Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De min. van Waterstaat, wiens aan vankelijk lichte influenza aandoening later een eenigszins minder bevredigend verloop kreeg door verhoogde lichaams temperatuur, zoodat hij eenige weken te bed moest blijven, neemt thans zeer goed in beterschap toe. Avp. Het bestuur van de Nederl. bond voor Vrouwenkiesrecht zond een open brief aan „The women's social and political Union" te Londen, waarin het zegt, het zijn plicht te achten in het openbaar een protest tot de Union te richten, naar aanleiding van de door haar leden bij voortduring gebruikte gewelddadige middelen. In dit protest staat onder meer „Schadelijk voor de zaak, die ons lief is, achten wij uw optreden, omdat het algemeen als afkeurenswaardig be scbouwd, de actie ook voor alle andere strijders voorvrouwenkiesrecht verdacht maakt en verlamt, meer nog, omdat het een slechten dunk van de vrouw als staatsburgeres moet geven. „Wie zal nog langer van de vrouwen verdwijning der oorlogen kunnen ver wachten, als gij uw zaak met het plegen van ernstige baldadigheden voorstaat Wie zal de vrouwen de wetgeving durven toevertrouwen, zoo gij al wat wet is met de voeten treedt Wat moet men denken van de vrouw in het algemeen, zoo gij, leidsters der vrouwen, onschuldige medeburgers ver moordt en verminkt? Waar gij uw eigen persoon blootstelt kan men uw moed nog respecteeren waar gij echter u zelf schuilhoudend bommen legt, brieven en andere eigen dommen vernielt, ambtenaren aan ont plofïingen blootstelt, daar moeten wij ter wille onzer goede zaak, uw handel wijze als verachtelijk brandmerken. Daarom zeggen wij u in naam van duizenden Nederlandsche vrouwen, die haar werk van vele jaren bedreigd zien door u „laat af van deze misdadige middelen. Gebruikt uw door ieder erkende energie, opofferingszin, toe wijding engeestdritt op andere wijze Dan zult gij weder de zaak steunen die gij nu, in strijd met uw bedoe lingen, tegenwerkt. Dan zullen wij weer te zamen kunnen strijden, en met u, daaraan twijfelen wij niet, in afzienbaren tijd de over winning behalen." broederschap op leven en dood ver bond, zou ook naar Parijs vertrekken, en deze kameraad rustte niet alvorens Stefan verlof kreeg hem te vergezellen. Stefan's vriendschaps-broeder was, nadat zij uit Parijs teruggekomen waren, ge storven en de treurende vader schonk Stefan, op verlangen van den stervende, de vrijheiddeze keerde nu naar Ubli tot de zijnen terug, zonder de vriendschaps banden in Cettinje af te breken. Van daaruit nu was hem eenige dagen geleden de geheime opdracht gegeven in Cattaro met een jongen buitenlander samen te komen, om dien op eene reis door het geboorteland te vergezellen. Stefan koesterde de verwachting een Engelschman of een Rus te zullen ont moeten en kwam de hem gegeven op dracht stipt na. Zijn verwondering was niet gering, toen een jonge man in de kleederdracht van het land verscheen, die ook volkomen met de taal vertrouwd bleek te zijn. Na eene korte begroeting werd de reis onmiddellijk aangevangen. Nauwelijks hadden zij Cattaro den rug toegekeerd, toen zijn reisgenoot hem een schrijven overhandigde, onderteekend met de hem bekende cijfers van het bestuur der op standelingen, luidende »Gij vergezelt eene dame, sta met uw leven voor hare zekerheid in.< Stefan was ten hoogste verwonderd. Zyne vrijmoedigheid verliet hem;zwijgend De waarnemende secretaresse van de Union organisatie, zond het volgende antwoord aan de presidente van den bond (die zij, voor een heer aanziet) „Waarde heer. Ik ontving den Open Brief, door het bestuur van den Nederlandschen Bond voor Vrouwen kiesrecht gericht aan de Women's Social and Political Union, waarvoor ik u dank betuig. Ik wensch er evenwel op te wijzen, dat de politieke omstandigheden, die in Engeland bestaan het militantisme noodig maken in den thans gevoerden strijd voor het vrouwenkiesrecht. Die beweging heeft gedurende zestig jaar actief bestaan, en al dien tijd werden de z.g. constitutioneele strijdmiddelen (waardiger methoden", zooals u ze noemt) vruchteloos beproefd. Enkel sinds de toepassing van militante met hoden, kan gezegd worden, dat de zaak tot een levend vraagstuk is gerezen, dat tegenwoordig in de practische poli tiek vooraan staat. Ik heb het genoegen, u hierbij apart, een exemplaar te zenden van het laatste no. van ons weekblad de Suffragette, alsmede exemplaren onzer laatste vlugschriften omtrent militantisme." N. R. Crt. Reorganisatie van de Rijkslandbouwproefstation. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft, zooals reeds kort in een deel der vorige oplaag werd gemeld, eene suppletoire begrooting voor 1913 ingediend betreffende eene reorganisatie van de rijkslandbouwproef stations. Breedvoerig stelt de Minister in zijne memorie van toelichting de noodzake lijkheid van de voorgenomen reorgani satie in 't licht en hij deelt mede, dat hij geheel in overeenstemming met het advies van de commissie van advies voor de proetstations en van zijne ad viseerende ambtenaren tot de slotsom is gekomen, dat moet worden overge gaan tot een centralisatie en specialisatie van den arbeid aan de proefstations, in dier voege, dat worden verkregen lo. een station voor landbouwkundige onderzoekingen op het gebied van den akkerbouw 2o. een station voor idem op het gebied van zuivelbereiding en veevoe ding; reed hij naast de dame voort. Zij die. hem vergezelde scheen dit verwacht te hebben, zij toonde zich niet boos, maar slaagde er in door vriendelijke tegemoet koming, nu en dan ondersteund door een veelbeteekenenden blik en een warmen handdruk, Stefan aan te moedigen. Heden, den derden dag van hun reis, was zij daarin reeds zoo volkomen geslaagd, dat het vurige bloed van den jongen man voortdurend geprikkeld werd. De weg werd nu zoo smal, dat Stefan zijn paard achter dat der jonge dame moest doen gaan. Daardoor werd als vauzelf het voeren van een gesprek onmogelijk; de schemering viel reeds toen zij op den kam van het gebergte waren aangekomen. »Zullen wij nog verder rijden vroeg hij. »Kuonen wij Ubli nog voor midder nacht bereiken was de wedervraag der Signora. Stefan gaf daarop een ontkennend ant woord, en er werd besloten op de plaats waar men zich bevond, de tent op te slaan. »Ik geloof, dat het in de tent beter slapen zal zijn dan in eene hut te Ubli, zeide de Signora, het. woord tot den jon geling richtende. »Mijn vader zou het zich een eer rekenen u te mogen herbergen, Camillo.« Het blonde kopje knikte dankend. »Heden bied ik u nachtkwartier aan, Stefan, antwoordde zij onbeschroomd, terwyl hem het bloed naar de waDgen 3o. een station voor het controle onderzoek van meststoffen 4o. een station voor het controle onderzoek van veevoedermiddelen, waarin het chemisch en botauisch- microscopisch onderzoek weder worden saamgebracht 5o. een station voor het controle onderzoek van zaaizaden 60. een station voor het onderzoek van landbouwproducten en hulpmid delen. Het getal der proefstations wordt dus niet vermeerderd; de daaraan verrichte arbeid alleen wordt verdeeld, en dat als volgtvoor het onder lo. genoemde te Groningen, 2o. Hoorn, 3o. Maastricht, 4o. Wageningen (nieuw gebouw), 5o. Wageningen, 60. Goes. In het bestaande gebouw te Goes zal men gedurende eerstvolgende jaren voldoende ruimte vindenaan de in richting zullen geen groote kosten be hoeven te worden besteed. M. Crt De vereeniging „Het Geldersche Paardenstamboek" heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat de wet op de paardenfokkerij zoodanig worde gewijzigd, dat de dek hengsten van elk soort of van enkele aanverwante soorten, voor het geheele land door één commissie worden gekeurd, waardoor een betere rechts toestand en een betere werking van de wet zouden kunnen worden ver kregen. M. Crt. AXEL, 18 Maart 1913. Bij het Zaterdag alhier gehouden toelatingsexamen voor de Rijks-normaal lessen zijn geslaagd: Voor de eerste klasseW. A. Blan- saart, te AxelP. J. v. d. Bent, S. Diele- rnan, J. P. Geensen, J. A. Solleveld, J. Tollenaar, A. J. Klaassen, M. van Taten- hove en J. J. Kaan, te Ter Neuzen A. L. J. Bouwmans, te Westdorpe V. Gilson en F. Hamelink, te Sas van GentP. M. Risseeuw, te Sluiskil en J. J. de Gijsel te Hontenisse. Voor waardelijk toegelaten G. J. Kamerik, te Ter Neuzen en E. L. Waelput, te Zuiddorpe. Voor de voorbereidende klasse, tweede afdeeling E. C. Verstraaten en A. L. S. Lockefeer, te Clinge en K. J. D. Tolhoek, te Ter Neuzen. Voor de voorbereidende klasse, eerste afdeeling E. van Dixhoorn, te Axel J. B. van de Velde, te Zaamslag J. A. schoot en zijn bruine gelaatskleur voor een oogenblik een gloed van vuur aannam. Jusu en Stefan sloegen de tent op, spreidden dekens op den grond uit, sprokkelden met moeite eenige spaanders en hout bijeen en ontstaken eeo vuur. Zorgt voor Piko, hoort ge, Jusu, geef hem de warmste dekens en vergeet je zelf niet!* riep Camillo. Zich daarna met een teederen blik en een allerliefst lachje tot Stefan wendende, zeide zij »Siguor Stefan, mag ik u verzoeken Een beweging met de hand naar het binnenste van de tent duidde het verdere aan. Stefan werd rood, neen, hij bloosde niet alleen, hij werd als met purper overgoten. De vergiftige dampen der wereldstad hadden hem onaangeroerd gelaten, rein en helder, als de lucht der berg'en waarin hi; het levenslicht had aanschouwd, was ook zijn gemoed ge bleven. Met haar, zou hij 0 het was niet mogelijk! Met haar, die hem iedere zenuw deed trillen, zou hij onder één dak zich ter ruste begeven ?c »Nu, versmaadt mijne gastvrijheid niet, Stefan, wilt gij mij krenken P Zouden wij in Ubli ook niet onder één dak moeten overnachten »Neeu, ik wil u niet beleedigen,« steunde hij en den blik zijwaarts wen dende vlijde hij zich vreesachtig op den grond neder. Een heldere, prachtige sterrenlucht van de Velden, te Ter Neuzen L. M. P. 1 Waelput, te Zuiddorpe en A. van Den- j deren, te Clinge. De raad van Administratie van den spoorweg Mecheleu—Terneuzeu heeft op Maandag 21 April a. s. 's mor gens 11 uur te St. Nicolaas een buiten gewone algemeene vergadering uitge schreven ter bekrachtiging van de overeenkomst tusschen de spoorweg maatschappij en den staat der Neder landen aangaande de stichting en ex ploitatie van de te stichten spoorweg havens in Terneuzen. Dienzelfden morgen om half twaalf heelt een gewone algemeene vergade ring plaats. m. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Geen dienst. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg stond heden terecht E. L., 48 j., huisvr. van L. C. v S., zonder beroep, geboren te Groede, wonende te Vlissingen, thans gedetineerd te Middel burg, beklaagd van het opwekken van abortus, gepleegd te Terneuzen. Het O. M. eischte 9 maanden hechte nis, met aftrek van de doorgebrachte hechtenis. Schipbreuk te IJmuiden. De woedende storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. de Hol- landsche kust teisterde, eischte weer een groot offer van handel en scheep vaart, zegt de Muidensche Crt. Want het Engelsche stoomschip „Eastwell", ree- derij Tyzack and Branfoot te Newcastle on Tyne is Zondagmorgen om half 7 ongeveer bij het binnenloopen van de haven, door de hevige zee op den kop van den Noordpier te IJmuiden geslagen met het gevolg dat het binnen twintig minuten zonk met de kostbare lading van 80.000 balen rijst, geconsigneerd aan de Amsterdamsche firma Hudfg Veder en Co. voor een combinatie van groote Zaansche rijstpellerijen. De ge welfde zich over de bergen, daarbuiten flikkerde het roode schijnsel van het wachtvuur, 't brandende hout knapte, een roofvogel deed zijn gekras hooren, maar binnen de tent was men vreedzaam en tegen de koude beschut. Het dansende licht speelde op den korten, geplooiden rok der jonge dame, dien zij op Grieksche wijze droeg de vouwen daarvan stonden, als in vuur. Het hoofd en de borst lagen in donker, slechts tusschenbeiden, wanneer een wind vlaag de vlammen aanwakkerde, glin sterde 't gouden versiersel van het buis en van den overrok een rooskleurige gloed lag dan op het lieve, blonde gelaat, waaruit twee oogen, fonkelende als ju- weelen, Stefan aanzagen. Hij hoorde het kloppen van haar hart, hij voelde iedere beweging van het zachte lichaam, de warme adem die haar mond verliet gleed over zijue wangen. »Ik bemin u, ik bemin u klonk het van zijne bevende lippen. »Stefan, gij moogt mij niet beminnen thans nog niet, wees moedig ter wille van de heilige zaak die wij voorstaan. Een brandend hart verzengt de hersenen en belet het kalme denken. Beiden hebben wij zoozeer noodig, bedenk dit Stefan, bedenk het goed Wordt vervolgd.) VRIJDAG 21 MAART 1913. (Goede Vrijdag). 's Av. 5'/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorber. H. Av.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2