29e Jaarg. No. 7. Woensdag 23 1913. H De dochter van den Spion. ÏYlóó Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. ieet A T. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAVEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Naar .Reuter" verneemt, zullen Bulgarije, Servië en Griekenland de voorstellen, vervat in de laatste nota der mogendheden, aanvaarden. Ver moedelijk zal Griekenland voorbehoud maken in dien zin, dat het omtrent de plannen der mogendheden nopens Al banié en de Egeïsche eilanden nadere inlichtingen wenscht. Uit Sofia wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld Nu ten laatste de toestemming van Servië is ingekomen, zal het ant woord der Balkanstaten op de nota der mogendheden waarschijnlijk morgen worden overhandigd. De bondgenooten aanvaarden de nota als grondslag voor vredesonderhande lingen, maar uiten tevens de hoop, dat de quaestie der oorlogsschatting over eenkomstig hun wenschen zal worden I geregeld. De Balkanstaten zijn overeengekomen, dat Griekenland namens de bondgenoo ten bij de Parijsche financieele commis sie een memorie zal indienen, waarin de eischen nopens een oorlogsschatting j zijn omschreven. Volgens berichten uit Cettinje stelt koning Nikita van Montenegro een pro clamatie op, waarin hij uiteenzet, dat hij wegens het terugtrekken van de I Servische troepen"zich genoodzaakt niet, het beleg van Skoetari op te breken. Volgens de ,Sud-Slav. Korr." is een Servisch convooi met wapenen en mu- I nitie tusschen Koemanowo en Palanka (Nadruk verboden.) ÏUW' r Roman van E. vox WaldZjedwitz. 19) «MKO. Voor iederen Oostenrijker meer een zelfde belooningriep de Signora, »zeg dat uwen broeders •stel ^'che'e kuste de weldadige hand, j i, begaf zich onder de zijnen en toonde den rial ver'£reKeD schat. Welk een aantal oogen en loerende blikken waren op het glinste rende goud gericht. >Voor het fijne neusje van een officier wordt het dubbele betaald riep de Signora den zich verwijderenden knaap lachend na. Zorka verschriktehaar ziel werd gepijnigd door iets waarvan zij zich geen rekenschap kon geven, 't was een niet te beschrijven gevoel van angst. De vernieling der vijanden, die haar tot dusverre als zeer natuurlijk was voorgekomen, wekte eensklaps weerzin in haar binnenste, een onoverwinnelijk gevoel van afschuw jegens den vreemde ling maakte zich van haar meester en het beeld van den jongen officier op Mamula kwam weder voor haren geest, duidelijk, ja nog veel duidelijker dan te voren. De schrik overmande haar bij de vraag waarom dat schaduwbeeld heden door Bulgaarsche komitadzji's aange vallen. Een verbitterd gevecht volgde, tachtig Servische soldaten zijn gedood ot gewond. De overigen zijn uiteenge jaagd en gedwongen hun dooden te laten liggen. Het convooi is in handen der Bulgaren gevallen, wier verliezen onbekend zijn. Uit Antivari wordt geseind, dat Maandag j.l. Servische troepen de Ber- dica gepasseerd hebben. Een bajonet gevecht ontstond tusschen een Monte- negrijnsche en Servische atdeeling met de Turksche troepen. 600 Turken werden gedood en gewond. Ook heden verwacht men weder een nieuwe aanval op Berdica en den Bardanjolt. Bij de opening „van de Roemeensche Kamer heeft Vrijdag iemand van de tribune een revolverschot gelost op den minister van Binnenl. Zaken Take Jonesen en onder den uitroep; „De stem van Macedonië moet worden ge hoord", een verzoekschrift in de zaal geworpen. De minister werd niet gewondde dader werd gearresteerd. De voorzitter van de Kamer verklaarde te midden van toejuichingen, dat de zitting voortging. De staking in België. De vijfde dag der staking is Vrijdag weer even kalm verloopen als de voorafgaande. In Brussel hebben 2000 houtbewerkers en 700 hoedenmakers besloten te staken, evenals de bontwer kers. De stakers vergaderen in tal van lokalen om den twintigsten jaardag der afschaffing van het census-kiesrecht en reeds voor de tweede maal in haar brein kon opkomen. Heden Zag zij het dan thans voor de eerste maal Neen, neen, nu was het haar duidelijk, het was het zelfde beeld dat op de golven danste, toen zij van het eiland Mamula huiswaarts voeren, het beeld dat haar zoo dikwijls in den droom verschenen was, dat zij gezien had zich in den morgennevel naar de Planjna begevende, dat in haar ziel een zoet en smartelijk verlangen had gewekt, hare gedachten zoo vaak had doen afdwalen. Met het denken en droomen was 't gedaan, Piko tokkelde de snaren zijner gestemde guzla, de menigte luisterde, in breede groepen omringde zij de plaats waar de speler stond, de mannen rookende en op den grond uitgestrekt, de vrouwen schuchter tegen de deurpost leunende, of wel zich achter een steenhoop of olijf- boschje verbergende. Piko liet het zilver grijze hoofd hangen, de witte baard reikte hem tot over den gordel. Gerekt en smartelijk ontlokte hij aan de snaren de inleiding, de toehoorders aldus voorbe reidende, dat zij iets ernstigs en ten hoogste treurig zouden 7ernemen. Hij zong van het verval des vaderlands, dat het vernederd was en zijne zonen den roem der in de oude geschiedenis ver melde helden Kraljewitch en Marco ver geten waren. Werpt weg de wapenen, wanneer gij die niet gebruiken wilt tot vereeniging het succes der algemeeue staking, welke dit bewerkte, te herdenken. De sprekers herdachten de gebeurtenissen van 1893. De werklieden hebben gisteren weer een optocht door de stad gehouden. In het Luiksche staakten volgens officieele cijfers Vrijdagochtend 30,707 kolendelvers tegen 30,951 Donderdag (dus 244 minder), 28,082 werklieden in de metaal- en andere nijverheid tegen 29,029 Donderdag (dus 947 minder). In het geheel staakten van 113,712 werklieden 58,789, tegen 59,980 Donder dag (dus 1191 minder). Te Antwerpen lagen Vrijdag 74 schepen minder in de haven dan op 18 April van het vorige jaar. De socia listen hebben een krans gelegd op het graf van hen die in 1893 bij den strijd voor het algemeen kiesrecht te Borger- hout zijn gedood. Alles liep kalm af. Voor de provincie Henegouwen waren Vrijdag de officieele cijferser staken 85,903 kolendelvers, tegen 84,171 eer gisteren, 40,123 metaalbewerkers, tegen 41,825 eergisteren, 18,720 glasblazers, tegen 18,443 eergisteren, 15,230 steen houwers, tegen 16,280 eergisteren, 9833 andere werklieden, tegen 9280 eer gisteren. In de fabrieken over de grenzen neemt het aantal Belgische werklieden dagelijks toe. In de steengroeven van Soignies verwachtte men Maandag een aanzienlijke hervatting van den arbeid. Vrijdag werkten er reeds veel meer dan Donderdag. In de andere takken van nijverheid is de toestand onveranderd gebleven. des rijks. Gij, o helden Kraljewitch en Marco, zult de eeuwige rust in uwe onderaardsche holen genieten, want de strijders voor vrijheid en recht zijn dood, dood voor altijd. Nooit meer zullen zij u wekken.c De luisterenden werden onrustig, zy zagen elkander aan, eenigen hunner mompelden, anderen deden een smartelijke kreet hooren. »Geef wijn, Stojan,« fluisterde de Sig nora. >Het oogenblik is gekomenlaten wij «de gemoederen meer en meer aan vuren.* Stojan wenkte, zijne zonen en dochters brachten wijn van Sebenico, de gast en Stojau schonken dien zeifin aarden bekers en lieten dezen onder de aanwezigen rondgaan. Ook Piko nam een lange teug, met deemoedig gelaat zag hij op naar den hemel, liet toen weder da guzla klinken en zong met volle stem „Nog is het tijd, vermant u, zonen van het heilige land, God zelf schiep ons in onze rotsensterkte en onze niet te ver overen wallen. Trekt het mes, laat de buksen knallen, de echo der vrijheid door de bergen van Dalmatië weerklinken. Kraljewitch sta op Uwe zonen zyn niet vervaard, zij onderzoeken en wagen slechts, totdat liet juiste tijdstip gekomen is. Mijne oogen zien hen reeds opstaan, als één man verzetten zij zich »Wijn, meer wijn,« zeide de Signora, haren gastheer een wenk gevende. Te La Louvière werkten Vrijdag in twee kolenmijnen meer, in een minder werklieden dan Donderdag. De glas blazers staken nog bijna algemeen. Te Bracquegnies heeft men een klinker door de ruiten van een niet-staker ge gooid. Deze antwoordde met een revolver schot. Uit Charleville wordt gemeld, dat de staking van invloed is op den handel in de streek der Ardennen, die met name over de stations te Givet, Vireux en Molhain loopt'. De invoer van België in Frankrijk is met 30 pet. afgenomen, de invoer van Frankrijk naar België is gelijk gebleven. In de kolenmijnen in 't Luiksche is een geringe hervatting van den arbeid merkbaar. In de metaalnijverheid is de toestand onveranderd. De spiegel- glasfabriek te Val Saint Lambert heeft haar werklieden tot Maandag naar huis gezonden. Het socialistische blad Le Peuple kondigt aan, dat het tengevolge van de staking der typografen niet meer verschijnen zal, evenals de Echo. De Peuple deelt voorts mede, dat het comité voor de algemeene werkstaking, het noodig achtend voor het welslagen der beweging om met de stakers in voort durend contact te blijven, besloten heeft een bulletin van de staking te doen verschynen, dat ten bate der stakers verkocht zal worden. De Patriote meldt, dat de uitsluiting in de textiel-nij verheid geëindigd is met een overeenkomst tus schen patroons en arbeiders betreffende loonsverhooging en het recht der arbei ders om vereenigingen te vormen. Avp. De gemoederen werden zichtbaar al meer en meer opgewonden. De manuen lagen niet meer lui op den grond, zij waren reeds laDg opgestaan, hunne wan gen gloeiden. De oogen schoten als 't ware vuur en de volle bekers schenen den gloed, die inwendig gloorde, tot helle vlammen aan te blazen. Het »Evan« en »Zivio,c de krijgskreet, weerklonk, hier en daar werd door een overmoedigen knaap een pistoolschot gelost, ten einde zijne instemming met de gezongen woor den aan den dag te leggen. Piko bleef doorzingen, als een bergstroom rolde het thans van zijne lippen »Ik hoor, hoe het kruit zijn stem ver heft, als die van den donder weerklinkt de echo der vrijheidskreet door onze heilige bergen. Zij komen, o ja, zij komen Gij zult opstaan, slapende helden; weg met de vijanden, weg met den dubbelgetongden arend van Oostenrijk N u was alle kalmte en zelfbeheersching verloren. »Weg met Oostenryk brulde de menigte. »Weg, weg, met den twee tongen bezittenden adelaar!* ging het van mond tot mond. »Het juiste oogenblik is gekomen,* riep de Signora, met volle handen het goud om zich heeD strooiende. Wijn, brandewijn, goud, meer goud Zij moeten waargenomen worden laat hen zweren Stojan den Krivoscianers is hun eed steeds heilig geweest

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1