No. 8. Zaterdag 26 April 1913. 29e Jaarg;. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DIELEMAN, Buitenland. JANTJE S BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY en ZIJN KOP VAN HOUTEN S Binnenland. AXELSCHE li COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Uit Saloniki wordt aan de Daily Chro nicle geseind, dat de Bulgaren en de Grieken, ofschoon zij elkaar over en weer vriendschappelijke gevoelens betuigen, troepen samentrekken. Alleen detusschen- komst van de groote mogendheden zou een bloedige botsing kunnen voorkomen. Aan de Berl. Zeitung am Mittag wordt uit Cettinje geseindDe overwinnende Montenegrinsche troepen zijn Skoetari binnengetrokken. Overal heerscht vol komen rust en orde. Koning Nikita en de prinsen zullen hun feestelijken intocht in de veroverde stad houden. Essad pasja heeft, toen hij de vruchte loosheid van verderen tegenstand inzag, zijne troepen bevel gegeven, geen weer stand meer te bieden, nadat de Tarabosj in handen der Montenegrijnen was gevallen. Reuter verneemt, dat men in de kringen der Balkan-diplomaten algemeen voldaan is over het succes der Montenegrijnen. Men gelooft, in tegenstelling tot de meening in zekere kringen, dat de val van Skoetari geen nieuwe verwikkelingen tengevolge zal hebben. Heden lezen we, dat Oostenrijk en Italië van de mogendheden volmacht hebben ontvangen om de Montenegrijnen uit Skoetari te verdrijven. De staking in België. Te Antwerpen gaat het werken in de haven voort; de toestand is onveranderd. Noch in de haven, noch in de particuliere nijverheid is van hervatting van den arbeid sprake. De Werker handhaaft het aantal stakers heden op '25.000. Te Gent hebben in tal vau katoen spinnerijen en weverijen sornmigegroepen van arbeiders en arbeidsters het werk hervat. De politie aldaar heeft Woensdag alleen voor den orde dienst gezorgd bij de groote fabrieken, waar de arbeiders in groepen heen gingen. Er valt te Luik een lichte hervatting van den arbeid waar te nemen. Er is een aanslag gepleegd op een beambte van de tram, op wien door onbekenden twee schoten gelost zijn. De beambte is niet getroffen. In de aardewerk fabrieken is het werk zoo goed als volledigin de metaal-bedrijven gaat de hervatting van den arbeid niet zoo gemakkelijk. Bij Cockerill hebben 191 man in de kolenmijuen het werk hervatte Herstal zijn er 762 present en zijn er dus 38 bijgekomen. In de Nationale Fabriek te Herstal hébben 289 arbeiders het werk hervat, in de kleine fabrieken 131 en in de koleninynen op de hoogvlakte van Hervé 100. De politie van Beyne-Hensay heetl een vrouw aangehouden, die de vrijheid van arbeiden belemmerde. Dinsdagavond heeft men by den ingang van een fabriek te Solessin een verdacht uitziende bus gevonden. Bij opening bleek de bus gras en aarde te bevatten. Te Charleroi telt men 4000 stakers minder. A. R. Crt. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Dinsdag 22 April werden de discussies voortgezet over het Kindertoeslagwetje met de ver dediging vao het amendt. Ketelaar c.s. (f100 toeslag aan alle onderwijzers en dit mee te rekenen bij het pensioen). De heer Ter Laan dringt er op aan, dat de Reg. in plaats van 1 Juli a.s. het wetje zal laten inwerkingtreden op 1 Jan. 1913. De heer Bos sluit zich in hoofdzaak bij de bestrijding van het w. o. door de heeren Ter Laan en Ketelaar aan. De Reg. vernedert zich met dit voorstel, vooral waai' zij zelf toegeeft, dat de positie der onderwijzers in ons land niet deugt. Bij min. Heemskerk komen de onderwijs- belangen in de laatste plaats in aanmer king. Hij verdedigt het amendement- Ketelaar c.s. en zal tegen stemmen als het wordt verworpen. De heer Oosterbaan aanvaardt dm toe slag als een noodmaatregel. Hij brengt den minister hulde en zou den maatregel gaarue uitgebreid zien, in de toekomst tot f50 voor elk kind. Hij is tegen het amendt.-Ketelaar. Na repliek van den heer Tydeman verdedigt de minister nader zijn ontwerp, dat hij op 'toogenblik de meest gewenschte verbetering acht, en dat een grondige salarisherziening niet zal tegenhouden. De Minister blijft bij art. 1 de amende menten bestrijden als onaannemelijk, omdat ze resp. een uitgaaf van f 2.731.900 en f457.280 zullen vorderen. Het amendement-Ketelaar wordt ver worpen met 51 —26 st. Het amendement-De Jong om den toeslag te doen gelden voor ieder kiud en niet bij het hebben van ieder kind boven de twee, wordt verworpen,.even als het amendement-Ketelaar op art. 2 om den bijslag ook te doen medetellen voor den pensioensgrondslag. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 5223 st. Kustverdediging. Woensdag was aan de orde het wets ontwerp tot instelling van een fonds tot verbetering van de kustverdediging. Men herinnert zich, dat daarvoor aan vankelijk was aangevraagd 40 millioen, doch dat het bedrag sedert werd terug gebracht tot 10 millioen 850 duizend gulden, of eigenlijk 12 millioen met inbegrip van eenige kleinere bedragen. Wat thans wordt voorgesteld beoogt lo. het makeu van een tort by Vlis- singen, 5.360.000)2o. verbetering van het fort Kijkduin 4.760.000) en 3o. het vermeerderen van de vuuruit- werking (door betere bewapening) vau de bestaande pantserforten aan den Hoek van Holland, bij IJmuiden en op de Harssens 730.000)te zamen vor derende 10.850.000. Het alg. debat wordt geopend door den heer flugenholtz, die de Reg. het recht ontzegt, met een beroep op vader landsliefde op behandeling van het ont werp aan te dringen. Dan had de Reg. ook niet moeten wijken voor den dran^ de 40 millioen te verminderen, al vindt spr. dit op zich zelf uitstekend. Iutusschen is het ontwerp geheel ge grond op onze internationale verhou dingen en vooral den bouw van het tort bij Vlissingen kan Engeland be schouwen als een vriendelijkheid tegen over Duitschland, wat wij misschien later moeten bezuren. Ook de heer Eland acht den bouw vau het fort by Vlissingen overbodig, getuige zijn amendement om 5 millioen van het ontwerp te schrappen. Maar bovendien zijn de kosten van het w.o, veel te hoog. Kanonnen van groot kaliber zijn niet nooiig. Verder ver dedigt hij uitvoerig zijn amendement, dat eenvoudig 't fort te Vlissingen niet wil en alleen versterking te Neuzen en Ellewoutsdijk. Het fort is met het oog op intern, verwikkelingen absoluut onnoodig, en of het in geval van nood de Schelde zou kunnen afsluiten is zeer de vraag. De heer Van den Berch van Heem stede heeft sympathie voor 't ontwerp, maar groot bezwaar tegen de wyze waarop de Reg. Vlissingen wil ver dedigen. Spr. meent, dat het tegen een grooteu Dreadnought niets uitricht. Het bedrag voor dit fort wil hij liever aan dat te IJmuiden besteden. De heer Van Vlijmen verdedigt het ontwerp. Spr. wil zelfs twee forten aan de Schelde, een op den rechter- en een op den linkeroever. Ook zyn twee forten aan het Noordzeekanaal noodig. De heer De Beaufort meent dat wij ons door de Europeesche militaire uit rustingen niet moeten laten prikkelen wij moeten ons bepalen tot strikte neutraliteit en krachtige verdediging by aanval. Een goed veldleger en zorg voor stipte onzijdigheid ter zee zyn daarvoor noodig. En wijl spr. daarom trent gerust is, is een fort te Vlissingen volkomen onnoodig, terwijl 't zooals 't wordt voorgesteld, toch totaal onvol doende zou zijn bij een aanval. De heer Van Karnebeek dringt met klem aan op den bouw van een fort te Vlissingen en bestrijdt in verband daarmede het amendt. Eland. Ook acht hij wel degelijk zwaar geschut noodig. De heer Troelstra betoogt uitvoerig, dat de toenemende bewapeningen hoogst gevaarlijk voor den vrede zijn. En met aanneming van dit w.o. zou ons land zijn mooie blanco positie in Europa prys geven, terwijl wij in de kaart van Duitschland spelen. Avp. Kamerverkiezingen. De min. van binnenlandsche zaken, overwegende, dat op Dinsdag 3 Juni de periodieke verkiezing vau leden van de Tweede Kamer plaats heeft heeft bepaald, dat in de kiesdistricten, waarin het Rijk is verdeeld, voor deze periodioke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 25 Juni d.a.v. St. Ct. Uit Utrecht wordt gemeld dat zoowel de R. K. als de Anti rev. depu- tatenvergadering het coalitieaccoord hebben aangenomen. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat in de vergadering van de Christ.-hist. het coalitie-accoord met 174 5 stemmen is aangenomen. Dc Prins. Naar de Acp. verneemt, zal Prins Hendrik na 't vertrek van de Koningin en Prinses Juliana nog pl.m. 3 weken in den Taunus vertoeven. De kuur is hem heel goed bekomen, zoodat 't vooruitzicht bestaat, dat hij 't volgend jaar zich weder naar den Taunus zal begeven. Z. K. H. de Prins wordt in den avond van Woensdag 7 Mei uit Hohe- mark in de residentie verwacht, ten einde den volgenden dag aldadr, als voorzitter van het hoofdcomite, de alge- meene vergadering van het Roode Kruis te leiden en bij de daarmee gepaard gaande huldiging van de van den Balkan teruggekeerde ambulances tegenwoordig te zijn. Des avonds hoopt Z. K. H. de lief dadigheids-uitvoering ten bate van het Roode Kruis bij te wonen. Of de Prins na dit tweedaagsche ver blijf in Den Haag weer naar Hohemark zal terugkeeren, is nog niet met zeker heid te melden. A. R. Crt*

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1