ACAO VAN HOUTEN S SNo. 2. Zoterdag 5 1913. 29' jjjj Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. e. De dochter van den Spion. jsjllA&jjU F. DIELEMAl\, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXEL COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. te. DE BALKAN-OORLOG. De Pransche consul heeft zich tot generaal Iwanof gewend om diens aan dacht te vestigen op de noodzakelijk heid om de veiligheid te verzekeren van de inwoners van Adrianopel en van de Turksche gevangenen. Generaal Iwanof antwoordde, dat het hem zeer speet, dat er enkele onver mijdelijke uitspattingen waren voorge komen. Hij bêlootde alle maatregelen te zullen nemen om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Er is een begin gemaakt met het onderbrengen van de 50.000 man geregelde Turksche troepen, die krijgsgevangen zijngemaakt, In de omstreken van de stad trachten vrouwen en kinderen een onderkomen te vinden. Het is een droevig gezicht, die groepen angstige vrouwen en kin deren te zien voorbijtrekken, gebukt als zij gaan onder een vracht dekens, pakken, kisten enz. die zij weigeren achter te laten. De aanblik van den fortengordel ten zuiden en zuidwesten der stad is be droevend. Het terrein tusschen -die forten en de stad is volkomen geraseerd. De forten zelf zijn nog slechts puin- hoopen. Uit gezaghebbende bron wordt mee gedeeld, dat behalve het geschut van een legerkorps, d. w. z. 12 k 14 batterijen, Adrianopel slechts beschikte over 58 batteryen vestinggeschut, w. o. een batterij van stukken van 21 c.M., twee batteryen granaat-geschut van stukken Nadruk verboden Roman van E. von WaldZedwitz. 16) 6,36 »Halt, Stojan Karovachewitch, nooit meer het woord SigDoraHier ben ik voor u en iedereen Signor Camillo.c De oude maakte een buigiDg, een aan geboren ridderlijkheid lag in de afgeronde bewegingen en de innemende wijze waarop de verharde bandiet sprak. «Zyt gij van uwe lieden zeker «Zy zijn trouw als goud, vurig als de hel !c »Goed, uitstekend! Uw taak. is het thans de vlammen te ontsteken, maar tevens te zorgen dat die niet te snel uitslaan. Nog is de tijd niet gekomen. De keizerlijken moeten in den waan verkeeren, dat alles rustig zal alloopen de opstand is nog niet genoeg voorbereid, een overhaaste handeling zou volkomen gelijk staan met eene nederlaag. De eenvoudige voorposten-gevechten moeten achterwege blijvendeze leveren het tastbaar bewijs, dat er vuur onder de asch schuilt en de natuurlijke gevolgen daarvan zouden zijn, dat al meer en meer troepen in de landstreek werden •aamgetrokken.* van 15 c.M. Een Turksche batterij bestaat uit vier stukken. Uit het gedetailleerde rapport, uitge bracht over de verrichtingen van de Servische troepen voor Adrianopel blykt, dat de Serviërs in het geheel 7 forten hebben veroverd, 4 redoutes, 17 veld- versterkingen en 11 andere stellingen. Zij namen 90 kanonnen en namen 2 generaals, 400 officieren en 15.000 soldaten gevangen. De Prawda ontving een telegram van Moestafa pasja, meldende Sjukri pasja moet, toen hij zich aan den commandant van het25steServische regiment infanterie overgaf, in het Zij had kalm, met overleg en de kennis van een vakman gesproken. Stojan gaf, haar bewonderende, het meisje volkomen gelijk en beloofde al het mogelijke te zullen doen om in haren geest te handelen. Zij vervolgde »Hoe juist mijn vermoeden is bewijst mij een brief van den baron, waarin hij mededeelt, dat in den laatsten tijd de bezetting der landstreek met vier jager bataljons vermeerderd is.« Zij maakte nu den gordel los, die om haar middel bevestigd was, en bracht daaruit geld, alsmede een aantal papieren te voorschijn, die zij den ouden man, tegen een bewijs van ontvangst, ter hand stelde. «Hier,* zeide'zij, «dat is tot aanschaffing van munitie en tot het voor zien van de fouragehuizen op den grond en bodem van Montenegro. Aan de cordonposten der Ezernagora is gelast de transporten te laten passeeren, bij het onderdak brengen daarvan behulpzaam te zijn en die te bewaken. Zooals vanself spreekt, is het noodig de overbrenging bij nacht te bewerkstelligen. Het inge kochte moet door verschillende personen, die zich daarmede in Montenegrijnsche kleederdracht te Cattaro belasten, over de grenzen gebracht worden.* Op Stojan's oud en verweerd gelaat viel verwondering te lezen over de kalme, zekere bevelen van het jonge meisje, dat, zonder te letten op den indruk dien zij maakte, vervolgde Fransch gezegd hebben „Ik geef mij over aan het kleine, maar heldhaftige Servische volk, dat heel de wereld bewondert. Leve Servië, dood aan de Bulgaren Uit Dulcigno werd 1 April aan de Vossische Zeitung geseind: Gisteren morgen viel het MontenegrijnscheZuider- leger den Tarabosj aan. Het gevecht duurde van 9 uur des ochtends tot in den nacht. De voorste schansen werden des middags genomen. De Servische artillerie houdt de Turksche posities bij Brditsa in toom, zoodat deze de verdedigers van den Tarabosj niet kunnen ondersteunen. «Hoofdzakelijk zal uit Rusland proviand over Montenegro gezonden worden, in Cettinje en Rigus is deze in ontvangst te nemen doch daarmede hebt gij niets te doen, Stojan Karovachewitch, baron Similoff heeft zijne maatregelen dienaan gaande reeds getroffen.* »U zult wel vermoeid zijn, Signora hij verbeterde spoedig «Signor Camillo ?c De dame knikte tevreden. «Ik ben reeds aan buitengewone in spanningen gewend, maar toch zal ik nu een weinig rust nemen. Piko moet zich Qiuk versterkeu, heden tegeu den avond moet hij zingen, om geestdrift voor de heldendaden uwer voorvaderen bij de bevolking op te wekken; zorg er voor, dat de weerbare jeugd talrijk vertegen woordigd is.< Stojan beloofde dit. «Goed, waar zyn nu de opgaven van de troepeuhoofden, de kwartieren en de strijdkrachten waarover gij beschikt Stojan wees op een slot in den muur, waarin hij een sleutel stak. «Hier, Signor Camillo, vindt ge alles, wat door u verlangd wordtbaron Similoff zal met mij en de mijnen tevreden zijn.* «Heden zal een militaire post Ubli passeeren.* «Bij alle heiligen, gij wilt daaraan toch niet deze papieren toevertrouwen P« De Signora lachte. «Gij houdt mij voor een onvoorzichtigen nieuweling. Baron Similoff moet alleen De tweede ry schansen viel 'n middags om 6 uur. De stryd werd heden met groote verbittering voortgezet. Het Turksche kanongebulder wordt met het uur zwakker. Het bericht, dat 20 transportschepen uit Saloniki in San Giovanni di Medua troepen aan land zullen zetten, heeft de troepen om Skoetari veel vreugde bereid. Ieder oogenblik verwacht men den hoofd aanval. Men meldt uit Cettinje dat de belege- ringsmiepen om Skoetari een groot voor deel nebben behaald. Er zijn reeds vijf torten van den Tarabosj in hun macht en de val van twee andere wordt elk oogenblik verwacht. De Montene» grijnen en Serviërs zyn zegevierend opgerukt tegen den grooteu en i n kleinen Bardanjolt en ook van den «.aut van Brditsa. De stad staat op ver schillende punten in brand. De Times verneemt uit Cettinje Hier loopen geruchten, dat de Moute- negrijnen den grooten Tarabosj nebben vermeesterd. De correspondent vindt dit volstrekt niet onwaarschijnlijk, maar het moet nog blijken, of de Montene- grijnen, indien de geruchten waar zijn, zich daar zullen kunnen "handhaven. De censuur in Montenegro is strenger dan ooit. Dezelfde correspondent heeft ver nomen, dat 36 Grieksehe transport schepen onder geleide van 6 oorlogs schepen te San Giovanni di Medua zijn aangekomen, waaruit zou blijken, dat de Grieken Montenegro bij het beleg willen helpen. A'. R. Crt. weten waar ik mij op dit oogenblik bevind.* Stojan verliet haar, onmiddellijk opende zij de kast, las ijverig de met getallen en namen beschreven papieren, sloot deze daarna weder voorzichtig weg en schreef een postkaart, waarvan de inhoud voor oningewijden onbegrijpelijk was. Zij koos bij voorkeur eene postkaart, die iedereen zou kunnen lezen, om de verdenkiug van een geheime brietwisseling buiten te sluiten. Schertienderwijze beschreef zij den baron al de bezwaren aan een plezierreisje in de Krivoscië verbonden en beklaagde zich over hare strafwaardige lichtzinnigheid, om, door nieuwsgierigheid gedreven, zich in dat onherbergzame land begeven te hebben. Nauwelijks had zij het schrijven voltooid, toen, onder bedekking van een sterk infanterie- geleide, de militaire post Ubli voorbijtrok en de aldaar aanwezige brieven in ont vangst nam, waaronder ook de kaart van de Signora aan baron Similoff. Tnans eerst zocht zij haar leger open viel spoedig in een zwaren en vasten slaap. De vermoeienissen der reis waren zelfs voor een zoo gezoud lie laa n als het hare, dat geen zenuwen kende, afmattend geweest. Ook Piko sliep in de schaduw -n stal, Jusu lag ueveus nem uugestre&t, terwijl de schoondoehters van Stojan voor den gast een maal gereed maakten. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1