i\o. 23. Woensdag 18 1913. 29e JiUH'i» eur Nieuws- en Advertentieblad è\|öo voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, de Buitenland. FE U1LLETON. Ds dochter van den Spion. rkel 31J *5» 551 6 i 7# j 7 li 1 7 35 2 801 8 801 1 81; t 8ï 2 8 Ji i 04 80 16 811 55 35! 20 331 25 931 33 93! 37 911 10 91! 18 95! URANT D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A DVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. eren. het '2 91 7 95 5 95 0100 5 li 11 DE BALKAN OORLOG' Naar de correspondent van de Köln. Ztg. te Sofia verneemt, zou als plaats van beraadslaging tusschen de vier mini sterpresidenten van de Balkan-staten Londen voorgesteld worden, waar de gezanten-bijeenkomst in gevaarlijkeoogen- blikken gemakkelijk tusschenbeide zou kunnen komen. Het Servische voorstel tot demobilisatie tot op een vierde zal alleen uitvoerlijk zijn, indien Servië het zuidelijke, volgens het verdrag aan Bulgarije toekomende, Macedonië ontruimt en voor het betwiste gedeelte, welks toewijzing door de scheids rechterlijke beslissing vau Rusland zal ge schieden, gemeenschappelijke Bulgaarsch- Servische garnizoenen tot aan de uitvoe ring van die uitspraak aanvaardt. Terwijl, zelfs in het gunstigste geval, langdurige onderhandelingen met Servië noodig zullen zijn, de betrekkingen met Griekenland, ten gevolge van samenspre- kingen tusschen Wenizelos en Sarafof, den vroegeren Bulgaarschen gezant veel verbeterd en hebben zij tot een aanne melijken modus vivendi geleid. De Mir schrijft: Wij kunnen niet in demobilisatie toestemmen, voordat Servië het gebied ontruimt, waarover het verdrag uitsluitsel geeft. Bulgarije zegt, dat de ontruiming van het gebied, waarop Servië aanspraak maakt, en het leggen van gemengde garnizoenen in de plaatsen, waarover het verdrag geen uitsluitsel geeft, en dus nog nader onderhandeld moet worden, noodzakelijke voorwaarden 13 6,35 .0 7,0i 35 354 euzei Roman van E. von Wald— Zedwitz. Nadruk verboden.) I Nog te jong en te vroolijk, om zich Jlang door zorgen te laten terneerslaan, gaf Frans zich geheel aan den indruk van N oogenblik over; hij verheugde zich heden eerst recht in het bezit van zijne ^geliefde moeder, wier oog met welgevallen op den forschen jonkman rustte. Met hots liet zij hem de aanzienlijke lijst «en, waarop de namen stonden van hen, me bijdragen voor de troepen geteekend hadden. Marie Esther stond boven aan. Het hart van Frans klopte van blijdschap, M had haar dus goed beoordeeld; deed PJ inderdaad ook mee aao hetspionneeren, lan zou zij niet zulk een groote som fegeven hebben. Misschien zou zij. als 'ij den schijn had willen bewaren, er [1Ckk met een klein bedraS afgemaakt "ebben, maar vijfhonderd roebels, neen, f een groot offer zou zij of haar vader niet hebben willen brengen. Zijn joede luim keerde geheel terug, en ook 21 ondervond dit, want de luitenant «schouwde plotseling den kus, dien de troaat met zijn dikke lippen gisteren Mrietta had gegeven, uit een geheel «der oogpunt. :0 Ir 5 7,30 t5 8,30 .8 8,50 voor demobilisatie van zijn kant zijn. N. R. Crt. DUITSCHLAND. Aan het begin van de vergadering van den Rijksdag van Zaterdag had een hulde betoon naar aanleiding van het 25-jarige regeringsjubileum van den Keizer plaats. De rijkskanselier, alle staatssecretarissen, verscheidene Pruisische ministers en de afgevaardigden van de burgerlijken partij en waren verschenen. De voorzitter bracht in zijn toespraak in herinnering, dat de Keizer, toen hij de regeering aanvaardde, met veront waardiging da beschuldiging had gewraakt dat hij naar oorlogsroem haakte. Zij was ook volkomen ongegrond gebleken. De Keizer, die de grootste macht tot oorlog voeren in zijn hand houdt, heeft die macht alleen gebruikt, om ons den wereldvrede te verzekeren. Wij leven in ernstige tijden en vertrouwen rotsvast, dat de Keizer zal blijven wat hii was en nog is, namelijk een vredovorst, die het zwaard van den oorlog alleen zal trekken, als het er om te doen is, de levensvoorwaar den van het Duitsche volk te verdedigen. (Bravos) De voorzitter bedankte den Keizer, dat hij de hooge zedelijke opvattingen, welke aan onze voorvaderen eigen waren, de beginselen van het rijk heeft genoemd en het volk heeft vermaand zijn plichts gevoel niet te laten verflauwen. De Keizer zelt heeft die beginselen in zijn werkzaamheid en zijn huiselijk leven altoos nagestreefd. De voorzitter besloot: Door de wijze waarop hij zijn vorstelijkeu plicht opvatte, »Nu, hoe smaakte hij, Nazi, oude lief hebber", riep hij lachend, toen zijn op passer hem bij het kleeden behulpzaam was, eu daarbij streek hij hem gemoe delijk door het borstelige, kort gesneden haar. »Kerel, pas op, als een egel je tegen komt, houdt hij je voor zijns gelijke Petrovac grijnsde van genoegen ware het niet in strijd geweest met den eerbied, aan zijn meederen verschuldigd, dan zon hij dadelijk zijn gaan zingen; nu verge noegde hij zich met te zeggen »Marietta is niet bang voor den e°-el de meisjes geen van allen zij houden allen van Nazi, en Nazi van de meisjes bijna evenveel als van den luitenant!" Hij was reeds weêr buiten en zong nu uit volle borstmevrouw von Hessenstein was niet te zien, en dat de luitenant het zien zou, vreesde hij niet nu kreeg Marietta den tweeden kus. Het was merkwaardig zoo snel het meisje zich hieraan gewenne. Gedurende zijn opont houd in Castelnuovo hield Petrovac het voor zijn plicht de bekoorlijke Marietta gelegenheid te geven zich met deze zoete gewoonte vertrouwd te maken, zonder haar daarbij met onnoodige huwelijks plannen aan boord te komen. »Nazi kust alle meisjes, als ze maar mooi zijp, zeer mooi, zoo mooi als Marietta maar trouwen dat niet De kleine Napolitaansche schikte zich met genoegen naar Petrovac's inzichten, heeft de Keizer den eerbied en de liefde van het volk gewonnen. (Luide bravo's.) De vergadering en de tribunes stemden geestdriftig in met het Hoch op deu Keizer. De Rijksdag werd daarna tot Diusdag N. R. Crt. FRANKRIJK. Iu het gevecht bij Tadla hebben de Franschen verloren 1 officier en 51 soldaten aan gesneuvelden en 109 aan Koionel Mangin heeft eenige hoogten bestormd bij Keima. De Franschen ver loren 45 dooden, o.w. een officier en 109 gewonden. De artillerie richtte groote- verliezen aan onder de Marokkanen II Juni trok Mangin naar Tadla terug. Over den overval van de „Concha" wordt nog gemeld, dat de commandant op de brug viel. De Marokkanen namen 9 man gevangen, 3 worden vermist. De commandant der „Reina Regente" onder handelt over de uitlevering van deze negen. Oorlogsschepen worden van Melilla gezonden om de eenige duizenden sterken stam te tuchtigen. Alle in Ceuta be schikbare troepen zijn naar Tetoean gegaan. Bij Monte Negro is een groot gevecht geleverd, waaraan de kruiser „Estrama- doera" deelnam. De adjudant van gene raal Alfan werd gewond. Talrijke stammen hebben bevel gekre gen zich te voegen bij de opstandelingen. Zelfs de inboorlingen van de streken Thak en Tanger zijn naar Elksar gegaan Avp. terwijl zij bij zich zeiven zeide»Dat schijnt in Crotië zoo de gewone manier te zijn, en men kan toch ook niet weten, waar het op uitloopt." Frans von Hessenstein was gereed om zijne opwachting te maken by den stations- kommaudant, den overste ridder von Feldeck. Hij behoefde zijne gele sjerp niet strak dichtte halen, zijn ge stalte was op zich zelve reeds slank genoeg. De blauw-grijze wapenrok met de groene opslagen stond hem zeer goed, de zwarte vilten hoed met de hanevederen gaf aaü zijne geheele verschijning iets ongemeen schilderachtigs. »Tot ziens, moeder." >Waar gaat gij heen, mijn zoon?" trans noemde het doel van zijne wandeling. »Gaat gij ook nog andere bezoeken Te Marseille is een matroos gearresteerd wegens smokkelen van opium. Men vond 10 K. G. in zijn woning. Te Toulon hebben twee vrouwen, die een opiumkit hielden, aan den rechter vau instructie verklaard dat hun leveranciers officieren zlJn- Avp. NOORWEGEN. Het Noorsche Storthing heeft haar voornemen uitgevoerd eu met 99 tegen 11 stemmen het wetsontwerp aangeno men, waardoor het recht van veto van den koning wordt afgeschaft. Voortaan heeft de koning onder elke door bet Parlement aangenomen wet eo ipso zijn naam te zetteu. Weigert hij zulks, dan "Svordt zonder dat de wet van kracht. Voorts heeft het Storthing een ontwerp tot uitbreiding van het vrouwenkiesrecht voor parlementaire verkiezingen met alge- meene stemme goedgekeurd alle meer derjarige vrouwen zullen voortaan mogen kiezen. Avp. SPANJE Volgens bericht uit Tetoean is de heele streek daar in fanatieke opwinding tegen de Spanjaarden. De Spaansche bewoners van Tetoean vreezen het ergste. De verzending van Spaansche troepen naar Marokko is in vollen gang en alle voorloopig naar huis gezonden manschap pen uit Castilie, Audaloesie en Valencia zijn opgeroepen. Avp. AMERIKA. Op de New-York - New-Haven Hart- fordbaan zijn bij Stamford twee treinen op elkaar geloopen. Zes personen zijn gedood, 30 zwaar gewond. Avp. De jonge officier vond zoo dadelijk geen antwoord. »Ik weet het nog niet," zeide hij eindelijk, terwijl hij heenging. Frans wist het werkelijk oog niet, hij zon het anders niet verzwegen hebben voor zijne moeder. De vraag had hem aan het nadenken gebracht, en in zijn binnenste een strijd doen ontstaan, waar van de uitslag hem uiterst twijfelachtig toescheen. Juist den eenen kant het verlangen om Marie Esther te zien, zoo mogelijk den indruk van de laatste ont moeting weg te nemen, en weer op den ouden, vertrouwelijken voet met haar t« komen; aan den anderen kant het onaan gename verbod van den opperbevelhebber, om voortaan met Russische familiën te converseeren. Het was een strijd tusschen hart en plicht. Het bezoek bij den overste von Feldeck was afgeloopen. Op zijn terugweg zag de luitenant een tuindeur openstaan, van daar voerde een schaduwrijke laan naar het huis van Similoff, maar er was slechts een hoek van te zien daar tegenover eehter zag men tusschen de bloeiende granaatstrui ken een bank, en op die bank De strijd was beslist. Mijnheer von Hessenstein klonk het vroolijk. Twee lieve handjes werden hem toegestoken, twee roode lippen, twee blauwe oogen, een geheel vroolijk meis jesgezicht lachte hem een welkom toe, waaraan het hart ongetwijfeld deel nam. »Mejuffrouw Marie Estherklonk het even vroolijk terug, de handjes drukte hij tegen zjjne lippen, daarna hield hij ze nog lang in de zijne. »Hoe vriendelijk dat gij komt!" Een wolkje van ontevredenheid vloog over het gelaat, toen zij aan de ontmoeting van gisteren dacht. Maar weg was het reeds weêr, geen schaduw, niet het miuste spoor bleef er over. Zij dacht wel aan den vori- gen avond, en hij ook, maar het tegen woordige was veel te schoon, om lang bij het verleden stil te staan. Politiek eu spionnen waren vergeten,

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1