1_ Ao 16. Zaterdag 24 1913. 29 laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. - De dochter van den Spion. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden tranen ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. Daar Servië en Griekenland weinig lust toonden om een verdrag te tee kenen, waarin niet gewaarborgd wordt, hoe de kwesties, die hun levensbelangen raken (de toegang tot de Adriatische Zee, de Zuidelijke grens van Albanië, de eilanden) zouden worden opgelost, had men niet veel verwachting van de eerste vergadering, die de vredes- gedelegeerden Dinsdag te Londen heb ben gehouden. Zelfs vreesde men, dat er de geprikkelde stemming onder de bondgenooten tot uiting komen zou. Mag men de officieuse berichten ge- looven, dan is echter het verloop van de vergadering naar omstandigheden bij uitstek gunstig geweest. N. R. Crt. BELGIË. De gebroeders Vergouts, die, zooals onze lezers zich nog zullen herinneren, wegens den moord op den diamant handelaar Provo door het hof vanassizen te Antwerpen veroordeeld zijn, de een ter dood, de ander tot levenslangen dwangarbeid, hadden tegen hun vonnis cassatie aangeteekend. Het hot van cassatie heeft hun voor ziening in cassatie verworpen. N. R. Crt. FRANKRIJK. Generaal Pau, inspecteur van het leger, is in opdracht der regeering Maandagavond naar de oostelijke garni zoenen vertrokken, om een onderzoek JfLËl OüJ Nadruk verboden Roman van E. von Wald Zedwitz. 25) »Zwijg, knaap riep Stojan, en don- derend sloeg hij met de vuist op de tafel, i De dreuning was zoo hevig, dat de j.1 doodshoofden boven de deur klapperend j'oi tegen elkander sloegen. Gebiedend wees zyo hand naar den uitgangStefan ging I heen, hij had alles gedaan wat hem uen, mogelijk was, hij had zich zelfs gehouden alsof hij aan vampyrs geloofde. »Ik zal hem het antwoord sturen, ik moet er mij nog eens op bedenken zeg 1 dat aan Milan Grajewitoh riep hij zijn mei zoon door het geopende venster na. Stefan volgde het bevel, terwijl de oude zijn buks over den schouder wierp en den weg naar de bergen insloeg. Dit I bericht van Milan's aanzoek om Zorka's hand had hem veel meer verrast, dan I hij wel weten wilde. Milan was rijk, I» i voor een Krivosciër zelfs zeer ryk, maar '8 er liep een gerucht, dat hij een vampyr was. Stojan geloofde vast aan het bestaan ïssen van auike wezens, maar hij was nog niet reeri ie^eel overtuigd, dat Milan er een was. Droevig en ernstig iiep hij door de kale, rotsachtige streek om Ublimenige roof- in te stellen naar het verzet tegen den driejarigen dienstplicht, dat vooral te Toul en Belfort tot uiting is gekomen. De Temps meldt, dat de regeering geen interpellatie over het gebeurde te Toul en elders zal aanvaarden vóór het door generaal Pau ingestelde onderzoek ge ëindigd is. Men zegt, dat reeds is uitgekomen, dat te Toul de relletjes van te voren beraamd zijn geweest. Men onderzoekt nog of ze door niet militaire menners aangestookt zijn. Aan de relletjes te Belfort en Parijs wordt geen ernstig karakter toegekend als aan het gebeurde te Tóul. N. R. Crt. DÜITSCHLAND. Het koninklijke paar vau Engeland is Woensdag om half twaalf aan het Lehrter-station te Berlijn aangekomen, waar tot zyn ontvangst de Keizer en de Keizerin, de prinsen en prinsessen van het koninklijke huis en hof- en staatswaardigheidsbekleeders aanwezig waren. De ontvangst geschiedde met groot ceremonieel. Daarna hielden de koning en de koningin hun plechtigen intocht in de stad en reden naar het koninklijke paleis. Langs den weg stonden aan weerszijden troepen geschaard. De menigte juichte luid. Het weer was prachtig. Onder een stralende zon hebben koning George en zijn gemalin hun intocht gehouden. Duizenden menschen stonden in de met vlaggen versierde straten. De kleurige uniformen van de troepen die langs de Linden en aan vogel, die anders onfeilbaar door zijn doodend lood zou zijn gevallen, vloog nu ongestoord voorbij. Stojan vlijde zich op den grond neer en dacht over de zaak na. Eindelijk had hij een besluit genomen. Vier weken zou hij bedenktijd nemen, dau zou Milan een weigerend antwoord ontvangen. Het geluk van zijn kind lag hem na aan het hart, maar hij wilde het niet toonen. Een reden behoefde hij dan niet op te geven, terwijl nu eene dadelijke afwijzing zou opgevat worden als eene beleediging, die slechts door bloed kon uitgewischt worden. Met zichzelven tevreden ging hij naar huis terug. IV. Baron Similoff hield de briefkaart der Signora in de hand, hij had juist den inhoud doorgelezen en knikte goed keurend. »Een kranige vrouw Ik zou niemand hebben kunnen vinden, om onze belangen beter waar te nemen, dan deze gravin Camilla Jarikoff.* Hij wandelde door de schaduwrijke lanen zijner villa en zette zich eindelijk op een steenen bank neer, vanwaar hij eeu ruim uitzicht op den omtrek had. Eenige minuten lang was hij geheel in het bekoorlijke schouwspel verdiept, maar het duurde niet lang of zijne gedachten keerden weer terug tot ernstiger, voor hem uiterst gewichtige zaken. den Pariser Platz aan weerszijden geschaard stonden, de slingers groen en de vlaggen leverden tezamen met de opgewekte menigte een vroolyken aanblik. De koninklijke stoet was deftig door eenvoud en in overeenstemming hier mee was de Brandenburgsche Poort, die enkel met frisch groen en met de Pruisische en Duitsche kleuren versierd is. Aan den ingang tegenover het middenpad van de Linden, waarvan de mooiste versiering het jonge groen van de kruinen der boomen is, rijzen twee masten op met reusachtige zwart- en-witte wimpels. Toen de stoet onder de Brandenburg sche Poort doorging, speelde een daar opgestelde militaire kapel het Engelsche volkslied. Onder de hoera's van de troepen, die het geweer presenteerden, en van de menigte reden daarna de rijtuigen over den Pariser Platz. N. R. Crt. ENGELAND. Een eigenaardig geding is Maandag voor een Londensche rechtbank behan deld. Een liberaal kiezer van South- wark eischte schadevergoeding van den liberaal Strauss, afgevaardigde van het district in het Lagerhuis, omdat deze, volgens eischer, zijn beloften, voor zijn verkiezing afgelegd, in het Parlement niet was nagekomen. De rechter was echter van oordeel dat verkiezings beloften geen contract zyn, en wees den eisch af, zonder het bewijs dat de beloften niet waren nagekomen af te wachten. »De regeering zal mijne bemoeiingen erkennen, denk ik, de belooning zal niet uitblijven het zou in allen gevalle ook zeer gewenscht zijn, want....* Een sombere schaduw overtoog zijn gelaat en hij zeide zuchtend »De laatste jaren waren uiterst kost baar, en de ontvangsten staan niet in verhouding tot de noodwendigste uit gaven, die steeds hooger woiden.c Hij haalde uit den borstzak van zijn overjas een brief te voorschijn, waarin zijn zaakwaarnemer te Petersburg hem meedeelde, dat de Kaukasische effecten, waarbij hij zeer geïnteresseerd was, weer aanzienlek gedaald waren. »Alle andere papieren zijn ook gedaald, 'tis beroerd, ellendig! De wanhopige binoenlandscke toestand is er de schuld van, de drieste houding van Oostenrijk tegenover ons verzwakt ons crediet. Er moet en zal verandering in komen, zoodra onze bloed- en geloofsverwanten, de Montenegrijuen en de Slaven der Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie, den over moedigen vijand het vuur aan de schenen hebben gelegd. Eén enkel groot Slaven- rijk, daarin ligt mijne toekomst.* Op dit oogenblik naderde Marie Esther. Zijn blik rustte vol liefde op het bekoor lijke meisjeals een frisch ontloken, witte roos vertoonde zij zich tusschen het gebladerte der altijd groene boomen. >Stoor ik u, papa »Gij stoort mij nooit, kindlief!* Het geschil in de kolenmijnen van Zuid Wales over het in dienst nemen van niet bij de vakvereeniging aange sloten mijnwerkers, is geëindigd, daar alle deze niet aangeslotenen, die van 1 Mei af werkeloos zijn geweest, zich bij de vakvereeniging als lid hebben opgegeven. Het werk zal nu wel spoedig hervat worden. Avp. Vier bommen zijn op verschillende plaatsen in Londen gevonden met daaraan bevestigde geschriften over vrouwenkiesrecht. Drie ervan waren zeer gebrekkig gemaakt, éèn, neerge legd in een volksbibliotheek, bevatte een uurwerk. Een vyfde bom is ge vonden in een kerk te Hastings. AMERIKA. De staking te Paterson, in New Jersey, duurt nog voort. De stakingsleiders verklaren, dat zij alle middelen van verkeer stop zullen zetten en ook gedurende twee dagen de stad in duister willen zetten, door het electrisch licht te dooven. Deze duisternis-demonstra tie geschiedt als protest tegen de ver oordeeling van een der stakingsleiders Quinlan. Deze had zich schuldig ge maakt aan het uiten van opruiende taal. De bekende vakbondleider Haywood hield een dreigende rede, waarin hy o. m. de merkwaardige woorden uitte, „dat de organisatie van de fabrieksar beiders der wereld machtiger is dan het Hooggerechtshof van de Vereenigde Staten, hetgeen zy spoedig zouden bewijzen." N. R. Crt. Marie Esther lachte. »En dat beweert u, gij ondeugendste van alle vaders, met het kalmste gezicht van de wereld Het is eene uitzondering, als ik het niet doe. Ha, alweer brieven, kaarten en telegrammen Tegelijkertijd wees zij op de papieren, die Similoff achteloos naast zich op de bank had gelegd. Hij nam ze op en stak ze weder in den zak. Zijne dochter ging zitten en greep zijn hand, die zij liefkoozend streelde. »Ik had u wat te verzoeken, papa,< begon zij, een vriendelijken blik op hem werpende. >Wilt gij een toertje maken, en moet ik u daarop vergezellen »Och, daarvoor zoudt u toch geen tijd hebben, papa, en bovendien, waar zou het schooner kunnen zijn dau hier bij ons?< »Of hebt gij iets noodig voor uw toilet »Neen, neen.... wat ik u verzoeken wilde is veel gewichtiger.* »Nu, zeg het dan, kind; als ik kan, zal ik het doen.* »Gisterenavond ben ik bij mevrouw Hessenstein geweest.* »AI weer? Gij ziet de oude dame tegenwoordig dikwijls.* Marie Esther werd eeu oogenbük bloed rood. Om het haar vader met te laten bemerken, draaide zij zich snel om, brak vlug eenige volle, donkerroode rozen af, en bedekte haar gezichtje daar bijna mede. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1