g29e Jaarg. No. IS. Woensdag 21 Mei 1913. Ds dochtsr van dsn Spion Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHEffi COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. De Mir schryft, dat Bulgarije den tegenwoordigen toestand van onzeker heid Diet langer kan dulden. De vrede moet nu zonder verder uitstel worden geteekeDd. Het blad zegt bevoegd te zyn tot de verklaring, dat Bulgarije geen uitstel meer zal gedoogen en met kracht elke poging om nieuwe vertra gingen uit te lokken zal tegengaan. Bulgarije is niet van zins zich te lateD bedotten of berooven. N. R. Crt. Theodorof, de Bulgaarsche minister van Financiën, die als vertegenwoor diger zijner Regeering ter flnancieele conterentie te Parys is aangekomen, heeft aan de „Echo de Paris" verklaard, dat de Balkanstaten een oorlogsschatting van Turkye blijven eischeu en zich sterk maken te kunnen bewijzen, dat Turkije daardoor in het geheel niet geruïneerd zal worden. Zij zullen Turkije al den tijd laten, de schatting te betalen en met een termijn van 50 jaar desnoods genoegen nemen, mits voldoende waarborgen voor de kwijting worden gegeven. De bondgenooten stellen zich voor, dat voor dit doel kunnen dienen de verhooging der douane-rechten met drie proceDt, welke indertijd geheven zijn voor hervormin gen in het gebied, tnans door de Bal kanstaten veroverd, de belasting op de schapen en de belasting, die de chris telijke onderdanen aan het Ottomansche Rijk betalen wegens vrijstelling van militairen dienst. Verder verlangen de Balkanstaten vertegenwoordigd te zijn in den Raad van Administratie der Turksche staats schuld, waarvan zij een gedeelte over nemen, in dien zin, dat daarin afwis selend een Bulgaarsch, Grieksch en Servisch vertegenwoordiger zitting zal hebben. Over de houding der Turksche Re geering ten opzichte van de annexatie van het Donau eiland Ada-Kaleh wordt gemeld, en zulks van Turksche zyde, dat de Turken tegen deze annexatie vooral protesteeren en de terugtrekking der gelande 100 Hongaarsche gendar men eischen. De Turksche regeering zal met al de haar tendlenste staande middelen haar rechten op dit eiland verdedigen. Van andere zijde wordt echter weer verklaard, dat de regeering bereid zou zijn tegen een behoorlijke schadevergoeding van hare rechten afstand te doen. Avp. ENGELAND. Eenige groote scheepsbouwmeesters houden het voor mogelijk, zelfs waar schijnlijk, dat binnenkort aan de werven een algemeene 3taking uitbreekt. De werklieden van de onderscheidene scheepsbouwvakken eischen gezamen lijk een loonsverhooging van 5 pet. De patroons wijzen dezen eisch niet onvoorwaardelijk af, maar wenschen er over te onderhandelen. De vakver- eenigingen verlangen echter een onver wijlde beslissing en dreigen anders een algemeene staking uit te roepen. Daar over zal nu door de vakvereenigingen worden gestemd. Zoo n staking zou Nadruk verboden Roman van E. von WaldZedwitz. 24) »Het betreft niet mij gij weet zuster, dat ik het u toevertrouwd zou hebben als ik in liefde ontbrand was voor een meisje om u moet ik bij vader aan zoek doen.c »Om mij riep zij verbaasddaarop noemde zij denamen van alle jongelieden uit Ubli en uit de naburige hutten op de rij af, maar steeds schudde Stefan ontkennend het hoofd. »Zeg gij het dan U Raar geduld was ten einde. Stefan aarzelde nog altijd, daar hij wel wist, dat zijn vader haar, of zij toestemde of niet, aan den rijkeD aanbidder zou geven Hy greep hare hand en drukte die vast in de zijne. »Het is Milan Grajewitch zeide hij eindelijk. De schaduw, die toen op haar gezicht was neergedaald, had dit tot op den huidigen dag niet meer verlaten Het schemerde haar voor de oogen. »Dat nooit 1 Dan liever dood!« Stefan zat zwijgend naast haar. Eeu klaps sprong zij op en ijlde weg. Hy snelde haar na. een ware nationale ramp worden. Een half miljoen arbeiders zouden erbij zijn betrokken, die aan het werk zijn aan een aantal schepen, tezamen ruim een half miljoen ton metende. Een algemiene staking zou dus het bouwen van de Engelsche vloot aanzienlijk kunnen vertragen. N. R. Crt. DÜITSCHLAND. Toen prins Joachim, de jongste zoon van keizer Wilhelm, Woensdag door Straatsburg reed, stortte zijn paard plotseling dood neer. De prins was in staat intijds uit den zadel te springen en kreeg zoodoende geen letsel. De firma Krupp heeft naar aanleiding van de bekende beschuldigingen iu den Rijksdag tegen haar gericht, den laatsten tijd een groot aantal dreig- en afpersings- brieven ontvangen van voormalige be ambten. In eenige gevallen zag zij zich verplicht de zaak aan het M. ter vervolging te geven. Avp. BELGIË. De Antwerpsche corresp. van de Avp. schrijft Het schandaal in het Belgische leger, waarvan onlangs in de pers is melding gemaakt, neemt een groote uitbreiding. Het onderzoek zal, naar gemeld wordt, maanden duren. De aan het licht gekomen feiten hebben zeer hoogge plaatste officieren in een uiterst moei lijke positie gebracht. Wanneer na aüoop van het onderzoek de maatregelen genomen worden, die de bedreven knoeierijen vereischen, zullen deze officieren meer dan waarschijnlijk aan >HaltBlijf, ZorkaMet onweer staanbare kracht had hij haar bij de polsen gegrepen, aan ontkomen was niet te denken. Waar wilt gij heen, wat wilt gij beginnen Ik wil naar Milan Grajewitch, ik zal »Zwijg, meisje, bedenk toch, dat zulk eeD handelwijze u juist in zijne arm,en zou voeren. Of meu zou, als gij io zijn huis gingt, u beschouwen als hetgeen gij niet wilt worden, ql. zijn vrouw; óf gij zoudt, als gij bleeft weigeren, onteerd zijn, en men zou u steenigen.» Zorka staarde voor zich uit, plotseling schrok zij op uit haar gepeins. »Gij hebt gelijk, broeder maar waarom hebt gij het aanzoek op u genomen, waarom hebt gij niet tot hem gezegd #Zorka Karovachewitch is te goed, om haar bloed aan een vampyr te geven.c Waarom hebt gij dat niet gedaan, broeder Gelooft gij dan werkelijk, dat er vampyren zijn Zorka zag hem verbaasd aan. Dit volksgeloof was zoo diep bij haar gewor teld, dat zij niet begreep hoe haar broeder aan het bestaan van zulke wezens kou twijfelen. »Men had u niet naar het buitenland moeten zenden, Stefan gij zijt verdorven teruggekeerd, en -ongelooviger dan gij gegaan zijt. Waarom twijfelt gij er aan, het einde hunner carrière gekomen zyn. Er is o. a. ontdekt, dat voor het bouwen van een slaapplaats voor de troepen oude witte steen gebruikt werd voor nieuwe. Om het bedrog voor de overheid verborgen te houden, werden de steenen eenvoudig geschaafd. Op sommige plaatsen werd dit echter vergeten en de waarheid was weldra bekend. Er was natuurlijk voor nieu we steenen betaald. In het krijgsgasthuis van Brussel was een levering van lavabo's te doen. De rekening werd betaald, doch er is geen enkel lavabo ontvangen. In 1908 werden bij Krupp kanonnen van 23 m. M. besteld voor de bewape ning van de Scheldeforten. Deze stuk ken werden met 4.700.000 fres. betaald, en bevinden zich steeds te Essen. In 1908 waren zij al gedeclasseerd, en op het oogenblik tracht hot Belgische gouvernement deze kanonnen te ver- koopen, daar zij niet te gebruiken zijn. De sinds 1908 verloren interesten be- loopen reeds 940.000 fres. Voor de meeste der ontdekte mis drijven is er verjaring en zij, die ze begingen, kunnen, van wettelijke stand punt, niet meer gestraft worden. Men zal misschien vragen hoe het komt, det het bedrog zoo lang ongehinderd kon gepleegd worden. Eenvoudig om dat het gepleegd werd door hen, die met de controle belast zijn De minister van Oorlog zal onver biddelijk optreden tegen de schuldigen en men zegt, dat hij vast besloten is de herhaling van ieder bedrog in de toekomst geheel onmogelijk te maken. dat er vampyren zijn; is zijn bruid niet aan bloedverlies gestorven Hij heeft het haar uitgezogenvroeger was zij frisch en gezond, eerst toen zijn ver vloekte lippen haar beroerden begon zij weg te kwijnen. Zij wilde het mij niet bekennen, zij durfde het niet zeggen, want hij zou haar in den slaap verwurgd hebben het was niet goed van haar, zij had mij alles moeten bekennen, want wij waren door zusterschap met elkaar verbonden. Denk aan zijne ouders, die zoo plotseling na elkander stierven. Iedereen zegt het, iedereen ^chuwt hem. En wat ziet hij er uit, zoo bleek en somber gelachen heeft hij nog nooit!» Stefan keek onwillekeurig voor zich. Milan is anders als de overige men- schen hier te lande; hij zondert zich af, het ongeluk heeft hem vervolgd. Wie een kijkje in de wereld neemt, ontmoet verschillende soorten van menschen niet allen zijo uit dezelfde stof gevormd.» Stefan had eeu ruimere wereldbeschou wing gekregen gedurende zijn verblijf te Parijs, al was hij ook nog niet zoo geheel doordrongen van de zeden dei- wereldstad, van de westersche beschaving, om in het algemeen de levenswijze zijner landslieden voor wild en ruw te houden. »In één woord, ik geloof niet, dat Milan Grajewitch een vampyr is^ en in het algemeen betwijfel ik, of er menschen zyn, die door hunae natuur worden aan gedreven om hun, die zij liefhebben het bloed uit de aderen te zuigen.» Zorka glimlachte bedroefd. »Stefan, Stefan, wat heeft men daar ginds van u gemaaktZij moeten het, om zelf te kunnen leven ►Gij kunt dat niet begrijpen, en mis schien is het beter zoo.» Hij dacht er over na welk een ver twijfelend gevoel het voor de zijnen moest wezen, hoe ongelukkig zij zich moesten gevoelen, als zij eens goed ondervonden hoezeer zij in alles bij de bewoners van de beschaafde landen achterstonden, hoe karig de rijke gaven des levens hun toegemeten waren. De tijd van zijn terugkeer in het vaderland trad hem duidelijk voor den geest; hoe moeilijk was het hem gevallen zich weder aan die ouwerwetsche toe standen, aan dat armzalige, ruwe leven te gewennen Hij kon nog heden al zeide hij het ook aan niemand, zelfs niet aan zijn geliefde zuster een stil ver langen niet onderdrukken naar datgene, wat nu achter hem lag afgesloten. Hij had er dikwijls ernstig aan gedacht zijn vaderland te verlaten, om in het buiten land zijn geluk te beproeven. Maar wijselijk had hij het verzwegenmen zou hem als landverrader vervloekt hebben, zijn eigen vader zou de eerste geweest zijn, om op den ontrouwen zoon den eersten steen te werpenimmers volgens de wel is waar ongeschreven, maar toch heilige volkswetten had de

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1