Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. AXEL, 15 April 1913. Jl. Zaterdagavond trad alhier voor de anti-revolutionnaire kiesvereeniging op de heer mr. P. Dieleman uit Middel burg met een rede, waarin hij het gansche program van de coalitiseerende partijen de revue liet passeeren. Er was een matige opkomst. Wegens den grooten omvang, die sprekers lezing had, moeten we het verslag aanzienlijk bekrimpen. De heer Dieleman begon met een blik te werpen op de eeuw van 1813 tot 1913, waarin ontzaggelijk veel ver anderd is ten opzichte van maatschap pelijke en staatkundige toestanden. Meende Van Hogendorp in 1813 bij de herkrijging onzer onathankelijkheid, dat alle partijschap had opgehouden, spr. meent, dat er toch nog verschil van party genoeg bestaan heeft en nog is en vindt het gelukkig, dat er strijd is Uitvoerig stond hij stil bij de anti these, waarom de strijd gaat en die volgens spr. geen uitvinding, maar het gevolg is van verschil in beschouwing omtrent het Goddelijk gezas. Spr. ging na waarin dat verschil bestaat tusschen de linksche en rechtsche partijen en noemde het samengaan van anti rev met katholieken geen monsterverbond, maar dat zou het zijn, als de katholieken met de liberalen opgingen. Spr. vond het een zegen, dat een oplossing gevonden was tusschen de 3 verbonden rechtsche partijen, met name de christ. historischen, vooral met het oog op de verkiezingen. Het moet hierbij niet gaan om per sonen, maar om stelsels en spr- wees er herhaalde malen op, dat niet moet gekeken worden op persoonlijkheden, maar men voor alles moet letten, op wat men voor de partij is. En waar nu tegenstellingen tusschen de partyen bestaan, zeide spr., zijn juist de aanstaande verkiezingen van zoo groot gewicht, omdat aan de orde is eene grondwetsherziening. In breede trekken zette spr. de be teekenis der grondwet uiteen ten opzichte van volk en vorst, zooals dat door de kerkelijke partijen wordt voorgesteld. In de grondwet moet blijken, aldus spr het stempel van de rechtsche beginselen. Afdalende tot de verschillende onder- deelen der grondwet, die wijziging be hoeven, besprak spr. de taak der volks- vertegenwoordigers en verdedigde het gezinshoofden en organisch kiesrecht, bestrijdende de motieven, die voor alge meen kiesrecht heeten te bestaan. Komende tot het onderwijs, noemde spr. het een schandelijk onrecht, dat voorstanders van bijzonder onderwys belasting moeten betalen voor de open bare school, terwijl de bijz. geen subsidie ontvangen uit de gemeentekas. Met cijters toonde hy aan, dat in groote steden millioenen worden besteed voor de o. 1. s. en de bijz. niets krygt. Eisch is, zeide spr., dat onrecht te stuiten. Ook de sociale wetgeving dient gere geld te worden. Spr. noemde dat een moeilijk ouder werp, omdat men daarbij rekening moet houden met de verschil lende maatschappelijke toestanden. Ook hierover gat spr. een uitvoerige be schouwing en herinnerde er aan hoe langzamerhand staatsbemoeiing noodig werd inzake arbeiderstoestanden. Kege ling moet er zyn voor loon, werktijd, ziekte, ouderdom en invaliditeit. Het laatste is thans zoover geregeld, dat de Eerste Kamer nog slechts het ontwerp heeft aan te nemen. In den breede wijzend op de voor- deelen van verplichte verzekering tegen over bezwaren van staatspensionnee- ring, achtte spr. het gelukkig, dat minister Talma zijn ontwerp met het amandement Duys er heeft door weten te halen. Om nu de verschillende sociale wetten uitgevoerd te krijgen, is geld noodig en dit nu wilde men halen uit de op brengst van een tarief wet. Spr. zette uit oeconomisch oogpunt uiteen wat een tariefwet inhoudt en trachtte op grond van verschillende citaten van binnenlandsche en buiteu- landsche staatkundigen te bewijzen, dat de tariefkwestie nu eigenlijk niet was een politieke zaak, maar zuiver maat schappelijke. Oeconomisch zwakken moeten beschermd worden, zoo ook onze Staat. 't Gaat volgens spr. dus om de beste wijze, volgens welke de commerciëele beteekenis van ons land tegenover andere landen kan worden bewaard. De pry zen, meent spr., mogen aanvan kelijk iets verhoogd worden, toch is een spoedige daling te wachten, door de binnenlandsche concurrentie. Meer werk zal er komen, meer vraag dus naar arbeiders, wat weer loonsverhoo- ging tengevolge heeft. Spr. zeide, dat een algemeene welvaart ook voor de middenstanders niet kan uitblijven bij toepassing van beschermende rechten. Resumeerende zou spr. als vertegen woordiger voor de Tweede Kamer aan sturen op bestendiging van het Ministerie Heemskerk—Talma medewerken tot hervorming van grondwet en ouderwijs wet; tot bevordering van de welvaart des lands, van landbouw en industrie, arbeider en middenstander, terwijl hij hoopt mede te werken tot verzachting van de bestaande scherpe tegenstel lingen. Wijzende op de werken van Jezus moet aldus spr. Zyn leer het grondbeginsel zijn, waarnaar we ons dienen te richten als persoon en als partij. Kennend de streek, waarin zyn ge legen de schoone landouwen van Zeeuwsch- Vlaanderen, waar hij is ge groeid en gevoed, dat hij van stap tot stap beeft doorkruist en dat hem na aan het harte ligt, hoopt spr. steeds te bly ven behartigen de belangen van hare inwoners, met wier behoeften hij op de hoogte is. Desgevraagd deelde de heer mr Dieleman mede, dat de bezwaren, welke hij aanvankelijk had tegen het aan nemen van een candidatuur voor lid vau de Tweede Kamer, bestondeD in zijn veelomvattenden en uitgebreiden werkkring, en het verheugde hem, daar voor een oplossing gevonden te hebben, zoodat hij hoopte binnen enkele dagen aan de betrokken kiesvereenigiugen te kunnen schrijven, dat hij de hem aan geboden candidatuur aanvaardt. Zaterdag werd te Sluiskil in bet café van den heer Brakman een open bare vergadering gehouden van de libe rale kiesvereeniging. Deze was druk bezocht. Eerste spreker was de heer J. Welleman, die voornamelijk de tarief wet in verband met den landbouw besprak. Verder hield de heer R. de Muralt eeu politieke rede, waarvan een groot ei ei aan de staatspensiounéering was gewijd. Door Gedeputeerde Staten zijn in den Raad van Beroep voor de ver mogensbelasting in Zeeland herbenoemd als lid de heer J. H. C. Heyse te Mid delburg en als plaatsvervangende leden de heeren J. W. Wagtho te Tholen en A. Moerdijk te Zuiddorpe. matten, waarvan slechts een gedeelte verzekerd was, (de eigenaars waren juist bezig voor het overige ook een verzekering af te sluiten) is door het vuur verteerd oi door de rook bedorven. Op de lagere verdiepingen heeft de firma Enthoven haar tabak opgeslagen en hier werd veel waterschade aange richt. De brandweer had langen tijd werk om het smeulende vuur te be dwingen. Zaterdagnamiddag heeft de bewo ner van een villa tusschen Velsen en Driehuizen, in een vlaag van waanzin, een aanslag gepleegd op een geneesheer uit Meerenberg, op zijn verpleger, die door een revolverschot gewond werd, en op den hoofdveldwachter De Ruiter, die vier revolverschoten in de borst kreeg en levensgevaarlijk is gewond. De veldwachter is per ziekenwagen naar Haarlem vervoerd. N. R. Crt. - Paardenschur/t. In de gemeente Apeldoorn doet zich een geval van paardenschurft voor. De noodige maat regelen om uitbreiding dezer besmette lijke ziekte tegen te gaan, zijn reeds genomen. Volgens de Belastingambtenaar zijn den 11 dezer verplaatst de Kommiezen 3e kl. L. Koning naar St. Jansteen en E. G. Kok, en J. Nieland naar IJzendijke. Brand in een tabakspakhuis. Op de bovenzolders van de pakhuizen, genaamd de Korendrager, aan den Oudeschans te Amsterdam, is Zaterdag morgen brand oa-tstaan in een voorraad ongeregelde tabak van de firma M. en S. Kool, die deze zolders in gebruik heeft. Ook was daar een groote hoeveelheid matten opgeslagen, welke gebruikt worden voor de verpakking van tabak, kapok, enz. Een groote hoeveelheid tabak en Zitting van 15 April 1913. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruysse, Vau Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman, Smies, de Feijter en Wolfert. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, burgemeester, Secretaris dhr. J. A. van Vessem Afwezig dhr. P. Dekker zonder kennisgeving. Op voor stel van den Voorz. wordt het lezen der notulen aangehouden tot een vol gende vergadering. De Voorz. deelt mede dat het schrijven van dhr. Van Rompu omtrent wijziging in den treinenloop traject Vlissingen— Roosendaal de bedoeling had eener een voudige kennisgeving. De Voorz. vraagt of de leden geen bezwaar hebben om een verzoekschrift te behandelen, dat niet op de agenda voorkomt, maar waarbij adressant ons verzoekt het spoedig te willen behan delen, daar er haast bij is. Het betreft nl. een verzoek van Jacs. Brakman, smid, om zijne stoep te mogen ver nieuwen, de oude uit te breken en op dezeltde plaats een arduinen stoep te leggen. Daar ook het advies van den gemeenteopzichter gunstig luidt, wordt m. a. s. besloten het verzoek in te willigen. De Voorz. zegt dat ook nog een schrijven ingekomen is van de Wed. Vau Rumste, de tegenwoordige schoon maakster vau de Openb. School, waarbij zij verklaart voor de vergoeding, die zij thans daarvoor ontvangt, de school niet langer meer te kunnen schoon houden, waarom zy eene verhooging wenscht van ƒ50 per jaar. Dhr. Smies vraagt hoeveel ze nu heelt. De Voorz.210, dat zou dus 260 worden. Er valt wel wat voor de ver hooging te zeggen, omdat er tegen woordig voor alle doeleinden van de openb. school gebruik gemaakt worden er worden veel vergaderingen in ge houden, zoodat er geregeld wat in te doen is, en dat vordert natuurlijk meer onderhoud. Verschillende leden infor- meeren of de bezems enz. moeten aan geschaft worden door de aanneemster, waarop de Voorz. bevestigend antwoordt. Inlichtend deelt de Secretaris mede dat de vroegere aannemer 280 kreeg en de materialen vrij. De Voorzitter vreest dat er moeilijk een ander voor te vinden zal zijn, en geeft daarom in overweging om de gevraagde verhooging toe te staan. Dhr. Smies stelt voor de verhooging voor één jaar in te willigen. Z h. wordt hiertoe besloten. I. Verzoekschrift der commissie tot regeling van de onafhankelijkheids feesten om op kosten van de gemeente en o de markt en het stadhuis te doen ver- betah sieren en illumineeren, alsmede om vorm gebruik te mogen maken van de raad kas, zaal. eene De commissie geeft in haar adres te en e kennen, dat zy het feest wenscht te zoods vieren op 28 en 29 Augustus e.k. Het ze dt voorstel van B. en W. om de raadzaal toch gedurende die dagen kosteloos ter be- De schikking van de feestcommissie te natio stellen wordt z. h. s. aangenomen. moetl Over het eerste gedeelte, het punt veel wat het zwaarste weegt, nl. de financiën, zelfs ontspon zich eenige discussie. de ge Door den Directeur van het postkan dien toor alhier, dhr. de Jong, waren eenigt 20C fraaie teekeningen ingezonden van plan voudi neu tot versiering van het marktplein moeti incluis gemeentehuis en muziektent. Dh Dhr. Smies vraagt of er eene begron het ting is van de aan te brengen versiering, hebb< De Voorz. zegt dat deze 275 be- eene draagt, nl. 75 voor arbeidsloon, leve- ^ee^1 ring hout 100 en versiering ook 100; h°eJ) Het voorstel van B. en W. is echte! noodl om de versiering niet zelf ter hand t« W(>rd nemen, maar dit aan de feestcommissii over te laten, en aan de commissi» eene subsidie uit de gemeentekas tl *omt geven van 200, benevens voor d< ,c werkzaamheden de beschikking over di g°ed( gemeentearbeiders onder leiding van aan den gemeenteopzichter. Evenwel zo« daarc dan het versieringsplan nog iets een voudiger moeten worden gemaakt dai de commissie zich voorstelt. Dhr. Oggel zegt zich volkomen tl sierei kunnen vereenigen met het voorstel tQ van B. en W. voor wat betreft het ver jjeer leenen eener subsidie van 200, maai vorm kan volstrekt niet meegaan om de ge meentearbeiders aan de commissie al en ja te staan, deze moeten onder alle om- benot standigheden disponibel zijn voor d» ^om gemeente, want misschien moet wel een maand of zoo vóór de feesten reedi ajjeg met de versiering begonnen worden. y Dhr. Dieleman kan er wel in toe lichti stemmen aan de commissie de gemeente werklieden af te staan, mits de gemeen» bruik ze zelf niet noodig heeft. Men zou die bfijve voorwaarde er aan kunnen verbinden. geieg Dhr. Lamaïtre zegt dat de bedoelini gebri van B W. is om alleen IJzebaart tei Dh beschikking te stellen. bespr Dhr. Oggel zegt dat er in de begrootin) gaat. voor arbeidsloon 75 is geraamd ei eerst dacht dat het de bedoeling was om di met uit te winnen door de vaste arbeiden arbei beschikbaar te stellen. van De Voorz. zegt dat B W. geoordeell veree hebben dat het beter was om de ver er tej siering aan de commissie over te laten te st< dan gevoelt het gemeentebestuur ziel het v vrijer, en dan zal er by den Raad ooi te w wel geen bezwaar bestaan om de sub gegei sidie eenigszins te verhoogen, en dai van de arbeiders niet disponibel te stellen sprek Dhr. Kruysse zegt dat de arbeiden De nooit eenig werk voor de commissi) verki zullen mogen verrichten, wanneer di beslo opzichter zegt dat hij ze noodig heefl gevei maar aangezien er van nu tot Septefl niet ber een heele tijdruimte is wordt vei arbei ondersteld dat de arbeiders wel eeuDus vrije uren zullen hebben met regen voor dagen of anderszins, en dat ze iu dil subsi dagen wel eens latjes kunnen zagenjuist en dergelijke werkzaamheden ten bimet hoeve van de versiering kunnen doen houd) Dhr. Oggel zegt dat de commissii val misschien wel tot aanbesteding van eei 300 en ander zal overgaan. haar De Voorz. meent dat het de best wijzij weg is om een vast bedrag als subsidi) neme toe te staan zonder dus de arbeidenfeest beschikbaar te stellen. Nadat de hesde vt Smies verklaard heeft daarmede ttoesta kunnen instemmen wordt besloten aafkunn de commissie een vast bedrag als sub Dh sidie toe te kennen, en vraagt de Voortal he ot iemand der leden soms een voorstel/ 100 heeft en een bedrag noemen wil. vroeg Dhr. De Feyter vindt 200 nog thelpe veel. Er heeft zich eene commissieene gevormd, die aan de huizen heeft geverde collecteerd, en deze commissie heef! Dhi zoo ongeveer 1000 by elkaar gebracblfeest

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2