Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De Eerste Kamer zal daags na hare wederbijeenkomst, Woensdag 28 dezer, afdeelingsonderzoek houden van alle door de Tweede Kamer laatstelijk aam genomen wetsontwerpen, waaronder derhalve het Kustverdedigingsontwerp, het ontwerp betreffende de pensioen neering van gemeente ambtenaren, de pensioenregeling voor de leeraren aan byzondere gymnasia; de suppletoire begrootingen betreffende de positiever betering by de zeemacht enz. De bedoeling is dan voorts om Don derdag 29 d.a.v. de openbare behande ling aan te vangen van de wetsont werpen die alsdan in staat van wijzen zullen zijn. Av AXEL, 23 Mei 1913. Op de door Burgemeester en Wet houders onzer gemeente vastgestelde kiezerslijst komen voor 920 kiezers voor de Tweede Kamer, 919 voor de Staten en 851 voor den Gemeenteraad. Gisteren werd alhier in Het Gulden Vlies de jaarlijksche vergadering van ingelanden gehouden van den polder „Beoostenbly benoorden". De tekening over het afgeloopen dienstjaar werd goedgekeurd in ont vang met 11.221.53 en in uitgaaf met f 10.738.13. De begrooting voor het volgende jaar werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 6292.43, met een post voor onvoorziene uitgaven van 85.88. Het dijkgeschot werd vastgesteld naar de grondsoort op ƒ7, ƒ6, 5, ƒ4, 3, 2 en ƒ1 per H.A. Het bestuur werd gemachtigd het contract van 1905 in zake het op te richten waterschap beoosten het kanaal Gent—Ter Neuzen te wijzigen. Besloten werd een gedeelte van den Armendijk te bekeien en met macadam te beleggen, wanneer de polder Be oosten- en Bewestenbly" V» iQ de kosten bijdraagt. Deze week werd ons een hoenderei vertoond, dat het kolossale gewicht van 120 gram had. De legster van dit groote ei behoort aan mej. S. de Regt-Bolleman alhier. Bij Kon. besluit van 10 dezer is benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering op de byeen komst der internationale commissie voor congressen van landbouwvereeni- gingen, welke in 1913 te Gent zal plaats hebben, K. J. A. G. baron Collot d'Escury, voorzitter van den Algemee- nen Nederlandschen Zuivelbond. N. E. Crt. Blykens opgave in de St. Ct. van heden werden in de week van 14 tot en met 20 Mei in Zeeland geconstateerd de navolgende gevallen van besmette lijke ziektenGoes 2 diphtheritis Groede 2 roodvonk, St. Jansteen 1 roodvonk. Bij Kon. besluit van 20 dezer is met ingang van 1 Juni 1913, benoemd tot inspecteur der registratie en domei nen voor den ambulanten dienstD. Voüte, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hulst. N. R. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 25 Mei 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Kuyper. Nam. 2 ure Ds. Kuyper (ved Schoondijke). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Mei 1913. A. V., 22 j., arbeider te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevang. (Eisch 2 maanden gevangenisstraf). A. A., 20 j., arbeider te Koewacht is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. (Eisch 20 of 20 dagen hecht.) A. V., 22 jarbeider te Koewacht, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. (Eisch 1 maand gevangenisstraf). Dinsdagmiddag stoomde het konink lijk jacht met de Koning en Koningin van Engeland de haven van Vlissingen binnen. Koning George en Koningin Mary van Engeland waren Maandagavond op hun jacht .Victoria and Albert" scheep ge gaan, zooals bekend, met het doel om het huwelijk van prinses Victoria Louise van Pruisen met prins Ernst van Bruns wijk bij te wonen. Het jacht werd begeleid door 2 krui sers en een divisie torpedojagers. Bij aankomst te Vlissingen stond naar we in de M. Crt. lezen, Z. M. de koning op de brug in uniform van zeeofficier. De vice-consul van Engeland, de heer P. de Bruijne, was in ambtskleedij tegen woordig om de hooge gasten welkom te heeten. Later op den middag ging de konin gin een auto-tochtje maken naar Mid delburg. Toen zij op het ponton in de auto gestapt was en juist zou afrijden sprong er een autoband. De koningin moest dus uitstappen en naar een andere auto, die een eind verder stond, wan delen. De koning, die op dat moment van boord kwam om een wandeling te maken, amuseerde zich kostelijk om de .bandenpech" van zyn vrouw. Z. M. de koning, zeer eenvoudig ge kleed in een donker fantasie-costuum, met een grijze overjas en een donkere 3lappe hoed, was vergezeld van eenige heeren van zijn gevolg, met wie hij zich levendig onderhield. Het gezelschap wandelde van het station naar de Keersluis. Verder langs den nieuwen Vlissingschen weg, naar de brug te Souburg. Langs de andere zijde van het kanaal werd teruggekeerd. Velen zijn den koning tegengekomen, zonder het eigenlijk te weten zoo een voudig ging alles. De koningin kwam later, vriendelijk groetend tegen de nieuwsgierigen die voor het station stouden, terug. Ook H. M. was gekleed in een zeer een voudig wandeltoilet, zoodat ook hare aanwezigheid in Middelburg bijna niet bemerkt werd. Zoo heeft de koningin de winkel van de firma L. den Hol lander bezocht, zonder dat de verkoop ster wist met wie zij te doen had. De vorstin kocht allerlei Zeeuwsche arti kelen, aardige kleine poppen, klompjes en dergelijke. Zij amuseerde zich kos telijk met de leuke Zeeuwsche popjes, en verliet den winkel met een boertje in de eene en een boerinnetje in de hndere hand. Bij de firma Den Boer werden an sichten en Delfcsche borden gekocht. Ook werden de Abdij gebouwen be zichtigd en een bezoek gebracht aan het stadhuis. Hier zette H. M. met duidelijke flinke hand haar naam in het boek der be zoekers Mary, queen of great Britain 20th May 1913. Het diner gebruikten de hooge be zoekers in intiemen kring aan boord van de .Victoria and Albert". Gedurende den heele-n avond was het levendig aan de haven, hoewel de toe gangswegen waren atgezet en het aan slechts enkelen werd vergund op het ponton het jacht te zien en te luisteren naar de muziek die aan boord van het schip werd gemaakt. Tegen den tijd dat de trein zou moeten vertrekken, kwam de burgemeester van Vlissingen, jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke, die aan het koningspaar werd voorgesteld. Kort vóór het vertrek van den trein kwam de koning van boord en begaf zich met H. M. de Koningin naar den trein. De hooge gasten werden bege leid door den burgemeester en den luitenant der marechaussee, terwyl ver der volgde de commandant van het jacht, de officier van justitie te Middel burg, de Engelsche consul en meerdere heeren van het gevolg. Zonder in de koninklijke wachtkamer te vertoeven ging het koninklijk echt paar naar den trein, die dadelijk daarop vertrok. Het koninklijk Engelsch jacht „Vic toria and Albert" zal van de ponton in de buitenhaven naar de binnenhaven nabij het station worden verhaald en daar gemeerd blijven tot het konings paar naar Engeland terugkeert. Het plan is, dat Z. M. de Koning van Engeland en de Koningin Dinsdagavond 27 Mei van Berlijn vertrekken en Woensdag 28 Mei 's morgens 9.30 v.m. te Vlissingen zullen aankomen. Gisteren heeft de officieele opne ming van de decauville tram van Hans- weert naar Vlake plaats gehad door den Raad van Toezicht op de Spoorwegen. Als gevolg daarvan is de voorloopige vergunning tot exploitatie verleend, en zal vermoedelijk 1 Juni daarmee be gonnen worden. M. Crt. Maandagavond is te Wolphaarts dijk door het hemelvuur getroffen de landbouwschuur van de hofstede be woond door den heer J. de Jonge in den Broeder- en Zusterpolder (eigenaar de heer J. J. van Weel in Den Haag) en weldra stond het gebouw in lichte laaie. De stalknecht De Box kon nog met levensgevaar 23 paarden lossnyden. De var eens werden ook gered, doch een veulenpaard en 7 Kalveren kwamen in de vlammen om. Hoewel de hofste de drie kwartier van het dorp verwij derd ligt, was de brandspuit spoedig ter plaatse en daar de woning een eindje van de schuur stond kon deze behouden blijven. Naar men verzekert wordt de schade door assurantie gedekt. Midd. Crt. Woensdagmiddag is de waterlei ding, die uit den West Noord-Brabant- schen bodem geheel Zuid-Beveland van zuiver drinkwater voorziet, te Goes, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten officieel geopend. Dinsdagmiddag is het raadslid dr. D. P. Hoyer te Zeist van een paard gevallen en bewusteloos blijven liggen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht, waar hij voorloopig ter verpleging is opgenomen. Toen de 42 jarige lantaarnopsteker H. C. v. Wey te Tiel, zooals gewoonlijk, Dinsdagochtend om 4 uur het huis verliet om de lantaarns uit te draaien, werd hij plotseling door een hartver lamming getroffen, zoodat de dood oogenblikkelijk intrad Toen om 5 uur de lautaarns nog aan waren, ging een werkman vrouw v. Wely waarschuwen. Toen deze een gangetje uitliep naar de voordeur vond ze daar het lijk van haar man. M. Crt. Te Hoorn zijn, naar de N. B. Ct. meldt, valsche rijksdaalders in omloop, die iets blauwer van kleur en van minder hard metaal vervaardigd zijn dan de echte. Ze wegen 5 gr. lichter dan de echte. In enkele dier valsche geldstukken, die gemakkelijk te her kennen zijn aan den doffen klank, staat de letter N in het randschrift op den kop. Een negenjarig zoontje van den groentenhandelaar V., in de Jansstraat te Haarlem, is, terwijl hij aan het stekeltjesvangen was, in het Spaarne gevallen en verdronken. Te Sneek is het acht jarig zoontje van den melkrijder Th, H. door de tram een been afgereden. Te Vosberg hadden een paar jongelui voorgenomen samen te sterven, naar ze zeiden. Op welke wijze echterj daarover scheen men het niet eens te zijn. De een was voor verdrinken, het meisje vond echter een bad niet ver kwikkelijk- Doodschieten was nog maar het beste. De politie had dit voorne men echter al spoedig in de gaten met het gevolg dat deze levensmoede levens nog leven. M. Crt. Door de Gooische stoomtram is een jongetje van 4 jaar, Lambert Molenaar, bij Huizen overreden en na eenige uren overleden. -De moord te Princenhage. Inzake den moord te Princenhage meldt de Bredasclie Crt., dat de 8-jarige A. v. d. B. Zondagmiddag om 12 uur de ouder lijke woning had verlaten. De vader en een oom gingen hem 's avonds zoeken, toen hij niet was teuggekeerd, maar zij vonden niets. Midden in den nacht werden zij ge waarschuwd, dat het knaapje dood gevonden was. Toen de justitie ter plaatse een on derzoek instelde kwam een landbouwer vertellen, dat hij, toen hij 's morgens daar in de buurt fietste, een hoepel op den weg had zien liggen. Hij had hier verder geen aandacht aan geschonken, doch langs hetzelfde pad terugkeerend, zag hij van achter een heg een man komen, die voorover gebukt den hoepel oppakte en er mee op den loop ging. Hij kon niet anders zeggen, dan dat die man in het zwart gekleed was en blond haar had. In de nabijheid van de plaats, waar de vermiste werd gevonden, trof men vele voetsporen aan. De veldwachter vond later in het koren hoepel en stok en in een sloot by het lijk een zakdoek, die, zooals de vader verklaarde, onmo gelijk van zijn zoontje kon zijn. De zakdoek van het knaapje zat trouwens nog in zijn zak. De gevonden zakdoek was klaar blijkelijk kort geleden gebruikt en op de plaats, waar hij gevonden is, was ook de grond veel beloopen. In verband met deze zaak is gisteren een zekere M. v. H. gehoord. Deze man woont dicht bij de ouder lijke woning van den vermoorden knaap. Hy is niet geheel en al toe rekenbaar. Bij de weduwe S., te Winterswijk, is telegrafisch bericht ontvangen, dat haar eenige 23-jarige zoon, die in Oost- Indië bij de Posterijen is, op ongelukkige wijze om het leven is gekomen. Het geval is des te tragischer, daar de jonge man pas voor eenige weken gehuwd was, en zijn echtgenoote juist op het punt stond, naar Indië te ver trekken. (Tel.) Te Bokhoven (N.-B.) heerscht, naar de Tel. vertelt, een ware Meikever- plaag. Het is ontzettend hoe vol boomen en heggen zitten. Ze vreten totaal alles kaal. Alles wordt aangewend om de dieren te verdelgen. Er is op 't vangen een premie gesteld ze worden per K.G. uitbetaald. Naar men mededeelt zijn er in twee dagen tijds meer dan 200.000 K.G. gevangen en vernietigd. Dinsdagochtend bestelde een heer van ongeveer dertig jaar te Parys een automobiel en verzocht een ingenieur, dadelijk met hem in te stappen voor het maken van een proefrit. Buiten Parijs gekomen, schoot de onbekende op den ingenieur vyf revolverschoten af, wierp dezen, die zwaar gewond werd uit den wagen, bereikte met den auto mobiel zijn kamer te Parys, waar zyn minnares zich bevond en maakte zich met deze uit de voeten. De autobandiet, is blykens berichten in Belgische bladen Désiré Davignon,

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2