Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. ITALIË. Er is een gunstige wending gekomen in den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus en wanneer nu Pius X zich uitstekend in acht neemt, zoo schryft men, kan hij volkomen genezen. Het bulletin over den gezondheids toestand van den Paus, gisterochtend 'om 8 uur uitgegeven, luidt aldus: De beterschap van Z. H. neemt toe. Z. H. is op weg naar volledig herstel. Er zullen geen bulletins meer worden uitgegeven, w. g. Marchiafava, Amici. Een particulier telegram dateerend 21 April aan de N. R. Crt. meldt De „Corriere d'Italia'' zegt dat de krachten van den Paus thans snel toe nemen, mede als gevolg van de betere voedselopneming. De Paus wilde zich vandaag met kerkelijke zaken bezig houden, maar de geneesheeren hebben hem nog volstrekte rust aanbevolen. Binnen twee of drie dagen zal de zieke kunnen opstaan, maar het zal, als alles goed blijft gaan, toch nog een dag of tien duren voor hij geheel her steld zal zijn. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen ambtelijke berichten zal H. M. de Ko ningin Maandag 28 dezer van Hohemark naar Nederland terugkeeren, recht streeks reizende naar ,Het Loo Avp In de Donderdag te Middelburg ge houden vergadering van het hoofdbe stuur der Zeeuwsche Landbouw maat schappij werden, blijkens het verslag der Midd. Crt. als datums voor de alge meeue vergadering en tentoonstelling te Zierikzee vastgesteld 24, 25 en 26 Juni. Den eersten dag vergadert dan het hoofdbestuur. De heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel wenschte daar het pachtwezen ingeleid te zien wanneer niemand zich daarvoor beschikbaar stelt, zal hij dat zelt doen. De heer Mol van de afd. Kruiningen stelt voor het heffen van te hooge kosten bij publiekeu verkoop van onroerende goederen (8V3°/o) ook daar te doe.n behandelen. Men meent dat de notaris die te hoog neemt. De heer P. Lindenbergh stelt zich als inleider beschikbaar. Het Nederlandsch Landbouwcongres Juli-vergadering een punt op de dagorde heett voor de overeenkomstig geplaatst. De heer Vredenburch stelt voor de wenschelijkheid van aansluiting en or ganisatie van groote tuinbouwers in deze provincie te doen behandelen. Als veeartsen voor de tentoonstelling worden gekozen de heeren M. van der Vliet te Kruiningen en L. Colsen te Ter Hole. De heeren Ph. J. van Dixhoorn en. Arthur Daelman te Westdorpe worden bij eerste stemming voor de paarden- keuringscommissies gekozen. Bij een tweede vrije stemming vereenigden de heeren A. van Hootegem (Kruiningen) en G. Luijk (Vlake), de meeste stemmen op zich. De heer Zwagerman merkt op, dat geen der veeartsen in Zeeland bijzonder met het keuren van rundvee vertrouwd zijn, weshalve er op wordt aangedron gen, de commissie voor die afdeeling uit te breiden. Als veearts en twee leden (niet vee arts) der keuringscommissie voor het rundvee werden gekozen de heeren Dr. H. J. van Neder veen te Middelburg, M. Kostense te Bergen op Zoom, en Hartog (insp. N. R. S.). Voor de varkens en schapen worden benoemd de heeren Th. Maat en A. Govaert, voor de geiten en boter de heeren G. Kodde te Zoutelande, Kielstra, Zwagerman en P. J. R- Damsté te Hon- tenisse. Voor de werktuigen zal de keurings commissie bestaan uit de heeren A. C. de Oude, Noordwelle, en W. G. Boot Jz., Haamstede. De ontvangsten der maatschappij hebben over het afgeloopen jaar bedra gen 5195,575 en de uitgaven 5166,19, zoodat er een goed slot is van J 29,385. Aan het bestuur wordt machtiging verleend het salaris van mej. Van Prooyen vast te stellen. Dit bedraagt nu f 850. Inlichtingen werden gegeven omtrent de gegeven curcussen. De vaststellig van de datums der premiekeuringen worden overgelaten aan den secretaris. Uitvoerig werd besproken een kwes tie in den aardappelhandel, hangende tusschen verkoopers encommissionnairs. Verschillende beschouwingen werden daarbij gewijd aan eene doelmatige regeling van het commissionnair- wezen. De heer Vorsterman van Oyen acht het verkieslijk dat de bond van hande laren zijn commissionnairs aanstelt. De heer Van Dixhoorn vroeg of deze geen geregistreerde volmacht zouden moeten hebben, om te handelen voor hun lastgever. De heer Snijder acht het wenschelijk dat de commissionnairs der firma's in het Zeeuwsch-Landbouwblad worden be kend gemaakt. De voorzitter drong aan op het spoedig samenstellen eener arbitrage commissie. De beslissing omtrent het aanstellen van een rechtskundig adviseur wordt aangehouden, teneinde eerst informaties in te winnen bij de Groninger maat schappij, die er reeds een heeft aan gesteld. Op voorstel der centrale commissie belast met de regeling en de uitvoering van de werkzaamheden ten behoeve der erkenning van zaaizaden en pootgoed wordt in art. 11 eene wijziging aange bracht, waardoor de verbouwer in plaats van 25 liter slechts een hoeveel heid van 10 liter als monster behoeft in te zenden. Nog werd aan die commissie op haar verzoek een crediet van lOOtoegestaan teneinde daaruit te bestrijden de kosten van eene deelneming aan de nationale en internationale tentoonstelling te 's Gravenhage. Stojan's toon overstemde alles, het was alsof god Zeus een donderslag liet hooreu en dien door de rotsspleten deed weer klinken. Een redeslroom vloeide over de lippen, voortkomende uit de breede borst van den overste van Ublizijn mes flikkerde in den zonneschijn. Weg met Oostenrijk, weg met de Oostenrijksche klipgeiten, zweert het mij broeders, zweert het bij het heiligste der heiligen, zweert het bij uw eer; bindt den dubbelen adelaar de vleugels, houwt hem de klauwen af!« Mannen en vrouwen vielen op de knieën, een heilige stilte heerschte in den breeden kring, geestdrift viel in ieder oog te lezen. »Heft de handen op!« Onmiddellijk werd aan het bevel vol daan. »Wij zweren, wij zweren,* riepen de door den wijn benevelde mannen, de vrouwen stemden met hen in, woestheid en moordzucht spraken uit hunne oogen, met de dolken werd dreigerd gezwaaid, honderden geweerschoten knalden. Een der zich tusschen de menigte bevindende personen, ofschoon deze ook de knieën gebogen had, zweeg, 't Was Zorka. Zij kon niet zweren, hoe vaak zij ook in haar binueuste het besluit daartoe nam. Weder stond het bekende nevelbeeld in al zijn schoonheid voor hare oogen. Zijn lachen, zijn mond, de zonnige helderheid zijner oogen verlamde haar hand, deed AXEL, 22 April 1913. Ter gelegenheid van Prins Hendriks 37sten verjaardag wapperde Zaterdag ondanks het ongunstige weer toch nog uit enkele huizen en openbare gebouwen de vlag. Veel waren er niet, maar we zitten volop in de groote schoonmaak en dan wordt er niet zoo overal op gelet Met den avond knapte het weer ge lukkig wat op en was het .Concordia' mogelijk geworden aan haar gewoonte trouw te blijven en concert te geven op de tribune. Er was veel publiek op de been. Vrijdag werd te Sas van Gent eene vergadering gehouden van de commissie tot stichting eener electrische centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin tot voorzitter werd gekozen de heer K. J, A. G. baron Collot d'Escury, burge meester van Hontenisse en tot secre taris de heer L. J. den Hollander burgemeester van Axel. Een uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld in hoeverre de voorloopige plannen voor uitvoering vatbaar zijn, van welk onderzoek men hoopt spoedig een rapport te kunnen indienen. De commandant der brigade mare- chaussée te Ter Neuzen, de brigadier J. Westerbeke, is bevorderd tot wacht- j meester bü dat wapen. Bij het Donderdag te Middelburg gehouden examen voor de onderwijzers- acte zijn van de 7 candidateu alleen I geslaagd de heeren R. J. M. Waelput van Zuiddorpe en A. P. Maat van Zuidzande. In een Zondag te Oostburg* ge- I houden vergadering waren 208 leden tegenwoordigzij was hoofdzakelyk I belegd voor het noemen van namen I voor candidaten voor de verkiezing van I 3 leden der Provinciale Staten wegens I periodieke aftrediDg der heeren J. Eras- I mus, H. G. Hammacher en G. A. Vor- I sterman van Oyen, die alle drie te kennen hadden gegeven, niet meer I voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. De voorzitter wydde eenige waardeerende woorden aan deze drie mannen, die, vooral de heer Ham- macher, zoo langen tijd het district I Sluis waardig in de Provinciale Staten j hadden vertegenwoordigd. Er zijn naar de Midd. Crt. schryft 3 I drietallen opgemaakt, n.l. 1. P. Erasmus, D. H. van Zuijen en P. A. Zijlstra2. J. B. Becu, M. A. Bleiker en W. C. de 1 Smidt, en 3. D. H. van Zuijen, M. A. Bleiker en W. C. de Smidt, uit welke in een volgende vergadering de 3 can- 1 didaten moeten gekozen worden. Tot leden van het bestuur werden j herbenoemd de heeren P. M. Dikken- berg te Zuidzande, en P. W. Maarleveld te Biervliet. het woord verstommen en doodde het gevoel van haat in hare borst. Zij drukte de handen vast op het hart, ten einde de gedachten aan hoogverraad, die haar mochten bezielen, te verstikken. Zij maakte zich schuldig aan landverraad, zij was zich daarvan bewust en maakte zich reeds gereed den eed mede te mom pelen, maar de bevende lippen weigerden hun dienst om den eed uit te spreken, en toch bewogen zij zich, toch fluisterden zij woorden die Zorka bijna het verstand deden verliezen. >Red, red slechts hem, dien eenen heilige maagd red hem 1* Nu was het er uit, een zware last was haar van 't hart gevallen met een toe nemend gevoel van liefde kwam het »red hem, red slechts hem, heilige maagd over hare lippen. Stojan nam van allen den handslag af. De vreemdeling deed eveneens, in iedere hand die toesloeg werd een goud stuk gelegd. De vrouwen en meisjes scheen hij niet te tellen, en ofschoon ook zij met tot de geringste vijanden gerekend moesten worden, kregen zij niet, evenals de mannen, een goudstuk. Zorka dankte den hemel, dat het zich alzoo toedroeg, het ontsloeg haar van de noodzakelijkheid een onverdiend loon in ontvangst te nemen. »Evan, Evan 1 Zivio, Zivio klonk het opnieuw, terwijl aau het wapenge kletter geen einde scheen te komen. Allen maakten zich op, Piko tokkelde de snaren, cymbalen, horens en bekkens waren spoedig bijeengebracht. De geest drift had het toppunt bereikt, wild door elkander dansten de mannen den Kolo (nationale dans). Wat schitterden die oogen, wat zwoegden die borsten, hoe lenig schenen die reuzen, terwijl zij juichten en met de breede mutsen en sjerpen in de lucht wuifden. De wapenen flikkerden in het avondrood, de schoten knalden, geheele salvo's werden gehoord een dolle danswoede, die teu doode ver moeide, had zich van de mannen der bergen meester gemaakt. Stefan stond nog steeds kalm te midden van allen, zijn oog zocht en vond de Signora. Laatstgenoemde stond eensklaps aan zijne zijde. »Stefan, dans met mij.* Hij zag haar aan en scheen als met bloed overgotenhij bracht zijn mond met het schilderachtige, smalle snorre- baardje tot aan haar rooskleurig oor. »Alleen de mannen dansen den Kolo.* Helder als het geluid eener klok klonk het lachen der Signora; ook zij braGht thans de lippen aan Stefan's oor, haar blik drong hem tot in de ziel. »Kom, kom Meer was de verliefde Krivoscianer niet in staat te zeggen, zijn binnenste geleek een vuurspuwenden berg, de lava, die in hem kookte, baande zich met geweld een weg, de vreemdeling zelf had den krater geopend. Stefan Nadat de dochter van vrouw H. j te Rozendaal zich het haar had gewas- schen met petroleum, beging zij de onvoorzichtigheid, het boven de kachel te drogen, met het noodlottig gevolg, j dat het vlam vatte en het meisje van haar haardos werd beroofd, meldt de Amh. Crt. Bovendien liep zij zulke) ernstige brandwonden op, dat over brenging naar het Gasthuis noodzakelijk werd geacht. Men meldt uit IJmuiden aan de Avp.Aan boord van het binnen komende stoomschip „Zius", van de Kon. Stoombootmij. is Vrijdagmiddag de matroos IJkes door een bij het op zetten der laadboomen uit den strop schietende ketting getroffen en op slag danste niet, hij drukte met den geheelen gloed der onderwereld de Signora aan zijne borst, hoog wierp hij haar in dei lucht, om ze daarna weder op te vangen daarna wierp hij baar weder van zich, om ze in 't volgend oogenblik met de kracht eener reuzen magneet tot zich te trekken. Hij zag niets meer, was minne dronken. Welk een verschrikkelijk vuur had de Signora in het hart van dit! natuurkind ontstoken. Met angst werd zij 't gewaar, dat slechts liefde, oneindige, hartstochtelijke liefde of bloed dit vuur zou kunnen blusschen. »Houd op, Stefan, ik ben uitgeput!* Zij wankelde, Stefan ving haar op, met één sprong was hij in het huis en omstrengelde haar, vast als de reuzen- polyp in de tropische zee zijn slachtoffer omkneld houdt, en verslond haar alt 't ware met gloeiende kussen. Niet de zwakke tegenstand der Signora, maar naderende stemmen brachten eindelijk den half zinnelooze tot bezinning. Alt een schooljongen, beschaamd en terneer geslagen, sloop hij naar buiten. Slechts één onder al de Ublianen wat. niet door de algemeene geestdrift mede-; gesleept, zijne rustige houding toonde daarvan althans niets, en toch had hij den handslag gegeven, maar het goud met een trotsch gebaar afgewezen. Allen schitterden in veelkleurige kleederen jj hij alleen was geheel in het zwart gehuld, Wordt vervolgd Bij e vrou\ diens Op een suike werd vroeg dat c van 1 op te zij de in de testen en v< suikei aan 1 bedui; gediet zij he en lie

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2