ïroege Plantaardappelen, SPOOR- en KLEPMANDEN, VER 3 A DERIN3 Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. verkoop van Kachelkolen. Verschillende soorten Mijne nieuwe zending Enorme voorraad, lage prijzen. In Aerdenhout ligt de villa van mr. J. C. de Vlies, oud-deken van de orde van advocaten te Amsterdam. Deze villa was tijdelijk onbewoond. Vrijdag morgen ontdekte de tuinbaas, dat onge- noode gasten in de villa geweest waren. Bij onmiddellijk onderzoek door de po litie van Bloemendaal bleek, dat er zeer veel gestolen was, 3 rijwielen, mar meren pendules, schemerlampen, een zilveren bouilloir, tafelzilver, o. a. een soepterrine, vloer- en tafelkleeden, gor dijnen, bedspreien en een groote ver zameling linnengoed. De politie toog op onderzoek en vond uit, dat er dien nacht bij een smid in matig den omtrek ook een handwagen ge stolen was. De veronderstelling lag dus voor de hand, dat de inbrekers zich van dien wagen bediend hadden. Den geheelen morgen en voormiddag was de Bloemendaalsche en Haarlem- sche politie druk aan het zoeken naar den handwagen. Men kreeg eindelijk gegronde vermoedens tegen de bewo ners van het perceel Delftstraat 18 een zijstraat van den Zijlweg, bij de grens Haarlem Overveen. Daar woont S. met zijn jonge vrouw en twee kin dertjes, terwijl bij hen in huis is als commensaal de worstelaar C. R. Tegen vier uur Vrijdagmiddag al dus het Hbld. had de politie vol doenden grond om een huiszoeking te doen. De inspecteur der Haarl. recherche en de Bloemendaalsche veldwachters Smits en Ronner traden het huis binnen. Zoo gauw de worstelaar R. hen zag, wilde hij vluchten. Bij zijn arrestatie heeft R. zich vreeselijk verzet. Het was ten slotte noodig hem met een revolver in bedwang te houden, waarna hij zwaar geboeid naar het politiebureau te Haarlem is gebracht. De huiszoeking leverde verrassende resultaten op. In gesloten kasten en verborgen hoeken werden allemaal voor werpen gevonden, die bij de inbraak in Aerdenhout gestolen zijn. Maar dit niet alleen Men vond ook tallooze voorwerpen van andere dief stallen en inbraken, in de laatste maan den in Haarlem en Bloemendaal ge pleegd. O. a. vond men een zeer groote verzameling timmermansgereedschap, op enkele plaatsen in Bloemendaal ge stolen. De politie liet een verhuiswagen komen, 't Duurde vrij lang eer alle gestolen waar ingeladen was. Menig verhuisvrachtje is dan ook geringer Eindelijk tegen 6 uur was alles klaar, werd de zweep over de paarden gelegd en ging de verhuiswagen naar het Haar lemsche politiebureau. S. was dien middag niet thuis ge komen. Blijkbaar heeft hij bemerkt, dat de politie hem op 't spoor is. Het vermoeden is, dat hij reeds naar het buitenland is gevlucht. De huiszoeking verwekte in de volks buurt zeer veel kijklustigen. Omstreeks 8 uur Zaterdagavond is de auto van den automobielhandelaar W. ten Dam te Hilversum op den weg naar Utrecht in brand geraakt, waar schijnlijk tengevolge van het lekken van benzine uit een reservebus. Bij den sterken wind verbrandde het rijtuig- werk geheel en werd ook het chassis door de hitte zwaar beschadigd. N. R. Ct. Zondagnamiddag is er tijdens een godsdienstoefening in de Gereformeerde Kerk te Lemmer, welke geleid werd door ds. de Geus, brand op het dak ontstaan. Door het kalme optreden van den predikant werd een paniek voor komen, en kon de scharehetkerkgebouvv ordelijk verlaten, zonder dat er een ongeval plaats had. De brand, die zich tot een gedeelte van het dak be perkte, kon toen worden gebluscht. A. R. Ct. Ook een af 'scheidEen afscheid, als het Raadslid H. K. te Beerta (Gr.) van zijn mede leden heeft genomen, komt zeker zelden voor. Hij schreef namelijk een briefje, waarin hij verzocht hem te royeerenals lid. Verder richtte hij tot den voorzitter het volgende ver zoek „Gelieve de laatste levensdagen die u nog resten, rechtvaardig te han delen, en stoor u niet aan persoonlijke invloeden". De Raad lachte eens. Avp. Volgens latere opgaven werden 20 personen gedood en 50 verwond, terwijl er nog 40 vermist worden. Tengevolge van de ontploffing werd een gedeelte van het dek van het Amerikaansche kolenschip „Jason" 700 voet ver weg geslingerd, waarbij 3 personen der be manning van dit schip werden gedood en 29 gewond. Stukken van het in de lucht gespron gen schip en vele onontnlofte kisten dynamiet werden overal in het rond geslingerd. Een dezer kisten viel op het dek van de sleepboot Atlantic" en ontplofte daar, wat tengevolge had, dat 3 personen gedood werden. Volgens de jongste berichten zijn er 40 ét 50 personen gedood en 60 gewond, van wie 15 doodelijk, door de ontploffing van Vrijdag. De schade wordt geraamd op 500.000 dollars. Men gelooft, dat nog vele lijken in het water liggen. De gewonden zyn vreeselijk verminkt, armen en beenen en schedels gebroken en geradbraakte lichamen. Avp. In Yokohama heeft een vreeselijke brand gewoed in de zakenwijk, waar door de beurs, de zijde-factorijen, tal van warenhuizen en 250 andere ge bouwen verwoest zijn. De schade wordt op anderhalf millioen yen geschat. Avp. Een bru'ale diefstal. Een ongehoord stoutmoedige diefstal heeft Zaterdag avond om 7 uur te Antwerpen plaats gehad. Terwijl op het Sint Katrijne- bol werk het le vendigst verkeer heersch te, hoorde men plotseling het gerucht van brekend glas. Een sierlijk gekleed man had met, een 2 K.G. zwaren steen, in een lap groen linnen gewikkeld, een ruit van een ju weiiers winkel doorboord en tot den schouder den arm door het gat stekend, had hij zich van een daar uitgestalde halsketting meester gemaakt. De zoon van den juwelier bevond zich op dat oogenblik in een aan den winkel grenzend vertrek. Oogenblikkelijk zette hij den dief achterna, maar in het warnet van straatjes wist deze te ontkomen. Het gestolen voorwerp beschrijft de Matin" als uit platina en goud ver vaardigd, met 585 briljanten versierd, ter waarde van niet minder dan 38.000 frank. De dief heeft zijn daad nauw keurig berekendhet gat in de ruit bevindt zich vlak tegenover de plaats, waar de ketting lag. Het is ongehoord zooveel diefstallen er in den laatsten tijd te Antwerpen hebben plaats gehad. Vooral de juwe liers worden er de dupe van. Diens volgens weigeren verscheidene assuran tie maatschappijen nog verzekeringen te sluiten met handelaars in edelge steenten. M. Crt. Gistermorgen ontstond in de kunst zijdefabriek te Tubize (tusschen Brussel en Bergen), de eerste in België, een ontploffing in een der mengbakken, welke een brand in de fabriek tenge volge had. Er zijn vier dooden en vyf gewonden. Avp. Een schipbreuk. Bij de schipbreuk van het kleine Engelsche stoomschip „Calvados", dat tusschen Constantinopel en Panderma in de Zee van Marmora verleden Zaterdag tijdens een sneeuw storm is vergaan, zijn meer dan twee honderd passagiers en de geheele be manning omgekomen. De overlevenden der schipbreuk ver klaren, dat tijdens den storm, in den nacht van 2 op 3 Maart, het schip in de Golf van Panderma op de klippen werd geworpen. Men slaagde er in, het schip door middel van kabels in gemeenschap met den wal te brengen. Op die wijze heeft men van de drie honderd passagiers de helft kunnen redden. De overlevenden hebben twee dagen koude en ontbering geleden, waardoor zeven hunner gestorven zijn. Avp. Een Duitsclie torpedoboot gezonken. Omtrent het ongeluk, dat de Duitsche marine bij Helgoland getroften heeft, worden aan Berlijnsche bladen de vol gende bijzonderheden geseind De 11e torpedo flotille wilde 's avonds even voor 12 uur, nadat de oefeningen geëindigd waren, met nog gedoofde lichten achter de duinen van Helgoland voor anker gaan Op hetzelfde oogenblik keerde ook de pantserki uiser „York", die sedert verschillende dagen oefeningen hield, van een tocht terug en wilde eveneens achter de duinen voor anker gaan. Tengevolge van de hooge zee liep de kruiser op de torpedoboot „S 178", die achter den laatsten schoorsteen geraakt werd, dadelijk op zij viel en na zeer korten tijd zonk. Door den kruiser „York" zijn 4 mannen gered en door de bemanning van drie torpedobooten 11 man. Het aantal der om het leven gekomen personen bedraagt volgens de laatste berichten 67 man. Volgens een andere lezing hebben zoowel de „York" als de „S 178" de lichten opgehad, toen de aanvaring plaats vond. De torpedo was juist op het punt zeven zeemijlen uit de duinen het anker uit te werpen toen ze aan bakboord getroffen werd. Het schip is niet meer dan twee minuten boven water gebleven en men heeft het ook niet meer met zoeklichten kunnen zien. Het aantal vermisten bedraagt2 officieren, 2 dekofficieren, 66 onder officieren en manschappen. Gered zijn een marine-ingenieur, een arts en 13 onderofficieren en manschappen. Minister Colijn heeft een telegram gezonden aan den Duitschen Staats secretaris van Marine om zijn deel neming te betuigen met den ondergang van de Duitsche torpedoboot „S 178". Avp. Bij Heiligensee, in de buurt van Henningsdorf, is een telefoondraad over den weg gespannen, blijkbaar om auto mobilisten hetzelfde lot te bereiden als den juwelier Plunz en zijn vrouw. Een koetsier ontdekte de draad en ver wijderde die, voor er ongelukken waren aangericht. Avp. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co.) Volgens Holl. noteering 47.72. Belg. 209.55. i Ondergeteekende maakt het geacht publiek van AXEL bekend, dat hij zich beleefd aanbevolen houdt voor den Belovende een nette en vlugge be diening. Hoogachtend, CORN. VAN BENDEGEM. Axel (Plaatje). voor de leden van den Suikerpeeënbond te Axel-Sassing, op Vrjjdag 14 Maart 1918, by de Wed. J. Schelleman, des avonds om 5 uur. 1^* Trouwe opkomst gewenscht. HET BESTUUR. te bekomen bij C. F. DIELEMAN, in zaden, Axel. is weer aangekomen. AXEL. B. H. POT. Ondergeteekende betuigt zijn liartelyken dank aan G. J. Gast, agent der Holland-Amerika- lijn te Axel, voor de goede inlichtingeu bij mijn vertrek naar Amerika van hem ontvangen en kan hem voor reizigers naar N.-Amerika ten zeerste aanbevelen. C. WIEST, a/b Stoomsch. „Rotterdam" der HolL-Amerika-lijn. Een belangrijke aanhouding. De politie van Haarlem en Bloemendaal heeft een belangrijke aanhouding gedaan. Vreeselijke dynamieton'ploffing. In de haven van Baltimore heeft Vrijdag een ontploffing plaats gehad aan boord van een lichter, die naast het Engelsche stoomschip „Alum Chine" bezig was dynamiet in te nemen. Beide schepen werden totaal vernield. Het stoomschip had een bemanning van 23 koppen aan boord, terwijl ook aan boord van den lichter een aantal mannen aan het werk waren. Volgens het politierapport werden 4 man gedood en 25 gewond. Van 16 tot 28 Februari 1913. Graauw. Huwelijks-aang. 14. Franciscus de Cock, 37 j., weduwn. en Scholastic» Triest, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28. Franciscus de Cock, 37 jweduwn. en Scholastica Triest, 3d j-, jd. Geboorten. 7. Elisa Sophia, d. van Judocus de Koster en Maria van Daalen. 20. Serule Ludovicus, z. van Charles Ludovicus Daalman en Rosalia Hofman. Overlijden. 14. Theresia Christina Bracke, 55 j., echtg. van Desiderius Bouwens. Hoek. Huwelijks-aang 13. Pieter Joost Donze, 21 jjm. en Leuntje den Deurwaarder, 22 j., jd. 20. Petrus van Hoeve, 23 j., jm. en Santina den Hamer, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27. Pieter Joost Donze, 21 j., jm. en Leuntje den Deurwaarder, 22 j.. jd. Geboorten. 11. Jan Willem, z. van Jacobus Levinus Scheele en Maatje de Blaeij. 15. Framjoise, d. v.in Jan Jansen en N eelt je Michielsen. 16. Anna Adriana, d. van Thomas Lantsheer en Catharina van Wijck. 19. Anna, d. Tan Murium de Pooler en. Maatje Kerviak! 28. Maria Johanna, d. van Jacobus Framjois Kense en Adriana Willemina de Vos. Overlijden. 5. Jan van Acker, 14 j., z. van Charles Franciscus en Sara Verheijke. Nicolaas Jan Verheijke, 13 j., z. van Pieter en Jacoba Maria Jonkers. 18. Pieternella Abigael Dobbe laar, 6 m., d. van Pieter en Jacoba Cornelia Stouthamer. 21. Pieternella M. Verbrugge, 5 m., d. van Levinus en Magdalena E. Donze. Koewacht. Geboorten. 20. René August, z. van Petrus Adam en Maria Theresia van der Sijpt. 21. Albert Eugène, z. van Alph. van Mossevelde en Carolina Vlijminck. 22. Alphonsus Aloijsius, z. van Petrus Fr. Miggens en Maria Jos. de Jonghe. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zuiddorpe. Geboorten. 17. René, z. van Eduardus Leonardus Maria de Block en Coralie Wuijtunck. AXEL, 8 Maart 1913. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f8,25 4 f9,50, Rogge f7,75 4 f8,10, Wintergerst f 10,0 4 f 10,40. Zomergerst f 4 f—Haver f4,— f 10,Erwten f9,- 4 f 10,50, Paardeboonen f—,-- f—Dui- venboonen f4fWitteboonen f Bruine boon en f 4 f Boekweit f— f—Lijnzaad f10, 4 f 12,50 Aardappels f 4 f Koolzaad per zak ran 100 liters f— HULST, 10 Maart. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 9,rogge f 8,wintergerst f 10,50, zomergerst flO,—haver f6,—, erwten f 10, witteboonen f 13,bruineboonen f lö,dui- venboonen f 11,paardenboonen f 10,—boek weit f0,lijnzaad f 12,koolzaad per lOOL. f 0,aardappels f2,—. Boter per kilo f 1,40, eieren per 26 stuks 10,80. Er waren ter veemarkt te koop gesteld .- 15 stuks rundvee, 17 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 4 stuks rundvee, 15 varkens en 0 paarden.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 3