Xo. 26. Zaterdag 28 Juni 1913. 29e Jaarg. Ds dochter van den Spion. Nieuws- en Advertentieblad voor Zoon wscli- VI aan d oron. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHEfgCOlJRANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De berichten van den Balkan wijzen op een lichte verbetering van den toe stand. Danef is naar St. Petersburg vertrokken. Het voorbehoud, dat de Bulgaarsche regeering nog heeft ge maakt, schijnt zich te bepalen tot het uitdrukken van de hoop dat de scheids rechterlijke uitspraak rekening zal hou den met de verdragen van 1912. Deze inschikkelijkheid vloeit voort uit de gewijzigde houding van Rusland, dat heeft opgehouden voor Servië partij te trekken. Dat de koning van Servië Pasjits opnieuw met de vorming van een ministerie heeft belast is het tweede gunstige teeken. De kabinetscrisis was, naar men weet mede een gevolg van de gewijzigde houding van Rusland, die tot een sterkere pressie op Servië aan leiding was. Pasjits vertegenwoordigde in het kabinet het verzoenend element en de al of niet aanvaarding van de scheidsrechterlijke uitspraak van Rus land was de kwestie die de minister crisis deed ontbranden. De Servische politiek heeft dus de richting van ver zoening en toegeven ingeslagen. Men zegt te Belgrado dat Russische invloed koning Peter deed besluiten het ontslag van Pasjits te weigeren. In sommige berichten wordt de ver wachting uitgesproken, dat ook Pasjits naar St. Petersburg zou gaan. Dat kan echter niet het geval zijn, als Pasjits voor de Skoepsjtina, die bijeengeroepen is, den toestand zal ontvouwen en van haar een uitspraak over de kwestie van de arbitrage van Rusland zal vragen. Dit bericht wyst erop dat de handhaving van het ministerie Pasjits, dat nu staat ot valt met de aanvaarding of de ver- Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden 34, Hij had steeds het woord, waarvan hij verkondiger moest zijn, op de lippen, maar ook altijd de hand klaar om buks of dolk te grijpen en daarvan gebruik 'e maken tegen mensch of dier, al naar mate de omstandigheden dit vereischten. Similoff verafschuwde hem, maar zijn frees was even groot als de tegenzin dien hij omtrent de pope koesterde. 'Was door die vrees, dat hij dien man hijzonder welwillend behandelde, wel wetende, dat de geestdrijver de kleinste heleediging of terugstelling door een hlauwe boon of een goed gerichte dolk stoot wreken zou. De aderen in het it van den pope zwollen al meer en heer. Van minuut tot minuut scheen tijne dronkenschap een hoogeren graad te bereiken. Similoff verkeerde in eene moeilijke toestand; hij trachtte de beide andere werping van de Russische arbitrage, slechts voorloopig is en ervan afhangt of de Skoepsjtina het ministerie haar vertrouwen schenkt. In een Balkan- staat als Servië hebben kroon en minis terie betrekkelijk weinig gezag tegen over den wil des volks en in het bij zonder van het leger, men kan dus aannemen dat de koning en de minister president tegenover het drijven van het leger een sanctie door de Skoepsj tina van hun vredelievende politiek wenschelijk achten. Of de Skoepsjtina die sanctie geven zal moet men af wachten, maar waarschijnlijk zal het niet met algemeenestemmengeschieden, want de oppositie, die tot nog toe Pasjits heeft gesteund, heeft thans on omwonden verklaard, dien steun dan alleen te zullen blijven verleenen, als Pasjits het standpunt handhaaft, dat hij nl. met kracht voor de levensbelangen van Servië zal opkomen. Volgens de Prawda liggen in de Ser vische staatskas 60 miljoen dinar voor den oorlog met Bulgarije gereed. Albaneezen uit Zuidelijk Albanië heb ben zich in een verzoekschrift aan keizer Frans Jozef beklaagd over de behandeling, die zij van de Grieken ondervinden. 80.000 schapen hebben de Grieken hun ontroofd. Met geweld worden zij gedwongen om in volksver gaderingen voor Griekenland te betoo- gen. Zij verzoeken den keizer te be werken, dat hun land bij het nieuwe Albanië komt. Volgens een bericht uit Athene heeft de voorloopige Albaneesche regeeriug besloten bonden te vormen en naar de streken te zenden, die door de Grieken zijn bezet, teneinde botsingen uit te lokken, die een tusschenkomst van de belanghebbende mogendheden tenge volge zouden kunnen hebben. N.R.C. personen kenbaar te maken den pope te bewegen, dat hij met hen zou vertrekken. Maar Zee wilde daarvan niets weten. Bij alle duivels, de baron schijnt, niettegenstaande de zaken zoozeer naar wensch gaan, gierig te worden. Nu, waar blijven de roebels?" Hij gaf met de vuist een slag op de tafel, zoodat deze dreunde. »Gij dwaalt vadertje, de heeren hebben hun gerecht aandeel reeds bekomen.'' Zee sprong op en wilde hen aanvallen. Genoeg, geen ruzie, pope; hier, je aandeel ligt reeds gereed Kapitein Gajkowitch schoof hem een pakket met geld toe. »Indien de schoft mij eens bedroog." Similoff keek nauwkeurig naar het bedrag, dat de pope telde. »Hij deelde beter dan redelijk was 1" Eindelijk slaagden de Bocchezen er in den wankelenden pope uit SimilofFs woniug te verwijderen, maar zij moesten er op verdacht zijn, dat die man hierin Castelnuovo, waar zich de soldaten des keizers bevonden en menigeen gevonden werd, die Oostenrijk vriendschappelijk gezind was, niet veel beweging maakte en misschien door een onvoorzichtig FRANKRIJK. Verscheidene bladen bespreken de reis van Poincaré naar Londen en zeggen, dat de hartelijke ontvangst, die er aan Poincaré bereid is, recht streeks naar het hart van alle Franschen zal gaan en een bewijs is voor de vastheid der entente cordiale, de toe nemende vriendschap der beide landen en hun gemeenschappelijke liefde voor den vrede. De Gil Bias is van meening, dat de tafelrede van den koning op byzondere wijze boven de banale woor den gaat, die bij dergelijke gelegenheden gewoonlijk gehoord worden. N. R. Crt. MAROKKO. Een officieel telegram uit Tetoean meldt, dat de Spaansche strijdmacht, tegenover de groote troepenmacht, die de vijand samentrok om de Spanjaarden aan te vallen, aanvallenderwijze te werk is gegaan. Na een hardnekkig gevecht is de vijand uiteen geslagen en teruggetrokken met groote verliezen. De Spanjaarden hadden aan dooden 3 officieren en 30 soldaten1 kolonel, 4 officieren en 48 soldaten gewond. Volgens officieele berichten uit Larasj hadden de Spanjaarden in de twee ge vechten tusschen Tsenin Tabra en Tabra Elksar 6 dooden. Het aantal gewonden is niet bekend; de vijand heeft twee gevangenen achtergelaten en 27 dooden. TV. R. Ct. De Kamerverkiezingen. Blijkens den uitslag der herstem mingen ter verkiezing van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn j.l. Woensdag 25 Juni gekozen 1 Roomsch-Katholiek, 1 anti-revolutio- woord de geheele onderneming in de waagschaal zou stellen. Zij namen hem bij de armen, kochten onderweg nog eene hoeveelheid brandewijn, sleepten hem als 't ware naar hunne boot, staken van wal en lieten den pope zóó veel drinken, dat hij volkomen bewusteloos werd en te behandelen was als een stuk hout. Nadeel kon hij nu door zijn dron kemanspraatjes althans niet meer uit richten. Similoff haalde weder ruim adem, toen hij van dit voor hem zoo lastige bezoek verlost wasafgemat en vermoeid wierp hij zich op het rustbed. Heden was dat pijnlijke samenzijn gelukkig achter den rug, maar wie stond er hem borg voor, dat 't zich morgen niet, en misschien nog in erger mate, zou herhalen Blijkbaar ondervond hij hoe vernede rend zulk een verkeer voor hem was, voor hem, een man van kennis en opvoeding, die steeds gewoon was geweest in de voornaamste gezelschappen te verkeeren. Gaarne h'ad hij dergelijkebijeenkomsten voorkomen, was hij die onzuivere atmos feer ontioopen en had hij slechts voor zich zeiven en zijne dochter geleefd, doch het onmogelijke daarvan werd tegelijker - nair, 1 christelijk-historisch, 8 vrij-libe- raleu, 13 unie-liberalen, 5 vrijzinnig democraten, 1 vry christelijk-historisch en 17 sociaal-democraten, in de volgende districten Alkmaar. Jhr. Mr. P. v. Foreest, v. 1. Amersfoort. Mr. W. H. de Beaufort v.l. Amsterdam I. Dr. H, F. R. Hu- brecht, u. 1. Amsterdam II. Mr. M. Mendels s.d.a.p. Amsterdam V. Th. M. Ketelaar, v. d. Amsterdam VII. Walrave Boisse- vain, v. 1. Amsterdam VIII. A. B. Kleerekoper, s. d. a. p. Amsterdam IX. W. H. Vliegen s.d.a.p. Apeldoorn. Mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, c. h. Appingedam. J. H. Schaper, s. d. a. p. Arnhem. K. Eland, u. 1. Bergen op Zoom. W. J. F. Juten, r. k. Beverwijk. Mr. L. N. Roodenburg v.d. Brielle. A. Roodhuyzen, u. 1. Dordrecht. Mr. M. M. Schim v. d. Loefif, u. 1. Enschedé. J. W. Albarda, s. d. a. p. Franeker. W. P. G. Helsdingens.d.a.p. Gorinchem. Prof. Mr. A. C. Visser van IJzendoorn, v. 1. Gouda. Jhr. Mr. U. Th. C. van Doorn, u. 1. 's-Gravenhage I. K. ter Laan s.d.a.p, 's-Gravenhage II. Mr. W. Dolk, u. 1. Groningen. Dr. D. Bos, v. d. Haarlem. Mr. D. Fock, u. 1. Helder. Mr. Th. H. de Meester, u. 1. Hoogezand. H. Spiekman, s. d. a. p. Hoorn. W J. E. H. M. de Jong, u. I. Kampen. Dr. E. J. Beumer, a. r. Leeuwarden. Mr. P. J. Troelstra, sdap. Leiden. Prof. Mr. J. E. Heeres, u. 1. Lochem. Mr. G. Jannink, u. 1. Middelburg. Mr. E. E. v. Raalta, u. 1. Ommen. Mr. C. G. A. Bichon van IJselraonde, v. c. h. tyd maar al te goed door hem ingezien. Verplicht om bijna enkel te leven van hetgeen hij met zijn spioneeren verdiende en de overschotten die op onrechtmatige wijze in zijn zak terecht kwamen, kon hij niets anders doen, dan op zijne hier uiterst onaangename post blijven. Geheel en al ontstemd begaf hij zich naar zijne dochter, om uit hare licht blauwe, dagheldere oogen troost en nieuwe levensmoed op te vangen. »Geve de hemel, dat zij er nooit iets van te weten komt" zeide hij tot zich- zelven, wel wetende dat Marie Esther's rein gemoed de diepste afschuw zou koesteren voor den man, die zoo laag handelde, zelfs al was die man haar vader. Hij vond zijne dochter op het balkon, met de anders zoo vlijtige handen wer keloos in den schoot, maar ook by haar werd door hem heden geen troost in het leed gevonden. Beider stemming was en bleef gedrukt, de baron gaf zich geen moeite om de redenen van de neerslach tigheid zij De dochter gewaar te worden en zij zelf bemerkte nauwelijks hoe weinig opgeruimd haar vader was. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1