No. 3. Woensdag 9 1913. 29e .laai'». - Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL FM AN. Buitenland. Is F E UIL L E T O N. De dochter van den Spion. li 17) AXEL COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Uit Cattaro wordt aan de Neue Freie Presse gemeldNaar den kant van Antiwari ziet men de oorlogschepen van de betoogende vloot. Het zijn twaalf groote schepen, in de eerste plaats de zes Oostenrijksche oorlogs schepen, in wigvormige linie en om ringd door een torpedo-tlotille. De twee Italiaansche schepen liggen meer naar het Zuiden, waarnaast drie torpe dojagers en vier torpedobooten. Verder op ziet men nog vier schepen waarvan men de kleur der vlaggen niet onder scheiden kan. Dikke rook steigt uit alle schoorsteenen. Om 10 uur verliet de Radetszky de formatie en kruiste langs de Albaneesche kust, met groote snelheid tusschen de torpedobooten door zwenkend. Hij verdween aan den horizont. Een correspondent van de Pall Mall Gazette heeft een gesprek met koniug Nicolaas van Montenegro gehad. „Ik verzeker u, zoo moet de koning woor delijk hebben gezegd, dat ik en mijn volk het land willen behouden, dat wij gedurende dezen oorlog hebben ver overd. Wij willen Skoetari nemen, dat de sleutel tot dat land is en wij willen het behouden. De val van Skoetari is een kwestie van een paar dagen, veel langer is het niet meer te houden. Het doet my leed, de stad te moeten bom bardeeren, maar ik kan dat met den besten wil van de wereld niet vermijden. Skoetari zal mijn hoofstad worden. Wy zullen dadelyk aan het werk tygen {Nadruk verboden.) Roman van E. von WaldZedwitz. 911 9 9 93; W1 »Laat zien, wat de gastvrijheid van Stojan Karovachewitch vermag, wat Ubli kan opleveren zal op mijne tafel staan Met deze trotsche woorden vuurde de gastheer de vrouwen aan de beste proeven K6 van haar kookkunst te geven, zich daarna (verwijderende. De eene cigarette na de (andere draaiende, om die zoo spoedig mogelijk in rook en asch te doen opgaan, 6,31 begaf hij zich van hut tot hut, hier eu '"'daar met een enkel woord mededeelende, l(l dat een volkszanger en guzla- (suaren- uzWinstrument) speler bij hem onderdak was. «Hedenavond zal hij op de marktplaats de «Groet aan de Heilige Maagd* zingen. Leef wel, misschien zien wij elkander [bij zonsondergang weder.* j Een oog sluw samenknijpende, hetgeen i mefcooveel wilde zeggen als dat een bijzonder (genot te wachten stond, ging hij verder, ptojan legde de breede hand over de pogen, om die voor de verblindende stralen der zon te beschutteu en keek, pidus gewapend, naar de Pianja. «Waar blijven de vrouwen nu9 Dat ',58 Baat den slakkengang wanneer het zeven maanden niet geregend heeft.* en Skoetari door wegen en spoorlynen met de andere steden verbinden. De Bulgaren hebben, naar de Kon- stautinopolitaansche correspondent van de Frankfurter Zeitung uit vertrouw bare bron verneemt, hun zware kanon nen van Tsjataldzja naar Boelair ge voerd, om plaats te maken voor het zwaar geschut dat van Adrianopel komt en, als het niet spoedig vrede wordt, een gelijktijdigen aanval op Konstan- tinopel en de Dardanellen te doen. In de nota van antwoord heeten de bondgenooten den mogendheden dank voor de moeite, die zij doen om den vrede tot stand te breugen De bondgenooten wenschen oprechte lijk de taak der mogendheden te ver gemakkelijken eu aanvaarden de voor waarden door haar voorgesteld onder het volgend voorbehoud lo. Op het stuk van de definitieve grensafbakening in Thracië aanvaarden zij de grenslijn, door de mogendheden voorgesteld, als grondslag voor verdere onderhandelingen, maar niet als defini tieve grenslijn. 2o. Turkije staat de eilanden in de Egeïsche Zee den bondgenooten af. 3o. De bondgenooten meenen van te voren met de ontworpen grenzen van Albanië in kennis te moeten worden gesteld, en hopen dat die dezelfde zullen zijn als welke zij te Londen hebben voorgesteld. 4o. De eisch tot het betalen van een oorlogsvergoeding moet worden inge willigd dat is voor de bondgenooten een conditio sine qua non. De bepaling Ondertusschen braken deschoondochters zich bijna het hoofd over de wijze waarop zij zich de tevredenheid van den heer des huizes zouden verwerven. Een zwijn eü een kalkoen waren reeds geslacht, maar een kunst mocht het desniettemin geacht worden uit de zeer bescheiden middelen een maal te bereiden, dat de verwende tong van den vreemdeling, die, naar zijne kleeding te oordeelen, zeker geen geringe aanspraken kon doen gelden, zou streelen. Eenige hoenders moesten er ook aan gelooven en deze werden met gedroogde rijst en tomaten toebereid. Gedroogd schapenvleesoh was medeoog voorhanden. Tn olie ingemaakte en in zout water gekookte olijven ontbraken natuurlijk niet. Bergen daarvan stapelden de vrouwen op de houten borden dra voegden zij daaraan nog toe rauwe augurken, welke, niet toebereid zijnde, slechts met zout konden genuttigd worden. Het geheele varken, gevuld met den kalkoen, en daarin een kwartel, braadde aan 't spit en werd reeds bruin. Met innige voldoening keken de vrouwen naar haar werk, zich over gevende aan de blijde hoop, dat Stojan naar zoo al met bed in ken, dan toen ook niet berispen zou. Stefan nad zien op de plaats, waar des winters het hooi bewaard werd, neder- gelegd en daar den slaap gevonden, dien nij in den jongst verloopeu nacnt tever geefs gezocht had. van het bedrag zal worden overgelaten aan een commissie, belast metderegeling van de financieele kwesties, waar de bondgenooten in vertegenwoordigd zyn. 5o. De bondgenooten keuren goed, dat de krijgsbedrijven ophouden zoodra hun voorwaarden zijn aanvaard. N. R. Crt. FRANKRIJK. Gedurende een wandeling op de binnenplaats van de Santé-gevangenis maakte Lacombe van een oogenblik van onachtzaamheid van zyn bewakers gebruik, om zoo hard hij kon naar een hek te snellen. Daar klom hij op en sprong vervolgens op een muur, van welken hij een dak kon bereiken. Toen hij reeds op een ander dak was geklom men, begon men de vervolging, die voortgezet werd tot aan den dood van den bandiet. Lacombe hoonde de bewakers en smeet hun dakpannen naar het hoofd. Matrassen werden gebracht om de be wakers daartegen te beschermen. Toen Lacombe op het punt was van te worden gevat, wierp hij zich naar beneden en kwam vlak op zijn hoofd terecht. De hersens spatten in het rond. In de buurt van de gevangenis is een dienst van orde ingericht, om de nieuwsgierigen op een afstand te hou den, die waren toegesneld op de tyding dat Lacombe een poging tot ontsnapping had gedaan. N. R. Crt. ENGELAND. Zaterdagochtend zijn twee kiesrecht vrouwen, terwijl zij op het punt waren de groote tribune van de renbaan van Nadat Stojan's rondgang was afge- loopen, klopte hy aan de deur der Signora. «Komt het u gelegen, Signor Camillo Het maal is gereed.* «Ik kom, zeide de geroepene, en spoedig daarna verscheen zij. De gastheer voerde haar naar de gedekte tafel, op welke al de schotels tegelijk dampten. Slechts twee houten banken stonden gereed. Stojan en zijn gast namen daarop plaats. Onderworpen als slavinnen stonden de vrouwen achter hen, om haren gebieder op zijne wenken te gehoorzamen; nadat ieder harer hem eerbiedig de hand gekust had, vlogen zij als 't ware op de schotels aan, om die aan de etenden ter hand te stellen. De deur werd nu geopend. Stefan en een ander man droegen het gebraden zwijn aan het spit binnen en legden dat op een plank. Stojan stond op, trok het mes uit deu gordel en hakte het dier middendoor. De Signora werkte de veel te sterk gepeperde, bijtende gerechten met ware doodsverachting naar binnenzelfs de zure wijn, dien Stojan uit eene buiten gewoon groote mandenflesch schonk en waarmede hy gedurig zyn gast toedronk, kon het branden in de keel van laatst genoemde nauwelijks eenigszins vermin deren. Eindelijk was de kwelling voorbij, zij had iedereu scuotel, ufscnoon enkele door een noffhijk bedauken, bescheid gedaan. Half knielend reikten de vrouwen Kelso (in Schotland) in brand te steken, aangehouden. Papieren, in petroleum gedrenkt, waren reeds aangestoken, toen twee politieagenten de vrouwen grepen eu voorkwamen dat schade werd aangericht. N. R. Crt. AMERIKA. Men herinnert zich, dat de Ameri- kaansche autoriteiten, die bij de werken aan het Panamakanaal de leiding hebben, de laatste maanden steeds hadden beloofd, dat het kanaal nog in den loop van dit jaar gereed zou komen, om een schip van den Atlantischen Oceaan naar den Stillen Oceaan door te laten. Sindsdien was door de A me- rikaansche bladen bekend geworden, dat grondatschuivingen van grooten omvang waren voorgekomen, die de voltooiing van het werk aanzienlijk dreigden te verdragen. Van ambtelijke zijde was echter niet toegegeven, dat die atschuivingen invloed van betee- kenis zouden hebben op het tijdstip van voltooiing van het kanaal. Thans evenwei heeft kolonel Goethals, de leider der kanaalwerken op de land engte, in antwoord op een hem gestelde vraag van een scheepvaartmaatschappij meegedeeld, dat het kanaal voor de scheepvaart gereed zal wezen in Mei 1914. Dus tóch uitstelN. R. Crt CHINA. De Britsche rivierboot Taion, welke in de Hongkongsche wateren vaart, is door rivier-piraten afgeloopeu. Nauwe lijks was de boot, die van Hongkong water en bontgekleurde doekeu aau. Misschien viel in deze gebruiken veel overeenkomst op te merken met de Turk- sche zeden, maar alleen met dit onder scheid, dat bij de Mohammedanen de vrouw niet in tegenwoordigheid van vreemden verschijnt. Het zou dan ook een strijdvraag genoemd kunnen worden, of het lot van eene Turksche in deze landstreek meer te beklagen zou zijn, dan dat van eene Christin. Der eerste blijft misschien de vernederende tegen woordigheid van getuigen gespaard, terwijl de vrouwen in de Krivoscië deze moeten dulden. Zorka ondervond dit laatste met diep leedwezen, haar trotschheid kwam daarmede in botsing; slechts de onmacht en de vrees voor een ruwe behandeling dwongen haar zich, althans voor het uiter lijke, kalm te houden. De haat tegen de mannen van haar volksstam, haren vader niet uitgezonderd, kwam bij het meisje op ook haar broeders mocht zij niet lijden slechts voor Stefan koesterde zij een beter gevoel, hem had zij lief, zooals een zuster haar broeder kan be minnen. Met een onuitsprekelijk ver langen blikte Zorka in de toekomst, zij had gehoord hoe goed de vrouwen be handeld werden in het overige gedeelte van Europa, dat door haar volk met den naam van avondland werd bestempeld, daar men Zuid- Dalmatië beschouwde als half eu half tot het Oosten te behooren. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1