No. 9. Woensdag 30 April 1913. 29e Jaarg. De dochter van den Spion. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. I>I EL Eli Aft, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXEL Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per- 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. Kroonprins Danilo heeft met zyn gevolg zijn plechtigen intocht in Skoetari gehouden. De prins werd begroet met 21 kanonschoten, de militaire kapel speelde het Montenegrijnsche volkslied. De Montenegrijnsche troepen, in twee gelederen geschaard, bewezen hem militaire eer. De ontvangst van de bevolking was hartelijk. De toejuichin gen namen geen einde. Generaal Woekotits is fbt commandant van de stad benoemd, Plamenats tot civiel-gouverneur. De toestand van de bevolking van Skoetari is, tengevolge van het lange beleg, treurig. Er zijn ongeveer 8000 zieken. De Montenegrijnsche overheid zendt voortdurend mondbehoeften en geneesmiddelen. De beschikbare dokters te Cettinje zijn naar Skoetari gezonden. N. R. Crt. De te Belgrado vertoevende Montene grijnsche minister van Binnenl. Zaken heelt in zeer positieven vorm verklaard, dat Montenegro zich Skoetari noch zal laten afkoopen, noch zich op eenigerlei andere wyze zal laten afnemen. Het zal door Montenegro nimmer worden ontruimd. Voorts moet koning Nikita zich hebben uitgelaten, dat, indien slechts één Oostenrijksch soldaat de Montenegrijnsche grenzen overschrijdt, de koning onmiddellijk last zal geven de vijandelijkheden tegen Cattaro te openen. Avp. Nadruk verboden.) Roman van E. von Wald—Zedwitz. »Hoe nu, Milan Grajewitch, waarom danst gij niet Pt vraagde Stojan hem niet zonder verwijt. «Neen,* antwoordde hij kortaf, zonder zijn strakke houding een oogenblik te veranderen. Stojan zag hem doordringend aan. «Verheugt gij u niet over de geestdrift uwei zonen Een spotachtig lachen gleed over Milan's bleek gelaat. «Daden alleen bewijzen, geen juichen en opgewonden bewegingen !t Stojan knikte, hij begreep die woorden. De vrouwen en meisjes waren driester geworden, en naderbij gekomen, keken zij naar het dansen zij voelden zich wel aangetrokken tot de krachtige gestalten, die in den Kolo ronddraaiden, wel be- j koorden haar de opgewonden jongelingen, en in menig meisjeshart slopen geheime J wenschen, maar de meeste opmerkzaam heid schonken zij den donkeren, ernstigen Milan Grajewitch, die stom en strak op al die beweging neerkeek. Slechts ter- sluiks werden blikken op hem gevestigd FRANKRIJK. Wanneer koning Alfons van Spanje te Parijs vertoeft, zal er te zijner eere een groot militair feest gegeven worden te Fontainebleau, waarbij oefeningen der cavalerie het hoofdnummer uitma ken de leerlingen van de rijschool te Saumur zullen proeven van hun bedre venheid afleggen. In het kasteel van Fontainebleau zal de Koning dejeunee- ren. 's Ochtends om negen uur van den 8sten Mei zal koning Alfons te Fontainebleau aankomen en eerst om half zes 's avonds naar Parijs terug- keeren. N. R. Crt. BELGIË. Volgens het Journal de Bruxelles heeft Dubus, afgevaardigde voor Arlon, verklaard, dat de Belgische regeering besloten heeft, de verdediging van de provincie Luxemburg niet alleen aan het veldleger toe te vertrouwen, maar er ook een blijvende bezetting te leggen ter dekking van de mobilisatie en ter verdediging van de bedreigde punten, om een inval tegen te gaan. Er zullen dus speciale troepen voor Luxemburg worden gevormd, welker kern te Arlon zal worden gekazerneerd. Hun zullen militaire wielrijders en machinegeweeratdeelingen worden toe gevoegd. De troepen zullen worden gerecruteerd uit de miliciens van de betrokken streken, om hen dadelijk op voet van oorlog te kunnen oproepen. De Kamer heeft art. 1 van de militaire wet, houdende het beginsel van persoon lijken dienstplicht, met 116 tegen 11 stemmen aangenomen. 49 pet. van de keek hij toevallig naar een der meisjes, dan sloeg zij de oogen neer en keek naar den grond. Nu trof Zorka ook een straal uit zijn pikzwarte oogappels, zij stond dien door en wierp hem een blik toe, waarin trots en gloeiende haat lagen opgesloten. Zij moest zich geweld aan doen om niet neder te zinken, het was haar alsof eene ijskoude hand zich om haar hart klemde, en onder die aanraking schenen de zooeven nog van leven tril lende, kloppende spieren te verstijven. Milan hield haar geboeid in zijn gezichts kring. Zijne wenkbrauwen bewogen niet, geen enkele trek op zijn gelaat verried eenige innerlijke aandoening. De andere meisjes bemerkten wel, dat Milan's aan- dafcht zich op Zorka richtte. Zij staken de hoofden bijeen, fluisterden elkaar wat toe en weken toen van Stojan's dochter terug, die plotseling alleen bleef staan. De lange, onbeweeglijke gedaante van Milan en zijne bleeke trekken waren ook der Signora opgevallen, en zij wendde zich tot haar gastheer, met de vraag «Wie is die zonderling ginds, met dien doodsbleeken Christus-kop Zijn witte, bloedelooze hand streek juist den zwaren, zwarten baard, die tegen het landsgebruik in, dat de mannen slechts het dragen van knevels veroor looft, hem tot op de borst viel. «Hij noemt zich Milan Grajewitch en is een geboren Serviër. Zijn vader, die hier voor vijftien jaar aankwam, in de lotelingen zullen moeten dienen. Ook art. 2, dat den militietermijn op 8 jaar in het werkelijk leger vaststelt, gevolgd door 5 jaar in de reserve, is goedgekeurd. Volgens het Hbld. v. Antw. zullen de nieuwe ontwerpen voor de stelling van Antwerpen waarschijnlijk het ver plaatsen van bet krijgs-arsenaal tenge volge hebben. Dit zou komen bij het in aanbouw zijnde station Wommelghem. De noodige gronden zy'n door de spoor wegmaatschappijen aan het min. van Oorlog reeds toegezegd. Avp. ENGELAND. Donderdagnacht hebben de kiesrecht vrouwen een poging gedaan om een regeeringsgebouw te Newcastle in de lucht te laten vliegen. De huisbewaar der, die kruitdamp geroken had, ging op onderzoek uit. Hij zag twee vrouwen wegloopen en vond een papier boven de trappen van het gebouw met het opschrift: „Wacht u voor de bom, loop voor uw leven." Juist op dat oogfenblik had de ontploffing plaats. De huisbe waarder is niet gewond en er is weinig schade aangericht. Een Engelsch dagblad geeft een lijst van de aanslagen van kiesrecht vrouwen sedert 4 April, den dag, waarop mevrouw Pankhurst veroordeeld werd, en schat de schade op f 15,000, zonder daarbij te rekenen de honderd kleinere vergrijpen, als het doorknippen van telefoon- en telegraafdraden, inslaan van ruiten, bederven van brieven, enz. Te Trowbridge zijn eenige kiesrecht vrouwen, die een samenkomst trachtten te houden, door een groote menigte woelige tijden, liet hem, den eenigeD zoon, als erfgenaam van onmetelijke rijk dommen achter. Gij kunt het zien aan de prachtige steenen, waarmede de kolven zijner pistolen schitteren; aan zijn vinger fonkelt een robijn van onschatbare waarde. Zijne moeder moet eene Sultansdochter geweest zijn, vandaar die schattenmen mompelt zooveel, het bijgeloof van het volk dicht hem zooveel toe, dat slechts dwaasheid is, doch het staat vast dat Milan een zonderling is.c Alsof Grajewitch gemerkt had, dat men over hem sprak, hij draaide zich om en ging heen. Bij het voorbijgaan stapte hij langs Zorka heen, die sidderde toen zij Cabanifsa's geplooideu rok beroerde; zij richtte het hoofd echter nog hooger op dan zij gewoonlijk deed en keek strak naar hem, ofschoon een geheime afkeer haar vervulde, en drong zich dicht tegen hem aan. «Ik moet u spreken, Milan Grajewitchl* Hij knikte veelbeteekenend met het hoofd, iets als zonneschijn verhelderde zijn gezicht. Zorka fluisterde «Te middernacht aan de bron.* Zij sidderde als espenloof, terwijl zij dit zeide. «Ik kom,* antwoordde de Serviër. De beide woorden kwamen hem slechts met moeite over de lippen, zijne trekken werden door inwendige ontroering be wogen, en hij 7erliet het marktplein, daarin verhinderd. Zij werden gebom bardeerd met rotte sinaasappelen, eieren, zakjes meel en vuil. Een sterke poli tiemacht moest hen ontzetten en door een list aan de opgewonden menigte onttrekken. Dezelfde dames hadden een paar dagen te voren een dergelijke ontvangst genoten te Bradford aan de Avon. A. R. Crt. 1— TWEEDE KAMER. De Kamer heeft Vrijdag de Ziektewet aangenomen met 58 tegen 22 stemmen. De heer Lohman verklaarde tegen het ontwerp te zullen stemmen wegens het daarin vervatte z. i. ongerechtvaar digd dwangstelsel. De heer Troelstra verklaarde, dat de 80c.-dem. party voor het ontwerp zou stemmen, wegens de verbeteringen, die daarin sedert de indiening zijn aange bracht en omdat onder de tegenwoor dige politieke omstandigheden bij ver werping van het ontwerp geen betere regeling is te verwachten. De heer Nolens motiveerde den steun zijner geestverwanten voor het ontwerp. Bij de voortzetting der behandeling van het ontwerp-wet op de kustverde diging bestreed de heer Troelstra het ontwerp als reactionair, aangezien het ingaat tegen de ontwikkeling van inter nationaal neutraliteitsrecht. Inplaats van een onnoodig internationaal onweer aan te trekken en de militaire lasten te verzwaren had de regeering natio- naler gehandeld door contact te zoeken terwijl de vrouwen en meisjes druk sameu lispelden en gichelden. «Zij is voor hem een nieuw slachtoffer 1« «Hij blies haar iets in het oor U «Ik zou van angst gestorven zijn, als hij mij had aangesproken.* Ziet, hoe zij uit elkaar stoven Milan schreed tusschen haar door; in weerwil van de schuwheid die zij getoond hadden, volgden hem blikken vol hartstochtdie man moest wel een machtigeaantrekkings- kracht bezitten. De dansers en de toe schouwers gingen daarna huiswaarts. De zon was ondergegaan, de dalen werden met schaduweu overtogen, de duisternis bedekte gaandeweg de rots spleten en kloven, die alleen des middags door warme zonnestralen worden bereikt, en alleen op de bovenste kalkachtige toppen flikkerde by wijlen een vurig licht als laatste groet der scheidende koningin van den dag. Ook deze hemelsche vlammen werden uitgebluscht, een nachtelijke stilte rustta op Krivoscië, en slechts van tijd tot tijd werd die stilte door het gekrijsch van een adelaar of het gejank van een jakhals afgebroken. Zelfs de wilde honden, die in de stegen en tusschen de steenhoopen van Ubli loerden, staakten hun gesnuffel naar de beenderen in den moddertot harige klompen opgerold, legden zij zich, aan hongerlijden gewend, als donkera massa's neder, om te slapen. Daar kefte een uitgemergeld dier, een

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1