Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. De minister van waterstaat, mr. L. H. W. Regout, moet voorzichtigheids halve nog steeds zijn kamer houden. Te zynen huize doet hij de zaken, die zijn perBoonlyke bemoeiing vereischen, af. N. R. Ct. Minister Talma is Vrijdag, in af wachting van de behandeling der ziekte wet in de Tweede Kamer, met kort buitenlandsch verlof vertrokken. Naar De Maasbode verneemt, zullen binnenkort door de posteryen jubileepostzegels worden uitgegeven, ter herdenking van het lOOjarig bestaan van Neerlands onafhankelijkheid. Het Hbl. kan hieraan toevoegen, dat de bedoeling is, de zegels eerst tegen November in omloop te brengen en ze voor een beperkten tijd geldig te doen zyn. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer nam Vrijdag de Invaliditeitswet aan met 54 tegen 35 stemmen. Bemesting dep uien. De meeste tuinbouwgewassen eischen tamelijk veel van den bodem, wat den bemestingstoestand betreft, en op dezen regel vormt de ui geen uitzondering. Dit kan men gemakkelijk begrijpen, als men weet, dat een oogst van 30.000 Kg. uien aan den bodem onttrekt 78 Kg. stikstof, 42 Kg. fostorzuur en 78 Kg. kali. Voor de bemesting der uien kan men met zeer goed gevolg gebruik maken van stalmest, mits niet direct, hoewel men ook opperbest de stalmest vervangen kan door kunstmest. Als een bewys hiervoor willen wij een paar proeven mededeelen, in 1910 en 1911 genomen door den Rijkstuinbouwleeraar in Limburg. Het eene proefveld, bij den heer Nelissen te Oud Vroenhoven, was verdeeld in 3 perceelen, ieder groot 1 are. Perceel I werd bemest met stalmest, no. 2 kreeg 20 Kg. superfos faat, 8 Kg. patentkali en 5 Kg. Chili, en no. 3 bovendien nog 2 Kg. zwavel zuren ammoniak. Perceel I bracht op 342 Kg., geldswaarde 39,40no. 2 397 Kg., geldswaarde 45,24 en no. 3, 340 Kg., geldswaarde 39,18. Perceel Hl leverde het minste op door het optreden der uienvlieg, waardoor vele kale plekken ontstonden. Perceel II bracht 5,84 meer op dan pe( ceel I, terwijl de bemestingskosten 0,59 minder waren door de kunstmest werd dus per are ƒ6,43 ot per H.A. ƒ643 meer verkregen dan door stalmest. De tweede proef werd genomen bij den heer Stevens-Priok te Oud-Vroenhoven. Het proefveld bestond uit 6 perceelen, ieder groot 3 aren. Een perceel kreeg stalmest, een perceel volledige bemes ting met kunstmest en wel 60 Kg superfosfaat, 24 Kg. patentkali en 15 Kg. Chili. Daar de andere perceelen geen volledige bemesting kregen, kun nen wij deze buiten rekening laten. Op perceel I verkreeg men een op brengst ter waarde van 88,94 en op perceel II van 94,51, zoodat het kunst- mestperceel 5,57 meer opbracht dan het stalmestperceel. Daar de bemesting van perceel I 0,80 meer kostte dan die van perceel II, leverde de kunst mest boven de stalmest een voordeel van ƒ6,37 per 3 are ot van 212 per H.A. Het bovenstaande doet ons zien, dat men ook bij de uienteelt met voor deel kunstmest aanwendon kan. Tuin ders, die tot nu toe bij deze teelt alleen gebruik maakten van stalmest, kunnen wij dan ook aanraden eens een verge lijkende proef te nemen met stalmest en kunstmest Wanneer hun land niet al te arm is aan fostorzuur, kunnen zy de boven opgegeven hoeveelheid superfosfaat gerust verminderen tot op de heltt, terwijl wij voor het patentkali de grenzen zouden stellen van 5 Kg. per are en voor het Chili op 4—5 Kg. per are. Grooter dan 1 are heeft men de proefveldjes niet te nemeo het proefveld met stalmest zouden wij zeker niet grooter maken. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is sinds Maandag 10 Maart het contrac teeren van suikerbeeten begonnende agenten geven j 12 op de gewone voorwaarden, tegen 14 a 14.50 ver leden jaar. Bij den zeer hoogen prijs van de Chilisalpeter en het hooge arbeidsloon is te verwachten, dat er niet zooveel bieten zullen gezaaid worden als in 1912. M. Crt. Besmettelijke veeziekten. Een bijvoegsel tot de Staatscourant (no. 58) bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Neder land, voorgekomen gedurende de maand Februari. Daaraan ontleenen wij de van de goede mevrouw Hessenstein, wie weet wanneer wij hier weder voorbij komen. Zouden wij haar niet een bezoek brengen ?c De heer Similoff keurde dit goed. Zij bestegen de afgebrokkelde treden en stonden spoedig voor de villa. Een groote Newfoundlander sloeg aan, eene kleine, gezette dame stood op van haren stoel en kwam den binnentredenden tegemoet. »Heere mijn tijd, is onze kleine vluchte linge teruggekeerd en heeft zij weer dadelijk den weg naar mijne woning gevonden Twee mollige, mooie handen werden den gasten ter begroeting toegestoken. De woning van mevrouw Hessenstein lag als in bloemen bedolven. De dame had eenige jaren geleden, toen haar zoon te Castelnuovo in garnizoen kwam, de villa van een Engelschman gekocht. Voor dien tijd had zij steeds in Weenen verblijf gehouden, maar haar Fransje lag haar te na aan het hart, zij wilde steeds in diens nabijheid blijven. Mevrouw Hessenstein verzocht den gasten plaats te nemen. »U komt alsof u geroepen waart, mijn heer de baron, ik ben verschrikkelijk opgewonden. Alle dagen worden de geruchten meer onrustbarend, ik verga hier buiten op het land bijna van angst.» Similoff trachtte haar duidelijk te maken, dat er voorloopig nog niets te vreezen viel en het mevrouw Hessenstein nog steeds vrij stond, om, wanneer de insurrectie inderdaad een feit geworden was, te vertrekken en haar verblijf naar Cattaro over te brengen, dan wel de landstreek geheel te verlaten. »Hier vandaan gaan vroeg de oude dame angstig. »En mijn Fransje dan Neen, dan nooit Zij had in hare opgewondenheid Marie Esther's hand gegrepen en deze hartelijk gedrukt, iets wat niet minder hartelijk beantwoord werd. Ververschingen werden nu spoedig gebracht. Marie Esther vertelde in 't kort, dat zij den luitenant bij het voorbijvaren van het eiland Mamula gezien had. Mevrouw Hessenstein lachte. »Heb je dat heb je dat? wat zal hij daar blijde mee geweest zijn. De kleine schelm ziet daar bijna niemand. Hij vroeg in zijn laatsten brief of u al teruggekomen waart en toen heb ik ge schreven dat men u heden verwachtte.» De oude dame haalde diep adem. Het jonge meisje boog zich al meer en meer over de heerlijke perzik, die zij bezig was van de schil te ontdoen. Daarna vervolgde de liefdevolle moeder met er zich over te beklagen, dat haar jongen het op Mamula zoo vervelend zou hebben en hij sterk verlangde naar den tijd, dat hij zou worden afgelost. Het was intusscheu duister geworden. volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voor kwam) mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens (13); kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 2 (2)schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 32 (4)rotkreupel bij schapen 27 (6)vlek ziekte bij varkens 28 (18), trichinen- ziekte bij varkens miltvuur onder alle vee 36 (32)hondsdolheid (-)• AXEL, 11 Maart 1913. Vrijdagnamiddag werd alhier op de bovenzaal van den heer M. A. Koole de algemeene jaarvergadering gehouden van leden van de .Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard". De secretaris-penningmeester bracht daarin verslag uit van den toestand der vereeniging, dien hij, ondanks een betrekkelijk klein tekort, financieel alleszins bevredigend noemde. De uit gaven bedroegen 10937,09, de ont vangsten 10906,54, alzoo een nadeelig slot van 30,55. De vereeniging telde op 31 December j.l. 76 aandeelhouders, die te zamen 220 aandeelen van f 25 bezitten voorts 4 begunstigers v»n 5 en 90 begunstigers van 1,50 jaarlyksche toelage. De inzending voor de tentoonstelling en de deelname aan het concours-hip- pique heeft de verwachtingen over troffen. Moet de tentoonstelling nog inburge ren, het concours-hippique heeft blijkens het reusachtige bezoek, dat hieraan ten deel valt reeds bewijs geleverd, dat ze aan deze omgeving een welkome ge legenheid tot uitspanning biedt. Resumeerende sprak de secretaris de overtuiging uit, dat de V. V. Z. F. met dankbaarheid op haar eerste bestaans jaar mag terugzien en met hoopvollen moed de toekomst kan tegemoet gaan. Hierna werden z. h. s. aangenomen, de bestuursvoorstellen om de tentoon stelling dit jaar te houden op 28 Juni e. k. en het concours hippique te ver binden aan de Axelsche onafhankelijk heidsfeesten. Het programma van ten toonstelling en concours zal gelijklui dend zijn aan dat van 1912. Aan het bestuur werd opgedragen een inschrijving te openen voor de ver pachting van het ververschingslokaal met verplichte levering van de vol doende goede consumptie en verplich ting tot het plaatsen van een tent, waar aan gewone herbergprijzen bier, enz. verkrijgbaar worde gesteld. Alles voor den tijd van 3 jaar op nader te stellen voorwaarden. Reeds blonken millioenen sterren aan het luchtruim, de oranjeboomen ver spreidden hun geur, de Adriatische zee klotste gelijkmatig tegen de rotsenrij, een Italiaansch lied klonk op het water, de vogels zongen hun avondlied in het eeuwig groene priëel en 't geheel was 't ware eene betoovering, uitnemend geschikt om in een van liefde gloeiend ineisjeshart de zoetste droomen te wekken. Marie Esther liet dan ook haren vader met mevrouw Hessenstein praten; met de' oogen half gesloten, gaf zij zich geheel en al over aan de aangename gedachten, die zich van hare ziel meester maakten. Baron Similoff gaf eindelijk te kennen, dat het tijd was te vertrekken. De gondelier van mevrouw Hessenstein wachtte reeds op een weuk zijner meeste- resseeen zachte bries deed de zeilen der boot zwellen. Marie Esther gevoelde zich buitenge woon gelukkig, en toch had zij kunnen weenen, toen zij in de duisternis, bij het licht der sterren, over de phosforisch lichtende Adriatische zee naar haar woning voer. Wordt vervolgd.) Bij de bespreking van het Rijks- hengstenveulendepöt te Bergen op Zoom werd gewezen op de wenscbelykheid dat bedoeld depót zou worden opge heven, en in plaats daarvan voor ieder Nederlander de gelegenheid worde ge opend, om op een bepaalden datum en een bepaalde plaats goedgekeurde hengsten en merriën te koopen of ver- koopen. Met andere woorden te voor komen, dat de Staat niet langer blijve de concurrent van iedere handelaar in fokpaarden. Aan het bestuur werd machtiging ver leend in die richting stappen te doen. De begrooting voor 1913 werd onge- wijzigd vastgesteld op eene som van 3170, met een post van onvoorziew uitgaven ad J 37. De vergadering was slechts matig bezocht. Men schrijft ons uit Zuiddorpe: Dp de gisteren alhier gehouden jaar markt werden slechts aangebracht 8 paarden, 18 stuks hoornvee, 17 varkens, 8 geiten, 3 konijnen en 17 kippen. I De premiën werden uitgereikt als volgt Voor het schoonste werkpaard boven 3 jaar oud, 5 aan Emile d'Hert te Zuiddorpe. Voor het meest in waarde zijnde veulen boven 1 jaar, le premie 3 aan Eduard Samijn, 2e pr. 2 aan August van Himme. Voor het meest in waarde zijnde jaarlingsveulen, le pr. ƒ3 aan Henri Puylaert, 2e pr. 2 aan Adolf Versijp. Voor de schoonste koe, 5 aan Aug. van Himme. Voor de vetste vaars, 4 aan Cesar Verbiest le prijs en Aug. d'Hert 2e pr. (in verdeeling). Voor de beste kalfdragende vaars, ƒ4 aan Arthur Termote. Voor de schoonste geit, le pr. fï aan P. Yzebaert, 2e pr. f 1 aan Alph. de Block. Voor het schoonste konijn, le pr. 1.50 aan Al. de Coninck, 2e pr. 1 aan Th. de Block. Voor het grootste getal hoornvee ter markt gebracht, 4 aan Cam. Bauwens 1 te Overslag. Voor het grootste getal varkens ter 1 markt gebracht, 2 aan Corn. Swets te Axel. Voor de schoonste toom kippen le pr. 1.50 aan A. de Smet, 2e pr. 1 aan P. de Groene en Leon de Meijer (in verdeeling). Verkocht 0 paarden, 8 stuks hoornvee en geen varkens. De jaarmarkt was zeer slecht bezocht, gepaard aan vuil weder. Niettegen staande zoo weinig vee aan de markt was, waren toch een aanzienlijk aantal kooplieden uit Gent aanwezig, zoodat zeer wel toepasselyk is meer kooplui dan vee. Vrijdagavond zou te Stoppeldijk de metselaar L. den pas gebouwden oven bij den bakker Kr. schoonmaken en kroop daartoe er in. Ot het bouwsel niet genoeg verankerd was, dan wel niet droog genoeg, wat er ook van zij, de oven viel in, toen L. pas met den schoonmaak was begonnen. De man, die onder de steenen was bedolven, schreeuwde om hulp, maar was niet spoedig uit zyn netelige positie verlost. Hij had een ribbe gebroken en klaagde over veel pijn. M. Crt. Naar het Hbld. meldt, hebben eenige ingezetenen van Amsterdam het plan opgevat een beweging op touw te zetten, ten einde in de politieverorde ning een bepaling opgenomen te krygen, waardoor het publiek beschermd wordt tegen de lange pennen in de dames hoeden. Woensdag 19 Maart zal er over ver-1 gaderd worden.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2