Ommen: Mr. C. Bichon v.TJsselmonde, wild c. h. en Dr. J. Th. de Visser, c. h. RidderkerkMr. A. R. P. C. baron van der Borch van Verwolde, a. r. en P. J. W. Drion, v. 1. Rotterdam IB. J. Gerretson, c. h. en H. Spiekman, s. d. a. p. Rotterdam IIH. Spiekman, s. d. a. p. en Dr. W. B. van Staveren, a. r. Rotterdam IV J. F. Heemskerk, a. r. en Joost van Vollenhoven, u. 1. Rotterdam V Mr. A. de Jong, a. r. en J. Ter Laan, s. d. a. p. SchoterlandMr. J. Limburg, v. d. en Mr. M. Mendels, s. d. a. p. Utrecht IW. C. baron Roëll, c. h. en Mr. dr. J. H. W. Q ter Spill, v. 1. Utrecht IIJ. S. F. v. Hoogstraten, a. r. en Dr. J. van Leeuwen, s. d. a. p. VeendamMr. G. W. Sannes, s. d. a. p. en Herman Snijders, v. d. WeststellingwerfF. W. N. Hugen- holtz, s. d. a. p. en Prof. dr. P. H. Kohn8tamm, v. d. Winschoten Dr. D. Bos, v. d. en L. M. Hermans, s. d. a. p. Zaandam J. E. W. Duys, s. d. a. p. en Mr. J. Limburg, v. d. ZuidhornE. M. Teenstra, v. d. en A. Zylstra, a. r. ZutphenF. Lieftinck, u. 1. en J. R. Snoeck Henkemans, c. h. ZwolleA. baron van Dedem, c. h. en F. M. Knobel, v. 1. Uit de Pers. Wij laten bier enkele korte beschou wingen volgen, door de politieke bladen onmiddellijk na den uitslag gegeven. De grondtoon dezer beschouwingen is in de liberale organen, dat de Coalitie de nederlaag heeft geleden. „Zoo ernstig is deze uitslag voor haar aldus de 'N. R. Crt., dat er groote kans bestaat, dat zy bij de herstemming door verschillende dreigende verliezen in de minderheid zal gebracht worden. In een elftal districten zal zij met niet veel uitzicht op de overwinning den strijd opnieuw moeten aanbinden en er zijn er nog enkele, waar de keuze van een vryzinnige ot van een sociaal-demo craat niet geheel buitengesloten is". En verder „Deze beweging is in de eerste plaats ten goede gekomen aan de sociaal democraten. Waar zy in 1909 by de eerste stemming nog geen enkel lid van hun partij gekozen zagen, werd nu hun leider, mr. P. J. Troelstra, reeds onmiddellijk als vertegenwoordiger van Amsterdam III aangewezen. Over de geheele vrijzinnige linie is er kans op winst, meent het blad. „Ons volk heeft de Coalitie doen weten, dat het geen coalitie-regeering meer wenscht, dat het er ruim genoeg van heeft", aldus het Hbld. „Indien alle kiezers, die nu hebben getoond de politieke zuivering het eerste noodige te achten, blijven volharden dan brengen de herstemmingen ons een belangrijke linksche meerderheid. „In totaal zijn er 47 herstemmingen, zegt de Tel. waarvan verm. 42 ten voordeele van Links, en 2 ten voordeele van Rechts zullen uitvallen, terwijl 3 zeer dubieus zyn. Volgens deze berekening zou Links een meerderheid krygen met minstens 54 tegen 46." En verder „Op een dozijn sociaal-democraten in de Tweede Kamer scbynt men veilig te kunnen rekenen. 01 dit aantal groot genoeg zal zijn, om de fractie te doen deelnemen aan een eventueele Regee ring? Mr. Troelstra minister van Ju stitie Ot de heer Van Kol minister van Koloniën Een partij, die met zooveel élan gestemd heeft en op zulk een groei trotsch kan zijn, zal zich toch niet ten eeuwigen dage achter zyn on verantwoordelijkheidsgevoel kun nen terugtrekken „Voor Rechts is de dag van Dinsdag een déb&cle, want, gezien de cyfers, staan hun kansen hopeloos in Beverwijk, in de drie Amsterdamsche districten, in Enschedé, Gorinchem, Haarlem, Leiden, Middelburg, Ridderkerk, Rotterdam IV en Utrecht II, terwijl zelfs vaste burch ten als Apeldoorn, Amersfoort, Kampen en Zwolle wankelen. Hoe het ook zy dit staat als een paal boven water, dat er voor de Tariefwet geen meerderheid zal zijn Komt er thans een vrijzinnig Kabinet met mr. Patijn als premier Een zaken- Kabinet, dat de tiénduizend en één acht terstallige zaken op elk gebied atdoe- en de zaken zakelijk behandelt, zonder inmenging van al te veel politiek En daarbij steuut op een links-democrati- schen vleugel Indien dat de vrucht van deze verkiezingen zou zijn wij zouden land en volk geluk kunnen wenschen." Hoe het zij, meent het blad, de Re geering van mr. Heemskerk heeft af gedaan. Tot die conclusie komt ook de Nieuwe Ct. die de Tariefwet en de voorgestelde Grondwetsherziening vaarwel zegtdie het mogelijk acht, dat de Rechtsche meerderheid van 59 van thans bij de herstemmingen tot 45 46 zal worden teruggebracht. Het Vad. komt bij zijne beschouwing tot de slotsom, dat de a. s. Kamer niet ver zal afwijken van deze samenstelling; Coalitie 44 (Ede en Ommen meegere kend), Concentratie 43, S. D. A. P. 13. Van de Rechtsche bladen legt de Res. bode er den nadruk op, dat ook bij deze verkiezing het zwaartepunt bij de herstemmingen ligt, al heeft Rechts ge woonlijk steeds een grooten voorsprong bij de eerste stemming. En het resultaat van Dinsdag be sprekend', zegt het blad. „Dit resultaat heeft ons niet al te zeer verwonderd. Wij begrepen zeer goed, dat Rechts niet zonder kleerscheuren, althans niet zonder ernstig bedreigd te worden met verlies, uit den strijd zou komen en niet, zooals in 1909 reeds bij eerste stemming 4 boven het doode punt zou halen. Wij begrepen dit te meer, om het vreeselijk kabaal en de perfide bestrij ding van Links, zoowel gedurende de laatste jaren der parlementaire periode als tijdens de verkiezings-campagne. Van de sociaal-democraten is 1 can didaat gekozen en 21 andere komen in herstemming; voor 11 zetels met een man van Rechts. Wat den lande dus te wachten staat, valt te begrijpen Volgt Links zijn oude taktiek, dan wor den 12 groene zetels rood gestoffeerd Dit alles in aanmerking genomen ver wachtten wij een tegenslag. Wy mogen echter niet verhelen, dat die harder aankwam, dan wij vermoed den." De Maasbode spreekt in meer hoop vollen toon. „De eerste indruk zegt het blad wel e ieder met zich naar huis heeft gedragen, is er zeker een van verward' heid. Ons volk, her en der getrokken heeft zich by deze stembus niet positief en geprononceerd uitgesproken. En deze situatie van onbestemdheid kan niet anders dan by de herstemming Rechts ten goede komen. Ieder recht scbe kiezer had zeker niet anders ge- wenscht, dan dat wy de vijftig hadden benaderd, om by de herstemmingen een beduidende meerderheid te halen. Maar de geweldige actie van het Anti Tariefwet-comité, deophitsing tegen Rome, de verbrokkeling van Rechtsche krachten, welke aanleiding heeft gege ven tot de vorming van velerlei kleine partijtjes, dit alles heeft voorloopig be let, dat Rechts bij de eerste stemming de meerderheid heeft gehandhaafd. Zal Rechts bij de herstemmingen deze meerderheid, hetzy dan ook een kleine, alsnog verwerven Op het oogenblik is het moeilijk, hier op een horoscoop te trekken, maar wel zal het onzerzijds niet al te overmoedig klinken, als wij als onze meening uit spreken, dat wij de herstemming met goed vertrouwen tegemoet gaan. En het blad eindigt. „Als wij in de komende dagen kalm de balans opmaken en de kansen nog eens overwegen, dan zal bet blijken dat niet de Coalitie, maar zeer zeker de Concentratie den 17en Juni als een fatalen datum heeft aan te teekenen." De Standaard erkent ronduit de gele den nederlaag blijkens de volgende woorden. Schreven we in 1905, na den teleur stellenden uitslag der eerste stemming, dat we er Rechts niet zonder kleer scheuren waren afgekomen, thans moet meer beleden en moet zonder omwegen erkend, dat de mogelijkheid om alsnog de meerderheid te halen, voor Rechts zoo goed als is uitgesloten." En verder „Vier jaren zijn we nu in de meer derheid geweest, en was de gelegenheid schoon, om den zegen van onze begin selen ook door het Bewind te doen werken, maar van dit oogenblik af zijn we nu weer oppositie. Tegen welk Bewind, staat nog te bezien. Maar vast staat het dat 't Bewind omgaat. Zich te vleien met een uitkomst van de vele herstemmingen, alsof, zoo al niet zeker, dan toch misschien de meer derheid nog Rechts zou kunnen worden, zou een ijdele droom zijn." Hoe er nu gehandeld moet worden, geeft het blad als volgt weer. „We zijn thans oppositie, en het Bewind, dat thans komende is, zal als zoodanig met ons te rekenen hebben. Laat ons daarom terstond onze lans punten vijlen en ons zwaard scherpen, en vau meet at met ongekreukten moed. in vastberaden plichtbesef, en moge 't zijn met warme geestdrift, deze nieuwe taak als oppositie aanvaarden, daarom zonder verwijl verstaan, dat we aan het nu komend Kabinet, als oppositie, reeds aanstonds zijn samen stelling zoo moeilijk mogelijk hebben te maken. Voor land en volk 't gevaarlijkst zou 'tzyn, indien de drie partijen van de concentratie het voor haar eigen candi- daten tot een verovering van 51 zetels brachten. Dan ware de ellende, die ons te wachten stond, niet te overzien. Nu staat het op dit oogenblik zoo, dat gekozen zyn 25 Roomsch-Katholieken. 10 Antirevolutionnairen en 6 Christelijk- Hittorischen, en dat de herstemmingen ons minstens nóg een vyftal zetels leve ren kunnen. Komt dit zoo uit, dan zal Rechts met 45 leden in oppositie komen te staan, en zal men Links over niet meer dan 55 zetels kunnen beschikken. Ware dit nu zóó verdeeld, dat de Sociaaldemocraten er tenminste 10 van innamen, dan blijven er voor de concentratie slechts 45 zetels overdan krijgen we het schip zonder vlag, en zal van een liberale* overheersching geen sprake kunnen zyn. AXEL, 20 Juni 1913. De uitslag der stemming voor de verkiezing van een lid voor de T weede Kamer der Staten-Generaal op jl. Dins dag is voor het kiesdistrict Oostburg als volgt: Aantal kiezers 9328 (920). Aantal uitgebrachte st. 8606 (836). Van onwaarde 150 (28). Stemmen verkregen de heeren Mr. P. Dieleman (a. r.) 3519 (430). G. F. Lindeijer (s.-d.) 227 (3). Jhr. R. R. L. de Muralt (lib.) 4710 (375). Alzoo gekozen de heer De Muralt. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van het stemdistrict Axel. Voor het kiesdistrict Hontenisse is die uitslag Aantal uitgebrachte stemmen 7386. Van onwaarde 296. Stemmen verkregen de heeren H. A. van Dalsum (onafb. Kath.) 1222. P. F. Fruijtier (r.-k.) 3794. J. Ossewaarde (s.-d.) 83. J. Welleman (lib.) 2288. Alzoo gekozen de heer Fruijtier. Voor het onlangs te Arnhem ge- houden examen voor kommies bij 's Rijks belastingen is o. m. geslaagd de heer A. Olijslager, alhier. Door den Commissaris der Koningin zijn in de gezondheidscoramissiëu, wier zetels gevestigd zijn te Oostburg, Hulst en Neuzen, respectievelijk herbenoemd tot leden de heeren J. A. van Baal te Oostburg, P. M. Fruijtier te Hulst en J. Wi3se te Zaamslag. De heer P. de Volder te Hengst dijk is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Clinge, Gravenstraat. Woensdagavond hield volgens de Middelb. Crt. Jhr. de Muralt, iu het ver sierde beursgebouw teOostburgreceptie; de muziekgezelschappen van Oostburg en Zuidzande brachten hem even voor 8 ure onder toeloop van honderden een muzikale hulde ten huize van den burgemeester, waar hij was afgestapt met mevrouw De Muralt en zijn zoontje. Te ruim 8 ure ging de deur van beurs open en stroomde onder verbazend gedrang een menigte naar binnen, ah het gebouw in lang niet bevat had, terwijl buiten de straat zwart zag van de menschen, men klom tot in de kozijnen van de ramen. De voorzitter der vrijzinnige kiesver- eeniging opende de bijeenkomst met een toespraak tot den heer De Muralt en wenschte hem en zijne echtgenoote hartelijk geluk met zijne benoeming; mej. M. Lucieer bood mevr. De Muralt een mooi bouquet aan. De heer De Muralt hield een lede tot de dichtop- eengepakte schare, waarin hij de levens loop schetste van den attredenden af gevaardigde Vorsterman van Oyen en diens verdiensten prees hij hoopte hem zooveel mogelijk na te volgen. Achter eenvolgens voerden nog verschillende heeren het woord, afgewisseld door het spelen van eenige nummertjes muziek door de beide muziekgezelschappen te tien uur eindigde de receptie, die er niet weinig zal toe hebben bijge dragen den heer De Muralt, wiens kiezers hem allen reeds kenden,populair te maken. Den besturen der kiesver- eeniging en dorpsafdeelingen, alsmede van Volksonderwijs enz. werd door den heer De Muralt een souper aangeboden. Blijkens de stukken voor de zomer vergadering der Provinciale Staten van Zeeland, wordt door Ged. Staten voor gesteld in te richten een stoomboot- dienst Ter Neuzen— Hoedekenskerke- Hansweert, die zy, al zal deze offers van de provincie vergen, in het belang van het verkeer achten. Ged. Staten achten dezen dienst van groot belang, daar al het verkeer te water in exploi tatie bij de provincie is. Daar de raderboot Zeeuwsch Vlaan deren, die thans als reserveboot gebruikt wordt op de verschillende lijnen, welke de provincie exploiteert, de gebreken van den ouderdom begint te vertoonen, stellen Ged. Staten voor, deze boot te verkoopen en aan te schaffen een niet te groote en te mooi ingerichte schroef- boot, welke dan als reserveboot zal dienst doen. De boot, die anders daar voor in aanmerking zou komen, de Zuid-Beveland, zal een groote reparatie ondergaan en dan nog jaren met de Wester-Schelde en de Zeeland in den dienst Vlissingen—Breskens en Vlis- singen—Ter Neuzen kunnen voorzien. De verbinding tusschen Noord- en Zuid Beveland willen Ged. Staten in het vervolg per motorboot in plaats van per zeil of roeiboot doen plaats hebben. Ged. Staten stellen voor, adressen van het personeel van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, om wijziging van de jaarwedden en beter geregelde rusttijden, voor kennis geving aan te nemen. Verder stellen zij voor, een renteloos voorschot van 78.750 te geven aan de vereeuiging tot Christelijke Verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland, ten behoeve van de uitbreiding van het geneeskundig gesticht Vrederust.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2