29e Jaarg. No. «1- H'oensdag 7 Mei 1913. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÜIELEMAN. Buitenland. FEUILLETON. Ds dochtsr van dsn Spion. - Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centr; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. Koning Nikolaas heeft thans Skoetari in allen vorm ingelijfd en tot hoofdstad van zijn rijk uitgeroepen. Met groote militaire praal en in tegenwoordigheid van alle hooge officieren en overheids personen is de proclamatie van kroon prins Danilo, waarbij zulks is geschied, voorgelezen. Die proclamatie, welke daarna onder de bevolking is uitgedeeld, luidt als volgt Burgers van Skoetari. Het roemrijke leger van Zijne Majesteit Koning Niko laas is Skoetari binnengetrokken. Niet als een leger, dat u wil overwinnen, maar als een macht, die u wil bevrijden van „het Turksche juk, waaronder uwe voorvaderen het is deze maand juist 435 jaar geleden na een voor hen roem vollen strijd, hebben moeten buigen. Het Montenegrijnsche leger komt tot u, niet slechts om u van dat juk te be vrijden, maar het verbindt zich te allen tyde uwe oude gebruiken, uw vrijheid en uw geloof te beschermenhet is immers bekend, dat Montenegro en het Servische volk steeds alle concessies in acht hebben genomen. Burgers van Skoetari 1 Op dit voor het leger van Z. M. den Koning zoo gewichtige oogenblik neem ik bezit van Skoetari, als de nieuwe hoofdstad van Montenegro. Ik hoop, dat deze stad zal bloeien in de stralen van het geluk van zyn burgers. Ik beloof allen burgers veiligheid van leven en bezit. Rust en vrede zullen onder u heerschen, wij Nadruk verboden.) •Roman van E. von WaldZedwitz. Nieuwsgierig loerden dedorstigehonden den nachtelijken bezoeker aan, maar zij konden zijn blik niet verdragen, knipten met de oogen, trokken de pooten lang zaam terug van den steenen rand en rolden hunne magere lichamen ineen tot een borstelige massa. Zoo lagen ze on be weeglijk, met de koppen tusschen de ruige vachten, als om den nachtelijken bezoeker niet te zien. Hij stampte met den voet op den bodem, zoodat het witte kalkstof omhoog dwarrelde. Zijn gelaat toonde groote woede en zag er, door het volle maanlicht beschenen, terwijl licht en schaduw zich scherp verdeelden, waarlijk spookachtig uit. »Zelfs de dieren vluchten van mij o, gij dom, kortzichtig gedierte, hoe zij de tnuiten verbergen en de loerende oogen m den haarbos steken. Hij bedekte zijn gezicht met de rechter hand en trok de wenkbrauwen samen. »God, mijn God, waarmede heb ik dat verdiend De woorden klonken schril en smarte lijkhij liet de hand vallen, greep de allen zullen u verblijden met de zege ningen, die een vreedzame en beschaafde regeering een volk brengen kan. Laat een ieder tot zijne bezigheid terug keeren, die hij in den verwarden toe stand, welken hij heeft beleefd, verlaten heeft. Vrede zij met ulieden. Gehoor zaamt de bevelen van de regeering, want degenen die zich daartegen willen verzetten, wachten de strengste straffen. Burgers vau SkoetariHet beeld vau een verleden, dat zoo roemrijk is, zal thans waarheid worden. Het geluk heeft gewild, dat zich ouder de glorieuse vlag van Montenegro het land weer ver- eenigt, hetwelk geweld meer dan 400 jaar lang gescheiden heeft gehouden. Burgers van Skoetari 1 Vereenigt u met onzen kreetLeve Koning Niko laas I. Hij leve, hij leve, hij leve Kroonprins Danilo, bevelhebber van het Montenegrijnsche leger. De Weensche correspondent van de Lokal-Anzeiger seint: Oostenrijk en Italië zijn vast besloten om, als Maandag koning Nikolaas Skoetari nog niet ont ruimd heeft, zich niet meer aan de gezanten-conferentie te storen. In dat geval zullen deze mogendheden zich ook niet meer bekommeren om het zelfbestuur van Albanië. Als het tot een gemeenschappelijke actie komt, zal Oostenrijk M-idua en Durazzo, Italië Santi Quarauta en Waloaa bezetten. Uit Weenen wordt aan de Lokal- Anzeiger geseind Hier wordt de nei ging steeds èterker om Italië zijn zin te geven en de oplossing van de Alba- neesche kwestie aan te vatten door een draaistang der Cisterne, hing den emmer aan den haak en bracht het windas in beweging. Langzaam verdween de emmer in de diepte, met water gevuld trok hij hem weer op en plaatste hem midden tusschen de dorstende honden. >Wat zijn ze verbaasd, hoe twijfel achtig staren die loerende oogen, ze hebben geen vertrouwen in den somberen Milan zoo, ze staan op zuipt dan toch, gebroedsel, het vocht is niet ver giftigd Eindelijk zal die dragende teef het beproeven. Hé, wat ze haar tong laat werken. Daar komt de volgende. Zoo.... halt, halt, nu kunnen allen aan zitten, de een doet het den ander na, juist als bij de menschen; maar werp den emmer dan toch niet om, gulzige schuimers Tevergeefs beproefde Milan onder de versmachtende dieren de orde te her stellen in een dichten hoop draaiden zij om hem heen. De volle maan wierp haar licht daghelder op de vreemdsoortige groep, die een schaduw over den weg wierp. Juist sloop Zorka uit de ougesloten poort en bleef bewegingloos staan. Het bloed stolde haar in de aderen. Hij, die ginds met de honden, dieren die het naast aan den duivel stonden en in wier lichaam de Voorzienigheid somtijds een arme, verdoolde menscheoziel verbande, in het middernachtelijk uur bij mane schijn uit kortswijl speelde, dien man gemeenschappelijke actie in Albanië zelf. Het herstel van de orde in Noord- Albanië, dat de taak van Oostenrijk- Hongarije zou zijn, is echter uit militair oogpunt een veel moeilijker taak dan de actie tegen Skoetari alleen. Het is daarom noodzakelijk gebleken ongeveer 50.000 man meer op de been te brengen dan men oorspronkelijk voornemens was. Deze 50.000 man moeten over zee naar de A lbaneesche kust gebracht worden, en de Oostenrijksch-Hongaar- sche regeering chartert daarom onop houdelijk transportschepen. De ver meerdering van de troepen met 50.000 man eischt eenigen tijd en de actie, die Oostenrijk-Hongarije, in samenwer king met Italië in Albanië wil beginnen, wordt daarom niet alleen in atwachting van de gezanten conferentie van j.l. Maandag vertraagd, maar ook doordat men eerst dit expeditiekorps in gereed heid moet brengen. Men kan ver wachten, dat voor het begin van het krygsbedfijf in Albanië nog wel een week verloopen zal. N. R. Crt. DUITSCHLAND. De krijgsraad van de eerste marine inspectie te Kiel heeft Vrijdag de matrozen-torpedisten Hallensleben en Pomer wegens insubordinatie tot vijf jaar tuchthuisstraf, verwijdering uit de marine en terugverplaatsing in de tweede klasse van den soldatenstand veroordeeld. De twee matrozen hadden op een tram een onderofficier van de marine, die op verzoek van den con ducteur hun namen wilde opteekenen, moest zij onder de oogen treden 1 Zij zou nu hem ODtmoeten die zoo geheim zinnig beschikte over de schatten der onderwereld, en, zooals het volk zeide, onderaardsche rijkdommen verzamelde. Maar dat was het ergste niet neen bij lange niet! Zijne moeder, de dochter van den rijksten Sultan in het Morgenland, was kort na haar echtgenoot gestorven. De zoon was haar eeuige erfgenaam. Was dat wel zuiver? Waarom stierf zulk een hooggeborene zoo plotseling zoo gezond en zoo doodMilan was reeds eenmaal verloofd geweest met de dochter van een rijk kapitein uit Mostar. De bruid was ook gestorven, langzaam verwelkt, zij die een bloeiende roos geleek voor zij den Serviër toebehoordeWas dat ook alles in den haak? Milan was ernstig en somber, had een bleek gezicht, terwijl de andere mannen een bruine huidskleur hadden, vroolijk en opgeruimd waren, dansten en speelden. De meisjes keken wel schuchter naar hem op, maar allen voelden zich toch heimelijk tot hem aangetrokken, zijn blik had iets magne tisch, iets waaraan men zich bijua niet kon onttrekken, en toch ontvloden zij hem. Welke geheime, bovennatuurlijke macht trok de meisjes tot Milan aan en vervulde haar niettemin met afkeer Zorka stak de hand onder haar voorschoot uit naar den dolk, dien zij heimelijk aan haar broeder Stefan had ontnomen naderde hij haar meer, dan zij goedvond, onbeschoft geantwoord en geweigerd hun naam op te geven. Nadat zij met den onderofficier van de tram gestapt waren, hadden zij hem aangevallen en mishandeld. Te Aken is een hotelhouder in hech tenis genomen, onder verdenking dat hij in het buitenland landverraad ge pleegd heeft. Met hem is een Fransch taalonder wijzer te Keulen gevat. Deze man moet beambten van Krupp verleid hebben, om artillerie-materieel aan Frankrijk uit te leveren. De hotelhouder heeft het daarheen gebracht. N. R. Crt. FRANKRIJK. Koning Alfons van Spanje zal bij zijn bezoek aan Parijs Woensdag komt de Koning er aau ook verge zeld zijn door graaf Romanones, den Spaanschen minister-president. Vrijdag avond keert de Koning weer naar Madrid terug. N. R. Crt. ENGELAND. Een Londensch blad meldt, datiemand aan het station Piccadilly van den ondergrondschen electrischen spoorweg een pakje in bruin papier vond, waarop stond: Nitroglycerine, gevaarlijk". De man bracht het naar een politiebureau, en daar werd bevonden, dat het pakje inderdaad een flesch met nitroglycerine bevatte. Men schrijft het geval toe aan de kiesrechtvrouwen. A. R. Crt. dan zou zij het wapen gebruiken. Maar menschen van zijne soort waren toch onkwetsbaar, het hardste staal, de scherpste kling vermochten niets tegen hen. De honden hadden nu hun dorst ge- lescht, geduldig vlijden zij zich aan Milan's voeten neer, en lekten kwispel staartend zijne handen. Hij heeft over dieren dezelfde macht als over menschen, hij staat met den duivel in verband,* dacht Zorka. Maar zij vermande zich, het moest geschieden en zij ging hem tegemoet. Milan was ten zeerste verdiept in den aanblik der honden het deed hem wel dadig aan te zien, dat zij zijne goedheid op prijs stelden. Zorka vatte moed en sprak hem aan. Milan, ik moet u spreken.* Haar stem trilde, zij kon haar ont» roering niet geheel meester worden. >Ik dank u, Zorka, dat gij gekomeD zijt, ofschoon ik weet, dat gij mij een slechte tijding brengt.* Hoe zacht en melodisch klonken zijne woorden De tonen drongen haar diep in het hart, maar zij dacht bij zich zeiven »Laat u Diet inpakken, zoo weet hij zijn slachtoffers in zijne netten te strikken.* Een diepe weemoed verspreidde zich over Milan's gelaat. Zij zweeg nog altijd; daarom ver volgde hij »Ik heb, door uw broeder StefaD, bij

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1