Cacao 29e «laarg. IYo 4. Zaterdag 12 1913. VAN HOUTEN S Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. UIELEMAN, AXEL. Buitenland. Ouderdom en Jeugd DRINKEN Binnenland. :AXELSC COURANT. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. de By dit blad behoort een by voegsel, tot DE BALKAN OORLOG. De feestelijke intocht van koning Fer dinand van Bulgarije in Adrianopel is uitgesteld, omdat er een epidemie in de stad heerscht. De correspondent van de Times te Saloniki gelooft, dat er weinig kans is, 29 dat de Grieksch-Bulgaarsche commissie 51 erin zal slagen, de tegenstrijdige eischen te verzoenen. De Bulgaren maken aan spraak op al het land ten N.O. van Saloniki, waarvan de Grieken niets willen weten. ft. R. Crt. BELGIË. Er bestaat te Brussel groote vrees voor het uitbreken van de algemeene werk staking, op Maandag a.s. bepaald. Ver- schillende afgevaardigden, ook de minister president, hebben dreigbrieven ontvangen. 4 q3 Met voldoening is er kennis van genomen, 315 dat de besturen der arbeidersorganisaties 3 59 de deelnemers der staking tot rust en 9 94 kalmte aanmanen. Avp. 9 30 r 9 38 Naar de president van de Gentsche 9 42 tentoonstelling bekend maakt, heelt het comité voor de algemeene werkstaking besloten de tentoonstelling tot neutraal SQ> terrein te verklaren, zoodat de officieele opening van de bloemenfeesten en van 549 de tentoonstelling ondanks alles op 26 9 lc dezer zal kunnen plaats hebben. 8 5« A' R' Crt' 9 5jj ENGELAND. I Er wordt gemeld, dat mej. Annie Kenney, een voorgangster van de kies- 910 rechtvrouwen, in hechtenis is genomen, onder beschuldiging van aanzetting tot 9 55 misdaden. Vermoedelijk houdt die aan- 9 42 houding verband met woorden, die zij 9 43 Maandag op een vergadering van de 0 - Sociale en Politieke Vrouwenunie te Londen heeft gesproken. Zij ontkende met verontwaardiging wat zij in de krant had gelezen, nl. dat de vereeniging nu haar beleid zou wijzigen. Integendeel, £G. de strijd zou woedender worden voort gezet. Met sparing van menschenlevens zou het vernielen van eigendommen voortgaan. ft, R, Crt. ITALIË. Maandagavond moest de paus door groote vermoeidheid, tengevolge van de izen.langdurige audiënties, welke hij had ver leend, zich met lichte koorts te bed begeven. De geneesheeren hebben hem volkomen rust voorgeschreven. Een Reuter-telegram meldt, dat de met Paus' die D08 niet geheel hersteld was, opnieuw ziek geworden is. Men ver zekert, dat de audiënties van 4 en 7 dezer den paus te veel hebben vermoeid, hoewel hij de voorzorg genomen had geen redevoering te houden. De geneesheeren hadden er op aangedrongen, dat de paus '5 sich langen tijd in acht zou nemen, doch •8 deze wilde de audiënties niet langer uit stellen, en stond er op, de Coustantijusche ssobleesten in te wijden door het houden op 'eert ji. Vrijdag van een rede. Het doorgaan "eo van de zaal der Zaligsprekingen, waar de temperatuur zeer laag is, verergerde den toestand van den paus. Maandag avond werd dr. Marchivana om half 10 op het Vaticaan geroepen, waar dr. Amici zich reeds bevond. De doktoren hielden een langdurig consult. Dr. Marchivana verliet den paus om kwart over tienen, terwijl dr. Amici den geheelen nacht bleef waken. De zusters van den paus waren gewaarschuwd en kwamen ook op het Vaticaan. Alle audiënties zijn opgeheven. Dinsdag zou den 2000 pelgrims ontvangen zijn, niet tegenstaande den hevigen regen bleven zij in menigte voor de bronzen poort staan, tot zij om half tien bericht kregen, dat de audiëntie niet kon doorgaan. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om te beletten, dat personen, die er niets te maken hebben, het Vati caan binnenkomen. Woensdagnacht bracht de paus den nacht rustig door en voelde zioh beter. De lijfartsen laten zich over het verloop der ziekte zeer voorzichtig uit. De thans iugetredeu beterschap geeft nog geen reden om tot een gunstig verloop van de ziekte te mogen besluiten. Den geheelen nacht waren de vertrekken van den paus hel verlicht. Dé urine zal ook onderzocht worden daar, volgens de »Vita«, de paus aan nierziekte moet lijden. De paus is zeer verzwakt en wil geen voedsel tot zich nemen. Zijn omgeving moet aandringen op het uuttigen van melk en eieren. Gedurende de geheele maand zulleu geen audiënties meer plaats hebben, alleen de secretarissen ingrs. Dressan en Pescili mogen in de zieken kamer binnengaan. Als zij zich moeten verwijderen, worden hun plaatsen door de zusters van den paus ingenomen. Avp. De Duitsche Keizeriu heeft Zondag, vergezeld van haar dochter, prinses Victoria Louise en haar zoon, prins Adelbert, een bezoek gebracht aan onze Koningin te Hohemark. Maaudaghebben de Koningin en de Prins haar te Hom burg een tegenbezoek gebracht. En gisteren meldde men aan de N. R. Crt., dat ook Keizer Wilhelm van Duitschland weer bij Koningin Wilhel- mina op bezoek geweest is. De gezondheidstoestand van Z. K, H. Prins Hendrik. De „Schlesische Zeitung" bevat een correspondentie uit Amsterdam waarin beweerd wordt dat de ziekte van Prins Hendrik toch ernstiger schijnt dan men aanvankelijk dacht. De schry ver leidt dit af uit den langen duur van 's prinsen verblijf in de Taunus. De Prins leidt, aldus het blad, aan hevige rheumatiek en aan niet minder hevige Neurasthenie. Het eerste wyt de „Schl. Ztg." aan het klimaat van ons land en aan de ondoel matige inrichting van het Loo. De neurasthenie is een gevolg echter van het vreugdelooze en eentonige leven dat sinds jaren aan het Nederlandsche hof neerscht. Onder Koning Willem III de laatste oranjevorst was althans in diens jongere jaren het Nederland sche hof een soort filiaal van deParijsche Tuilerien. Er heerschte een vroolijk leven. Met het regentschap van koningin Emma namen tevens het teruggetrokken en burgerlijk leven en een bijna Spartaan sche eenvoud hun intrek in de Holland- sche koninklijke verblyven, en hierin kwam geen verandering toen de volgens streng-puriteinsche begrippenopgevoede Koningin Wilhelmina haar hand aan den Prins schonk. Het Hollandsche hof biedt geen ver strooiing en de levenslustigen Prins gemaal restte slechts het jachtvermaak. Daar bovendien de grondwet de gemaal der Koningin van elke bemoeiing met de staatszaken uitsluit (dit is onjuist), heet ten slotte 's Prinsen verveling de huidige neurastenische toestand tenge volge te hebben. Verder deelt het blad mede, dat de geheele koninklijke familie eeuigen tijd in het Zuiden van Italië zal doorbrengen ter bevordering van 's Prinsen gezondheid. M. Crt. Een ollïciëele gedenkpenning. De minister van financiën maakt in de Stct. bekend, dat verkrygbaar worden gesteld afslagen van een van regeerings- wege aan 's Rijks munt vervaardigde en door den stempelsnijder by 's Ryks Munt J. C. Wienecke ontworpen gedenk penning, ter herinnering aan het Eerste Eeuwfeest van het herstel van Neer- land'8 Onafhankelijkheid. De penning heeft een middellijn van 66 mM. en wordt uitgegeven in goud, zilver en brons. De prijs bedraagt 11.20 voor een zilveren, ƒ3,50 voor een bronzen exemplaar, voor afslagen in goud pl.m. 250 (in verband met hét gewicht). Een étui kost 1. In de N. R. Crt. lezen we de vol gende beschrijving van dezen gedenk penning De voorzijde vertoont een jongen ge spierden man, die een bloeienden Oran jeboom in den Hollandschen tuin plant, nadat een Fransche kolom, waarop een adelaar en de letter N (Napoleon) aan gebracht zijn, uit den grond is gerukt. De achtergrond wordt gevormd door donkere wolken, die door bliksemstralen doorkliefd worden. In de alsnede is op een ovaal schildje een met een koningskroon versierd scheepje aange bracht, dat, na zyn ketens te hebben verbroken, een gelukkige toekomst te gemoet gaat. Op de keerzijde zien wy hetgekroonde Nederlandsche wapen, door twee leeu wen vastgehouden, met de spreuk JE MAINTIENDRAI en daaronder op een aihangend doek op zeven regels EERSTE EEUWFEEST VAN HET HERSTEL VAN NEERLAND'S ONAF- HA NKELIJKHEID. MCM XIII. Rechts en links van dit opschrift twee bran dende toortsen, het licht der wetenschap en der beschaving verspreidende, die door een fraaien slinger van bloemen, bladeren en vruchten verbonden worden. In plaats van dhr. Pop, die naar Indië vertrok, is bij Kon. besluit be noemd tot directeur-generaal der pos terijen en telegrafie de heer Jhr. G. A. A. Alting von Geusau, luitenantkolonel van den generalen staf, hoofd der tweede afdeeling aan het Departement van Oorlog. AXEL, II April 1913. Bij Kon. besluit is de heer H. J. C. Mensonides, ontvanger der Rijks directe belastingen alhier, benoemd als hoofd van het centraal bureau der directe belastingen te Amsterdam, met ontheffing van het beheer over het belastingkantoor te Axel. Tot tydelijk hoofd aan de openbare school te Otheue, is benoemd de heer H. Kok, zoon van het voormalig hoofd dier school, de heer A. Kok. In de Dinsdag te Ter Neuzen ge houden vergadering van vertegenwoor digers van verschillende gemeenten uit het voormalige vierde en vijfde district, met het doel om te komen tot het stichten van eene Electrische Centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen, werd door den voorzitter medegedeeld, dat van de 34 gemeenten van 19 gemeentebesturen bericht was ontvangen, dat deze bij gebleken mogelijkheid, deze aansluiting ernstig zouden overwegen.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1