Binnenland. Geinen"d Nieuws. Gemeenteraad van Axel. was tegen den invloed van dr. Kuyper, die nog steeds de bevelen geett als een eigenaar tegen zijn zetbaas (Minister Heemskerk). Na nog enkele opmer kingen te berde te hebben gebracht, brak hy een lans voor den heer De Muralt, dien hij den kiezers als een zelfstandig man kan aanbevelen. Hierna stelde ds. Bruijns, predikant aan kerk B alhier, een drietal vragen le. Op welk beginpel berust het samengaan van de Christ. Hist, partij met de Roomsch-Katholieken en waarom niet bij de concentratie 2e. Welke reden bestaan er, waarom niet wordt voorgesteld wijzigiDg van art. 171 der Grondwet, waardoor de Geretormeerde kerk meer subsidie zou krijgen en 3e. Bestaat er gevaar dat op de subsidie's van de bijz. chr. scholen zal worden ingekrompen, als Linksch wint Zoowel debater als den steller der vragen werden door den heer Snoeck Henkemans beantwoord, waarna de ver gadering met dankgebed door ds. Bruyns werd gesloten. Zaterdagmiddag werd alhier op de bovenzaal van dhr M. A. Koole eene vergadering gehouden van de afd. Axel der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, waarin niededeeling werd gedaan van de aanneming vau 2 nieuwe leden. Nog werd medegedeeld, dat door deze afdeeling was aangewezen als lid van de Hoofd commissie voor scheidsrechterlijke uit spraak bij den handel in aardappelen^ de heer F. C. Zonnevijlle te Axel. Onder de ingekomen stukken behoorde een aanvrage van de geitenvereenigingen alhier om een geldelijke bijdrage in de kosten voor de op 24 Juni a. s. te houden kringtentoonstelling van geiten. Op voorstel van het bestuur werd daarvoor 5 uitgetrokken. Voor afgevaardigde naar de hoofd be stuursvergadering te Zierikzee, was nog slechts één bestuurslid bereid gevonden, nl. de voorzitter. Door gebrek aan belangstelling in de tentoonstelling zal de express-dienst van eene boot van Neuzen naar Zierikzee niet doorgaan er hadden zich 11 personen opgegeven, wat in verband met de kosten [f600] wel wat weinig'is. Dhr. J. de Regt Lz. vroeg of er niet gevraagd kon worden om een heining te zetten bij de kraan van de kolen-silo der cokes-ovens te Sluiskil, waar de weg niet bijzonder breed is. Er staat een heining, maar niet lang of ver genoeg, zoodat men toch nog kans loopen kan om met een rijtuig van een helling van ongeveer 7 meter af te tuimelen. De Voorz. antwoordde er reeds meer op gewezen te hebben, dat het beter was, dat de direct-belanghebbenden zoo n verzoek deden. Deze zijn meer op de hoogte, terwijl als de afd. een verzoek inzendt men zich om informaties wendt naar de eerste onderteekenaars, die dan ook weer naar een ander moeten verwijzen. Bovendien is het beter, dat particulieren in dit geval de verbetering vragen, ge steund door de afd., want als steeds ver zoeken inkomen van hetzelfde adres, dan loopt men gevaar, vervelend te worden en geen gehoor meer te krijgen, doordat dan de stukken ongelezen indesnipper- mand terecht komen. De vergadering was niet druk bezocht. Voor de loting voor de Nationale Militie werden dit jaar alhier 48 jonge lingen ingeschreven. Hiervan hadden er 12 vrijstelling wegens broederdienst en kostwinnerschap. Op 4 Juni j.l. werden er 7 afgekeurd, terwijl l te klein bleek, zoodat er dus 28 aan de loting moeten deelnemen. Men deelt ons mede, dat „De Jonge Sportvrienden" uit deze gemeente te Kloosterzande tegen een elftal jong maatjes aldaar voetbal speelden, met den uitslag, dat de „Axelaars" na weer en wind getrotseerd en een lange fiets tocht gemaakt te hebben, wonnen met 9 1. Die club van Kloosterzande zal dus wel erg zwak of zeer jong zijn. Met 1 September a. s. is eervol ontslag verleend aan mej. P. D. Koel- mans als onderwijzeres aan de Chr. school in de Jo^inastraat te Ter Neuzen. In hare plaats is benoemd mej. T. P. W. Koelmans, thans onderwijzeres aan de Chr. school te Spui (gem. Axel). Met ingang van 16 Juni a. s. is de hulptelefoniste mej. S. Fonteijn ver plaatst van Ter Neuzen naar Rotterdam. In hare plaats is aldaar werkzaam ge steld als tijdelijke hulpteletoniste mej. C. M. Harte. Te Neuzen worden door eenige ingezetenen pogingen aangewend om op den dag dat de jachten die op Zaterdag 21 Juni daarheen komen voor de ope ning van het kanaal Gent—Terneuzen de vreemdelingen eenige ontspanning aan te bieden. O. m. zijn onderhande lingen aangeknoopt met een vliegenier van de luchtpost der wereldtentoonstel ling te Gent, die, als men tot accoord kan komen, dien dag van Gent naar Neuzen zou vliegen en daar neerdalen, om later naar Gent terug te keeren. M. Crt. Ter inzage ontvingen we van het Dagelijksch Bestuur van de Tentoon stelling van Zeeuwsche kleederdrachten, woningen, meubelen, volkskunst, ge bruiken, enz. een netjes uitgevoerd reclameboekje met afbeeldingen van verschillende kleederdrachten en be schrijving van wat de tentoonstelling, die van 17 Juli tot September te Middel burg zal worden gehouden, te zien zal geven- Tevens was daarbij ingesloten een prospectus, bevattende verschillende mededeelingen over de inrichting en inzendingen der tentoonstelling. De tentoonstelling wordt gehouden in de lokalen van de Abdij te Middelburg. In hoofdtrekken is de indeeling als volgt: In de koffiekamer komt een oud- en een nieuw Zuid-Bevelandsche kamer. In de keuken een oud-Walchersche kamer. In de eerste en tweede sectiekamer en de spreekkamermeubelen, huis raad, keukengereedschappen, stukken van de oude steden en gilden, porcelein en Delftsch aardewerk. In deze zalen verspreid zal men vinden: een spinster in oud Zuid-Beve landsche drachtmeisjes in tegenwoor dig Zuid Bevelandsch en Walchersch kostuum, die huishoudelijke bezigheden verrichten, .mutsen plooien en babbelaars bakken houtsnijders (visscher uit Arne- muiden of landbouwer uit Walcheren) vrouw uit Arnemuiden, die netten breit kantwerkster uit Sluis; borduurster (in oude dracht) en klompenmaker uit h t vijfde district. In de derde, sectiekamer komt een groote collectie poppen in de verschil lende drachten en oude costuums. Inde kloostergang: wagens, sjeezen. Op het binnenpleindiorama's van de mossel en de oesterteelt. Op de Groenmarktterras met aanleg door de afd. Zeeland van de Maat schappij ter bevordering van tuinbouw. In een daaraan grenzend lokaal wordt een buftet gehouden, terwijl daarnaast door de gemeente Philippine een mossel restaurant wordt ingericht. Op het terras op de Groenmarkt komt een estrade voor zang- en muziekver- eenigiugen. Op het groote Abdijplein zullen op verschillende dagen ringrijderijen en andere spelen worden gehouden. Voorts wordt een opsomming gegeven van verschillende inzendingen, die de volle aandacht zullen trekken van de talrijke bezoekers, welke men wacht. Natuurlijk zijn verschillende commis- siën samengesteld, als voor autoverkeer, wagens, logies, zang en muziek, volks spelen en inrichting der lokalen. Blijkens de staat in de >St. Crt. kwam in de maand Mei Slechts één geval van besmettelijke veeziekten in Zeeland voor en wel 1 geval van vlekziekte der varkens te Middelburg. Het Stbl. no. 203 bevat de Wet van 5 Juni, tot regeling der Arbeiders ziekte verzekering. (Radenwet.) Het Stbl. no. 204 bevat de Wet van 5 Juni, tot regeling der Arbeiders ziekte verzekering. (Ziektewet.) Het Stbl. no. 205 bevat de Wet van Juni, tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invalidi teit en ouderdom. Neerbosch. De weesinrichting Neerbosch vierde Woensdag haar 50-jarig bestaan. Reeds Zondag beeft ds. Schrijver, directeur der weesinlichting, in dé kapel een gedachtenisrede gehouden, naar aanl. van Ps. 68, vs. 6a, en Dinsdagavond werd daar een bidstond geleid door ds. Heimens Visser, uit Velp, na afloop waarvan het bestuur aan het dienst personeel van Neerbosch geschenken in geld aanbood. De algemeene vergadering der ver- eeniging tot opneming en opvoeding van verwa&rloosde weezen te Nijmegen gehouden, onder leiding van ds. Pijn- acker Hordijk, uit Nymegen was druk bezocht. Uitgebracht werd het jaarverslag. Gedurende het bestaan der vereeniging gingen ruim 4000 verpleegden de stichting verlaten en de maatschappij in, gedurende het verslagjaar 40. Thans zijn er 495 kinderen, onder wie kleintjes, die nog in den kinderstoel zitten. De verslaggever brengt een woord van hulde aan den stichter der wees inrichting, dhr. Joh. van 't Lindenhout. Neerbosch is thans schuld vrij. Door het vrijkomen van een legaat onder vruchtgebruik kon het geleende worden afbetaald. Tijdens en na de vergadering gaf Neerbosch' zangkoor eenige feestliederen in de kapel, waar om 11 uur de voor zitter van het bestuur van Neerbosch een feestrede hield. Het gebouw was dicht bezet. Vooral oudweezen waren in sterken getale opgekomen. Ook waren er de 67-jarige Johannes van 't Lindenhout, stichter der weesinrich ting, en B. en W. van Nymegen. 's Namiddags ging het op de tereinen van het weezeudorp feestelijk toe. Hoornmuziek der jongens gaf, terwijl honderden gasten van de buffetten gebruik maakten, eenige nummers. De schooljeugd hield verschillende wed strijden. De gymnasten brachten hun hulde met het uitvoeren van verschil lende oefeningen, de kinderen van het Moederhuis [bewaarschoolkinderen] met bloemen en zang. De grootere jongens hielden een korfbalwedstrijd. Op drie uur 's namiddags kwam de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. Van Citters, die den directeur, ds. Schrijver, mededeelde, dat deze was benoemd tot ridder in de orde vanOranje Nassau. De heer Arie Sneep, wees vader en directeur van het zang- en muziekonderwijs, sedert 1871 aan de inrichting verbonden, ontving het zil veren kruis van genoemde orde. De commissaris spak den directeur en echtgenoote op hartelijke wijze toe. De oud weezen verrasten den heer Johannes van 't Lindenhout met de aanbieding aan de wees-inrichting van zijn borstbeeld in brons op hardsteenen voet, dat later op het plein voor het Moederhuis zal worden geplaatst. Op de binnenplaats werd het 50e jaarfeest gesloten met een woord van ds. D. J. van Arkel. Den jongens, ouder dan 10 jaar, is een tochtje toegezegd naar Amsterdam A. R. Crt. Verduistering. Te Rotterdam is aangehouden P. W., in de Van Olden barneveltstraat woonachtig en als tijde lijk commies werkzaam op het bijpost en telegraafkantoor aan den Nieuwen Binnenweg. Hij wordt verdacht van verduistering van ongeveer 1260. Een tekort van dit bedrag in de kas werd ontdekt, toeu de verdachte zich een paar dagen geleden uit de voeten maakte. Vau het geld was bij zijn aanhouding niets meer in zijn bezit. N. R. Crt. - Te Berlijn is Nathaü Belson, een 25 jarig Amerikaan, afkomstig uit Brook lyn, aangekomen, na langen tijd spoor loos verdwenen geweest te zijn. Hij vertelde velleden jaar naar Minsk in Rusland te zijn gereisd, na een tele grafisch bericht dat zijn moeder op sterven lag. Zij was reeds dood toen hij kwam. Bij een wandeling door Minsk, zijn geboorteplaats, werd hij zeil aangevallen door roovers, die hem neer sloegen en van zijn geld, 750 dollars, beroofden. Maanden lang is hij in het ziekenhuis verpleegd. De roovers had den hem den schedel ingeslagen en zijn hersenen waren zoo zwaar belee- digd, dat hij zich tot voor korten tijd niets van zijn vorig leven herinnerde. Den 15deu Mei is hij over de Rus sische grens gezet. Zijn verhaal vond eerst te Berlijn weinig geloot, doch is bij telegrafische navraag te Minsk en Brooklyn volkomen juist gebleken. A. R. Ct. Barones Van Zuylen van Nijevelt, geboren Rothschild, te Parijs, is door een Hollandschen knecht, volgens een Fransch blad Wittop geheeten, bestolen voor 80,000 frank. Mevrouw Van Zuylen had Wittop naar de bank stuurd om op een chéque 80,000 frank te gaan innen. De man is niet terug gekomen. A. R. Crt. Zitting van 10 Juni 1913. Tegenwoordig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Dregmans, Oggel, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, de Feijter en Wolfert. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergaderingen wor den gelezen en na een kleine opmerking van dhr. Oggel goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van het door hen goed gekeurde kohier van den hoofd, omslag over het jaar 1913. b. Idem van het kohier der school gelden lager onderwijs. c. Idem van het kohier der school gelden u. 1. o. d. Dankbetuiging van den gemeente veldwachter Olijslager voor de hem toegekende gratificatie van 25. e. Idem van den houder der Bewaar school, Jac. van Hoeve, voor de ver leende subsidie ad 107,16. f. Idem van Andries van Drongelen e.a., allen ouders van wie kinderen voor verminderden prijs op de bewaar school zijn geweest, voor de verleende subsidie aan den houder der bewaar school, waardoor deze in de gelegenheid is gesteld de kosten voor het toelaten van hunne kinderen in -die mate te verminderen, dat de uitgaven voor hen aan de toelating verbonden niet zoo bezwarend meer zijn en alzoo de ge legenheid opengesteld is om hunne kinderen van het nut der inrichting te doen genieten. Daar door Uwen Raad het nuttige van de inrichting tijdens de behandeling werd erkend, geeft ons de hoop dat eene subsidie niet zal achterwege blijven, daar door het ver strekken van subsidie de min- en on- vermogenden in de gelegenheid worden gesteld hunne kinderen naar de bewaar school te kunnen zenden. Zij getuigen dat de ondervinding door het bestaan der school henheeft geleerd, dat kinderen daar op een nuttige wijze worden bezig gehouden. Worden alle voor kennisgeving aan genomen.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2