Binnenland. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Ad verten tien. fi. Th. baron Tan Pallandt van Eerde. Maandagnacht is te Londen overleden de heer R. Th. baron van Pallandt van Eerde, lid van de Prov. Staten van Overysel en sedert 1910 lid der Eerste Kamer. Hü behoorde tot de Christ.-Hist. partij. Baron v. P. moet dood gevonden zijn in zijn kamers in „St. James' Palace De lijkschouwing zou hebben uitge maakt, dat baron v. P. aan hartverlam ming is gestorven. AXEL, 21 Maart 1913. Gisteren had alhier ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans ten verzoeke van dhr. L. van Dixhoorn alhier bij de Erven Rolff, de veiling plaats van o. Een woonhuis en erf te Axel (Stationsstraat) groot 1 are 30 centiaren Kooper werd dhr. P. de Putter Pz alhier, voor ƒ2900; en b. Een woonhuis en erf, als voren (Nieuwstraat) groot 58 centiaren. Kooper werd dhr. Abr. Wiemes alhier, voor 1600. Met ingang van 1 April zal de brigadier der marechaussée C. L. Acda, thans gestationeerd alhier, den dienst met pensioen verlaten. In de Dinsdag te Zaamslag gehou den raadszitting werd aan den heer A Kok, hootd der school te Othene, over eenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, met ingang van 1 April a.s. Ingevolge een opmerking van Ged Staten werd een wyziging aangebracht in de onlangs vastgestelde wijziging der politieverordening. Aan den heer W. van Petegem, deur waarder bij de plaatselijke belastingen werd, naar aanleiding van zijn verzoek om een geldelijke tegemoetkoming voor de waarneming dier functie, een jaar wedde toegekend van twee gulden en vijftig cent. Daar zeer weinig vervol ging van belastingschuldigen voorkomt, is het inkomen van de deurwaarder als zoodanig in de laatste jaren ongeveer ƒ1.50, van de 5 cent die voor elke waarschuwing worden betaald. Het contingent voor de brandweer werd vastgesteld op 9 en herbenoemc tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer C. A. Wisse. M. Crt. Op Dinsdag 18 Maart j.l. werd te Hoek ten overstaan van den Notaris J. A. Dregmans te Axel, in de herberg van A. de Keuning aldaar, verkocht eene hotstede met aanhoorigheden toe- behoorende aan den heer L. W. de Jonge te Hoek en de erven zijner over ledene echtgenoote J. Dieleman. De goederen werden toegewezen als volgt Koop I. De hofstede met aanhoorig heden, bouw- en weiland, te Hoek (Koudenpolder), groot 16 H.A., 41 A., 17 c.A. of 36 gemeten, 249 roeden, voor ƒ1120 per gemet of 41.250.22 aan de heeren Gebr. W. G., A. en J. C de Jonge, landbouwers te Hoek. Koop II. 2 H.A., 41 A., 52 c.A. of 5 gemeten, 126 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, voor 1050 per ge met of ƒ5691.11 aan dhr. L. W. de Jonge, landbouwer te Hoek. Koop III. 2 H.A., 6 A., 53 c.A. of 4 gemeten, 191 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, voor 1040 per ge met of 4820.26 aan dhr. Jan Meertens, landbouwer te Ritthem. Koop IV. 1 H.A., 82 A., 96 c.A. of 4 gemeten, 32 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, voor ƒ1100 per ge met of j 4516.52 aan dhr. Abr. Tolle naar Az., landbouwer te Hoek. Koop V. 2 H.A., 57 A., 2 c.A. of 5 gemeten, 230 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, voor ƒ1105 per ge- met of 6373.59 aan dhr. L. W. de Jonge, voornoemd. Koop VI. 2 H.A., 57 A., 40 c.A. of 5 gemeten, 233 roeden bouwland en zijkantweg aldaar, vooi 1275 per ge- met of 7365.01 aan dhr. Dan. Tolle naar Jz., landbouwer te Hoek. Koop VII. 6 H.A., 90 A., 60 c.A. of 15 gemeten, 149 roeden bouwland, wei land en zijkantweg aldaar, voor 1050 per gemet of f 16.273.11 aan dhr. J. van Hoeve Bz., landbouwer te Hoek; en Koop VIII. Het recht van erfpacht op 1 H.A., 43 A., 70 c.A. dijk aldaar, voor ƒ750 per gemet of 2418.65 aan dhr. L. W. de Jonge, voornoemd. Naar de N. Z. Crt. verneemt, zouden bij den heer Mr. P. Dieleman ernstige bezwaren gerezen zijn tot het aannemen van een candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Oost burg, hem door de rechtsche partijen aangeboden. De Midd. Crt. kan die mededeèlingen bevestigen. Er is inderdaad in dien geest door den heer Dieleman ge schreven. Naar de A. R. Crt. meldt; schijnt er onder de Christelijk-historischen in het district Oostburg plan te bestaaD, met een eigen candidaat uit te komen. Zij zijn tot nu toe ongeorganiseerd. In geen geval willen zij de candidateur van mr. P. Dieleman (a. r.) steunen. Te Sluis is aangehouden de 26- jarige J. W. N., kort geleden uit Ame rika teruggekeerd. Hij wordt verdacht, zich daar aan moord te hebben schuldig gemaakt. Avp. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B. Geen dienst. Gereformeerde Kerk (Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Uit Workum wordt aan de Leeuu> Ct. bericht, dat Dinsdagnamiddag aldaar het eerste kievitsei is gevonden door Arjen Alzinga. Het is aan H. M. de Koningin als lentebode ten geschenke aangeboden. Verleden jaar was het 9 dagen vroeger, dat het eerste kievitsei onder Makkum werd gevonden. Zulke sch)apen ook I TooneelGort straat bij de Kettingstraat, Den Haag, waar een sleeperswagen voor een maga- zij n te wachten staat. Een afgewerkte kD ol staat goedig-suf te kijken en te wachten tot de voerman terugkomt. Een 4-tal sigaretrookende knaapkens van 10 tot 14 jaar geelt bij 't passeeren even een blijk van dierenliefde dooi den knol successievelijk den snuit streelen met de brandende sigaret.... Voorbijganger die 't toevallig ziet, dient een der jongelieden een gevoeligen klap toe; een ander voorbijganger, die 't n i e t zag, neemt 't da's zoo de gewone gang van zaken voor „die kinderen" op en presenteert den dierenbeschermer welwillend een pak slaagAvp. De monteur De Weerd,uitAppinge- dam, zou te Meppel een locomobiel van een goederenwagen overladen op een zolderschuit in de spoorhaven, en be stemd voor Giethoorn. Een der battings, daarbij gebruikt, brak door midden en het gevaarte viel nu gedeeltelijk in de haven, denmouteur in zijn val nemende. De ongelukkige geraakte onder water bekneld tusschen de schuit en de 8000 Kg. zware machine. Uit zijn beuarden toestand gered, werd hij per ziekenwagen naar het ziekenhuis te Meppel overgebracht, alwaar hij is overleden. Tel. De schipbreuk te IJmuidcn. De redders van de schipbreukelingen van de „Eastwell" te IJmuiden zijn Maandagavond gehuldigd in tegenwoor digheid van den ganschen gemeente raad, den consul-generaal van Engeland en verscheidene consuls en vice-consuls van andere staten. Telegrammen waren o. m. ingekomen van H. M. de Koningin en van den commissaris der Koningin in Noord- Holland, mr. dr. Van Leeuwen. De heer De Booij, vertegenwoordiger van de N. en Z. Holl. reddingsmaat schappij bood den redders een gouden horloge met inscriptie en een getuig schrift aan. De Engelsche consul-generaal C A. Churchhill betuigde in het Engelsch aan de dappere redders zijn dank voor hun buitengewoon heldhaftige redding, die in alle nieuwsbladen van het konink rijk en zijn koloniën met groote letters zal worden vermeld en met groote ont- ioering zal worden gelezen. De heer Reygersberg bracht hulde aan den heer Wynoldy Daniels, den stichter van het gebouw van het Witte Kruis, tevens reddingsstation, waar een groot deel der schipbreukelingen werd verpleegd, doch deze bracht de hulde over aan Prins Hendrik, die door zijn gezegde na de ramp van de „Berlin", dat in iedere havenplaats een toevluchts oord moet zijn voor schipbreukelingen, de grondlegger van deze instelling is geworden en die dan ook de eerste steen legde. M. Crt. Zaterdagmiddag brak boven Wor kum, naar de Leeuw. Ct. meldt een windhoos los, die heel wat schade aanrichtte, behalve schoorsteeuen en da pannen werden o.a. deuren en ramen losgerukt èn neergeblazen. Een bootje, dat omgekeerd op het land lag werd draaiende een paar meters omhoog gevoerd en daarna in de vaart geworpen. Een kippenhok werd hoog boven de daken der huizen meegevoerd, om op een paar meters afstand op een pad naast het huis van den eigenaar te worden neergezet. Zekere nuttige ge legenheid -werd omhoog getrokken en in de Dolte geworpen. Een rek met linnen ging de lucht in en kwam op verren afstand netjes op zijnbeenenin het land neer. Eenden werden zonder vleugelslag hoog mee in de lucht ge nomen. Te Hasselt (bij Zwolle) werd een afgespannen wagen die met hooi geladen was, voortgeblazen en reed 40 M. verder door de serre van 't bötel Ro zendal waar heel wat schade werd aangericht Zoo snel was de vaart, dat de wagen over een dikke balk, die in den weg lag, heensprong. Volgens de Gazette van Gent kan de straf voor Nestor Wilmart, die naar men meent minstens een 50 mil- lioen franken verduisterd heeft, maar matig zijn. Hij kan, in de eerste plaats, slechts vervolgd worden voor de feiten, die in de laatste 10 jaren gepleegd zijn. De hooirste straf, waartoe het assisen- hot hem zal Kunnen veroordeelen, is 15 tot 20 jaar. Maar deze kunnen krachtens een wet tot 9 jaar worden teruggebracht. Maar ook deze 9 jaar kunnen door de voorwaardelijke iuvrij heidstelling nog verminderd worden. De oplichter zal dan slechts drie jaar behoeven uit te zitten. Spoorwegongeluk. Bij Hasselt (België) heeft Zondag een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein, geheel en al bezet met mijnar beiders, stiet nl. op een goederentrein, die op hetzelfde spoor stond en door twee locomotieven getrokken werd. De locomotieven werden geheel en al in elkaar gedrukt, en de eerste wagen werd totaal verbrijzeld. Een groot aan tal gewonden werd naar het dichtbij gelegen hospitaal gebracht, waar drie hunner kort na aankomst bezweken. Avp. In de buurt van het Noorderstation te Brussel werd een geneeskundige door een knaap aangesproken, die hem een aalmoes vroeg en zei, datzijn moeder ziek was. Kort daarna vervoegde de laatste zich aan het opgegeven adres, maar in het afzichtelijk vervuild vertrek werd niemand aangetroffen. Op de trap stootte hij echter op twee kerels, die met een mes in de vuist des dokters beurs eischten. Een van hen, aldus meldt de Gazette van Gent, dreigde hem den vinger at te snijden, als hij zijn ring niet gaf. Maar daar de heelmeester een buitengewoon sterk man is kon hij zijn aanvallers welhaast overmeesteren, waarna de politie hen inrekende. Ruw weer heett de laatste dagen boven Engeland en het Kanaal gewoed. Zware sneeuwstormen en onweders heb ben de scheepvaart ten zeerste be lemmerd. De Engelsche torpedojager „Amazon" is Zaterdagavond door den storm gestrand. Het schip bleek, toen het losgesleept werd, maar weinig schade beloopen te hebben. Avp. Brand te Antwerpen. Maandagavond om 10 uur brak een zeer hevige brand uit in de suikerraffinaderij van de firma Peten aan de Lepelstraat, een der dichtst bevolkte buurten van Antwerpen. De geheele brandweer was spoedig ter plaatse. Het vuur, dat op de eerste verdieping was uitgebroken, verspreidde zich zeer snel, zoodat het geheele ge bouw weldra in vlammen stond. Tegen half elf had de brand zulk een omvang genomen, dat de straten, waar de fabriek gelegen is, de Lepelstraat en de Craes- bekestraat, geheel moesten worden ont ruimd en de arme bewoners zich met hun have en goed op straat moesten begeven. Tegen middernacht was men het vuur eenigszins meester, hoewel het nog met hevige kracht voortwoedde. Van de omstandigheden hadden eenige onverlaten gebruik gemaakt om huis raad en andere zaken te ontvreemden. De schade wordt op minstens eenige honderdduizenden francs geschat. Avp. Burgemeester en Wethou ders der gemeente AXEL, maken bekend, dat gedurende 14 dagen, ha heden, ter Secretarie dezer gemeente, voor belanghebbenden ter inzage zijn gelegd, de stukken betreffende een aan vraag om vergunning tot den aanleg van een stoomtramweg IJzendyke— Philippine—Sas van Gent—Drie Schou wen (gemeente Axel.) Axel, den 21 Maart 1913. Door het verbindend wor den der eenige uitdeelings- Hjst is het faillissement van JOZIAS DE KLERK, werkman, wonende te Rotterdam, geëindigd. Middelburg, 18 Maart 1913. De Curator, Mr. J. F. VAN DEINSE. Zondag 23 Maart 1913. (EERSTE PAASCHDAG). Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Bed. H. Av. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Dankzegging. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma, Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma, Voorm. 9 uro Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 24 Maart 1913. (TWEEDE PAASCHDAGj. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Gemeenschappelijke dienst. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2