Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. In de algemeene vergadering van de maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland, welke 25 Juni te Zierikzee gehouden wordt, zullen de volgende onderwerpen worden ingeleid 1. Regeling van bet pachtwezen door den heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel 2. kosten bij publieken verkoop van vaste goedereu door den heer P. Lin- denbergh te Wemeldinge 3. tuinbouwers-organisatie voor Zee land door den heer J. P. M. Camman, rykstuinbouwleeraar van Zeeland. AXEL, 6 Mei 1913. Gisteren had alhier ten verzoeke van de Wed. en erven Jac. Verstraten de herveiling plaats van het woonhuis met aanhoorigheden en erf, staande in de Kerkdreef, alhier en groot 1 a., 34c.a. Kooper werd Jan Verstraten Jacz., slager alhier voor de som van 2610. Twee vrouwenzitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier werden verkocht aan genoemde kerk voor 42 per plaats, Met de tydelijke waarneming van het kantoor van 's rijks belastingen te Axel is belast de surnumerair N. J. T. Stubbe, uit de directie Amsterdam. Volgens „De Belastingambtenaar" is ingetrokken de verplaatsing van den kommies-ontvanger J. Huber te Clinge (gr. kr.) naar Strijbeek. Ds. J. Fraanje, predikant by de Geref. gemeente te Terneuzen heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Goes. Tem. Crt. By het onweer van Woensdag avond sloeg de bliksem in de groote schuur van den landbouwer A. Wester- beeke, nabij het Stoppeldijker-veer. In weinige oogenblikken stond het gebouw in lichte laaie en brandde tot den grond toe af, evenals het nabij- Btaande wagenhuis, dat spoedig werd aangetast. Vier schoone werkpaarden, veertien stuks rundvee en een tiental varkens zijn in het vuur gebleveneen paard, drie varkens en een koe zijn gered, maar beliepen zoodanige brandwonden, dat men ze heeft moeten afmaken. Alleen één paard, de looper, is den dans geheel ontsprongen, het beest had zich terstond weten los te werken, en vloog naar buiten, zoodra de schuurdeur werd opengerukt. Eén der doodgevonden paarden lag niet in den stal, maar op den dorsch- vloer het dier heeft zich op onbegrijpe lijke wijze over den voederbak en door de val weten te werken, maar vergeefs. Bijna al het landbouwgereedschap, zooals wagens, karren, werktuigen enz., een schoon rijtuig en koren is door het vuur vernield, evenals een groote hoe veelheid vlas, toebehoorende aan den heer M. de Putter te Zaamslag. Ook alle hoenders, circa 150 zijn in het vuur omgekomen, terwijl de nieuwe fiets van het knechtje, eenige weken geleden pas gekocht, eveneens ver brandde. Tevens werd een groote partij Chili- salpeter een prooi der vlammenhet uw vader aanzoek om uwe hand laten doen, Zorka, maar gij »Dat is niet waar riep Zorka bevend. »Niet gij, maar Pathe Fatme, de oude koppelaarster, heeft mijn broeder daarover gesproken.* >Laat het zijn zoo het wil, zij deed het slechts, omdat zij mijn droomen afge luisterd heeft, omdat zij van mijn lippen wel duizendmaal uw naam gehoord heeft, omdat zij het in mijne oogen heeft gelezen, dat ik u liefheb, Zorka, zóó vurig, zóó innig, als de zon de rotsen van ons land.* Wordt vervolgd.) moet een allerprachtigst gezicht zijn geweest, toen deze meststof door het vuur was aangetast. Naar men zegt wordt de schade slechts gedeeltelijk door assurantie gedekt. Als een bijzonderheid kan nog ver meld worden, dat ruim 30 jaar geleden terzelfder plaatse de landbouwschuur afbrandde ook ter oorzake van het inslaan van den bliksemdat het 3 jaar is geleden, dat de brandspuit van Boschkapelle moest uitrukken, en wel omdat op dezelfde hofstede een groote stroomijt in vlam stond en dat het 7 jaar is geleden, dat bij den heer Wester- beeke ook de landbouwschuur afbrandde door het hemelvuur, toen hij nog land bouwer was te Hoek. Tijdens dezen brand ontplofte bij een herbergier op Zaamslag-veer een gazo- linelamp, waardoor, een begin van brand ontstond. De bezoekers vluchtten de straat op, doch de bewoner wist, zij het ook ten koste van het beloopen van tamelijke hevige verwondingen aan handen en gelaat, den brand aan den zolder te stuiten. M. Crt. Toen Woensdag de bliksem in de schuur sloeg van den landbouwer W es terbeeke, fietste daar juist een meisje uit Zaamslag voorbij, dat zoo verschrok, dat zij bewusteloos van haar rijwiel vielmen droeg haar een woning binnen, waar men haar wat opfrischte, zoodat zij na korten tijd bijkwam en naar huis kon ryden. Thuis gekomen werd ze opnieuw be* wusteloos en daarbij zichtbaar zeer ongesteld. De ontboden geneesheer vreesde het ergste, als zy niet spoedig kon schreien en gelukkig brak zij, nadat men zich steeds met haar had bezig gehouden, in hevig weenen los. Tem. Crt. Zaterdag was Jannetje Oosterling, oud 72 jaar, huisvrouw van C. Baa- rendte, te Groede, werkzaam bij mej. M. de Vlieger in die zelfde plaats in de gang by deze aan den arbeid, toen ze uitgleed. Ze viel met den rechterarm op een emmer, die in de gang stond, tengevolge waarvan zij den rechterpols brak. Al. Crt. St. Crt. no. 103 bevat de lysten der hoogst aangeslagenen in de provin ciën, voor Zeeland zijn dat 155 personen op een bevolking van 232.515. Het laagste bedrag van gezamenlijke aan slagen dat tot de plaatsing op de lyst heeft geleid is 452.62. Bij het Zaterdag te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeres zijn geslaagd de dames J. J. Meulenberg, J. J. Bol en J. Jansen, allen van Ter Neuzen, E. van Wijck en J. van Wijck van Sluiskil en S. M. E. Hamers te Oostburg. Blijkens de opgave in de St. Crt. kwamen van 23 tot en met 29 April ter kennis van den centralen gezond heidsraad, de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeelandvau roodvonk 1 geval te Vlissingen, Koe wacht en Philippine van diphteritis te Goes 6 gevallen en te Middelburg, Vlissingen en Axel 1 geval. Rijkspostspaarbank. Voor de Rijkspostspaarbank werd op het postkantoor alhier gedurende de maand April ingelegd ƒ5027.16 en terugbetaald 9465.33, er werden 7 nieuwe boekjes uitgegeven. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei en waarop de rente, over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. 4000 gulden aan diamant verduisterd. Deze week is door de politie te Amster dam een eommissionnair in diamant aangehouden, die verdacht wordt, een handelaar voor een partijtje diamant ter waarde van 4000 te hebben opge licht. De handelaar had de diamant aan den eommissionnair gegeven ten einde deze te verkoopen, doch het duurde geruimen tijd voor hij iets hiervan vernam, waarop hij aangifte deed bij de politie en de eommissionnair werd gearresteerd. Deze weigert mede te deelen, waar het partijtje diamant zich op het oogenblik bevindt. De eommissionnair bevindt zich nog in hechtenis. Avp. Tegen den brievengaarder S., te Hoogvliet (Z.-H.), die zich, verdacht van brandstichting, in verzekerde be waring bevindt, is een vervolging inge steld, onder verdenking van malversa tiën in zijn beheer als gemeente-ont vanger. N. R. Crt. De preek aan huis. In de Geref. Kerk te Middelstum was in het vorig jaar, den hardhoorigen ten gerieve, een kerktelefoon aangebracht. Een lid der gemeente, die, wegens een hem overkomen ongeval, van de preek verstoken moest blijven, heeft nu gedaan gekregen dat de kerktelefoon tot binnen zyn woning is aangelegd. In zijn kamer kan hij door middel der geleiding, die loopt door een tuin en over een gracht en de straat, de preek van dominé volgen, ja zelfs de voorlezing en het gezang duidelijk hooren, meldt het N. v. Fr. Ongelukken. Tusschen Monniken dam en Edam is een meisje met haar arm tusschen de boot en een sluismuur bekneld geraakt, waardoor de arm zoo goed als geheel werd verbrijzeld. Te Ginneken overleed een 13jarige knaap die deze week toen hij bij het baden in eén poel van verdrinken werd gered, te veel modder had binnenge kregen. Avp. De brand te Veenendaal. Door de maiechaussées te Veenendaal zijn twee jongens van 15 jaar gearresteerd, op vermoeden den brand in de groote katoenspinnerij aldaar te hebben ge sticht. Avp. De recherche uit Amersfoort heeft te Apeldoorn G. de M., ten huize van een familielid, aangehouden wegens poging tot moord in het begin dezer week op zijn vrouw gepleegd, meldt de N. R. Ct. Een bediende van een handels firma, die bij een bankiersfirma te Rot terdam zilvergeld en klein bankpapier tegen groot bankpapier moest inwis selen, is in het bankgebouw bestolen, vermoedelyk door een tweetal Fransch sprekende personen, die zich tegelijker tijd met hem in het gebouw bevonden, meldt de Msb. Hij had het zilvergeld vóór een der loketten uitgeteld, nadat hy de bankbiljetten naast zich had neergelegd. Toen hy met het uittellen klaar was, waien de biljetten en de bovenbedoelde Fransch sprekende per sonen verdwenen. In de laatste 14 dagen is er tot driemaal toe ingebroken in het kamp van Zeist. Uit de officierscantine en het ambulancegebouw werden een partij messen en vorken, benevens een geweer vermist. De politie heeft de vermoedelijke daders opgespoord en de ontvreemde voorwerpen in beslag genomen. Vier personen uit één gezin worden verdacht de diefstallen gepleegd te hebben. Avp. Onweer. Door het inslaan van den bliksem is de boerderij Piepenbelt, bewoond door S. J. Jansen te Eefde (G.) afgebrand. Vier varkens en twee kalveren kwamen in de vlammen om. Het huis was verzekerd. Tijdens een hevig onweder sloeg de bliksem in het huis bewoond door den landbouwer H. A. Wargers te Noord- Deurningen. Men wist het vee te redden. Woning en inboedel waren verzekerd, Avp. Branden. In het kerkdorpje Tungelron (L.) ontstond brand by den Undbouwer, tevens winkelier, Lamb, Langers. In korten tijd was de huizing met stal enz. door het vuur verteerd. Een paard en vijf varkens kwamen om. Assurantie dekt eenigszins de schade, Oorzaak onbekend. Te Rotterdam is in het benedenhuis van pand 37 aan de Siondwarsstraat waarin gevestigd is de sigarenwinkel van den heer 'P. Dekker, brand uitge broken, vermoedelijk door het zoeken met brandende lucifers naar geld. De winkel met inventaris en een aangren zend vertrek zijn geheel uitgebrand, Verzekering dekt de schade. Avp. In September van het vorige jaar werd uit de woning van den meubel maker K. A. Vedder in de Vredenhot- straat te Rotteream voor een waarde van ruim 9000 aan effecten gestolen. Een onderzoek, door de politie ingesteld, had geen resultaat. Dezer dagen bij het opruimen van een lokaliteit, bij de politie te Nijmegen in gebruik en wel eens gebezigd tijdelijk verblijf van arrestanten, werd een pakje gevonden, dat verschillends effecten met de daarby behoorende coupons tot een waarde van ongeveer 6000 bleek te bevatten. Deze effecten bleken afkomstig van den bij den meubelmaker Vedder gepleegden dief stal. De dief, die tydelyk in dit vertrek was opgesloten geweest en blijkbaar ui! vrees voor ontdekking het pak had weggestopt, om het na zijn verhoor weer mee te nemen, is niet opgespoord kunnen worden. De effecten zijn aam den eigenaar teruggegeven. N. R. Crt. Van 16- 30 April 1913. Axel. Huwelijks-aangiften. 25. Dirk Bruijne, 1 j., jm. en Elisabeth de Pooter, 25 j., jd. Marinus Haak, 23 j., jm. en Jacomini Dieleman, .2 j., jd. Huweiijks-voltrekkingen. 17. Cyrillus Henri Raes (van Koewacht), 23 j., jm. en Margariethi van Rumste, 19 j., jd. 24. Petrus Jacoboi Duerings (van Hontenisse), 27 j., jm. en Oio- tilde Marie van den Berg, 25 j., jd. Geboorten. 1 -. Geertruida Tecla, d. vat Carl Anton Wiechmann en Elisabeth Hende- rika Oosterwijk. 2 i. Adriaan Abraham, I, van Marinus Levinus Butler en Tanneke de Kraker. Jan Krijn, z. van Anthonie de Putter en Catharina Christina van Hermon. 2 Tan neke Maria, d. van Jannis de Kraker en Dint de Feijter. -7. Emma Julia, d. van Camilla! Lippens en Maria Coleta Sophia van Haver, Overlijden. 19. Cornells de Putter, 63 j, weduwn. van Cornelia Schuitvlot. Graauw. Huwelijks-voltrekkingen. 4. Aloij- sius Schelfout, -6 j., jm. en Rosalia Cornelit de Smit, 29 j., jd. 'j Geboorten, r. Maria Apolonia, d. van Petrtti Honoré Verbist en Rosalia de Bilde. 19. Marit Angelina, d. van Petrus van Damme en Julii Louisa van Leuven. 24. Josepha, d. van Annt Maria van den Bergen. 26. Mathilda Regins, d. van Alphonsius Andries d'Haens en Scho- lastica Meerschaert. Overlijden. 24. Martha Serie, 4 m., d. van Adrianus en Rosalia fleijdens. Hoek. Huwelijks-aangiften. 17. Johanne! Abraham Hartman, 25 j., jm. en Adriana Marit Pladdet, 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24. Levinus Op- peneer, 2 j., jm. en Jacomina de Groote, 26j.,ja- Geboorten. 15. Suzanna, d. van Jacobui Scheele en Tanneke de Kraker. 16. Pieter- nella Johanna, d. van izaitk Jacobus Leijnse en Stoffelina Johanna de Klerk. 20. Marinus, z. van Marinus Meertens en Adriana Catharint Vinke. -2. Gelein Jan, z. van Jan van Wijck en Jacoba Levina Meertens. 26. Frangoise Cornelia, d. van Jan Bolleman enNeeltjeVM Cadsand. J Overlijden. 21. Anna de Pooter, 2 m., u- van Marinus en Maria Kervink. 23. Frangoise Jansen, 2 m.. d. van Jan en Neeltje Michielsen. 22. Jacomina de Blaeij, - w., d. van Levinus en Adriana de Feijter. 27. Cornelia de Blaey, 5 w., d. van Levinus en Adriana de Fefjt» 'J. Jan Verhelst, 79 j., weduwn. van Man» Martha Moes.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2