. den Hartigh e. a. (comité voor de gemeenteraadsverkie zingen) P. de Bakker en L. J. van der Moer. Stemming 4, eventueele herstemming 15 Juli. Westdorpe. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zyn can didaat gesteldE. J. L. Kieboom, B. J. M. van Waes en Cam. van Waes (aftr.) Stemming 3, eventueele herstemming 15 Juli. De heer P. van Waes (aftr.) stelde zich niet meer herkiesbaar. Zaamslag. 24 Juni. Heden werden voor 4 vacatures in den gemeenteraad van liberale en chr. historische zijde candidaat gesteld de heeren Abr. Deeg Jacz. (lib.), D. Dees (chr. hist.), W. Dees (lib.) en W. Scheele (aftr. chr. hist.) en van de anti-revolutionnaire zijde de aftredende heeren Joh. de Feijter, J. de Putter Cz. en C. A. Wisse. Voor de 4de vacature is van deze zijde geen candidaat gesteld. Stemming 1, eventueele herstemming 11 Juli. Zuiddorpe. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn ge kozen verklaard C. van Waes (aftr.) en B. C. Puylaert (aftr.). Van een dame, die het Prinsesje wilde zien. Toen de Koninklijke Familie in den Taunus verblijf hield, woonde daar op eenigen afstand een bejaarde Holland- sche dame met haar gezelschapsjuffrouw. De oude dame zou zoo gaarne eens het Prinsesje gezien hebben, doch ze kon niet loopen en op haar wandelritjes was zij nooit zoo gelukkig, de Konink lijke Familie te ontmoeten. De gezelschapsjuffrouw trok toen de stoute schoenen aan, en zonder dat haar mevrouw het wist, ging ze naar de Koninklijke villa en vroeg een hofdame ot het mogelijk wTas, dat haar meesteres het Prinsesje eens zou kunnen zien. i. v. door vooruit te waarschuwen, wanneer en waarheen Prinses Juliana uitging.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2