1 Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Vakteekenen. 2e leerjaar, C. J. Jansen van Rosendaal, le prijs, J. Wieles, 2e prijs. 4e leerjaar, C. v. d. Berge, le prijs, W. J. v. Doeselaar, eerv. vermelding. 5e leerjaar, R. J. de Kraker, een diploma met eervolle vermelding. Ofschoon de cursus nog maar 2 jaar heeft gewerkt is hier toch sprake van 4e en 5e leerjaar zulks in verband met vroeger genoten onderwijs in dit vak. Maandagmiddag werd hier weer eens gevoetbald. Een elftal van „De jonge Sportvrienden" alhier trok ten stryde tegen een elftal van „Oranje" uit Sas van Gent. Dank zij den steun van een paar invallers, die eerstge noemd elftal niet weinig versterkten, bleef de stryd onbeslist en was de uitslag 11. Bij den Maandag j.l. alhier ge houden huishoudelijken schietwedstrijd der schietvereeniging „Prins Maurits" werden de prijzen als volgt behaald le af deeling, vrije baan, marga: le prys, F. van Cadsand 60 punten, 2e pr., F. de Feijter 58 p., 3e pr., A. van 't Hoff 58 p. en 4e pr., A. de Feyter 57 p. 2e af deelingle pr., P. van Hoeve 58 p., 2e pr., Jan den Hamer 57 p., 3e pr., L. Dey 57 p. en 4e pr., Jac. van Meurs 57 p. 3e afdeelingle pr., J. P. Brakman 55 p., 2e pr., I. Meesen 46 p., 3e pr., C. Jansen van Rosendaal 44 p. en 4e pr., Jac. Brakman 37 p. Personeele baan le pr., A. de Feijter 53 p., 2e pr., P. van Alten 52 p., 3e pr., W. Dees 50 p., 4e pr., P. A. J. 49 p., 5e pr., F. de Feyter 49 p. en He pr., J. den Hamer 48 p. Flobertbaan le pr., P. A. J. 60 p., 2e pr., F. de Feijter 60 p., 3e pr., J. Visser 59 p. en 4e pr., A. de Feyter 59 p. Maandagavond omstreeks half acht werd alhier een groote winkelruit in de Noordstraat door baldadige hand vernield. Gelukkig werd het feit door een drietal flinke getuigen gezien, zoodat de dader, zekere J. v. E. alhier woon achtig, er later wel meer van zal hooren. De ruit was verzekerd. By B. Coppieters te Axel Sassing had Dinsdag ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans ten verzoeke van dhr. Ch. L. Dellaert en de erven zijner overleden vrouw Justine van de Vijver te Axel, de verkooping plaats van een woonhuis (café), verdere aan- hoorigheden en erf te Axel-Sassing, groot 6 aren en 77 centiaren grond aldaar, waarvan kooper werd de heer Jacs. Dekker Wz. Jr. te Axel voor zijn principaal voor f 2225. Gisterenavond werd alhier door de maatschappij „Vooruitgang is ons Streven" aanbesteed de levering van a. PI. m. 80.000 K.G. Chilisalpeter tegen de 2de week van April a. s. en b. PI. m. 60.000 K.G. Chilisalpeter tegen de 3de week van Mei a. s., alles bevattende 15,5 pCt. nitraatstikstof en volgens geannonceerde voorwaarden. Ingeschreven werd als volgt W. Bedet, Ter Neuzen voor /13,98 a en 13,48 b, P. J. Scheele, Ter Neuzen voor 13,89 a en 13,41 b, Firma D. J. Oggel, Axel voor 13,84 a en 13,326 b, A. Wieland, Ter Neuzen voor 13,76 a en 13,07 b (buiten voorwaarden). De levering is gegund aan de firma D. J. Oggel. Bij Kon. besluit van 22 dezer ij n benoemd met ingang van 1 April tot burge meester der gemeente Oostburg, H. S. Gratama met ingang van 6 April tot burge meester der gemeente Sint Jansteen, C. Ysebaert Bij Kon. besluit van 22 dezer zijn, met ingang van 1 April, opnieuw be noemd tot schoolopziener in het arron dissement Hulst: K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Hontenisse Neuzen H. S. Gratama te.Oostburg. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie van „Volks onderwijs". Wanneer een deskundige als de heer Klaas de Vries Sz. uit Amsterdam zyne denkbeelden over het onderwijs uiteenzet, is het voor elk, voor- of tegenstander der openbare school, van belang hem te hooren. Nog aantrekkelijker kan zoo'n vergadering zijn, als gebruik gemaakt wordt van de gelegenheid tot debat. Tijdens bet zware onweer van Zaterdagavond sloeg de bliksem in de schuur op de hofstede, bewoond door de wed. Ph. J v. d. Waeter te Cadzand. In minder dan geen tijd stond het sterke gebouw in volle vlam. De burgemeester en de brandweer waren weldra ter plaatse. Daar aan de schuur niets meer te redden viel, bepaalde men er zich toe de andere gebouwen te behouden. Dit werk was niet ge makkelijk, omdat een kleinere schuur, die aan het huis is va^tgebouwd, vlak bij het brandend perceel stond. Een paar mannen klommen op het dak om zooveel mogelijk pannen er af te gooien. Daarbij hadden ze zooveel last van de ondraaglijke hitte, dat ze nu en dan werden natgespoten. Toch gelukte het de brandweer, die inmiddels versterking uit Zuidzande had gekregen, den brand tot de eene schuur te beperken. Maar den heelen nacht en den volgenden dag had men nog druk werk met blusschen. De brandweer uit Zuidzande, die onder geleide van den burgemeester dier gemeente gekomen was, kon om streeks middernacht vertrekken. Al het vee, dat in de schuur stónd, nl. 10 paarden en 7 runderen, is om gekomen. Bovendien verbrandde veel koren, hooi en stroo. De koeien uit de andere schuur waren in veiligheid gebracht. Hoewel verzekering de schade grootendeels dekt, is het toch een groot verlies voor de bewoonster, die over een paar maanden zal ophouden boerin te zijn. De verkooping is al geannon ceerd. De afgebrande schuur is afkomstig van een boerderij uit den gevloeiden Hoofdplaatpolder, vanwaar zij waar schijnlijk een eeuw geleden met wagens hierheen is vervoerd. Het geraamte van het gebouw was geheel van eiken hout. Maandag zijn de verbrande beesten begraven. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. J. Fraanje E. L., 48 j., huisvr. L. C. v. S., zonder beroep te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van overtreding van art. 295 van het wetboek van strafrecht, is vrijgesproken, tevens met invrijheidstelling. P. F. P., 56 j., wed. J. B. S., te Hon tenisse, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. Bij bevelschrift der Arrond.-Recht- bank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen W. J. M., 26 jaren, werkman, geboren te Amsterdam, wo nende te Sluis, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van doodslag, gepleegd te New York. Heden werd voor de rechtbank behandeld de zaak tegen J. P., 42 j commissionnair te Hoek, thans gedeti neerd te Middelburg. Beklaagde werd ten laste gelegd dat hij op 28 Nov. 1912 te VlissingeD met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen en Jacobus van Hoeve te Zaamslag benevens het personeel van het telegraafkantoor te Vlissingen te bewegen om aan hem, beklaagde, onverschuldigd 80 af te geven, listig lijk een telegram heeft verzonden, val- schelijk onderteekend A. van Hoeve en gericht aan diens vader J. van Hoeve voornoemd, inhoudende het verzoek om 80 per telegrafischen postwissel te zenden naar het koffiehuis van Ver- braecke te Vlissingen, en vervolgens in dat koffiehuis aan J. D. Halfman heeft overhandigd een valschelyk door hem opgemaakt briefje geteekend A. van Hoeve inhoudende het verzoek om het geld van den postwissel aan den brenger van dat briefje af te geven daarbij genoemde Halfman verzoekende dat geld voor hem, beklaagde te doen afhalen terwijl de verdere uitvoering van zyn voornemen alleen niet is vol tooid tengevolge .van de aan zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat men aan het telegraafkantoor de zaak niet vertrouwde, althans weigerde aan den brenger van het briefje het geld van den postwissel af te geven, een zestal getuigen kwamen het bovenstaande be vestigen. De eisch luidde 4 maanden gevang. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 Maart 1913. A. A. B., 28 j., werkman te St. Jan steen, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal met braak veroord. tot 2 jaren gevangenisstraf, met minde ring der prev. hechtenis. T. P., 15 jen M. M., 13 j., beiden zonder beroep te Hoek, zijn wegens diefstal ieder veroord. tot ƒ3,50 of 1 week tuchtschool. P. v. T., 20 j., werkman te Westdorpe, is wegens mishandeling ambtenaar ver oord. tot 14 dagen gevang. A. B. B., 36 j., landbouwersknecht te Koewacht, is wegens mishandeling ver oord. tot 5 of 5 dagen hecht. Toen de huurkoetsier H. van Sabben, woonachtig te Wolphaartsdijk, Dinsdag met paard en rijtuig uit Goes huiswaarts reed, schrok zijn paard in de nabyheid van de planketent van een woonwagen, zoodat het op hol sloeg en al spoedig in botsing kwam met de op den dijk j staande balies. Het rijtuig geraakte aan een kant over de balies, zoodat het zwaar gehavend werd en op een wagengeladen naar Wolphaartsdijk moest worden ver- I voerd. Voor den voerman is het een belangrijke schadepost. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Midd. Crt. Naar wij vernemen, hebben kerk voogden der Herv. Gemeente te Bergen I op Zoom het tractement der beide predikanten elk met 350 verhoogd. Dat is de moeite waard H. M. de Koningin zond den 26en December aan de Nederl. ambulance te Tsjorloe een telegrafischen Nieuw- jaarswensch. Deze kwam aldaar aan op.... 6 MaartEed. Zondag had, naar de Z. N. meldt, de landbouwer P. G., te Ellemeet zijn fiets 'met een touw bevestigd aan de motorfiets van den landbouwer L. B., toen dit touw bij het inrijden van een anderen weg om de fiets werd gewonden zoodat eerstgenoemde met groote snel heid over de motorfiets op den weg werd geslingerd. In bewusteloozen toe stand werd hij per as naar zijn woning vervoerd. Naar men verneemt is de getroffene, hoewel nogal gewond, niet iüwendig gpkwetst. Een dochtertje van G. uit dj' Noordstraat te Middelburg had het o' k geluk bij het touwtje springen te vall en een been te breken. -- Op den Amsterdamschen straat onder Haarlemmerliede is Zonda middag een auto uit Amsterdam een in dezelfde richting rijdende, n. in woeste vaart passeerende, auto i gereden en op den berm weg tegen tramrails terecht gekomen. De ii tenden, vier dames en de chaufft werden door den schok in de wegsi geworpen zij kwamen er met een de nat pak en enkele lichte kwetsuren ai. De zwaar beschadigde auto moest door personeel en passagiers van een aan komende tram van de rails verwijderd wordeD. £jbld. Hy' heeft in den laatsten tijd veel/ detective verhalen gelezen, en was daar steeds over bezig, zelfs zeide hij even voor zijn vertrek tot een vriend „Alj je me niet meer ziet, denk dan maar, dat ik Lord Leicester aan het nadoen ben". Hij heeft zich ook meermalen uitge laten naar Amerika te willen vertrekken. Hij is in het bezit van een nieuwe revolver en verschillende scherpe patronen. Daar hij in 't bezit is van gouden vijfguldenstukken en hij 'n Italiaansch geldstuk heeft laten wisselen, is het niet onmogelijk, dat hij dader of medeplichtige is, van een diefstal met braak in den nacht van 27 op 28 Februari jl. te Eindhoven gepleegd in een kantoor, waar hij vroeger werkzaam was. Ont vreemd waren alsmede 1 bankbiljet van 100, 1 van 60, 2 Belgische bank biljetten van 20 francs, 1 vijffrancstuk van Leopold II, 4 gouden vijfgulden stukken, verder rijksdaalders, guldens en ander klein geld. Avp. De Vereeniging Nederlandsch 1 Mettray op Rijsselt bij Zutphen heeft van een oud kweekeling een gift van 15000 ontvangen, als bewijs van erkentelijkheid voor de opleiding, die de schenker in de stichting gedurende zes jaren heeft genoten. A. R. Crt. Maandagavond werd te Nunspeet de 24 jarige ongehuwde H. M. Pzn., wegens dronkenschap door de politie in het arrestantenlokaal onder den toren opgesloten om aldaar zijn roes te kunnen uitslapen. Dinsdagmorgen, bij het open maken van het arrestautenlokaal, kwam den politiebeambte een zware rook tegemoet. Het bleek verder, dat M. dood was zijn lichaam was bedekt met ernstige brandwonden. Hoewel de rijks- en gemeente politie beweert, den arrestant eerst terdege gefouilleerd te hebben, veronderstelt men, dat M. nog een brandende sigaar in zijn zak geborgen heeft gehad, waardoor het ongeval zou hebben plaats gevonden. De zaak is in onderzoek. N. R, Crt. Gasverstikking. Men meldt uit Zwolle aan de A'ieuice Ct., d.d. 24 dezer Maandagmorgen vroeg bemerkten de dienstboden van den heer Thodeu van Velsen een sterke gaslucht, komende uit de logeerkamer. Een dadelijk inge steld onderzoek bracht aan hét licht, dat de kraan van de gaskachel open «tond en de 22-jarige logé mej. B. A. uit Leeuwarden dood op bed lag. Waarschijnlijk heeft ze in de vroegte de kachel willen aansteken, en heeft de vlam niet gepakt. Een lezer schrijft aan de Avp Na een vermoeiende raadsvergade ring gaan een drietal vroede mannen uit H. naar „hotel C." ten einde een oogenblik uit te rusten en het verhan delde aan hun kritiek te onderwerpen. he; kei ,a< dai stu eei die die kre Ne; sch hee obl sch ern gra I doo Tei 1 zorj der lijk aan af bi vro wot ech vlie uit 25 stui lant plot met oog< ven E enk vlie wor Daa gehi •Léo vrot jaar tig, Dez sen Mar een en kont niet vrot twas hard dat daar leve een gele: haar Zij i kast de k zij geld vrou en a is. misd niet den vol de d berg heefl koge toest dorp ondei Een en vi blik deeld schuc zich 'in kei terboi ien 1 De dat d een p Zondag 30 Maart 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure D«. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. Fraanje 'sAv. 51/, ure Ds. J. Fraanje (van Ter Neuzen). Een slachtoffer der prikkellectuur. - De burgemeester van Eindhoven vc zoekt aanhouding en overbrenging va II den minderjarigen P. A. v. d. Sommen# leerling teekenaar, oud 17 jaar, die de lOen Maart heimelijk is vertrokken.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2