29e Jaarg. No. 20. Zaterdag 7 Juni 1913. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. Do dochter van den Spion. AXELSCHE COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Woensdag heeft keizer Willem het stadje Gelder [in het Duitsch Geldern), dat tot 1371 de zetelplaats der graven en hertogen van Gelder is geweest, bezocht, om daar deel te nemen aan de ieestelijke herdenking van Gelder's inlijving bij Pruisen, tweehonderd jaar geleden. Men weet, dat onze Koningin aan een bijzonder afgezantenschap heeft opgedragen, den Keizer, zoo dicht bij de grenzen van ons land, zijn opwach ting te maken. Van Gelder uit zal de Keizer een bezoek brengen aan het kasteel den Haag van het grafelijke geslacht von Hgensbroech. Het uit de dertiende eeuw dagteekenende stamslot van de Hoens- broechs ligt in Nederlandsch Limburg, maar sedert 1613, dus dit jaar juist 300 jaar, zijn de graven van Hoens- broech ook in het bezit van den Haag. In 1433 werd aan de heeren von Boedberg op het kasteel den Haag het ambt van erfelijk maarschalk van het hertogdom Gelder en de graafschap Zutfen verleend. Het hoofd van het geslacht draagt nu nog dien titel evenals dien van [Spaansch-Nederlandsch] mar kies, welken koning Karei II van Spanje het in 1675 verleend heeft. De koning van Pruisen erkende den markiezentitel bij besluit van 16 Mei 1842, en dien van erfelijk maarschalk van Gelder bij besluit van 4 December 1847. Het slot heeft al vele vorstelijke be zoekers binnen zijn muren gehad. In Roman van E. von Wald—Zedwitz. (Nadruk verboden.) Hij moest haar, om dat te voorkomen, toespelingen maken, die zijne dochter er toe brachten zich naar zijne wenschen te regelen. Hij moest daarom met be rekening te werk gaanMarie Esther mocht niets te weten komen van het gevaarlijk spel, dat door haren vader als spion eener vreemde regeering, in ver binding met de gravin gespeeld werd, daar hij er maar al te zeer van overtuigd was, dat zij zoo iets niet zou kunnen goedkeuren. «Het kan zijn, dat gravin Camilla Jarikoff bij haar optreden niet juist in uwen en misschien ook niet in mijnen smaak zal vallen, maar ten dien aanzien moet men niet te nauwlettend zijn, geen enkel mensch is volkomen hetzelfde. Het zou ook ongekend vervelend zijn, indien allen naar één voorbeeld geschapen waren. Maar, ten slotte, wie heeft ook ons geplaatst als rechters over eene dame, wier levensweg zich slechts even met den onzen kruist. De goederen van den vader der gravin grensden aan die mijns vaders, onze familiën waren geuaeen- 1804 bezocht keizer Napoleon het kasteel den Haag, in 1814 nam keizer Alexander I van Rusland er zijn intrek. Keizer Willem komt er nu voor de derde maal. N. R. Crt. FRANKRIJK. Tot de reizen, die president Poincaré dezen zomer in Frankrijk zal doen, behoort ook een bezoek aan Limousin. De voornaamste stad uit het gebied, Limoges, zal ook het genoegen en.... het voordeel hebben den president te zien. Hy zal er echter niet als hoofd der republiek op het stadhuis ontvangen worden, dat wilden de socialisten niet hebben, hoewel het socialistische ge meentebestuur reeds eenstemmig had uitgemaakt dat dit wel zou gebeuien. De atdeeling te Limoges van de socia listische partij was echter over dat besluit zoo boos, dat de socialistische burgemeester op de beslissing is moeten terugkomen. Men vroeg zich af, nu het eenmaal zoo ver gekomen was, dat de socialisten te Limoges aan het socia listische gemeentebestuur eenvoudig verboden hadden om den President te ontvangen, welke houding deze tegen over die wonderlijke manifestatie zou aannemen. President Poincaré, waar schijnlijk bedenkend, dat er in Limoges nog andere menschen zijn dan socia listen en dat in een stad het gemeente bestuur, zelfs al is het socialistisch, niet alles is, heeft aan de menschen uit Limousin, die hem kwamen vragen een bezoek aan hun provincie te willen brengen, geantwoord, dat hij ook te Limoges zou komen. Niemand, zeide schappelijke bezitters van mijnen, onze belangen gaaD hand aan hand. Ik, die in het buitenland leefde, ben min of meer van hare goedheid afhankelijk, ben gedwongen vriendelijker tegenover haar te zijn, dan misschien gewenscht is mijne verstandige dochter zal zich dus, ter wille van haren vader, weten te beheerschen.* Marie Esther zag haren vader strak in de oogen. >Zij zal dat, papa, verlaat u er op !c Baron Similoff was met deze verklaring tevredenvader en dochter bespraken nu de gebeurtenissen van den dag en de kleine omstandigheden van het huis houden, die het meisje, in hare betrekking van huishoudster, natuurlijk veel belang inboezemden. »Ge zijt bij mevrouw von Hessenstein geweest Marie Esther knikte toestemmend. Bevonden zich nog gasten ten haren huize «Haar zoon, de luitenant ridder von Hessenstein, die tot dusverre het bevel op 't fort Mamula gevoerd heeft, kwam juist aan toen ik vertrekken wilde. Ik moest daarom nog even blijven, vandaar dat ik later thuis ben gekomen.* Het maanlicht viel juist op het gelaat van Marie Esther. Haar vader moest iedere aandoening, die zich daarop af spiegelde, zienzij wendde zich daarom een weinig af en toonde hem een bekoor- Poincaré, heeft het in zijn macht mij buiten Limoges te houden, want er is geen stad in Frankrijk, waar de presi dent niet mag komen. Ik zal naar Limoges gaanik ga zonder iemand uit te willen tarten, maar ook zonder eenige aarzeling, in de overtuiging, dat de socialisten zich wel eens zullen be denken, dat ik buiten en boven den partij-strijd sta en daar denk te blijven. N. R. Ct. ENGELAND. Dinsdagnacht is te Oxford de booten- loods van Rough, den bekenden boot maker, door kiesrechtvrouwen, in brand gestoken. Meer dan honderd race- en plezierbooten zijn verbrand. De schade schat men op 3000 p. st. De politie heeft in de buurt een paar briefkaarten gevonden, op een daarvan stond „Geen rust, voordat de vrouwen bevryd zijn". Op een ander „Kiesrecht voor vrouwen, geef ons ons recht". Rough heeft al jaren lang voor Oxford de giek gebouwd voor den wedstrijd met Cambridge. N. R. Ort. CHINA. Het Europeesche bestuur van de wijk der buitenlanders te Sjanghai heeft een zeer scherpe waarschuwing gericht tot de redacties van Chineesche bladen, die binnen de wijk worden gedrukt en van daar verspreid. De toon dier bladen was den laatsten tijd zoo ongebonden en zoo vijandig jegens de centrale regeering te Peking en tegen Joeansjikai geworden, dat daartegen diende te worden opgetreden. Dat is nu in den vorm van een zeer krachtihe waar lijk profiel, met de zuivere lijnen van eene camee. »Ik herinner mij hem nog, als een aangenaam jonkman, zeide de baron terloops. »Ik geloof, dat hij .het wel zijn kan,c antwoordde Marie Esther zoo onverschillig mogelijk. »Nu, hij zal blij zijn, dat hij van dat eentonige eiland vertrokken iszijn post was bovendien niet van gevaar ontbloot. Verleden jaar ontplofte op een klein, versterkt eiland daar in de buurt het kruitmagazijn en richtte een groote ver woesting aan.c Marie Esther trilde een weinig, zy wierp een dankbaren blik ten hemel en vouwde onwillekeurig de handen. «De ruimte voor versterkingen is op die eilanden te beperkt, de kruitkamers moeten dicht bij de woningen gemaakt worden, en daardoor zijn ontploffingen natuurlijk dubbel gevaarlijk.* Marie Esther beefde nog altijd. »0, het zou ontzettend geweest zijn, als op het fort Mamula iets dergelijks gebeurd wareDe arme mevrouw von Hessenstein, welk een angst moet zij uitgestaan hebben.* »Het is mogelyk, dat juist op dit fort de kruitkamers op een minder gevaarlijke plaats zyn aangebracht, want het eiland is grooter dan de andere. Luitenant von Hessenstein moet dit weten, hij zal zyne moeder gerustgesteld hebben.* schuwing geschied. En dat het daarmee hoog tyd was, moge blijken uit het feit, dat het in de Europeesche wijk reeds zoover was gekomen, dat er op ver gaderingen openlijk werd aangespoord tot vermoording van Joeansjikai. N. R. Crt. AMERIKA. Goodwin, een der leden voor Kansas in het Huis van Afgevaardigden te Washington, is voor den dag gekomen met een origineel idee. Hy is een overtuigd tegenstander van den oorlog, volgens hem een overblijfsel uit de tijden der barbaarschheid. Van het aanbouwen van nieuwe slagschepen wil deze volksvertegenwoordiger niet hooren maar nu de Vereenigde Staten toch eenmaal beschikken over een vloot van oorlogsbodems, zou daarvan meent Goodwin best party te trekken zijn voor handels- en reclamedoeleinden. Men moet dan de schepen vol pakken met de beste nijverheids-producten welke de Unie levert. Kruist de Ameri- kaansche vloot dan in buitenlandsche wateren, dan kan zij in de havens, die zij bezoekt propaganda maken voor de beste Amerikaansche uitvoer artikelen. Te Greeley, een plaatsje in Colorado, heeft zich een griezelige tragedie afge speeld. Een man en vrouw schoten elkaar dood met revolvers, na eerst hun eenig kind een dochtertje te hebben doodgeschoten. Men weet niet welke beweegredenen hen tot die wanhoopsdaad hadden gebracht. N. R. Crt. »Dat denk ik ook,* hernam Marie Esther. »Het is goed, dat hij is afgelost, maar ik zal er hem by gelegenheid eens naar vragen.* »Doe dat, kindlief,* zeide de baron onverschillig; hij kuste zijne dochter op het voorhoofd, wenschte haar goeden nacht en verwijderde zich. In zijne kamer gekomen, wierp hij een onderzoekenden blik op een schets, waarop verschillende vestingwerken der landstreek waren af gebeeld. «Alles in orde, onze spionnen zijn goed, maar hier....* Hij had het oog op 't fort Mamula. »De plaats, waar de kruitkamer is, ontbreekt nognu, die zullen wij ook wel te weten komen in den krijg zijn alle middelen om het doel te bereiken geoorloofd.* Tevreden ging baron Similoff ter ruste. Marie Esther bleef nog lang alleen op het balkon zitten. De bekoring van den zuidelijken zomernacht hield haar geboeid, haar oog glinsterde alsof de maan haar helderste stralen juist daarin liet vallen. «Heer, ik dank u, dat gij het gevaar van hem afgewend bebt 1* Het was haar laatste woord, haar laatste gedachte, voor zij zich te bed begaf. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1