No. 10. Zaterdag 3 Mei 1913. 29e «lattrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. I) IEL FM AA. Gemeenteraad van Axel. AXEi D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zitting van 29 April 1913. {Slot.) De Voorz. deelt alsnu mede, dat de inspecteur van de volksgezondheid, inzenderheid belast met het toezicht op de handhaving van de wettelijke bepa lingen der Woningwet, in zyn advies over deze zaak o. a. zegt ,Ik ben steeds de meening toegedaan dat eene bouwverordening gestreng maar tevens met een practischen blik en overeenkomstig de bedoeling, die bij het ontwerpen heelt voorgezeten, be hoort te worden toegepast en nu heb ik de stellige overtuiging, dat het nooit de bedoeling kan geweest zy'n in een geval als dit te vergen, dat in deze straat een riool en ter weerszijden een trottoir worde aangelegd. Volgens zijne meening kan in dit geval art. 1 in zijn geheel niet toepasselijk worden verklaard". De Voorz. zegt, dat hij volkomen de meening van den inspecteur deelt en voegt er aan toe, dat in het advies voldoende voorwaarden aan de hand gedaan worden. Om gewaarborgd te zijn dat de gemeente door den eisch van trottoirs en riolen niet te stellen, niet in moeilijkheden kan geraken. Dhr. Smies zegt dat de Inspecteur dus ook de meening is toegedaan dat het maar een verbindingsweg is. Nu zal van Langevelde aau die straat gaan bouwen, en gesteld nu dat we dien kunnen verplichten om een riool te leggen, kunnen we dat ook doen met het eindje voor de woning van K. de Peijter. Daar blijven we altijd mee zitten. En waar moet van Langevelde met zijn water naar toe? De VoorzIn de sloot. Dhr. Smies zegt dat het dan een straat van niks zal worden als de een rioleert en de andere niet. Dhr. Kruijsse vraagt ot de Inspecteur weet dat de straat binnen de kom der gemeente ligt? De Voorz. zegt dat hij hiermede bekend moet zijn, omdat hem de noodige stukkeu er bij gestuurd zijn. Dhr. Kruijsse zegt dat dit noodig is, opdat hij later niet zal kunnen zeggen Ik heb nooit geweten dat die weg binnen de kom ligt. Overigens acht hij het ook wenschelijk dat de weg tot stand komt, maar zal er niet aan meedoen hem te helpen tot stand brengen, hij heeft genoeg aan het Plaatje. Het zou daar ook net een toestand kunnen worden als in den Buitenweg, de een rioleert en de andere gooit daarnaast vuil in de sloot, dat is een wanorde lijke toestand. De Voorz. verklaart zich gaarne bereid om den Inspecteur uit te noodigen om naar hier te komen, ten einde plaatselijk een onderzoek in te stellen. Dhr. Kruijsse vindt dit goed, daar de Raad dan meer gedekt is. Ook de overige leden kunnen zich hiermede vereenigen. De Voorz. is er nog te meer voor omdat er zoo weinig raadsleden zijn. Dhr. de Peijter dringt er toch op aan om eenigen spoed te maken. De Voorz. zegt dat er maar 10 maan maanden tijd gegeven is. Dhr. Kruijsse is van meening dat er wel verlenging zal gegeven worden. De Voorz. vraagt of dp leden er toe kunnen besluiten om den Inspecteur uit te noodigen hier te komen. Dhr. Oggel had nog een ander ge dacht n.l. om de maatschappij officieus te laten weten om zich te verstaan met de aanpalende eigenaren dan was de zaak in eens geklonken. De Voorz. acht zulks niet gewenscht en hoopt in een volgende vergadering met een ontwerp en voorwaarden ter tafel te komen. Dhr. Oggel houdt zyne meening staande dan kon de maatschappij met een afgewerkt plan voor den dag komen. Dhr. Smies gelooft niet dat de maatsch. hierop in zal gaan. Dhr. de Peijter zegt dat de eigenaars wel wat zullen toegeven omdat ze in zulke gunstige condities komen. Dhr. OggelAls ze b. v. eens 10 betaalden per roede in de kosten dan was misschien de zaak in eens opgelost. De Voorz. zegt niet te zullen gelooven dat M. T. er toe over zal gaau omdat ze het niet verplicht zijn. Dhr. Kruijsse Als we het niet vragen weten we het niet. Welke enorme kosten zijn er niet gespandeerd aan het viaduct aan Schapenbout. Waarom volgt de maatschappij dan niet den aan gewezen weg, d. i. het doen van een verzoek, en bij weigering een beroep bij Ged. Staten. De Voorz. zegt dat Ged. Staten geen uitspraak doen in de woning verordening. M. a. s. wordt besloten den Inspecteur der Volksgezondheid uit te noodigen een plaatselijk onderzoek in te stellen. De Voorz. wenscht nog een punt te behandelen niet op de agenda voor komende. Den lsten Mei zal het 25 jaar geleden zyn dat onze gemeenteveliwachter hier werd benoemd. B. én W. willen voor stellen hem dien dag iets aan te bieden als blijk van erkentelijkheid voor de bewezen diensten en stellen daarom voor aan Olijslager f 25 aan te bieden. M. a. s. wordt hiertoe besloten. Voorts deelt de Voorz. nog mede dat er wel eens geklaagd wordt dat er in Axel zoo weinig gedaan wordt voor versiering en verfraaiing der gemeente. Als voorzitter van Floraliazou hij willen voorstellen met de onafhankelijkheids- feesten een blijvende herinnering aan te brengen. De bedoeling is niet om groote waterfonteinen of parken aan te leggen, maar een heel eenvoudig cemen ten muurtje met rasterwerk om de kiosk op de markt te plaatsen met daarbinnen eenige bloemen. Voor het laatste zal Pioralia zorg dragen. Op de begrooting is een post van 100 uitgetrokken, welke niet hli4ter groot kan genoemd worden. De onkosten zullen bedragen 103, maar de keien die rondom de tribune zullen worden uitgebro ten heb ben eene waarde van pl.m. f 90, dus het bedrag dat er bij moet is zeer gering. Dhr. Oggel zegt dat de kans van beschadiging door de jeugd niet is buiten gesloten, en de versiering weldra een ontsiering zal worden. De Voorz. zegt dat het politietoezicht kan worden verscherpt, en mocht dit niet baten dan kon het worden uit gebreid. Dhr. Oggel zou het nog al erg vinden dat het aanbrengen van versieringen het aanstellen van een tweeden veld wachter tot gevolg zou hebben. Ook met de veemarkt, die zoo wat 6 keer op een jaar plaats heeft, zal het moeilijk heden opleveren. De Voorz. zegt dat er dan wel ter beschutting een paar palen en touwen omheen aangebracht kunnen worden, en bij de veemarkten loopt het nooit zoo erg druk. Dhr. Dieleman zegt dat met de groote jaarmarkt het dikwijls zoo vol staat dat ook beesten rond de tribune staan. Dhr. Lamaltre zegt dat er ook palen zouden kunnen worden gezet van af den bakker tot in den verloren hoek. Dhr. Kruijsse meent dat de straatjeugd de bloempjes wel zal, respecteeren als wij maar zorgen dat het plantsoentje netjes onderhouden wordt. En in No vember met de groote jaarmarkt zullen de beesten niet veel schade meer aan de bloemen doen, want dan zijn er niet veel meer te vinden. Dhr. de Feijter zou dit liever nog eens aanhouden, omdat er zooveel leden afwezig zijn. De Voorz. vindt het treurig dat voor zoo'n kleinigheid nog moet worden uit gestelder zijn toch geringe kosten aan verbonden. Dhr. Kruijsse Dertien gulden. Dhr. de. Feijter weet wel dat zoo'n begrooting leelijk tegen kan vallen, dat is bewezen met het vergrooten van de muziektent, dat zou ook eerst maar een beetje hebben gekost. Met het oog op de financiën acht hij het dus beter van die versiering af te zien, de straten liggen ook zoo beroerd slecht. Dhr. Smies moet ook ontraden de versiering aan te brengen. Er wordt in Axel zooveel geruïneerd, dat ziet men ook wel aan het rasterwerk van de kerk. Dhr. Oggel zegtAau onze kerk is het ook zoo. De Voorz. is ook voornemens om de Rijkspolitie te verzoeken toezicht te houden, en hij heeft het plan om zich te wenden toe de hoofden der scholen, dat zij er de kinderen ook op attent maken. Dhr. Smies kan niet gelooven dat het ruïneeren van het rasterwerk door kinderen gebeurt dat doen welgrootere. Hij is er ook tegen om te versieren en geloott dat de heele affaire een gelegen heid te meer is om iets te kunnen ruïneeren. De Voorz. zegt dat er een proef mee zou kunnen genomen worden, er zjn toch eene heele boel menschen, die er genoegen in zouden hebben, en die zullen er zelf a in medewerken om de vernielzucnt te voorxomeu. M. a. s. werd nu besloten de versiering aan te brengen. De heeren de Feijter en Smies stemden voor mits de Voorz. toezie strenger toezicht te doen uit oefenen. Omvraag. Dhr. Oggel vraagt den Voorz. ook wel het toezicht der politie te willen dQen verscherpen aan het hekwerk van kerk A. Dhr. Dieleman: Wenschelyk was aan alle hekwerk. De Voorz. zegt dit toe. Dhr. Oggel vestigt er ook de aandacht op, dat hier bij restauratie de straten altijd worden afgesloten met zoo'n onoogelijke, lange plank, waar men met een fiets haast niet voorbij kan. Beter konden daar een paar Ijzeren bordjes voor gebruikt worden, dat zou netter zijn en even doelmatig. Die bordjes worden met een pen tusschen de keien gestoken, zoodat de straten ook niet beschadigd worden. Hoewel dit weer al eene uitgaaf van de gemeente vordert is de Voorz. hiervoor wel te vinden, en wil wel intormeeren of die bordjes in den handel zijn. Dhr. Kruijsse denkt dit wel hij heeft al geëmailleerde plaatjes gezien, waar aan dan een haakje is om een laantaarn aan te hangen. Nog zou dhr. Oggel gaarne zien dat de houten palen die tegenwoordig voor de veemarkten worden gebruikt werden vervangen door Ijzeren, die in bussen in den grond aangebracht passen. Hjj wil hiervan nog geen voorstel maken, maar de aandacht van de leden er maar op vestigen tegen het opmaken van dé komende begrooting. Wordt aangehouden. De Voorz. deelt nog mede dat hy een onderzoek heeft ingesteld in hoe verre het mogelijk zou zyn om den brandput aau den heer Boogaert te dempen, en er eene Northoupomp voor in de plaats te stellen. Het water in den put is op zichzelf zoo vuil, dat ik iemand hoorde beweren, dat hij liever zijn boeltje zou laten afbranden, dan het met zulk stinkend water voor goed bederven. Indertyd moet met het water in den Koeput ook eens gespoten zijn, en nog geruimen tyd naderhand kon men in de woningen den stank van het water gewaar worden. Wanneer kon besloten worden tot demping over te gaan, dan zou dhr. Boogaert den grond zien te koopen en er op eigen kosten een ijzeren hek voor bouwen, dan was het gevaar voor aldaar dikwijls spelende kinderen ook weg genomen. Dhr. Kruijsse herinnert er aan dat de gemeeate den put slechts ia gebruik heeft van mej. de Wed. Noske voor den tyd van 30 jaar, en deze overeen komst pas, naar hij meent, verleden jaar is vernieuwd. De Voorz. zegt dat het zijne bedoeling niet is om er nu reeds een voorstel van te makeu, doch alleen de aandacht van de leden er op te vestigen, in hoeverre zoo iets tot verfraaien en veroeteren mogelyk zou zijn. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de vergadering.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1