IN, No. 100. 28e »Jaar«(. RONA Cacao /H MJ mJ k Van Houten's Zaterdag 29 Maart 1913. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. theek ie. n. )T. Buitenland. ke. F. SlllXiAI V\ axel. Binnenland. ouw met mde •lien ken, iers. i JO .L W D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. 5-6 ieuw- 6,35 7,05 b 3d mzen. met euzen ,45 ,58 ussen weer) weert DE BALKAN OORLOG. Daags voor Paschen heeft de Donau- monarchie zich eindelijk volle vrijheid van handelen tegenover het »Land der Zwarte Bergen* weten te verzekeren, 'door er in toe te stemmen dat Djakowa niet bij Albanië zal komen, maar aan Servië zal worden afgestaan. Daartegen over heeft Rusland verklaard genoegen te willen nemen met de inlijving van Skoetari bij Albanië. In verband daar mede heelt Rusland zich ook aangesloten bij den stap, welken de mogendheden zich hebben voorgenomen binnenkort te Belgrado en Cettinje te doen, om de regeeringen van Servië en Montenegro er nog eens nadrukkelijk op te wijzen dat hoe ook de afloop van het beleg van Skoetari moge worden, de bestemming van deze stad onvoorwaardelijk en uit sluitend door de mogendheden zal worden geregeld. Wat Skoetari betreft, het bombardement wordt nacht en dag voortgezet. De cor respondent van de Daily Mail te Belgrado deelt mede, dat verscheidene kleinere forten der stad vernield zijn. Deserteurs vertellen, dat de Oostenrijksche consul n het garnizoen aanmoedigt de verdediging vol te houden. Een der zes Servische vliegers, de sergeant Petrovits, is bij een verkennings tocht boven Skoetari door 't omslaan van zijn vliegtuig gevallen. Hij was terstond dood. Vredesonderh andelingen. De vertegenwoordigers der mogend heden hebben Zaterdag gezamenlijk aan de minister-presidenten van de vier oorlog voerende staten van het Balkanverbond als uitdrukkelijke wilsuiting van Europa de grondslagen voor de vredesondernau- delingen, gelijk die zijn uitgewerkt door de gezanten-bijeenkomst te Loudeu over handigd. Zij zijn van den volgenden inhoud de grens van Turkije zal loopen vau Midia naar Enos. Het geheeie gebied ten Westen van deze grens zal aan de bondgenooten worden afgestaan, bebalve Albanië, welks grenzen de mogendtiedeu zullen afbakenen. Turkije geeft zijn rechten op-Kreta prijs. De bestemming van de Egeïsdie eilanden wordt toever trouwd aan de mogendheden. De mogend heden kunnen niet gunstig beschikken op den eisch der bondgenooten nopens een oorlogsschatting. Afgevaardigden der Balkanstaten zullen mogen deelnemen aan de beraadslagingen der fiuaucieele commissie, welke te Parijs zal vergaderen voor de regeling der Turksche openbare schuld en anderefiuancieele vraagstukken. Voorts wordt in de nota verklaard, dat de bondgenooten niet op den steun der mogendheden bij de regeling van linan- cieele en andere aangelegenheden behoe ven te rekenen, indien zij zich niet schikken naar de grondslagen, welke in deze nota zijn vervat. En ten slotte wordt gezegd dat, zoodra de bondgenooten deze grondslagen hebben aanvaard, de vijandelijkheden moeten eindigen. Avp. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrflflagnamiddag TWEE uren. Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe Smakelijk', opwekkend, voedend, lichtverteerbnar is het de Volksdrank bij uitnemendheid De overgroote meerderheid van de bladen, onverschillig van welke richting, juichen de verklaringen van Asquith en Grey toe, dat de Balkanoorlog slechts een noodeloos bloedvergieten geworden is, dat onverwijld behoort op te houden, daar noch Turkije noch de Balkanstaten eenig voordeel kunnen halen uit een voortzetting van de vijandelijkheden, sedert de groote mogendheden eensgezind de vredesvoorwaarden en de toekomstige grenzen der Balkanstaten hebben vast gesteld. Adriancpel gevallen. Maandagmiddag begon het gevecht bij Adrianopel met een lievig artillerie- gevecht. De Turkeu boden feilen tegen stand. Rondom Adrianopel was de mestand Dinsdagavond als volgt In den Ooste I jken sector waren de Bulga.eu tot op 2J0 tot 800 pas van den vestinggordel opgerukt. Er werden 1000 Turksche soldaten gevangen genomen, behalve de 300, die 's ochrends gevangen gemaakt waren. Veroverd werden 6 mitrailleurs, 21 kanonnen, w.o. 7 snelvuurkanonnen, met al net m uerieol lat er b j Oenoorde. Deze s uaken zijn nu tegen den vijand gene it. Daarna is de verwoede strijd voortgezet om de vermeestering van de forten. En Woensdag, bij het aanbreken van deu dag, veroverden de Bulgaren na een dapperen aanval het heele oostfront van de vesting Adrianopel. De Turken hebben de magazijnen in brand gestoken, alsmededekleinekazernes tusscheu üzjauik Kisjla en het hospitaal en de kazernes in het Noorden van de stad. De brand verwoest op verscheiden punten de stad. De bevolking verkeert in krankzinnige opwinding. A'. R. Crt. BELGIË. Het socialistisch Paaschcongres in België heeft met op 20 na algemeene stemmen (er waren 1380 afgevaardigden aanwezig) besloten tot de afkondiging der algemeene werkstaking tegen 14 April. Tevens werd besloten, dat de staking die alleen door een buitengewoon congres kan worden opgeheven vreedzaam zal zijn. Uit de verslagen der afgevaardigden bleek, dat er veel geestdrift onder de arbeiders is voor de beweging. Zoo werd beweerd dat er 50.000 stakers zouden zijn in Oost-Vlaanderen, waarvan 25.000 te Gent alleen, 40 000 in de Borinage, 50.000 in net Luikerland, enz., terwijl ook uit Charleroi, Verviers eu andere gewesten veel deelneming verwacht wordt. Avp. GRIEKENLAND. Dinsdag heeft de uitvaart van wijlen koning George in tegenwoordigheid van den koning, de koningin, de prinsen en prinsessen plaats gehad. Alle huizen waren met krip behangen, voor alle vensters verdrongen zich de belangstellenden. 'Het koainklijke stoomjacht lag aan de kade gemeerd; de lijkkist werd aan boord gedragen door de prinsen. De metropoliet sprak een rede uit, waarin hij verklaarde, dat de koning g.'.vallen is op het veld van eer. Hij is voor zijn volk gestorven. De koninklijke familie scheepte zich op het jacht in. Toen de lijkkist door de prinsen in het salon van het jacht Amphitrite was geplaatst, sprak de metropolis! van Saio- nikitGij hebt uw plicht jegens uw volk vervuld. Gij zult van God daarvoor de belooning, een onstrefelijke kroon, ontvangen. Vaarwel.* N. R. Crt. Hofrouw. De opper ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, met ingang van 25 dezer den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. den koning van Griekenland, voor den tijd van drie weken, en welzeven dagen middelbaren rouw en veertien dag a lichten rouw. Avp. AXEL, 28 Maart 1913. Maandag- en Dinsdagmiddag was in een tweetal klassen der openb. lagere school alhier het werk tentoongesteld, dat wordt gemaakt op de arond-vak- teekenschool van de vereen. .Ambachts- belang" alhier. We hadden het genoegen er een kijkje te nemen en zagen, dat er in die winteravonduren, welke toch door sommige jongelieden maar al te zeer in ledigheid, (des duivels oorkussen worden gesleten, heel wat werk kan worden afgemaakt en heel wat vaardig heid kan worden verkregen in het maken van projectie's, symetrische en bouwkundige teekeningen, vlakversie- ringen, enz. En dat zulks den jonge lieden terdege van nut is, ziet ieder, die de teekeningen bekijkt, omdat de voorbeelden zich zooveel mogelijk aan passen aan in de praktijk dagelijks voor komende werkzaamheden. Zoo zagen we muurstukken, als rollageu, vlech tingen, bogen en verschillende steen verbindingen voor den jongen metse laar deuren, kozijnen, kapstukken, enz. voor den toekomstigen timmerman uithangborden, ijzeren gaskronen, een bloementafel, ornamenten en beslag voor den metaalbewerker en verschei dene teekeningen waren gemaakt door schildersleerlingen. We kregen den indruk, dat als de jongens werkelijk willen, ze in die teekenschool meer zullen opnemen, dan waartoe ze door eigen onderricht in staat zijn. Ook de voortgezette vakken uit de lagere school als meetkunde, reken kunde, taal en schrijven hebben de jongens meer dan noodig. We snuf felden eens even in enkele cahiers en dan bleek, dat het voortgezet beoefenen niet slechts wenschelijk, maar zelfs voor velen noodzakelijk is vooral waar het de schriftelijke uitdrukking van de gedachte betreft. We kunnen er dan ook niet te zeer op aandringen, dat toch iedere leerling, die een vak beoefent, deze gelegenheid aangrijpt, welke hem dank zij den steun der donateurs zoo goedkoop wordt ge bracht. Ook is meer geldelijken steun wel wenschelijk, opdat de vereenigiug in staat zij, de leerkrachten nog uit te breiden. Ter aanmoediging zijn aan de leer lingen enkele prijzen uitgeloofd. We bepalen ons tot de vermelding alleen van die pryzen welke voor de teekeningen zijn behaald. De andere achten we niet vermeldenswaardig, omdat het gemaakte werk o. i. nog te weinig presteert. De prijzen werden toegekend als volgt Handteekenen. Ie leerjaar, 2e prijs, J. C. van Driel. 2e leerjaar, le prijs, C. J. Jansen van Rosendaal, eervolle vermelding J. Wieles. Lijnteekenen. le leerjaar, A. de Klerk 2e pr(js. Projeetieteeitenea. 2». leerjaar, P. iEsseibrug^', 1 i prijs, O. D Jansen vau Rosendaal,' eervolle vermelding.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1