No. 12. Zaterdag 10 Mei 1913. 29e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. FEUI LLET O N. De dochter van den Spion. Binnenland. AXELSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Pinkster feest zal a. s. Dinsdag avond geen nummer van dit blad verschijnen. DE BALKAN-OORLOG. Het Fremdenblatt schrijftHet feit, dat de wil van Europa is uitgevoerd (al mag dat resulaat dan ook voorna melijk te danken zijn aan het energiek optreden van Oostenrijk, daaringesteund door zijn bondgenoot Italië) moet als een voorteeken worden beschouwd, dat de andere besluiten van de mogend heden in de Albaneesche kwestie even eens zullen worden uitgevoerd, zonder dat er verwikkelingen ontstaan. Wat de Zuidelijke grens en het statuut van Albanië, alsmede de positie van dat land in het algemeen betreft, zoo hopen wij, dat men bü de besluiten, welke daaromtrent zullen worden geno men, rekening zal houden met den onomstootelijken wil van de twee recht streeks belanghebbende mogendheden, dat in geen geval hun groote belangen in Albanië afbreuk worde gedaan. N. R. Crt. FRANKRIJK. De koning van Spanje kwam Dinsdag avond om tien uur te Parijs aan. De Koning droeg de uniform van generaal der artillerie en om den hals het groot kruis van het Legioen van Eer. By het uitstappen begroette hem de {Nadruk verboden.) Roman van E. von Wald—Zedwitz. Zorka wrong in stilte hare handen, een wonderlijk gevoel van moed kwam plotseling over haar. Met luide stem riep zij »En nu, wat denkt gij te doen, als ik u zeg dat....* I Hij zag haar met gloeiende oogen aan, de woorden verstomden op hare lippen. Wat verwrong zich zijn gelaatZij moest haar oogen neerslaan. Na een oogen blik I vervolgde hij Zorka, spreek het niet uit 1 Hoor wat ik u zeg. Ik bemin u meer dan mijn leven, o, wat zeg ik, hoe zou ik mijn ellendig bestaan kunnen vergelijken met mijne onmetelijke liefde, groot als de oceaan, grooter nog dan de hemel Zorka sloot de oogen voor de eerste maal in haar jeugdig leven hoorde zij mannenlippen van liefde sprekenzij Iluisterde naar de verleidelijke klanken, .want zij drukten zoo juist uit, wat haar jeigen hart sedert eeuige dagen gevoelde, maar niet voor hem, die zoo tot haar sprak, neen, voor een anderen, die nu afwezig was, voor het licht van haar leven, het schaduwbeeld van het eiland president van de republiek, die omringd was door de voorzitters van Senaat en Kamer, en anderen. Nadat Poincaré de hand van den Koning vriendschappelijk gedrukt had, zeide by dat hij zeer verheugd was den Koning te ontmoeten en stelde hem de verschillende hooge personages voor. Daarna begaf de stoet zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken. Langs den weg werd de Koning lang durig toegejuicht. Onder prachtig zonnig weer heeft koning Alfons van Spanje Woensdag ochtend zijn intocht te Parijs gedaan. In politieke kringen hecht men aan dit bezoek een dubbele beteekenis. Ten eerste is het het gelukkigst besluit van de vrij moeilijke periode van on derhandelen en tractaten over Marokko. Tevens beantwoordt het aan de stroo mingen in de openbare meening der twee landen, welke stroomingen de twee regeeringen met een gunstig oog aanzien. N. R. Crt. ITALIË. De Osservatore Romano deelt mee, dat de Paus dieet blijtt volgen, maar een goede gezondheid geniet. De Italiaansche bladen laten zich gunstig uit over de uitspraak van het Haagsche hof in het geschil tusschen Frankrijk en Italië. De Popoio Romano zegtFrankrijk is tevreden en wij zyn voldaan. De Vita zegt, dat het werk van het hof makkelijker werd gemaakt door de gunstige gevoelens van de twee regee- riDgen, met name van Pichon. Mamula. Haar liefdedronken ziel ver wisselde in dit oogenblik de personen, het scheen haar toe alsof de blonde officier die zoete tooverformulen der liefde tot haar sprak. Des te grooter was haar ontzetting, toen zij de oogen opsloeg, zich met geweld ontrukte aau hare koorts achtige deoomen en Milan's sombere gestalte voor zich zag staan. Zij had zich vermeid in zoete droomen, de werke lijkheid, het ontwaken was daardoor te vreeselijker. Hij had gezwegen en haar zielsgelukkig aanschouwd; nu sprak hij weer »Zorka, gij zijt mij alleszou ik er de hand niet naar uitstrekken, nu het mij aangeboden wordt? Uw vader heeft mijn aanzoek nog niet afgeslagen.* «Gij wilt wat wilt gij, Milan?* Zij week bevend terug voor de rechter hand, welke Grajewitch haar toestak. Een diep weemoedige trek, de smartelijke trek eener brandende wond iu het hart, vertoonde zich op zijn gelaat. »Genade, genade, Milan, wees edel, ik kan u niet beminnen, neenik Zij verborg het gelaat in hare handen en wilde ontvluchten, maar met ijzeren greep vatte hij haar bij de polsen. «Blijf!* Meedoogenloos hard klonken zijne woorden. Zij deinsde terug, maar gehoor zaamde toch. -Spreek op, wat gij zeggen wildet, maar op 't laatste oogenblik verzwegen hebt.* In de Messagero verklaart Bissolati, dat de uitspraak van het hof aan Frank rijk verzekert, dat Italië het niet belee- digd heeft. Zij schept een nieuwen band van broederschap. Alle andere bladen toonen zich voldaan en zeggen dat het hof weer eens getoond heeft, welke diensten het aan de zaak des vredes kan bewijzen. A'. R. Crt. Woensdagmorgen halfzeven zijn H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en Prinses Juliana per extratrein te Arnhem aangekomen. Op het perron was o. a. aanwezig de burgemeester van Arnhem, met wien H. M. zich eenige oogenblik- ken onderhield. In twee auto's vertrok de Koninklijke familie met gevolg daarna naar Het Loo. Te Homburg werd H. M. ter gelegen heid van Haar terugkeer naar Neder land namens den Duitschen Keizer gecomplimenteerd door den generaal der infanterie von Schenck. H. M. de Koningin kwam gisteren avond met enkele dames en heeren van Haar gevolg in de residentie, ter bij woning van deu feestavond ter eere van de Balkan-ambulances. Z. K. H. de Prins kwam Woensdag avond van het Loo via Amsterdam per Holi. spoor in de residentie aan en heeft aldaar den ondervoorzitter en den secretaris van het hoofdcomité van de vereeniging Het Roode Kruis ontvangen. N. R. Crt. Zorka sidderde, zij wilde op de knieën vallen, maar hij hield haar staande. «Ik kan het niet zeggen.* «Gij zult het, meisje, by God, gij zult het Zijne oogen waren met bloed beloopen, de pupillen verwijdden zich zichtbaar, het wit schitterde op onheilspellende wijze. «Moet ik? Maar als als gij mij doodt Milan lachte spottend. Vrees niet, Milan doodt geen vrouwen. Spreek, Zorka, ik wil hetHaat gij mij Zorka schudde het hoofd. «Neen, ik haat u niet.* «Wat dan «Ik ben bang voor u, Milan, evenals alle meisjes, verschoon mij «Waarom zijt gij bang voor mij?* «Bespaar het mij «Neen, neen, Zorka, hoor mij aan, waarheid voor waariieid.* «Laat het zoo zijn «Gij bemint mij niet, Zorka, ik wist dat reeds lang en zal het moeten dragen Bij den oubezoedelden dolk mijns vaders, bij de eer rnijuer moeder, bij mijne liefde tot u zweer ik u den heiligen, onver- breekbaren eed, dat ik u morgen nog vrij zai laten, morgen zal ik het gebeurde uwen vader mededeelen, maar ik wil weten waarom gy, waarom allen mij vermijden en ontloopen.* Zorka koa met moeite hare verrukking bedwingen, zij zou vrij zijn, hij zou het TWEEDE KAMER. Bij den aanvang der vergadering van Dinsdag huldigde de voorzitter in van groote waardeering getuigende bewoor dingen de nagedachtenis van kolonel Verhey, dien hij schetste als een Kamer lid, die door zijn ferm eenvoudig op treden, waarbij hij ieder woord vermeed dat andersdenkenden kon krenken, aller sympathie genoot en tevens aller respect wegens zijn kranig militair verleden. Spreker roemde voorts kolonel Verhey's strenge plichtsbetrachting; steeds was hij op zijn post en gat hij blyk de stof welke hy besprak volkomen te beheer- schen. De minister van koloniën sloot zich bij de woorden van den voorzitter aan en verzekerde dat ook door de regee ring het verlies zeer wordt gevoeld, dat door Verhey's heengaan wordt geleden. Vervolgens werden goedgekeurd de overeenkomst met de Ned. Ind. Spoor- wegmaaty. tot den aankoop van den spoorweg Batavia— Buitenzorg voor de som van 8V2 millioen en de suppletoire Indische begrooting voor den aankoop van steenkolen en de ontginning van Poeloe Laoet groot 3.2 millioen. Na de pauze werd het kustverdedi- gingsontwerp aangenomen met 54 tegen 35 stemmen nadat 's heeren Elands amendement om geen fort bij Vlissingen te bouwen was verworpen met dezelfde cijfers. Woensdag werd door de Kamer voort gegaan met de behandeling van het wetsontwerp betreffende pensionueering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. zelf haar vader mededeelen, die haar anders onfeilbaar, al was het ook met den knoet of de zweep, zou gedwongen hebben de vrouw van den Seiviër te worden. Vrij vry jubelde het in hare ziel. Was het 't trillende loof van den olijfboom, dat haar in het oor fluisterde, of was het de weerklank der teederste snaren in haar boezem, die zich in woorden uitte «Zeg het, zeg hethoorde zij duidelijk, niet eens, maar duizendmaal. «Zeg het Zorka, en gij zijt vrij, vrij. Dan eerst kunt gij misschien hopen Kwam de stem haar uit het hart Bracht de nachtwind haar over van't fort Mamula? Zij luisterde getroffen, weer doemde het beeld van den jongen jager van Mamula voor haarop, biddend, lachend en met iieidevollen blik. Geestdrift en moed bezielden haar. «Ja, ik zal het u zeggen, Milan, zie mij niet aan, wend u af, laat mij los. Gij weet, dat ik mij niet met de schande vau een leugen bezoedelen zou, al kon ik er den dood mee ontloopen.* Milau liet haar losop Zorka's blanken arm vertoonden zich witte plekkeD met roode randen. Wend u af!« verzocht zij nog eens; gehoorzaam deed hij het. Z j aarzelde nog een weinig, maar het droombeeld van het eenzame eiland met zijn fort in de Adriatische Zee gaf haar weer moed. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1