I Kerkbijbeltjes Paschen 1913. ekea 300 s-aorten, Firma P. H. Veenhuizen, Axel. gutta percha Motor- Buizea, Matthijs van der Welle, pl. m. 80.000 kilogram Chilisalpeter, pl. m. 60.000 kilogram Chilisalpeter, die zeer solide gevoerd zijn. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Beken dmaki ngen. Advertentiën. Steeds voorhanden: F. DIELEMAN, Boekh., Axel. verkoop van Kachelkolen. Af. Af. In Dassen, Strikken, Cra- vattes en Zelfbinders leggen wij U een keuze voor van van de goedkoopste tot de fijnste kwaliteiten. Koop dus niet alvorens onze collectie gezien te hebben. „Vooruitgang is ons Streven" In De Feijfer's Confectiemagazijn hoopt men ooh heele bemanning 72 personen, w. o. 1 vrouw en 3 kinderen, werd door het heldhaftig gedrag van den kapitein van de sleepboot „IJmuiden", Johannes van der Wielen, en twee zijner matrozen gered. Deze boot zou de „Eastwell" binnen sleepeu. Bij het ingaan van de haven werd de „Eastwell" plotseling omge gooid en kwam met de bakboordzijde op de Noorderpier. Het schip was midscheeps aan bak boord getroffen, ter hoogte van de machinekamer, waar een reusachtig gat ontstond, zoodat dear het water meteen met geweld instormde en het schip onmiddellijk begon te zinken. Een groot deel van de zwarte beman ning en ook de kapiteinsvrouw met hare 3 kinderen sliepen nog toen het ongeval plaats had, want toen het begon te dagen was men opgestoomd en nu was het onderwijl half zeven geworden. Men begrijpt, welk een paniek er ontstond onder de 69 Britsch-Indiërs, menschen, waarvan er slechts 3 een weinig Engelsch spreken en wier geo grafische kennis niet zóó groot is, dat zij wisten op welk deel van de wereld zij zich bevonden. Alleen hadden zij het snel-zinkende schip onder de voeten, te midden van een woedende zee en met radelooze rasgenooten om zich heen. In dezen wanhoopstoestand kwam plotseling redding opdagen, want de „IJmuiden", die, voor den sleep in de nabijheid was gebleven, begon terstond met te trachten hulp te bieden. Slechts drie man waren er aan boord van den sleeper, n.l. de kapitein, Joh. van der Wielen, algemeen bekend onder den naam „Nannie", de machinist Mar- tinus Peters, en de dekknecht Van der Put. Zonder een oogenblik twijfelen besloten deze moedige mannen tot red ding over te gaan. Zooals gezegd, zat de „Eastwell" dwars op den pier op een wijze, zooals de „Berlin" in 1907 bij den Hoek van Holland heeft gezeten. Het schip en de pier vormden dus een scherpen hoek en in dien hoek besloot men zich te wagen om de schipbreuke lingen te redden. De zee was nog steeds hol en de golven sloegen over de „Eastwell" heeu, zoodat de „IJmui den" alle kans zou hebben óók op de blokken van den pier terecht te komen. Toch stoomde men er heen. Een twintig zwartjes, met een der kinderen van den kapitein waren op het voorschip, de rest op de bruggen dekken en het achterschip, 't Voor schip zonk het eerst en daarom kwam men langs zy en riep den zwartjes toe te springen. Het kind werd eerst over gegooid en dan kwamen de inlanders over, de een na den ander. Zoo, toen deze over waren, stoomde men achter uit, om een tweede kans te wagen. Hiervoor moest men nog gevaarlijker werk doen, want nu moest men mid scheeps zien te komen, haast op de plaats waar het schip vast zat. Men stoomde dus naar den nauwen hoek tusschen schip en pier en bleet daar liggen met hard achteruitslaande ma chines, teneinde vastloopen te voor komen. Niet alleen dat hoozen water overkwamen, doch bovendien begon het schip naar bakboord gevaarlijk over te hellen, zoodat de kans om mee naar de diepte te gaan steeds grooter weid. In die positie liggende, riep men den nog aan boord van de „Eastwell" zijnden toe over te springen en daar kwamen ook zij ten slotte. Eerst de kapitein's vrouw en de twee andere kinderen, de kapitein en de loods onder de aller- laatsten. Onmiddellijk daarop werd volle kracht achteruit gegeven en ging men met de kostbare lading de haven in. Daar het geheele drama zich in nog geen half uur afspeelde, begrijpt men hoe snel en onversaagd er ge handeld is. Bij de redding viel één van de zwartjes in zee doch werd ge lukkig terstond opgepikt door de sleep boot „Vischploeg". Het Witte-Kruisgebouw nam de zwar ten op en zond een telegram, waarin de ramp gemeld aan Prins Hendrik, die indertijd den eersten steen voor dit gebouw legde. Van den prins is een telegram van hulde aan de bemanning van de sleep boot „IJmuiden" in antwoord op hét witte kruiste!egram ontvangen. De toegang tot de haven werd Zondag middag gesloten verklaard. De vuren werden gedoofd en een rood sein ge- heschen. De bemanning van de Engelsche boot keerde gisterenavond naar haar vader land terug. Ongelukken. Te Kloetinge is, naar de M. Ct. meldt, de heer S. Noteboom, landbouwer, overleden aan de gevolgen van bloedvergiftiging in een wondje in den neus. De 25 jarige werkman Th. v. d. B. die 28 Febr. j.l. op de kalkzandsteen fabriek van den heer Ovink, te Doetin- chem zoodanig door een walsmachine werd gegrepen, dat hem het onderlijf werd ingedrukt, is na hevig lijden in het St.-Elisabeth Gasthuis te Arnhem bezweken. Avp. Ophangertje spelen. Men schrijft uit Havelte aan de Tel Een ongeveer zes-jaria zoontje van den arbeider H S. te Havelterberg, maakte van de gelegenheid, dat hij even alleen was, gebruik, om met een touw in een bij de ouderlijke woning staanden vlierboom te klimmen. Het eene einde bond hij aan een tak, het andere om den hals en zoo sprong, of viel hij naar beneden en bleet hangen. Direct daarop zag zijn moeder wat er geschied was. Met de tong uit den mond en verdraaide oogen zag zij haar kind hangen. Zij houdt zich goed grijpt een mes, vliegt naar buiten en snijdt het touw door. Zij heeft haar kind gered. Ware zij eenige oogenblikken later gekomen, dan had zij een lijkje gevonden. Alweer moet Reuter van een ernsti ge paniek in een bioscoop, nu bij Vervins (Aisne) melding maken. Zondagavond ontplofte in een koffiehuis daar tijdens de voorstelling een lichtgashouder. De ongeveer 150 toeschouwers werden door een panischen schrik bevangen. Een twintig menschen sprongen uit de ramen. In een zaal van het koffiehuis werd de bioscoop vertoond. Ofschoon de brand spoedig was ge bluscht waren 46 personen min of meer ernstig gekwetst, 10 verkeeren in hope- loozen toestand. Uit een nader Reutertelegram blijkt, dat zeven personen, die bij de ontplof fing gekwetst werden, omgekomen zijn. M. Cri. Bij een barbier te Pankow by Berlijn trad voor eenige dagen een vreemdeling binnen die zonder een woord te zeggen in een stoel plaats nam om geschoren te worden. De barbier zeepte hem in, schoor hem vervolgens maar toen hij hem wilde poeieren, trok de zonderling een revol ver en zeide met kogels te willen be talen. De barbier vluchtte met het overige personeel de straat op waar de man hen achterna liep. Door de politie en anderen te hulp gesnelden werd bij daar na eenige schoten gelost te hebben, overmeesterd. Het bleek toen, dat men met een gek te doen had, die uit een krankzinnigen gesticht ontsnapt was. M. Crt. Van 1 15 Maart 1913. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 13. Willem de Bruijne, 20 j., jm. en Pieter nella Jansen, 19 j., jd. Geboorten. 1. Cornelis Adriaan, z. van Cornelis van Alten en Neeltje Koster. 3. Cornelis Anthouij,>z. van Jan van de Velde en Janna Roose. 5. Levina, d. van Adriaan Pieter van Langevelde en Adriana de Rubber. 6. Jozina Magdalena, d. van Cornelia Wieland en Pieternella Deij. 9. Adriaan Jan, z. van Jan van Langevelde en Suzanna Buijze. 10. Germaine Irma, d. van Cyrillus Franciscus van Acker en Maria Coleta Polita Louisa Verhelst. 14. Olga Odila Maria, d. van Jules Marie Joseph van den Bon en Marie Virginie Louisa Boënne. Overlijden. 9. Adriaan den Hamer, 54 j., echtg. van Cornelia de Visser. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co.) Volgens Holl. noteering 47.73. Belg. 209.50. Burgemeester en Wethou ders der gemeente AXEL, maken bekend, dat van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer gemeente, voor belanghebbenden ter inzage zijn gelegd, de stukken be treffende een aanvraag om vergunning tot den aanleg van een stoomtramweg IJzendykc-Philippine—Sas van Gent Drie Schouwen (gemeente Axel). Axel, den 18 Maart 1913. Heden overleed na een korte ongesteldheid onze geliefde Vader, Behuwd Groot-en Over grootvader, in den ouderdom van bijna94jaar. Namens de Familie, J. ZONNEVIJLLE. Axel, 17 Maart 1913. 'ÊÊÊSËT*" Het Bestuur der Schiet- vereeniging „Prins Maurits" maakt bekend A. dat de wekelijksche Schietoefe ningen zullen aanvangen op Zaterdag 22 Maart a. s., des nam. te 41/,, ure. B. dat op Maandag 24 Maart a. s. een Huishoudelijke Schietwed strijd zal worden gehouden, waarin zal worden gevolgd het drie klassen- stelsel. Inlichtingen verstrekt de Secretaris J. CORNELISSE. in verschillende soorten en prijzen. op 24 en 25 Maart a. s. van 14 uur in de O. L. School van de teeke- ningen vervaardigd door de leerlingen der Vereen. „Ambachtsbelang" te Axel. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden. Vrijen toegang. Namens het Bestuur. De Secretaris, J. A. VAN HOEVE. Ondergeteekende maakt het geacht publiek van AXEL bekend, dat hij zich beleefd aanbevolen houdt voor den Belovende een nette en vlugge be diening. Hoogachtend, CORN. VAN BENDEGEM. Axel (Plaatje). MAATSCHAPPIJ te AXEL. Het Bestuur van bovengenoemde Maatschappij, zal op Donderdag 27 Maart 1913, des namiddags ten 5 ure, bij Gilijamse in ,'s Lands Welvaren" te Axel, trachten aan te besteden, de levering van levering 2e week van April a.s. levering 3e week van Mei a.s., alles bevattende 15,5 pet. nitraat-stikstof en onder garantie van echtheid, te leveren te Axel-Sassing franco op 't voertuig der leden in afgepaste balen van 100 kilogr., met dien verstande dat de af levering niet mag geschieden, voor dat de geheele partij op 100 kilogram is afgepast. Voor niet-leden is het tijdens de aflevering verboden af te halen, wat particulier aangekocht werd. Verdere voorwaarden te verkrijgen op franco aanvrage (5 cents postzegel) bij den Secretaris. Namens 't Bestuur, L. DE REGT, Voorzitter. J. VAN HOEVE, Secretaris. AXEL, 15 Maart 1913. Ter graanmarkt van heden ('Zaterdag-) waren de prijzen als volgt Tarwe f8,25 a f9,50, Rogge f7,75 f8, Min tergerst f9,50 a f 10,25. Zomergerstf f—i— Haver f4,— k f 10,Erwten f9,— k f 10,50, Paardeboonen f—,-- k f-=-,Dui- venboonen f—k f Witteboonen f Bruineboonen f k t Boekweit f—,— f Lijnzaad f8,0 k f 13,Aardappels ffKoolzaad per zak van 100 liters f HULST, 17 Maart. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 9,25, rogge f8,—wintergerst f 10,25, zomergerst f 10,haver f6,—, erwten f 10, witteboonen f 13,bruineboonen f 10,dui- venboonen f 11paardenboonen f 10,—boek weit f0, lijnzaad f 12,koolzaad per 100 L. f0,aardappels f0, Boter per kilo f 1,H5, eieren per 26 stuks f 0,85. Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 15 stuks rundvee, 19 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 1 stuks rundvee, 16 varkens en 0 pjfarden. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 3