Een wielrijder zegt Stroohoeden, Yisschershoeden, enz. enz. De ftijters Confectiemagazijn - Axel. Een eikenhout Boogkabinet. Banden Gemeenteraad van AxeJ. Marktberichten. Advertentiën. BERICHT. TH KOOP: O-root© lieuze ln AANBEVELEND* zoeking gaat samen met het uitbreken van besmettelijke ziekten, welke groote verwoestingen veroorzaken. In Jakoetsk gaat de hongersnood ver gezeld van een epidemie, welke het rundvee aaDtast. Op het platteland richt de scheurbuik eveneens enorme slachtingen aan en er zijn bijna geen dokters. Het Russische gouvernement heeft een gift van 400.000 francs ge zonden voor aankoop van levensmid delen ter uitdeeling aan de ongelukkige uitgehongerden. In Jenisseisk doorkruisen benden uit gehongerden de streek. Zelfmoorden komen veelvuldig voor. Te Perm en Orenburg wordt dringend om hulp verzocht. Hier iD den omtrek dolen Tartaren rond op de hoofdwegen bij massa's plegen zij zelfmoord of bieden hun kinderen te koop aan. In Saratof eischt de typhus tallooze offers. Avp. De tentoonstelling te Gent. De inwijding van de wereldtentoon stelling te Gent en van de bloemen- feesten geschiedde Zaterdagmiddag door den Koning. De koningin en prins Leopold vergezelden Z. M. Onder groote geestdrift en toejuichingen van een talryke volksmenigte kwam de souverein op het tentoonstellingsterrein. Een eigenaardig middel om ge makkelijk varkens te vervoeren, wordt door de Wiener landwirtschaftliche Zeitung medegedeeld. Uit Noord China worden duizenden varkens naar 't Zui den vervoerd, dikwyls in booten. Om nu ruimte uit te winnen, worden de varkens door opium in 't voeder te ver mengen, verdoofd en kunnen ze als zakken op elkaar worden gestapeld iV. R. Crt. Een reuzemchip. Het grootste schip ter wereld, de „Anquitania", is Maandag te Londen te water gelaten. Het is 318 M. lang, 29.58 M. breed en 28.24 M. hoog. Het meet 47.000 ton, heeft een bemanning van 1000 man en kan 3000 passagiers herbergen. Avp. Zitting van 29 April 1913. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruijsse, Oggel, Dregmans, Dieleman, Smies en de Feijterafwezig de hh. Van Driel, Wolfert, F. Dekker en P. Dekker. Voorz. dhr. L. J. den Hol lander, burgemeester, waarn. secretaris dhr. P. van Vessem. Het lezen der notulen van de vorige vergadering wordt uitgesteld tot een volgende. I. Mededeeling ingekomen stukken. o. Kennisgeving van dhr. Ph. A. Knieriem dat hij zyne benoeming tot lid van het Burg. Armb. niet aanneemt. b. Idem van dhr. D. A. van Houte dat hy de benoeming als lid der com missie tot wering van schoolverzuim aanneemt. e. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van een raadsbesluit be treffende wyziging der begrooting voor d. Idem voor 1913.. e. Idem voor 1913. Worden alle voor kennisgeving aan genomen. II. Aanbieden beredeneerd verslag van den toestandder gemeenteoverl912. D* Voorz. zegt dat dit verslag voor de leden ter inzage zal worden gelegd op de secretarie. Verschillende leden meenen dat dit verslag altyd bij hen aan huis werd rondgezonden. De Voorz. belooft hiervoor te zullen zorgen indien de leden zulks wenschen, en voor ieder een tyd te bepalen hoe lang het verslag in hun bezit mag zijn. III- Vastst. kohier schoolgelden o. 1. o. t7* u. l.o. Deze twee punten zullen met gesloten deuren worden behandeld. V. Missive van de maatschappij Mechelen-Terneuzen in zake aanleggen straat 66 De Voorz. leest het adres van de maatschappij nog eens voor en brengt in herinnering, dat in de vorige ver gadering besloten werd om het ter fine van onderzoek aan te houden tot een volgende vergadering. Spr. zegt iuge volge die opdracht een onderzoek te hebben ingesteld, en advies te hebben ingewonnen bij den Inspecteur van de Volksgezondheid, en deze is van oordeel dat in dit geval aan de maatschappij de verplichting niet moet worden opge legd om trottoirs te maken en rioleeriug aan te leggen, maar wel zou het hem gewenscht voorkomen, indien de be- keiïng van den weg eene breedte kreeg van 4 in plaats van 3 meters. Het verzoek van de maatschappij loopt dus over deze drie zaken: Ze wil alleen weten of de Raad blijft eischen, dat de maatschappij rioleD legt, trottoirs aan brengt en de straat 7 meters breed maakt. De Voorz. vraagt of iemand hierover het woord verlangt. Dhr. Dieleman zegt dat dus de maat schappy van Ged. Staten een schrijven hebben ontvangen dat ze de straat 7 meters breed moeten maken. Dhr de Feyter acht eene breedte van 4 M. ook voldoende en zegt dat M. T. daar wel geen bezwaren tegen zal inbrengen. Dhr. Oggel vraagt of tot zoon besluit kan worden gekomen aan de hand van de verordening. De Voorz. merkt op dat deze breedte alleen betreft het te bekeien gedeelte. Dhr. Dieleman De weg zelve moet altijd 7 meters breedte hebben. Dhr. Oggel zegt dat de voorwaarde er aan zou kunnen worden verbonden dat de aanpalende eigenaars door M. T. zouden moeten verplicht worden om een klinkerpad aan te leggen. De Voorz. zou juist daarom de toe stemming voorwaardelijk willen geven. Dhr. Kruijsse vraagt, wanneer aan M. T. vergunning wordt verleend om slechts 3 meter te bekeien, men iemand, die later aan die straat wenscht te bouwen, kan verplichten om dat ge deelte, waarvoor hij bouwt, verder te bekeien, trottoirs aau te brengen en riolen te leggen. Naar zijn meening kan de Raad daartoe niet meer ver plichten, en om die reden is hij er tegen om van de verordening af te wijken. De Voorz. is het hiermede niet eens en zegt dat het niet hetzelfde is of een straat al bebouwd is en of ze nog be bouwd moet worden. Dhr. de Feijter vraagt of de menschen verplicht zullen kunnen worden aau te sluiten. Dhr. Smies denkt van neen. Dhr. Oggel meent volgens art. 1 van de bouwverordening wel. Thans is het maar een verbindingsweg, maar wan neer er aan gebouwd wordt dan wordt het een straat en dan kan artikel 1 worden toegepast. De Voorz. zegt dat de Inspecteur der Volksgezondheid er ook zoo over denkt. Hij kan niet veronderstellen dat hij een advies geven zou, dat in stryd zou zijn met de belangen der gemeente. Dhr. Kruijsse vreest er voor dat hier een zelfden toestand zal geboren worden als indertijd op het Plaatje. De ver gunning om te bouwen zal op grond van art. 1 der Bouwverordening moeten worden geweigerd, men komt in beroep bij de Ged. Staten en het eind van de historie is dat de gemeente in enorme kosten komt. Waarom doet M. T. niet hier in Axel wat ze indertijd in Ter- neuzen hebben gedaan. Daar is door die maatschappij ook een weg aan het publiek onttrokken maar daar hebben ze er een voor in de plaats moeten geven ook geheel volgens de verorde ning. De voorz. heeft wel gezegd dat er advies gevraagd is aan den Inspec teur, maar die man is hier niet geweest, wat wel zal blijken, wanneer straks het advies wordt voorgelezen. Er blijkt uit dat hy denkt dat het een toegangs weg is naar het station. Spr. hoopt dat de weg er komt, maar dat de ge- (20) meente er geen financieele schade bij zal ondervinden. Dhr. de Feijter Is het niet mogelyk om de bouwverordening in dien zin te w ijzigen, dat aan het verlangen van de maatschappij kan worden voldaan? Dhr. Oggel zegt en meerdere leden met hem, dat het niet aangaat om hier voor de verordening te wijzigen. Even wel meent hij dat hier art. 1 niet van toepassing kan zijn, daar hier slechts sprake is van een verbindingsweg en niet van een straat. Dhr. De Feyter meent ook dat het hier wat anders is dan de bedoeling om bouwgrond te verkoopen. Het is hier eene verbetering, die de maat schappij aanbrengt die wel belangrijk is. Want dat de overweg beslist ge vaarlijk is heeft een zijner knechts met het laatste bietenvervoer ondervonden. Juist toen hij den overweg wilde pas- seeren viel de slagboom vóór hem. Hij wilde dus terugkeeren maar onder- tusschen was ook de barrière achter hem neergevallen, zoodat hij midden op de route stond met den trein in aantocht. Gelukkig was daar juist iemand in de buurt om hulp te ver- leenen, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Om dit alles te voorkomen zou hij er voor zijn om het de maatschappij niet moeilijk "te maken. Dhr. Oggel acht het 't beste dat de maatschappij zich konde verstaan met de aanpalende eigenaren die menschen gaan er veel mee vooruit en kunnen dus ook wel wat opofferen. Dhr. Kruijsse acht het wel een groote verbetering, maar de kwestie is en blijft, kan men iemand verplichten om, wan neer hij aan dien weg wil bouwen, die straat te verharden tot de in de ver ordening aangewezen breedte en een rioleering aan te brengen. Dhr. Oggel meent van wel. Thans is het een verbindingsweg, maar zoo gauw er aan gebouwd wordt verandert de weg van karakter en wordt het eene straat, waarop art. 1 der verordening van toepassing is. (Slot volgt.) AXEL, 26 April 1913. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f8,25 k f 10,60, Rogge f7,75 k f8,0 Wintergerst f9,60 k flO,—Zomergerst f -1 Ï7T'„?8Ver f3'- k f8>- Erwten f9,— a ill,—, Paardeboonen f—k fDui- venboonen f-,— if-,-, Witteboonen f-,- Bruineboonen f k t Boekweit f Lijnzaad fO,- k f-,-, Aardappels fü' Koolzaad per zak van 100 liters F—,—. .„^I^LST, 28 April. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt .- Tarwe f 10/ rogge f8,—, wintergerst f9,76 zomergerst f9,25. haver f6,- erwten f 10, witteboonen f 12,brnineboonen f 10,— dui- venboonen flO,—paardenboonen f9,?0,'boek weit fO,—lijnzaad f 10,50, koolzaad per 100 L. 10,—, aardappels f2,—. Boter per kilo f 1,10, eieren per 26 stuks i 0,76, Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 23 stuks rundvee, 36 varkens en 0 paarden waarvan verkocht 12 stuks rundvee, 30 varkens en 0 paarden. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co.) Volgens Holl. noteering 47.76. Belg. 209.35. De onroerende goederen, toebehoo- rende aan de Wed. en Erven JACS. VERSTRATEN te Axel, zullen worden HERVEILD op Maandag 5 Mei a. s., des namiddags I ure, in het café „De Graanbeurs" van S. Dieleman, aldaar. Hoogste bodvoor het woonhui» f2500 en voor elk der beide zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk f 33. Notaris DREGMANS. Axel, 26 April 1913. Te bevragen bij den Uitgever dezes. en ik wil niet nalaten, U mijn volle tevredenheid te betuigen met de qualiteit van Uw fabrikaat. Ik heb wel reeds alle merken van banden bereden, doch nog nooit te voren zulk een duurzaamheid kunnen constateeren." Op deze en dergelijke wijze wordt daarover in honderden brieven geoordeeld. Continental-Caoutchouc-en Gutta-Percha-Co.,Amsterdam

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 3