Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AXEL, 14 Maart 1913. Woensdagavond werd alhier op de bovenzaal van den beer Gilijamse de algemeene vergadering gehouden van het fanfaren-gezelschap .Concordia". De rekening en verantwoording over het vórige jaar vermeldde aan ont vangsten 246, aan uitgaven ƒ283,14', alzoo was er meer uitgegeven dan ont vangen 37,14'. Over voorafgaande jaren bedroeg het tekort f 178,03, zoo dat er een totaal tekort was van ƒ215,17'. De rekening en verantwoording van het festival gaf aan ontvangsten 432.50 en aan uitgaven 353.57', zoodat er een overschot was van 78,92'. Er werd besloten dit batig slot in mindering te brengen van het tekort van ƒ215,17', zoodat de schuld van .Concordia" hierdoor op 136,25 kwam. Naar aanleiding van deze herhaalde lijk voorkomende tekorten werden ver schillende middelen besproken om ver betering te brengen in de inkomsten der vereeniging. Uitbreiding van het aantal honoraire leden is natuurlijk in de eerste plaats gewenscht, daarom werd den leden aanbevolen zooveel mogelijk nieuwe te werven. Verbetering van inkomsten zou ook verkregen wor den, wanneer een aantal gegoeden hunne contributie wilden verhoogen, desnoods verdubbelen. By eenigen goeden wil, zou het naar onze bescheiden meening, een kleine moeite zijn, om die schuld uit de wereld te helpen het is toch waarlijk niet zoo'n groot bedrag, dat men daarvoor al te diep in den zak zou moeten tasten. Het zou voor den penningmeester toch ook prettiger zijn, wanneer hij niet meer steeds moest voorschieten. In de plaats van den heer C. de Visser, die de gemeente heeft verlaten, werd tot bestuurslid gekozen de heer R. Blankert, die de benoeming aannam. De vereeniging telt op dit oogenblikj 85 honoraire leden, 10 begunstigers en 36 werkende leden. Van welingelichte zijde deelt men ons mede, dat het fanfaren-gezelschap .Concordia" in den loop van Juli zal deelnemen aan het bestendig festival der Wereldtentoonstelling van Gent. Daar het gezelschap boven de 35 wer kende leden telt, worden de reiskosten 3e klasse terugbetaald en hebben de werkende leden vrijen toegang tot de tentoonstelling. Daartegenover moet het gezelschap een concert geven in de tentoonstelling. Op 15 Aug. zal deelgenomen worden aan het muziek-concours te Hulst. Met de verschillende feesten in onze plaats zelf in het verschiet mogen we gerust zeggen, dat het voor .Concordia" een drukke zomer zal zijn. Evenwel, hoe drukker hoe beter voor den voor uitgang. het voornemen bestaat, de feestelijke opening van het kanaal Gent—Ter Neuzen bij te wonen. N. R. Crt. Door Ged. Staten zijn door plaat sing op de werkliedenlijsten (Ongeval lenverzekering) benoemd tot lid de heer W. Blaas, timmerman te Tholen, en tot zijn plaatsvervanger de heer G. Bareman, bootwerker te Neuzen. - Het comité voor de dit jaar te Neuzen te houden tentoonstelling voor huisvlijt enz. ontving van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins elk een groote bi onzen medaille. - Bij koninklijk besluit van 10 dezer zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Ter Neuzen, S. A. Rochat, thans ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Steenbergen tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Kerkrade, A. F. P. M. Clavareau, thans ontvanger derzelfde middelen te Oostburg. By v. no. 365 tot de St. Ct. van heden bevat de statuten van de vereeniging ,De Vriendenkring" te Hulst. Haar doel is op wettige wijze invloed uit te oetenen op het stellen, steunen en gekozen krijgen van candiaaten voor 't lidmaatschap van vertegenwoordigen de lichamen, om de leden in te lichten over verschijnselen en daden van maatschappelijkeu of anderen algemee nen of wetenschappelijken aard, om door verzoeken of vertoogen aan de overheid datgene van haar trachten te verkrijgen wat in het algemeen of voor leden recht en billijk is en om nood ladende leden door lietdadigheid met raad en daad bij te staan, de kosten dezer lietdadigheid te vinden uit vrij willige bijdragen der leden en door vrijwillige stortingen ook door ieder ander in voor dit doel bij leden geplaat ste busjes. Zij wil haar doel door wettige midde len bereiken, als door vergaderingen, lezingen en verdere wettige middelen tot propaganda en leering en samen werking met tot gelijk doel strevenden. Leden die hunne militieplichten moeten vervullen, houden op lid te zijn gedurende dien tijd, doch kunnen bij hunne terugkomst weder onmiddellijk in hunne rechten en verplichtingen worden bevestigd. Blijkens opgave in de St. Ct. kwa men in de week van 5 tot en met 11 Maart ter kennis van den centralen gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland, van diphteritis 6 gevallen te Goes, 2 te Neuzen en 1 te Hontenisse en te Graauw en Langendam. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk.. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Voor bovengenoemde rechtbank werd veroord. wegens het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar C. d. M., 20 j., veldarbeider te Zuiddorpe, tot 10 of 10 dagen hecht. (Eisch idem.) Heden werd wederom voor de rechtbank behandeld de den 21 Febr. jl. uitgestelde zaak tegen A. A. B., 29 j., werkman, geboren en wonende te St. Jansteen, thans gedetineerd te Middel burg, ter zake van den bekenden dief stal bij den landbouwer C. L. van Dors- selaer te Clinge, in den nacht van 30 Sept. op 1 Oct. jl. Het Openb. Min. eischte 5 jaar gevangenisstraf met aftrek der prev hechtenis. Gisteren is mej. de wed. van Pop- pelen, geb. Westerburger, te Hoedekens- kerke 101 jaar geworden. A. R. Crt. Dinsdag had ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans te Axel, in de herberg van D. Moerdijk te Zuiddorpe, de toewijzing plaats van eene hotstede en aanhoorigheden, toebehoo rende aan de Wed. en Erven van den heer L. E. Dierick. De goederen werden toegewezen, als volgt Koopen IX, de gebouwen met boomgaard tuin bouw en weiland te Zuiddorpe, samen groot 34 H.A. 82 A. 59 cA. voor 70.900. den hoop aan den heer C. van Waes Burgemeester te Zuiddorpe. Koop XI, 80 A. 30 cA. Bouwland aldaar voor 1320 den hoop aan den heer P. J. H. Verhoeven winkelier te Zuiddorpe. Koop XII 3 aren erfpachtsgrond al daar voor 65. aan D. F. van de Vijver landbouwer aldaar. en Koop XIII 59 A. 40 cA. Bouw land aldaar voor 976. den hoop aan denzelfde. De burgemeester van Ter Neuzen heeft in een raadsvergadering meege deeld, dat bij H. M. de Koningin niet Voor de dit jaar te Middelburg te houden akte examens 1 April schriftelijk, van 9 April tot 10 Mei mondeling zijn als deskundigen aan gewezen Voor Nederl. taal en lezen W. H. Hasselbach, Middelburg, C. de Kok, Oosterland, P. Landsman, Vlis- singen, G. L. J. Waanders, Middelburg Voor rekenen H. Jongepier, Middelburg, li. van der Welle, Middelburg. Voor teekenen en schrijven H. R. Karstel, Zuiddorpe, J. Vreeken, Middelburg. Voor aardrijkskunde H. Borgaard, Kerkwerve, J. de Hoogh, Goes. Voor geschiedenis P. van der Have, Zierikzee, A. Kok, Zaamslag. Voor kennis der natuur: S. de Graat, Zierikzee, F. Maijs, Wilhelminadorp, J. de Meijer, Schoon dijke, A. de Smidt, Middelburg. Voor onderwijs en opvoeding: J. G. Nijk, Middelburg, J. E. van der Slikke, Vlissingen. Voor zang A. Lysen, Middelburg, C. de Klerck, Zuidzande. Voor vak j Mej. A. S. Beugel, Middelburg, W. de Graaf, Middelburg. Voor vak k Mej. M. J. de Haan, Middelburg, Mej. W. P. Bal, Tholen. Midd. Crt. Een oplichter. In een goudsmids winkel in de Utrechtsche straat te Amsterdam kocht dezer dagen een vreemdeling, die zich Oscar baron von Wagner noemde, en die in gezelschap van een dame was, kostbaarheden tot een waarde van ongeveer j 450. Hij betaalde met twee chèques van ge zamenlijk 900 trs. op het Crédit Lyon- nais, en ging heen. Toen de winkelier de chèques op de Amsterdamsche Bank wilde verzilveren, bleken ze valsch op telegrafisch verzoek om inlichtingen aan het Crédit Lyonnais te Parijs werd geantwoord Niet betalen. Het gelukte den vreemdeling in een café te vinden hij ontkende de valschheid van de in betaling gegeven cheque, doch bood den winkelier aan, mede naar Parijs te gaan, opdat hij zijn onschuld aan datgene, waarvan hij verdacht werd, zou kunnen bewijzen. De kostbaar heden gaf hij den winkelier terug. Bij het Amstelhotel wist de oplichter te ontkomen. Het bleek, dat zijn bagage reeds naar den Duitschen trein was gebracht, waarmede hij inderdaad afge reisd is. Aan het station te Arnhem werd hij aangehouden en van daar naar Amsterdam teruggebracht. Intusschen is gebleken, dat hij ook de Oud Hollandsche Voorschotkas met een valsche cheque voor eenige hon derden guldens heeft opgelicht. N. R. Crt. De Haagsche kofïiehuisknecht, die er Zondag vóór een week vandoor ging met een bankbiljet van 100, dat zijn patroon hem ter wisseling had toever trouwd, heeft zich, volgens de A. R. Ct. te Amsterdam bij de politie aangemeld. De man had nog 22 centen op zak. Hij is naar Den Haag overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Op den Loosduinschen weg te 's-Gravenbage, is een 7-jarig knaapje, uit de Houdiusstraat, door de Westland- sche stoomtram overreden het kind is weinige oogenblikken later overleden A. R. Ct. - De politie te Nieuweschans heeft aldaar aangehouden een gehuwde vrouw uit Emden (Oost-Friesland), die in gezel schap van een ongehuwden jongeman de reis naar Amerika wilde ondernemen. Zij hadden meer dan 20.000 marken bij zich. De vrouw had haar man met kinderen achtergelaten en al het geld meegenomen, dat ze los te krijgen wist, en de jongeman bad een som gelds van zijn ouders meegenomen. Beiden zijn naar Emden teruggeleid. M. Crt. - Op den Schiedamscheweg te Rot terdam werd Woensdag van den melk- verkooper H. M. van der K., uit de Schietbaanlaan, een fiets gestolen. Deze fiets werd bij Van D., in deGouverne- straat, te koop aangeboden, die hiervan aan de politie kennis gaf, na den ver- kooper gezegd te hebben, dat hij maar moest terugkomen om zijn geld te ont vangen. Drie politie-agenten stelden zich verdekt op in de woning van Van D. om den verkooper aan te houden, zoodra hij om zijn geld kwam. De man kwam, maar rook lont en zette het op een loopen. De agenten hem achterna, en in de Bloemkweekerstraat werd hy gegrepen. De aangehoudene is de zwer- veliug J. van J., die ook, verdacht wordt, deze week op de Kruiskade van den busbode J. O., uit de Herlaerstraat, een fiets te hebben ontvreemd. Deze fiets was reeds in beslag genomen. N. R. Cl. Door den drank. Voor eenige dagen werd op de Hilsbeek onder Ottersum (Leen kind geboren. Men was zoo verheugd, dat men daags daarna een groot feest organiseerde, waarby gedanst en menige liters sterke drank verbruikt werd. De moeder zelf dronk mede met het treurig gevolg, dat zij overleed. Zij laat een man met zeven jeugdige kinderen achter. Stnd. Ongelukken. Het 9-jarige zoontje van den landbouwer J. Thijssen te Meijel, dat, een dag of wat geleden, tusschen een dorschmachine was ge raakt, is gisteren aan de gevolgen over leden. Te Stadskanaal (Gr.) wordt sedert eenige dagen de 19-jarige dienstbode Grietje M. vermist. Men denkt dat haar een ongeluk is overkomen. Woensdagvoormiddag is te Velsen de stoomtram Haarlem Alkmaar ontspoord. Geen persoonlijke ongelukken. Na een paar uur was de weg weer vrij. N. R. Crt. Nestor Wilmart gesnapt. Eindelijk is de gewezen gedelegeerd commissaris van de spoorweg mij. Gent Terneuzen, die zich door uitgifte van valsche obligaties gelden had weten te verwerven, welke sommigen op 30 tot 40 miljoen, anderen zelfs op een 100 miljoen schatten, in het Noorden van Frankrijk aangehouden. Wij lezen daaromtrent in Belgische en Fransche bladen, dat ongeveer 2 maanden geleden een individu onder den naam Dubois in een hotel te Laon (Aisne departement) zijn intrek nam. Hij leidde het bedaarde leven van een eerzaam rentenier, ging weinig uit, deed geen buitensporige uitgaven, ontweek het gezelschap der inwoneis. Dit ge heimzinnig gedrag wekte den argwaan van den commissaris van politie op, die in 't geheim een onderzoek instelde. Toen kwam hij weldra tot de ont dekking, dat Dubois geen Dubois heette. Allengs boden de inlichtingen meer houvast en bleek het, dat de zoo terug getrokken gast niemand anders was d,'u de Belgische oplichter Nestor Wil mart, eens een der sterren van de groote wereld te Brussel. Zaterdagavond deed de commissaris hem verzoeken, Zondagochtend zich op Zondag 16 Maart 1913. Voorm. 9'/4 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Bevestiging van nieuwe Lidmaten. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ur« Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. v. d. Wal. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2