No. 99. 28e Jaarg. Zaterdag 22 Maart 1913. De dochter van den Spion. Van Houten's Cacao Nieuws- en Advertentieblad Vvoor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHI LIAI W Buitenland. FEUILLETON. D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. Wegens het PAASCHFEEST verschijnt Dinsdagavond de AXELSCHE COURANT niet. DE BALKAN-OORLOG. Te Saloniki is Dinsdagmiddag om 5 uur de Koning van Griekenland vermoord. Koning George kwam met zijn adjudant kolonel Frankoudis uit het paleis van prins Nikolaas om zijn gewone wandeling te doen, toen een individu op korten afstand een revolverschot op hem loste. De kogel drong dwars door het lichaam van den Koning, die in de armen van zijn adjudant ineenzonk. Met behulp van twee toegeschoten soldaten werd de Koning per rijtuig naar het naburige militaire hospitaal gebracht. Hij blies in het rijtuig den laatsten adem uit. De kogel had zijn hart door boord. De generaals, de overheden, officieren van alle rangen snelden op 't vernemen van de droeve tijding naar het hospitaal, waar bij eerbiedig stilzwijgen van allen prins Nikolaas als militair gouverneur den dood des konings officieel mededeelde, en den aanwezigen officieren trouw deed zweren aan deu nieuwen Koning Kon stan tijn. De officieren riepen »leve de Koning !c Prins Nikolaas was het eenige te Saloniki aanwezige lid der koninklijke familie. De moordenaar heeft op de hem ge stelde vragen ontwijkende antwoorden gegeven. Nadruk verboden.) Roman van E. von Wald Zedwitz. 14) Zij weerde hem zachtjes van zich al. Maar toch lag in deze beweging niet het bewijs, dat Stefan's liefde onbeantwoord zou blijven. Niet zonder werking waren zijne woorden op haar hart gebleven, maar het geluk, dat een maagd smaakt wanneer een man haar zijn liefde bekent, viel niet op het gelaat der Signora te lezen, neen, het had de uitdrukking van een behaalde zegepraal, alsot zij zeggen wilde: »Van u kan ik zeker zijn l« Zuchtend viel Stefan op zijn leger terug, thans was het de Signora die zich over hem heenboog. Een kleine, warme hand gleed over zijne dichte, kastanjebruine lokken. Stefan schrikte bij iedere aan raking, trilde alsof hij zich onder de werking van een galvanischen stroom bevond, zijne lippen brandden en waren droog als zouden zij bersten. Zij kwam met den mond bijna aan zijn oor, de vlammen wierpen haar rood schijnsel op Stefan's mannelijke trekken. Bedenk, Stefan, dat wij staan voor de taak uw volk en de naburige stammen uit den slaap der slavernij te wekken In het belang van de gezonde, volksvoeding kan men niet genoeg er op aandringen dat meer en meer in de plaats treedt van welken anderen drank ook. ledereen moest ze dage lijks drinken. Op alle tijden van den dag is ze welkom en verkwikkend. Voorbeeldige orde heerscht iu de stad. De bevolking draagt rouw. Minister Rektivan, de vertegenwoor diger der regeering, heefteen proclamatie tot het volk gericht, waarin hij den slag schetst die Griekenland creft en gewag maakt van den eed van trouw, jegens Koning Konstantijn afgelegd. De zakken van den moordenaar zijn doorzocht. Daarbij bleek, dat hij eenige papieren, patronen ep een revolver bij zich had. Hij verzocht, om hem naar het hoofdbureau van politie te brengen en verklaarde Sjiras te heeten. wij zullen met woord en daad de tragen aanvuren naar de wapenen te grijpen, zich te vermannen, het juk af te schudden en de banier der vrijheid op de met het bloed der Oostenrijkers gekleurde rotsen te plaatsen. Daarvoor moeten hoofd en hart vrij zijn Stefan sloot de oogen. »Wie zou de liefde uit zijn binnenste kunnen weren Zij boog zich nog dieper over den jongeling. »Stefan, zoodra de zege behaald is, zal ik de uwe zijn D Heilige Maagd, bescherm ons Stefan lag nog altijd met gesloten oogen roerloos op den groud zijne liefde voor de raadselachtige, hem bijna onbekende vrouw was zoo sterk, dat deze hem als 't ware verlamde. De Signora verwijderde zich een weinig van zijne zijde, hulde zich in de dekens en zweeg. Geruimen tijd lag zij aldus, zij deed alsof zij sliep, maar het was een hazenslaap, om zich ongestoord aan hare gedachten te kunnen overgeven. Hoe weinig waren deze aan Stefan gewijd, hoe ver van de liefde verwijderd, maar niettemin dankte zij der Voorzienigheid dit gevoel in de borst van deu reinen jongeling te hebben doen ontwaken; het was voor haar een nieuw en krachtig middel tot voltooiing harer eerzuchtige plannen. De vurige, van liefde blakende jongeling, zou hij niet alle mogelijke pogingen in 't werk stellen, Volgens het zeggen van een kameraad van den moordenaar, heeft deze ver scheidene jaren in hetbuitenlaudgewoond. Hij moet pas na de bezetting van Saloniki door de Grieken daar teruggekeerd zijn. De ontroering, door de vermoording van den koning te Athene veroorzaakt, is onbeschrijfelijk. De heele stad is in verwarring. Op de pleinen en in de buurt van het koninklijk paleis, de mi nisteries en de bureaux van dc dagbladen, was het te middernacht nog zwart van de menschen. De bevolking wil nog maar niet gelooven, dat een Griek den Koning heeft kunnen vermoorden. om zijne landslieden voor de Signora en hare plannen te winnen Zou het klin kende loon, dat zij ontving van hem in wiens dienst zij stond, niet grooter zijn, naarmate zij zich nuttiger wist te maken Was het niet eene gewaagde, gevaarlijke onderneming voor een meisje, een reis te ondernemen in deze woeste streken, bijua alleen bewoond door roofzuchtige menschen Wat kon haar beter voor gevaren behoeden, dan de arm van een jongeling, die haar beminde Stefan was dus voor Camillo een hoogst bruikbaar werktuigof hij daarbij ten gronde ging, was der Signora volkomen onverschillig! Heden hier, morgen daar, waar zou hij haar later vinden Breekt de beeld houwer een beitel bij het vervaardigen van een standbeeld, dan gooit hij dezen weg en neemt een anderenwat be kommert hij zich om het gebroken werk tuig, indien de arbeid maar gereed komt? Waarom zou zij met Stefan anders han delen Zij was de meester, die werkte tot bereiding van haar eigen geluk, Stefan slechts het daarvoor benoodigde werktuig. Voort daarmede, wanneer het versleten is! Stefan steunde onrustig wierp hij zich nu eens op de linker-, dan weder op de rechterzijde eindelijk liet hij het hoofd op de handen rusten en keek de Sig nora aan. Zij voelde zijnen blik en lachte liefderijk, hartelijk als in een droom, alsof een liefelijk beeld zich voor hare oogen ver- Volgens ooggetuigen had da moordenaar zieh verdekt opgesteld op den hoek van de Agiatriasstraat en de Veldstraat, nabij het commissariaat van politie. Nauwelijks was de Koning den hoek van de straat voorbij, of de moordenaar loste zijn eerste revolverschot. Kolonel Frankoudis wilde hem zijn revolver ontrukken. De moor denaar schoot toen op hem, maar de kogel vloog rakelings langs de twee Kretenzer gendarmen, die den Koning volgden. Zij wierpen zich op den moor denaar, die geen tegenstand bood. Andere soldaten kwamen inmiddels toeloopen. De Koning was bewusteloos neergevallen vooreen kruidenierswinkel. De winkelier schoot naar buiten en hief hem van den grond. De soldaten droegen hem naar het hospitaal. Op het plaveisel waren geen bloedsporen. N. R. Crt. FRANKRIJK. Het kabinet-Briand is na aanneming door den Senaat van een amendement op hetontwerp-kiesrechtherrorming, waar door de vertegenwoordiging van minder heden werd uitgesloten, afgetreden. President Poincaré heet het ontslag reeds aanvaard. Briand heeft voor de beslissing in de wandelgangen verklaard dat hij het niet zeer zou betreuren wanneer hij zijn portefeuille moest neerleggen. Hij maakte den laatsten tijd den indruk zeer vermoeid te zijn. Voor den president der republiek blijft de lastige taak, in het geschil tusschen Kamer en Senaat een oplossing te vinden. N. R. Crt. toonde. Kon zij zich een ander beeld denken, dan dat van den man, die haar zooeven zijne liefde beleden had Ieder lid van zijn lichaam beefde. >Zal ik haar kussen vroeg hij zich af. »Neen, neen, duizendmaal neen Met een ruk sprong de jongeling op en sloop weg. Als een trouwe wachter strekte hij zich voor de tent op het harde rotsgesteente uit, de sterrenhemel en de kille nachtdauw waren zijne dekens. Hij luisterde naar de regelmatige adem haling der Signora, die thans gerust en vast sliephij wachtte en waakte nog steeds, tot ook hem de slaap eindelijk overviel. Het wachtvuur was uitgegaan, de glans der sterren verdoofd, de morgen nevel spreidde zich over 't geheel uit, de watervlakte kwam al nader en nader, tengevolge van het getijde. In het oosten vertoonde zich eens beweeglijke massa purperen wolken, zij werden al sterker en sterker, de morgenschemering ver dween, de zon rees aan de kimmen en verdreef de nevelen. Stefan bibberde even, strekte de armen uit en streek met de hand door de verwarde lokken, niet zoo zacht en week als in den afgeloopen nacht de Signora met hare vingers had gedaan, maar krachtig, bijna toornig. Hij begaf zich naar den kant van de rots en keek langs den rotswand naar beneden, naar de in de zou schitterende bergen. Wordt vervolgd.) .(COURANT. RON A

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1