29e Jaarg. !Vo. 5. Woensdag 16 1913. Ie De dochter van den Spion - Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DISXEil YX, Buitenland. FEUILLETON. AXEL COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Volgens den Konstantinopolitaanschen correspondent vaD de Daily Telegraph is de Porte zeer geërgerd over de besluiten, die de gezantenconferentie te Londen nopens de vredesvoorwaarden genomen heeft. De Turken betoogen, dat de voor waarden, die de mogendheden nu tegen over de Balkaustaten goedkeuren, veel ongunstiger zijn dan die, welke vervat zijn in de nota, den 31sten Maart door de mogendheden der Porte overhandigd en waarmee toen de Porte genoegen heeft genomen. De Porte wil de oorlogsvergoeding niet door een financieele commissie te Parijs laten regelen, omdat daarmee in beginsel wordt goedgekeurd, dat Turkije een oorlogsvergoeding betaalt. Dat zal Turkije echter nooit doen. Dan is doorvechten nog verkieslijker. Naar uit Belgrado gemeld wordt, heeft de Servische Regeering besloten haar troepen van Skoetari terug te trekken. De Russische gezant von Hartwig moet nl. aan minister-president Paschitsch heh ben medegedeeld, dat Oostenrijk Honga rije te Petersburg had laten weten, dat het aan Servië, als dit zijn troepen niet uit Skoetari terug liet komen, een ulti matum zou stellen en den sandsjak Novi bazar zou binnenrukken. In verband daarmede moet von Hartwig de Servische Regeering geraden hebben, toe te geven en deze had op dit advies besloten de vijandelijkheden voor Skoetari testaken. ND :ka isch) Nadruk verboden.) Roman van E. von WaldZjsdwitz. 18) Terwijl haar vader met den vreemdeling at moest ook zij de schotels aanreiken. Somber zag zij beiden aan, zij kon zich maar niet vereenigen met de gedachte, dat de dochter van den. rijksten eu aan zienlijksten man in Ubli een vreemden reiziger moest bedienen. Haar kookte het bloed, toen zij op de onderdanigste wijze de schalen moest aanbieden waarin de handen gewasschen konden worden. Zorka had die maar al te gaarne aan gruizelementen op den grond laten vallen De heer des huizes maakte iu den loop van het gesprek melding van het fort Mamula, zonder zijne bedoelingen daar omtrent kenbaar te maken ;Zoi ka gevoelde maar al te goed, hoe haar, bij het hooren van dien naam, het bloed naar het hoofd steegin alle bijzonderheden kwam haar toen voor den geest 't geen door haar op den bewusten dag was ondervonden. Zij zag de vesting in de rotsen met hare I bloeiende aloë's, de overmoedige soldaten en onder hen het grijnzende gelaat van den zwarten Croaat, die haar onophoude lijk had aangekeken. Thans ontlokte Wel worden deze mededeelingen offici eel tegengesproken, maar toch valt het feit, dat Servië haar politiek ten opzichte van Skoetari heeft gewijzigd, niet meer te betwijfelen. De Bulgaren blijven, naar Turksche militaire aviateurs dagelijks opmerken, belangrijke versterkingen artillerie en infanterie naar de linie van Tsjataldzja zenden. Aldoor wordt bovendien aan de versterking der stellingen gewerkt. De Turken doen desgelijks. Ofschoon dit niet schijnt te duiden op een spoedigeu vrede, gelooft men in poli tieke kringen te Konstautinopel, dat de Bulgaren niet tot den aauval zullen over gaan en alleen voorzorgsmaatregelen nemen voor het geval de onderhande- ingen tussche.ii de bondgenooten en de mogendheden, legen de verwachting iu, eens niet tot het doel mochten leiden. Bulgarije, dat den vrede weuscht, zal vermoedelijk niet het leven van duizenden op het spel zetten om de linie van Tsja taldzja te doorbreken. Het heeft integen deel alle reden om de vijandelijkheden tegen Turkije te staken, om zijn leger gereed te hebben voor een mogelijke botsing met zijn bondgenooten Servië en Griekenland. Uit Sofia wordt aan de Köln. Zeitung gemeld Bulgaarsche torpedobooten heb ben bij Boergas een Oostenrijksoh stoom schip aangehouden met zestien Turksche kanonnen aan boord, bestemd voor Duitschland, om daar hersteld te worden. In een schrijven uit Konstautinopel aan de Köln. Zeitung lezen wij Ieder der weinige reizigers, die thans Konstautinopel bezoeken, is verbaasd, hoe weinig hier te doen is en hoe weinig men van den oorlog merkt. Bij heerlijken zonneschijn jweegt zich een opgewekte genotzuchtige menigte door de straten van Pera. De koffiehuizen, theaters en bioscopen zijn overvol en buiten de stad ontmoet men scharen vroolijke wandelaars, terwijl van het Noorden af en toe het kanongedonder van de Tsjataldzja-linie hoorbaar is. Op Ie velden en weiden arbeiden de boeren als gewoonlijk en de troepen die overal oefeningen houden, zien er niet uit of zij zich voor den oorlog voorbereiden. Marsch- en wapenoefeningen wisselen af met kinderachtige spelletjes als haasjeover enz. Volgens de Ikdam heeft Italië de som van vijftig millioen francs (het deel der Turksche, staatsschuld voor Tripoli) op 5 April gedeeltelijk te Parijs, gedeeltelijk te Londen gestort. Avp. DUITSCHLAND. Uit Swinemünde wordt gemeld, dat Zaterdag tijdens een vreeselijken sneeuw storm de Duitsche torpedoboot V 3, van liet opleidings-eskader, by Misdroy is gestrand. Het opleidingsschip Würtem- berg is in de haven van Swinemünde aan den grond geraakt. Het bergingsstoomschip Hercules en de kruiser Köln zyu van Swinemünde ver trokken, om hulp te brengen aan de torpedoboot, waarvan de manschappen, 14U in getal, zijn gered, en te Misdroy aan wal gebracht. Avp. ITALIË. De üsservatore Romano van Zaterdag avond schrijftTer bevestiging van de deze haar slechts een medelijdend lachje, maar 't meest duidelijk verbeeldde zij zich den blonden Duitscher, den wachtheb benden officier, hoezeer zij ook trachtte dezen uit hare gedachten te verbannen. Zij had zijne slanke gestalte niet vergeten en had als 't ware nog een nagevoel van den blik, waarmede hij haar met zijne grootê, lichtblauwe oogen had aangekeken. Nog nooit had zij in dergelijke oogei gezien. Slechts door een haar nog niet verklaarbaren dwang had zij hem trotsch en onaangenaam behandeld. Met eenig zelfverwijt moest Zorka thans bekennen, dat zij zich in den grond van haar hart niet gekrenkt had gevoeld door zijue blikken, ofschoon zij zich froor het uiterlijke aldus had aangesteld. Soms was het haar als 'gevoelde zij nog de onwille keurige aanraking der hand van deu officier; een enkel woord, de naam van het fort, had plotseling sluimerende, doch zoete gedachten in haar binnenste wakker geroepen. Het wasschen der handen was afge- loopen, de dischgenooten stonden.op en begaven zich op weg naar de marktplaats. »De Ubliaueu schijnen in den regel nog zeer veel sympathie voor Oostenrijk te koesteren,» fluisterde de Siguora Stojan toe. De oude knikte. ijammer genoeg is dit zoo, maar het zal wel veranderen.» »Óntzie geen roebels, geld is het beste middel vriendschappelijke gevoelens voor ons te kweekenc. Stojan knikte toestemmend, en de dame vervolgde Baron Similoflf zendt mij daarom iu hoofdzaak hierheen. Als Piko zingt zullen wij zien welken indruk hij maakt; hebt gij wijn bij de hand i>De vrouwen zijn aangewezen om dezen op een wenk uwer hand aan te dragen, ook brandewijn ligt gereed.» »Goed, ik zal trachten het juiste oogen- blik te kiezen.» Reeds stonden enkele Ubliërs in groep jes op het plein, meer en meer kwamen er ook van verschillende zijden opdagen. De Signora monsterde met hare oogen liunDe wilde gestalten en hunne door de zon gebruinde gezichten, met scherp ge bogen neuzen, vurige oogen en een uit drukking die den vrienden zelfs niet veel goeds deed zien, laat staan dan den vijanden, De wreedheid en moordlust, de lust om te rooven en stelen, sprak uit ieder hunner trekken. Bontgekleurde kleediugstukkeu omhulden op schilder aehtige wijze hunne reuzengestalten moedig, zelfbewust, naderden zij, de hand steeds op deu met wapenen voorzienen go: del gevestigd houdende,iederoogenblik bereid het kromme mes te trekken, of een der pistolen te voorschijn te brengen. Of er onder hen iemand zou gevonden worden, die nog geen moord op zijn geweten had Hoeveel neuzen zouden goede berichten, welke wjj tot onze vol doening gisteren over de gezondheid van den paus konden openbaar maken, kun nen wij thans verzekeren, dat de toestand van den hoogen zieke zeer bevredigend blijft. Avp. FRANKRIJK. Men verwacht, dat dezer dagen de verwerping van het verzoek van de auto bandieten Dieudonné en Monier omrevisie van hun zaak is te verwachten. Dan is het laatste woord aan den president van de republiek. Mr. Emile Doublet, de verdediger van Soudy, heeft reeds audiëntie gevraagd bij Poincaré. Men gelooft algemeen, dat Dieudonné gratie zal krijgen. Tot staving van de meening beroept men zich op een spontaan getuigenis aan mr. de Maro-Giofferi door een drukker, William Le Gludic, die aan den advocaat schreef, dat hij den aanval op den bankierslooper Ca by in de rue ürdener heeft bijgewoond en dat hij in de foto's Garnier heeft herkend als den man, die op Caby vuurde. Hij zegt, dat hij oorspronkelijk heeft gezwegen uit vrees voor last en weerhouden door zijn vrouw, die bang was, dat er te veel over hem zou worden gepraat. De advocaat zond het schrijven aan den minister van Justitie, die het deed toekomen aan de commissie voor de revisie. Avp. CHINA. De officieuse bladen te Peking maken gewag van pogingen, welke in het werk zijn gesteld om een revolutie te verwek ken. Die pogingen mislukten echter, evenals een samenzwering om den vice- president te vermoorden. Avp. zij in 't geheel wel afgesneden, hoeveel lijken geplunderd hebben? De nog niet volwassen knaap die daar stond, op wiens lippen nog niet het mannelijk dons viel te bespeuren, had nog pas kort geleden twee braven in dienst des keizers staanden jagers het levenslicht uitgeblazen. Wel had hij op sluipmoordenaarswijzedekogels naar het doel gericht, maar niettemin werd hij beschouwd een heldendaad ver richt te hebben. Stojan verhaalde deze juist aan de Signora. »Hoe heet de knaap »Michele ADdrowitch.» »Hei, daar, Michele 1 Waar is het gebeurd, Stojan De knaap kwam nader. »Op eenigeu afstand van het blokhuis, bij Sliepovic,» antwoordde Stojan. De duivel in menschengedaante stond nu naast de Signora. »Kom wat nader, held van Sliepovic 1 Stojan Karovachewitch had mij uw helden daad niet behoeven te verhalen zoo iets hoort men spoedig genoeg, reeds in Risano heeft men er mij mededeeling van gedaan. Men siddert voor de dappere helden van Sliepovic. Dergelijke brave daden moeten beloond worden De zachte hand vol goudstukken daalde voor een oogenblik in Michele's muts, de klinkende inhoud bleef op den bodem liggen. De knaap richtte zich trotsch op en hief een juichkreet aan. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1