AXEL, 2 Mei 1913. Maandagavond traden alhier voorde liberale kiesvereeniging op de heeren Jac. Welleman van Krabbendijke en jhr. R. R. L. de Muralt van Zierikzee. Aanvankelijk slecht tot matig bezocht, groeide de vergadering aan tot een honderdtal personen. De heer C. P. Minjon, voorzitter van de liberale kiesvereenigingalhier,opende de vergadering en gaf het eerst het woord aan dhr. Welleman. Deze zeide te spreken tot de kiezers, en zag zoo gaarne* dat allen bewuste kiezers waren en eens braken met de sleur van onverschilligheid, door te zeggen „Ik doe niet aan politiek". Hü schryft de oorzaak daarvan meer toe aan domheid dan aan gebrek aan belangstelling. Hulde brengend aan dhr. Vorsterman van Oyen, op't oogen blik nog de vertegenwoordiger van dit district in de Tweede Kamer, doch die wegens hoogen ouderdom zijn mandaat moet nederleggen, kan spr. de kiezers feliciteeren met hunne keuze in den candidaat van den heer De Muralt, Hij kent hem zeer goed en kan hem niet dan aanbevelen als een uitstekend afgevaardigde. Verder zou spr. in grove trekken behandelen de landbouwbelangen verband met de voorgestelde Tariefwet, Hij betreurt het, dat waar algemeen erkend wordt, dat de tolheffing op in- gevoerde waren slechts een maatschap pelijk belang geldt, zoo'n zaak niet mag worden besproken in een neutrale ver eeniging als de Zeeuwsche Landbouw maatschappijen waarom niet Omdat naar spr. met citaten van jhr. de Savornin Lohman bewees, men van rechts hiervan een politieke kwestie maakt. Dp bedoeling der Tariefwet is meer geld in de schatkist te doen vloeien en de productie van inlandsche artikelen te verbeteren. Men wil 10 millioen gulden uit die wet halen en zei spr., rechts beweert men dan, dat dë buitenlanders dat betalen. In dat geval echter zou spr. van die buitenlanders maar 20 of 30 mill, probeeren op te strijken En, vraagt spr. als dat zoo is, waarom dan steeds geschetterd met weelde artikelenwat kan het spr. schelen welke artikelen belast worden, als toch de buitenlanders die belastingopbrengen voor ons. Spr. ziet daarin het leugen achtige van die voorstelling, als zou tariefwet niet beteekenen liet leggen van zwaarder druk op middenstanders en arbeiders. De kapitalisten, neen die zullen er geen schade door lijden, want zij hebben zich slechts te ver eenigen tot een bond van fabrikanten, en bepalen dan de prystrustvorming dus. Dood concurreeren ziet men wel onder de kleinere lagen der maat schappij, maar de grootere zijn slimmer, meende spr. Bovendien kan alleen uit weelde artikelen die 10 millioen niet komen, en men heeft vólgens spr. dan ook al berekend, dat reeds 6 mill, (de grootste helft) uit verbruiksartikëlen zal getrok ken worden. Tariefheffing is dan ook naar 3pr. meent, geen belasting naar draagkracht en als ondemocratisch verwerpelijk dus. Aileen de wijze waarop zoo'n belasting binnen komt is gemakkelijker er staat dan niet op het belastingbiljet hoeveel u betaalt; zij echter, die de huishouding regelen, de moeders, voelen het maar al te goed, wanneer de dagelijksche behoeften opslaan. Ook de verhouding tot andere landen zal minder vriendschappelijk worden en zoo is er kans op een tariefoorlog. Minister Talma zeide, dat de Neder- landsche landbouw leeft van uitvoer; wat moet dat worden, als nu het buiten land zoo'n belasting op die Nederland- sche producten legt, dat haarinwouers het goedkooper elders kunnen krijgen, vroeg spr. En nu is het waar, dat die wet is opgeschort, maar spr. is* daarom niet gerust, want als het Ministerie Heems kerk aanblijft, is er nog vóór 1914, aldus heeft men rechts beloofd, een Tariefwet. De Nederlandsche landbouw en handel is groot geworden zonder protectie, waartoe dus verandering Geen wonder dan ook, dat wy land bouwers ons hiertegen verklaren. Spr. staat daarbij niet alleen, want verschil lende grootè vereenigingen, aan het hoofd waarvan gewichtige personen staan, protesteeren tegen de Tariefwet. Adressen tot intrekking zijn verzonden door de Hollandsche Landbouw Mij. (de grootste), de Groninger,deZeeuwrsche en de Geldersche Landb.-maatschap pijen; het hoofdbestuurvandeDrentsche, de Nederlandsche Tuinbouwraad. Spr. merkte op, dat het toch zeker niet uitsluitend liberalen zijn, die in al die vereenigingen zitting hebben. Resu- meerend komt spr. tot de volgende conclusie's Wy landbouwers moeten stemmen tegen de Tariefwetomdat daarmede gezondigd wordt tegen de eerste beginselen van rechtvaardigheid in zake belastingheffing, omdat geen rekening wordt gehouden met draag kracht tegen, omdat energie plaats zou maken voor lamlendigheid tegen, omdat tariefheffing leidt tot onzedelijke praktijken en trustvorming tegen, omdat de weg der bescherming i^ een hellend vlak tegen, omdat noodwendig een ver scherpte loonstrijd moet komen over de geheele linie van het bedrijfsleven tegen, omdat de kans groot is, dat onze verhouding met andere volken minder vriendschappelijk zal worden tegen, omdat onze landbouw in zijn export belemmerd wordt tegen, omdat we willen vooruitgang in de uitbreiding van verkeerswezen en onderwijs, meer intensieve cultuur waardoor ons gansche volk en niet enkelingen omhoog wordt geheven tegen, omdat wij ons gezond gevoelen en geen krukken willen aanvaarden overtuigd dat dit ons ballast is. Spr. wekt daarom ieder op om op den linkschen candidaat te stemmen, opdat het gebouw, waarvan dr. Kuyper zeide, dat reeds de Meiboom in het dak stond, niet worde voltooid, maar we ons vry zullen kunnen bewegen, ook in den handel en we kunnen blijven zingen Wij leven vrij, enz. Alsnu werd eene korte pauze gehou den, waarna de voorzitter het woord gaf aan den heer jhr. de Muralt, in wieu we naast mr. P. Dieleman onlangs, thans een tweeden candidaat voor het district Oostburg als lid van de Tweede Kamer hoorden. Daar dhr. De Muralt aan het eind zijner rede verklaarde deze slechts uit gesproken te hebben ter kennismaking met de kiezers en hij later ook alhier zijn eigenlijk politiek standpunt hoopt uiteen te zetten, raeeuen we kort te kunnen zijn. Dhr. De Muralt sprak overChristelijke politiek en had dit onderwerp gekozen, omdat men in de geconcentreerde vrij zinnige partyen meende genoodzaakt te zijn stelling te moeten nemen tegen de h. i. onware voorstelling, als zou met den val van een zgn. Christelijke regeering alle Godsdienst buiten ons land gesloten worden. Spr. meende het tegendeel te kunnen bewijzen door te herinneren aan hetgeen het Ministerie—Goeman Borgesius heeft tot stand gebracht. Dit ministerie is dan ook niet gevallen, omdat het on christelijk was, maar omdat het zich verschillende vijanden maakte door het voorstellen o. a. van Ongevallenwet, Leerplichtwet, Persoonlijke dienstplicht, terwijl thans algemeen hetgoede beginsel dier wetten erkend wordt. Met tal van feiten trachtte spr. aan te toonen, dat ook door liberale ministers wel degelijk rekening wordt gehouden ,me,t den godsdienstzin onzer natie en pr. zegt daarom met mr. Goeman Borgesius, die tot de geheele rechter- zijde in de Tweede Kamer zei: noem mij ééne kwestie op, waarbij wij ageer den tegen de christelijke beginselen ik ben er zpker van, dat geen uwer dat kan zeggen. Wijzende op verschillende maatrege len, als defensie, boterwet, jachtwet, enz. die z. i. met chr. beginselen niets te maken hebben betoogde spr., dat het in 't oog loopt, dat juist bij wetten, waar die beginselen op den voorgrond treden, als bij loterijwet, eedswet, dood straf, echtscheiding, armenwet en zede- lijkheidswet, men het in de- coalitie nooit eens kan worden. Dat men dan ook de Zondagswet maar laat rusten baart spr. geen verwondering, als hij let op de Zondagsheiliging van de anti revolutionnairen. Na nog even gewezen te hebben op de souvereiniteit, welke men van rechts aan het Koningschap wil verleenen; komt spr. tot de Grondwetsherziening, waarbij hij inzonderheid waarschuwde voor het gevaar dat z. i. de Nederl. Herv. Kerk dreigt in zake het verleenen vau evenveel subsidie aan alle kerk genootschappen die thans bestaan en er dan nog komen zullen. Spr. ziet daarin dezelfde splijtzwam, als die men in het onderwijs heeft. Ook uit de benoeming van tegenstan ders van de Herv. kerk tot professoren van de toekomstige herv. dominees blijkt volgens spr. het gevaar voor die kerk. Spr. herhaalde, dat de kleine wetjes niets met de chr. beginselen hebben te maken, terwijl men rechts meende, dat men ook bij de groote sociale wetten niet zoozeer op die beginselen mocht letten. Wanneer dan wel, vroeg spr, en zoo nooit, waarom dan een Christelijk ministerie? Volgens spr. niet omdat er naar gehandeld wordt. Wél voor den godsdienst der kleinere luiden heeft spr. respect, doch wanneer hij let op het werk hunner leiders, dan kan hij bij dezen niet veel bemerken van deD ernst van de door hen ver kondigde leer. Bovendien moet men volgens spr. al sterk zijn om ter wille van een of andere goede betrekking niet kerksch te worden, waar tegen woordig volgens spr. zooveel bevoor rechting wordt toegekend aan die eigen schap. Intusschen leidt dit tot huichelarij, wat spr. afkeurt. Spr. eindigt zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede met een krachtig protest tegen het tegenwoordig regiem van politiek Christendom. Hij geeft den kiezers in overweging daaraan een einde te maken, door hun stem op den linkschen candidaat uit te brengen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, zoodat de ver gadering hierna werd gesloten met een woord van dank voor het aandachtig gehoor. Bij gelegenheid van den vierden verjaardag van ons Prinsesje wapperde in onze gemeente lustig de geliefde driekleur. In onze hoofdstraat woei zij bijna huis aan huis. Tegen den avond waren de verwachtingen tamelijk hoog gespannen, daar het bekend was, dat niet minder dan drie gezelschappen een concert op de muziektent zouden geven. Dit is daD ook gebeurd, doch men kon niet eerder beginnen, dan nadat een zware onweersbui was overgedreven. Om half 8 kwam dan eerst „Hosannah", daarna de zang vereeniging „Orelio" en ten slotte .Concordia", zoodat er tot 10 uur voor de talrijke marktbezoekers muziek en zang te genieten was. Het is toch wel prettig en voorzeker een groot voorrecht, dat een gemeente bij dergelijke gelegenheden vereeni gingen heeft, die zich belangeloos be schikbaar stellen om hunne stadge- uooten een aangenamen avond te ver schaffen. Dit mag dan ook wel zeer op prijs worden gesteld en het is de plicht van allen om deze vereenigingen zoo krachtdadig mogelijk te steunen. Woensdagochtend omtrent 1 uur kwam over onze plaats een vliegma chine. Het was een tweedekker en zooals te begrijpen is, liep al wat beenen had uit, om dit nog niet alledaagsch verschijnsel waar te nemen. Naderhand vernamen we, dat hy te Clinge was neergestreken om naar den weg te vragen. Het was een jonge Franschman die denzeltden ochtend van Parijs was komen vliegen. Het doel van zijn tocht was Hamburg. Hij is deelnemer aan een wedstrijd die dezer dagen gehouden wordt. Misschien komen er dus den een'of anderen dag nog wel meer van die vreemde vogels overvliegen. Woensdagmiddag werd alhier in het hotel Rolff ten overstaan van de notarissen Dregmans te Axel en Pilaar te Goes verkocht 13 H.A.,' 91 A. en 20 c.A. of 31 gem., 65 r. bouwland, ge legen in den polder beoostenblij be noorden, gem. Axel en eigendom van mevr. de wed. en erven dr. Persant- Snoep te Kapelle. Kooper werd de heer F. Dekker Fz., alhier voor de som van 1010 per gem. totaal 31.533,03. Kooper had het land in huur voor 936.63 per jaar. Gisteren had alhier een ongeval plaats, dat zich ernstig liet aanzien, doch betrekkelijk goed is afgeloopen. Terwijl de voermansknecht M. Dr. alhier de eenigszins hellende Zeestraat afreed met een wagen verhuisgoed, gleed hij uit en viel voor den wagen, zoodat een voorwiel over de beide beenen ging. De man had gelukkig zooveel tegen woordigheid van geest, dat hij zijn beenen direct van onder den wagen trok en de paarden inhield. Hoewel de getroffene veel pijn had, verklaarde de geneesheer, dat de beenen niet gebroken waren. Aan de gisteren alhier gehouden gaaischieting, uitgeschreven door »Ons Vermaak", namen 35 schutters deel. De hoogvogel werd geschoten door P. Die- rinck, Absdale, de zij vogels door L. Ver- streepen, Overslag en Jul. Kint, Ossenisse en de kallen door L. Kint, Ossenisse en G. de la Ruelle van Overslag. Naar we in de Midd. Crt. lezen, is onze vroegere stadgenoot de heer C. J. Bakker, hoofd der o. 1. s. te Ouwerkerk, no. 1 op de voordracht geplaatst voor hoofd eener o. 1. s. te Middelburg. Aan de Rijksnormaallessen alhier zijn bevorderd Tot de vierde klasse J. A. Breepoel J. C. J. Olijslager A. J. Schieman te AxelC. F. Notschaele te Westdorpe B. J. S. Goor te HoekF. S. Lansen te Neuzen en J. J. P. Stoffels te Sas van GeDt. Tot de derde klasse A. A. A. Minjon A. J. Platteeuw te AxelP. P. de Block te Stoppeldyk J. C. Eijke te Zaamslag C. P. Feyen A. E. M. Pladet te West dorpeH. Ivens te HontenisseM. Jurry te Hoek P. Kerckhaert te Hengstdijk E. J. F. Lansu H. L. M. Eggermont B. H. HuberJ. E. Huber te Clinge; H. J. PauwG. D. van der Peyl te Neuzen en A. H. d'Haens te Hulst. Tot de tweede klasse R. M. Bauwens A. C. Pluym te WestdorpeJ. V. Cas- tenmillerJ. Serrarens te Stoppeldyk A. Dhaeze; C. P KolijnA. de Vos; J. de VriesP. de ZeeuwR. B. Hel- linga; C. E. van Luyk te Neuzen; A. J. Waelput te ZuiadorpeW. V. d'Haens te Hulst; L. J. Nijssen te Sluiskil en C. J. A. de Smidt te Sas van Gent. Tot de voorbereidende klasse, 2e af- deeling J. H. Goslinga C. C. Bakker G. F. Eekman F. M. Mangold te Axel G. Lauret te OverslagC. J. L. Wort man te Zaamslag en A. F. Reinhoud te Hulst. Bij het te Middelburg gehouden onderwijs examen zyn o. m. geslaagd de heeren S. J. Koster van Ter Neuzen, A. Dees- van Zaamslag, J. Woltert van Hoek en E. H. de la Ruelle van Zuid- P. E

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2