Landbouw. Gemengd Nieuws. De heer Treub critiseerde uitvoerig de wijze waarop de regeering deze zaak heeft geregeld. Spreker's voornaamste bezwaren zijn te groote aanranding van de gemeentelijke autonomie, zoo zells dat de gemeenten gedwongen worden een voor haar nadeelige financiëele politiek te voeren. Spreker betoogde voorts, dat het ont werp te zware lasten oplegt, zoowel aan de gemeenten als aan haar ambte naren, die gemiddeld 131/» procent zul len hebben te betalen van hun trakte ment. Te voorzien is, dat in vele ge vallen gebruik zal worden gemaakt van de bevoegdheid om zich aan het ontwerp te onttrekken, zoodat indien de wet ongewijzigd blijft, er niets van terecht zal komen. De heer Vliegen keurde eveneens de wijze at waarop de regeering te werk is gegaan, ook hij betwijfelt of het ont werp niet te zware lasten oplegt aan gemeenten en aan gemeenteambtenaren De heer De Meester betoogde ook dat de regeering by dit ontwerp niet voldaan heeft aan de eischen der bil ly kheid. M- ^rU Legermanoeuvres. De legermanoeuvres onder bevel van den commandant van het veldleger waaraan zullen deelnemen de tweede en vierde divisie, de vier regimenten cavalerie, het regiment genietroepen en hulpwapens, zullen plaats vinden tus schen de Zuiderzee en de Duitsche grens in Gelderland en Överysel. De sterkte van de troepen zal ongeveer 20.000 man en 3000 paarden zijn. Reeds worden door den chef der intendance, den overste v. d. W., en nog een ander stafofficier in den Ach terhoek besprekingen met de burge meesters gehouden, de legering en de verpleging van de troepen betreffende, welke geheel op oorlogsvoet zal worden ingericht. Ook met betrekking tot de hoedanigheid van het drinkwater wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. A vp Zooals elk jaar zullen ook thans weer stierenkeuringen en keuringen van vrouwelijk rundvee met daaraan ver bonden premiën plaats hebben en wel op de volgende plaatsen en tijden Goes 27 Mei 10 u., Kruinmgen 28 Mei 11 u., Middelburg 29 Mei 91/, u., Aagtekerke 30 Mei 11 u., Hulst 2 Juni 1 u., Kloosterzande 3 Juni 9 u., Axel 4 Juni 9 u., Kortgene 6 Juni 97s u., Heinkenszand 7 Juni 10 u., IJzendijke 10 Juni 3 u., Oostburg 11 Juni 9 u.; St Maartensdijk 12 Juni 2 u., Nieuwer kerk 13 Juni 2 u., Noordwelle 14 Juni9u Aan de keuringen kunnen alle ge zonde stieren, die minstens 9 maanden oud zijn, deelnemen. Bekroningswaardig zijn alleen die stieren, die het type (afmetingen, vorm kleur en afteekening) vertegenwoordi gen van het zwart-bont Hollandsch Verder kunnen aan de keuring deel nemen koeien, die minstens éénmaal gekalfd hebben. Eigenaars van uitmuntende koeien worden uitgenoodigd deze op de keu ringen voor te brengen. Ook koeien die niet in het Nederlandsche Rund vee-Stamboek zyn ingeschreven of waar van geen melklijsten zyn bijgehouden, worden toegelaten. M. Crt. Gedurende de week van 27 April tot en met 3 Mei 1913 werden geen gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, zoodat Nederland sedert 20 April 1913 vrij van genoemde vee ziekte is. M. Crt. AXEL, 9 Mei 1913. De jaarlijksche kermis is weder in aantocht. Men is dezer dagen druk aan het bouwen en opslaan van al die tijdelijke inrichtingen, die slechts worden geplaatst om enkele dagen daarna weder te worden weggenomen. En er is dit maal tamelijk veel, al zijn er dan ook meest oude bekenden onder. De prachtige stoomcaroussel van Frans Janvier en de gewone toch ook fraaie van Smet, een tent met acrobaten of gymnastische kunstenmakers, een schommel, een wafelkraam van de wed. Evers, een schiettent, benevens eenige kleinere galanterie en gebakkraampjes vullen ons marktplein, tèrwyl de groote schouwburgteut van de firma Bakker in de Oude Wijk een rustige plaats buiten al het kermisgewoel gekregen heeft. Dan komt ook nog de heer Huygens, bekend door zijn prachtige film over het vergaan van de Titanic, op de bovenzaal van den heer Gilijamse voorstellingen geven met de bioscoop, die groote aantrekkelijkheid dezerdagen. Voegen we hier nog bij, dat als naar gewoonte in verschillende inrichtingen gelegenheid zal zijn voor de liefhebbers van dansen om aan den lust tot draaien te voldoen en dat er ook nog een paar schietwedstrijden zullen gehouden wor den, dan kunnen we gerust zeggen, dat er de volgende week hier voor elk wat wils is, vooral ten minste als men voorzien is van de noodige reparatie. Tot onderwijzer aan de kath. bijzondere school te Hulst is benoemd de heer L. B. M. Rottier. M. Crt. Bij Kon. besluit van 7 dezer zijn met ingang van 22 Mei resp. herbe noemd tot burgemeester van Bosch- kapelle en Stoppeldijk de heeren J. Truyman en P. L. de Wael. By besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland dd. 26 April 1913, no. 208, is vastgesteld de lijst van hoogst aau- geslagenen in de Rijks directe belastin gen voor die provincie. Zooals we reeds meldden, bevat die lijst 155 namen, op een zielental van 232.515. Het laagste bedrag, dat tot plaatsing op de lijst heelt geleid is 452,62. Op de ljjst komen voor de volgende inwoners van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Collot d'Escury, Karei Jan André Guijon baron, te Hontenisse, geb. te 's-Gravenhage 15 December 1858. Dieleman Petrusz., Jacobus, te Zaam- slag, geboren te Zaamslag 11 November 1852. Dieleman Wz., Petrus, te Axel, geb. te Hoek 6 November 1835. Dierick, Cyrillus Petrus Joannes, te Koewacht, geb. te Koewacht 24 Januari 1846. Dumoleyn, Arthur Dominicus, te Hon tenisse, geb. te Westdorpe 16 October 1869. Dumoleyn, Emile Bernardus, te Hon tenisse, geb. te Westdorpe 17 October 1866. Feijter, Levinus de, te Axel, geb. te Neuzen 23 April 1838. Gross, Hugo Frans, te Sas van Gent, geb. te Troppau (Oostenrijk) 28 Februari 1860; genaturaliseerd bij de wet van 1 November 1907 (Staatsbl. no. 282). Hoeve, Frans van, te Axel, geb. te Axel 1 December 1851. Hombach, Fernand Corneille Octave Mari, te Hulst, geb. te Hulst 9 Mei 1863. Kerf, Cerillus Johannes de, te St. Jansteen, geb. te St. Jansteen 31 Januari 1873. Koster, Abraham, te Axel, geb. te Axel 27 Mei 1844. Kraker, Abraham de, te Zaamslag 15 Januari 1864. Lensen, Abraham Cornelis, te Neuzen, geb. te Neuzen 3 Juni 1875. Maertens, Henricus Ludovicus Jo- sephus, te Hulst, geb. te Hulst 29 Februari 1848. Malotaux, Pierre, te Sas van Gent, geb. te Valenciennes (Frankrijk) 28 Juni 1863. Moer, Lambertus Jan van der, te Neuzen, geb. te Colynsplaat 9 November 1859. Rompu, Johannes Adrianus van, te Neuzen, geb. te Neuzen 17 November 1855. Seydlitz, Josephus AugustinusJoannes Berchmans Maria Gislenus, te Hulst, geb. te St. Nicolaas (België) 28 Sep tember 1868. Vogelvanger, Georges, te Hulst, geb. te Hulst 18 Januari 1879. Waes, Camilu8 van, te Westdorpe, geb. te Westdorpe 23 November 1838. Waesberghe, Franciscus Josephus Ludovicus Maria van, te Hulst, geb. te Antwerpen 7 Juli 1868. Waesberghe, Josephus Franciscus Andreas Maria van, te Hulst, geb. te Hulst 3 Juni 187.3. Waesberghe, Louis Franyois Marie van, te Hulst, geb. te Hulst 6 September 1881. Wauters, Ferdinandus Johannes, te Sas van Gent, geb. te Sas van Gent 17 Februari 1862. Wauters, Henri Honoré Marie, te Hulst, geb. te Hulst 1 Juni 1846. Wauters, Petrus, te Sas van Gent, geb. te Sas van Gent 22 Augustus 1848. Wieland, Gerard, te Neuzen, geb. te Zaamslag 6 October 1845. De keuringsraad in Zeeland voor de lichting 1914 zal vergaderen op plaatsen én datums, als hieronder aan gegeven Axel Woensdag 4 Juni voor Axel, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag. Sas van Gent Donderdag 5 Juni voor S. v. G., Philippine en Westdorpe. Neuzen Donderdag 5 en Vrijdag 6 Juni voor Neuzen, Zaterdag 7 Juni voor Zaamslag en Hoek. Hontenisse Donderdag 26 Juni voor Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk. Hulst Vrijdag 27 Juni voor Hulst, Graauw en Langendam, St Jansteen, Zaterdag 28 Juni voor Clinge en Bosch- kapelle. IJzendijke Dinsdag 1 Juli voor IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat en Waterlandkerkje. Sluis Woensdag 2 Juli voor Sluis, Aardenburg en Oostburg en Donderdag 3 Juli voor Retranchement, Eede, Cad- zand, Zuidzande en St. Kruis. Groede Vrijdag 4 Juli voor Bres- kens, Groede, Schoondijke en Nieuw- vliet. M. Crt. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Geloofsbelijdenis. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 12 Mei 1913. (TWEEDE PINKSTERDAG). J Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Geen dienst. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsm*. (Gemeenschappelijke dienstj. Gereformeerde Kerk (Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie zal in 1913 geschieden op de plaatsen en tijden, als volgt Hontenisse Woensd. 11 Juni 9.45 u. v.m. (ook voor Boschkapelle, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk). Graauw en Langendam Woensd. 11 Juni 11.45 u. v.m. Clinge Woensd. 11 Juni 2.30 u. n.m. Hulst Donderd. 12 Juni 9 u. v.m. Sint Jansteen Donderd. 12 Juni 1 u. n.m. Koewacht Donderd. 12 Juni 3 u. n.m. Axel Vrijd. 13 Juni 9.30 u. v.m. (ook voor Overslag en Zuiddorpe). Sas van Gent Vrijd. 13 Juni 2 u. n.m. (ook voor Philippine en Westdorpe). Zaamslag Zaterd. 14 Juni 9 u. v.m. Hoek Zaterd. 14 Juni 11 u. v.m. Neuzen Zaterd. 14 Juni 1.30 u. n.m. M. Crt. Blijkens kennisgeving in de St. Ct. van heden kwamen in de week van 30 April tot 6 Mei ter kennis van den centralen gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland van (ebris typhoïdea 1 geval te Dreischor; roodvonk 2 gevallen te Oudelande en diphtheritis 6 gevallen te Goes, 2 te Boschkapelle en 1 te Hontenisse. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 11 Mei 1913. (EERSTE PINKSTERDAG), Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Een nieuwe onderzeeër. Door de Neder landsche marine werd aan de Koninkl. Mij. de Schelde te Vlissingen de bouw opgedragen van een onderzeeboot, be stemd voor den dienst in Nederland. I M. Crt. Men schrijft uit Ierseke aan de j Midd. Crt.: Enkele dagen geleden zyn hier de rekeningen voor de aansluitingen der gebouwen aan het buizennet der Zuid- I bevelandsche Waterleiding uitgereikt. De bedragen dezer (met-gespecificeerde) rekeningen vallen by velen tegende ontevredenheid is vrij algemeen. De directie der maatschappij heeft, gelijk indertijd voldoende is gepubliceerd, als basis voor haar berekeningen genomen den kostenden prijs, en de vraag, hoe veel dat ongeveer wezen zou, is steeds aldus beantwoordeen meter buiten leiding 1, een meter binnenleiding I ƒ0,50, een tapkraan ƒ1, alles met in begrip van werkloon. Als men nu de eindbedragen der rekeningen aan deze cijfers toetst, dan zyn ze veelal iets soms zeer veel te hoog, terwyl zich dan nog onverklaarbare onevenredigheden voordoen. Hiervan een paar frappante voorbeelden Een rekening luidt 26.85 1 M. 40,25, een andere, van een aan- 1 sluiting, die in alles aan de vorige gelijk is behalve dat er 10 M. binnenleiding minder is, 42,19een eigenaar van meer dan één pand kreeg o. a. 2 reke- ningen, de eene 18.05 M. 26.34, de j andere 17.75 M. ƒ58.60. Maandagavond heeft een bijeenkomst van ontevreden aangeslotenen plaats gehad, die na ampele beraadslaging tot het besluit gekomen zijn, gezamenlijk J hunne bezwaren aan de directie der maatschappij kenbaar te maken en in den gemeenteraad als onmiddellijke belanghebbende een bespreking dezer zaak uit te lpkken. Woensdagmiddag is op het station te Bloemendaal een 29 jarige heer, J. H. V., bij het oversteken van den spoor-1 weg door den sneltrein van Velsen naar Haarlem gegrepen en gedood. Woensdagavond halftien heeft te f Amsterdam een zekere Christiaan I Dekker, een broer van den zich in I arrest bevindenden Dekker, een moord I aanslag gepleegd op zekeren Arie Visser. I Beiden hadden kort tevoren iu een café over een oude veete twist gekregen, I welke bij verlaten van het café nog niet was bijgelegd. Op de Nieu wmarkt gekomen, haalde Dekker plotseling een revolver te voorschijn en loste op eenige meters afstand 4 schoten op Visser, die niet gewond werd. Door op het geluid der schoten toegesnelde politieagenten werd Dekker gegrepen en zwaar ge boeid, onder groote toeloop van nieuws gierigen, naar het bureau overgebracht. I N. R. Crt. j Schinas, de moordenaar van koning I George van Griekenland, is Woensdag-1 ochtend op het bureau van den rechter I te Saloniki door een open venster van een hoogte van 12 M. gesprongen. Hy was op slag dood. Avp. j

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2