Landbouw. Gemengd Nieuws. Landbouwtentoonstelling Z i e r i k z e e. De secretaris van de „Maatschappij tot bev. van Landbouw en veeteelt in Zeeland" deelt in het Zeeuwsch Land bouwblad mee, dat wegens de vaststelling van de dagen der stemmingen en her stemmingen voor het lidmaatschap der Provinciale Staten en der Tweede Kamer der Staten-Generaal, de algemeene ver gadering en de tentoonstelling te Zierik- zee dit jaar zullen gehouden worden in de tweede week van Juni. Dinsdag 10 Juni. Vergadering van het Hoofdbestuur. Woensdag 11 Juni. Algemeene ver gadering, rijtoer, gemeenschappelijke maaltijd. Donderdag 12 Juni. Tentoonstelling. De datums van aangifte worden even eens dagen vervroegd. AXEL, 20 Mei 1913. Op de deze week te houden ver gadering van de vereeniging van Oud leerlingen der Rijkslandbouwwinter- school te Schagen zal o. m. een voor stel van het bestuur aan de orde komen om den heer P. C. Zonnevylle te Axel uit te noodigen tot het houden van eene lezing in de eerstvolgende Decern ber- yergadering, over het onderwerp „De grondslagen der sociologie en de eisch des tijds voor den boer, om sociale actie te ontwikkelen." T. Crt. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de liberale kiesver eeniging te Neuzen werd besloten voor de a.s. Statenverkiezing in het district Hulst 2 candidaten te stellen. Als zoodanig werden gekozen de heeren Ph. J. van Dixhoorn, voorzitter van de afdeeling Axel van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, en de heer F. Kaan, rijwieltabrikant, wethouder der gemeente Hoek. Beiden hebben zich bereid verklaard een candidatuur te aanvaarden. Omtrent de gemeenteraadsverkiezing werd op voorstel van het bestuur met overgroote meerderheid besloten slechts 3 candidaten te stellen, en den vierden zetel, bezet door een lid van rechts, den beer R. Scheele, onbestreden te laten. Al. Crt. In de Vrijdag te Hoek gehouden raadszitting werd besloten tot het aan- dochter, die haar maagdelijke eer niet had weten te bewaren, en de zoon, die landverraad op zijn geweten had, den dood door steenigen te verwachten. De vader zelf of het hoofd des huizes wierp alsdan het eerste rotsblok, om de schande van zijn huis daaronder te begraven". Met geweld gaf Stefan aan zijn oproerige gedachten een andere richting. Vol liefde greep hij de hand zijner zuster en trok haar aan zijne breede borst. >Laat het zijn, zoo het wil de hoofdzaak is, dat gij Milan den Serviër haat, dat gij hem uw hart niet schenken wilt.c »Nooit, nooit!* riep Zorka, voor wie de last van het leed'bijna te zwaar werd. >Ik kan Milan's aanzoek niet verzwij. gen, ik moet het ook aau vader mee- deelen, hij zou mij anders straffen, en Grajewitch zou, als hy het hoorde, de scherpte van zijn mes op mij beproeven.* »Verzwijgen kunt gij het niet, dat begrijp ik welMilan zou u dooden,* antwoordde Zorka bedroefd. Na een oogenblik vervolgde zij »Ik zou geen rustig oogenblik meer hebben, maar de folteringen der eeuwige verdoemenis ondervinden, als ik wist, dat gij misschien voor mij uw leven op het spel zoudt zetten.* Zy omhelsde hem innig en drukte hare koude lippen, waaruit het frissche rood geheel geweken was, op het door bezorgdheid gerimpelde voorhoofd van den geliefden broeder. gaan eener geldleening van 4600, tegen een rente van hoogstens 4 pCt. eerste aflossing in 1923, tot dekking der kosten van de verharding van den Binnendijk en verbouwing der openbare school. Het suppletoir kohier van het school geld werd vastgesteld op 17.40. Op voorstel van den heer Kaan werd besloten tot wijziging van de verorde ning op de heffing van havengelden, opdat schepen die ledig binnenkomen en aldus vertrekken en die dus van de haven alleen maar gebruik maken als ligplaats in plaats van 6 cent voort aan 2 cent per ton zullen te betalen hebben. Al. Crt. Maandag 26 Mei bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Osse- nisse. M. Crt. H E R IJ K der maten en gewichten dit jaar voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen Neuzen 7 Juli des namiddags, 8, 9, 10, 11, 12 en 14 Juli. Hoek 15 Juli. Sas van Gent: voor Philippine 16 Juli. Voor Sas van Gent 17 en 18 Juli en 19 Juli des voormiddags. Westdorpe 29 Juli. Zuiddorpe: voor Zuiddorpe en Overslag 30 Juli. Zaamslag 31 Juli en 1 Augustus des voormiddags. Axel: voor Axel 5 Augustus des voormiddags, 6, 7 en 8 Augustus en 9 Augustus des voormiddags. Voor Koewacht 5 Augustus des Voor middags. Hulst: voor Hulst 19 Augustus des namiddags, 20 Augustus des voormid dags, 22 Augustus en 23 Augustus des voormiddags. Voor St. Jansteen 20 Augustus. Voor Clinge 21 Augustus. Rapenburg: voor Boschkapelle 25 Augustus des voormiddags. Voor Hengstdijk 26 Augustus des voormiddags. Voor Stoppeldijk 26 Augustus. Graauw en Langendam 27 Augustus. Kloosterzande: voor Ossenisse 28 Augustus des voormiddags. Voor Hontenisse 28 Augustus des na middags, 29 Augustus en 30 Augustus des voormiddags. Beste broeder, verheven ziel, gij zijt de eenige ster aan mijn bewolkten levens hemel Krampachtig omhelsde zij hem en een hevig snikken belette haar het spreken. »Vader.... vader....* verder kon zij het niet brengen. »Maar ga nu, Stefan, vader zal u zoeken, zeide zij eindelijk. Zorka had uitgeweend. Opdat men geen sporen van tranen zou zien, begaf zij zich dadelyk naar de Planjna, om het vee water te geven en te melken. Stefan ijlde naar huis en haalde de lederen zakken voor haar. Hij geleidde Zorka nog een eindweegs, zijn broederlijk hart voelde de verplichting om zijne zuster in haar eerste zielesmart niet alleen te laten. Daarna ging hij naar Ubli terug; met een korten groet trad hij het woonvertrek der familie binnen. Aan den steenen haard zat Stojan met welgevallen liet hij zijn oog langs den muur gaan. Daar hingen de wapens glinsterende loopen, kostbare, met goud en edelgesteenten ingelegde kolveD, prachtige kruitpannen, sabels en dolken geen enkel dier moordwerktuigen was gekocht, zij waren allen in den strijd gewonnen, en die holoogige, grijnzende schedels daar boven de deur hadden toebehoord aan de ver slagen vijanden, wier handen die wapens hadden gevoerd. Gouden eerekransen en ordeteekens hingen ei boven. Trotsch verhief zich de borst van den gryzen Te Biervliet is een smidsknecht van den Kapitalen Dam by het zwem men in een waterput van den Konin- ginnenpolder Zaterdag verdronken. Midd. Crl. Te Winkel (N.-H.) is Vrijdag over leden de heer J. Breebaart Kzn., lid van de Eerste Kamer der Staten Gene raai voor de provincie Noord.-Holland. De heer Breebaart werd den 11 en Sept. 1833 te Andijk geboren. Van 1892 af maakt hij deel uit van de Eerste Kamer. De heer Breebaart maakte zich vooral verdienstelijk op landbouwgebied, hij was van 1872 tot 1904 lid van het hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw, trad van 1883 tot 1*903 op als voorzitter van het Rundveestam boek en nam in 1886 het initiatief tot de oprichting van het Nederl. Paarden stamboek, waarvan hij tot 1903 voor zitter was. Voorts was hij dijkgraaf van den polder Waard en Groet en wethouder van Winkel en werd hij in 1892 benoemd tot lid van de staatscommissie voor de droogmaking van de Zuiderzee. De overledene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, officier in de Oranje Nassau-orde, ridder van het Legioen van Eer en ridder van de Mérite Agricole. M. Crt. KindermoordUit Breda meldt men, dat de Achtjarige A. v. d. B. uit Prinsenhage al spelende met zijn hoepel het huis verliet. Zondagnacht om 1 uur werd het knaapje dood terugge vonden in de nabijheid van Prinsenhage. Men vermoedt dat het kind vermoord is. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. M. Crt. Een merkwaardig dorpskerk. Tot de oudste en merkwaardigste dorpskerk jes behoort het oude godshuis der Ned. Herv. Gemeente te Oudega, een dorp in de nabijheid van Drachten. Oudega was eertijds hoofdplaats van Smallin- gerland. De kerk dateert voor 't grootste gedeelte uit het laatst der 12e, begin der 13e eeuw, en hoewel niet meer geheel in haar vroegeren toestand, is zij toch een belangrijk gebouw, zoowel uit een oogpunt van schoonheid als van oudheidkunde. In de kerk vindt men een vijftal Krivosciër, maar niet als de kostbaarste gedenkteekens zijns levens zag hij die dingen aan; met onuitsprekelijke zelfvol doening klopte hij op de gesloten kasten der haardbank, waarop hij zich neergevlijd hadwat daarin verborgen was, had voor hem de meeste waarde. Het waren geweren, sabels, patroontasschen, veder bossen en veldteekens, die hij in den loop der jaren aan zijn vijanden, de keizerlijken had ontnomen. »Het arsenaal zal spoedig nog voller wordenmompelde hij in zichzelven, en met welgevallen streek hij over zijn sneeuwwitten baard. Stefan verscheen op den drempeleer biedig, als een lakei voor zyn vorst, boog hij voor het hoofd des huizes. De oude richtte zich op, en zette zijn gezicht in een ernstige plooi, want de vader vreugde, die hij bij den aanblik van zijn welgemaakten zoon in zijn hart ge voelde, mocht niet zichtbaar worden. Ernstige waardigheid troont op het voor hoofd van den heer des huizes, wanneer hy zich in zijne woning bevindt, geen welwillendheid of vadertrots. Hij is de heer zijn kinderen zijn de knechten. »Treed nader, mijn zoon zeide Stojan, met de hand wenkende. Stefan ging naar zijn vader en kuste eerbiedig diens handen. >Ga zitten Hij deed dit. De oude man was heden uiterst goed geluimd, want hij opende fraaie gebrandschilderde glas-in-lood ramen met de wapens der verschillende adellyke families, vervaardigd in 1717, De toren is met een gemetselde, pyramidevormige spits afgedekt. Onder den toren vindt men een blok, een martelwerktuig, waarin mis dadigers werden opgesloten, in vrij goeden toestand bewaard. Het gebouw verkeert, jammer genoeg, in een bouwvalligen toestand, voor een groot deel een gevolg van het onoor deelkundig aanbrengen van verande ringen, waardoor de constructie veel leed en verder door onvoldoend onder houd, Het uiterlijk schoon van het gebouw werd door hen, die deze werk zaamheden leidden en uitvoerden, niet gevoeld en verdween dan langzamer hand ook geheel. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. besloten echter onlangs gelden bijeen te brengen om tot restauratie over te gaan en droegen den architect G. J.l Veenstra te Leeuwarden op een restau ratieplan te maken, ten einde daarna in overleg te kunnen treden met ryk en provincie, om van hen hiervoor subsidie te krijgen. {Leeuw. Ct.) De WereldtentoonstelUng te Gent. Zaterdag had de opening plaats van de Nederlandsche afdeeling op de wereldtentoonstelling te Gent. Tegen 3 uur hadden zich vele ge- noodigden in het Nederl. Paviljoen verzameld. Onze commissaris-generaal, mr. Th. Stuart, hield ter opening, een rede, waarin hij o.a. het volgende zeide „Het is my een groot genoegen het woord tot u te richten in de Ned. taal, die ons zoozeer met onze broeders in Vlaanderen verbindt, en ik roep een hartelijk welkom toe aan onze stam- genooten, die evenals wy geboren zyn aan de lage stranden van de zee. En dan richt ik mij tevens tot hen, die ons hier ontvangen in deze schoone stad Gent, stad van monumenten, van roemrijk verleden, doch die ook heden een plaats inneemt onder de Belgische steden, welke haar tot een der eersten van het land stempelt". Spreker wijst verder op de mannen van durf die Gent bezit, en die het welslagen der tentoonstelling hebben mogelijk gemaakt, en zonder al hunne namen te releveeren, noemt hy den gouverneur der provincie, den burge meester en het tentoonstellingsbestuur. De heer Stuart vervolgde hprp den lederen tabakszak en reikte dien Stefan toe om zijne pijp te stoppen, terwiil anders de zoons slechts zelden in tegenwoordigheid van hun vader mochten rooken. »Nu, wat hebt gij voor nieuws Ztfn er berichten van de grenzen gekomen, of heeft de pope Zee van zich laten hooren >Niets van dat alles vader,* zeide Stefan eenigszins aarzelend. Milan Gra jewitch zendt mij, ten einde by u aan zoek te doen om Zorka's hand.* De oude Karovachewitch hief zijn hoofd een weinig op, zijn oogen schitterden, hij knikte byna toestemmend. Hoe ver metel het ook was tegenover zijn vader eene meening te uiten, voordat deze zelf gesproken had, zoo moest de broeder toch ter wille van de zuster het waag stuk bestaan, en Stefan vervolgde »Vader, Zorka bemint hem niet!* Stojan fronste zijn wenkbrauwen, maar Stefan liet zich niet van zyn stuk brengen. »Vader, sla zyn aanzoek af. Gij weet wat de menschen van hem zeggen, hij is rijk, zeer rijk maar hoe hij aan zijn schatten is gekomen, weet nie mand de duivel moet er by in het spel zijn en gij hebt het gehoord, hij is een vampyr.* Uit liefde voor zijne zuster hechtte hjj schijnbaar aau het geloof aan vampyri, hoewel hij er eigenlijk om lachte. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2