28e Jaar^. IS ris, r V». 96. Woensdag 12 Maart 1913. Os dochter van dsn Spion. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. INE. F. 1MELFMAW Buitenland. FEUILLETON. imen proef oen. nboek franco Jhem.- rderij. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ichte, usen, Axel, .VAN bij de fdag ddags 1 Erf laster groot DE BALKAN-OORLOG. i Men weet, dat de bijeenkomst van ie gezanten te St. Petersburg, om Itusschen Roemenië en Bulgarije te [tiemiddelen, verzekerd is en daarmee lis het vooruitzicht op een spoedige I vreedzame beslechting van het geschil geopend. Als men nu weer met berichten komt over nieuwe oneenigheid tusschen de Balkanbondgenooten of tusschen Roemenië en Bulgarije, zoo merkt de Kreuzzeitung naar aanleiding daarvan op, dan is dat, naar wij uit bevoegde bron vernemen, onjuist. De algemeene aandacht is voor het oogenblik alleen op de bemiddelingsactie van de mogend heden gericht, en het is de overeen stemmende wensch van de betrokken partijen, dat het zwaartepunt van de verdere onderhandelingen naar St. Petersburg wordt verlegd, waar men ten bevredigenden grondslag tot over eenstemming hoopt te zullen vinden. Binnen zeer kort zullen de reservisten die aan de Russische grens staan afge dankt worden, wat een beetje later ook ia Bosuië zal gebeuren. Het aanstaande -Vaasfeest dus dubbel gevierd worden als ie duizenden mannen, die sinds vijf maanden uit hun gewoon leven gerukt zijn, weer te huis komen. Het blykt nu dat de brief van den Keizer lan den Tsaar van Rusland succes gehad heeft, want dadelijk daarna zijn de onderhandelingen over het terug trekken der troepen begonnen. Ze zijn loper. nog niet afgeloopen. Het communiqué dat daarop betrekking heeft, zal pas half Maart verschijnen. Het onmiddel lijk gevaar is dus verdwenen, maar verzoening is niet gevolgd. De twee spalt blijft. Maar over de wijze waarop ontwapend zal worden en over de sterkte der compagnieën die voortaan aan de grens zullen liggen, is reeds overeenstemming verkregen. Rusland zal beginnen met de vierde lichting naar huis te zenden. Zoodra men daarmee is begonnen, zal Oostenrijk dat voorbeeld volgen. De Oostenrijksche compagnieën aan de grens zullen 150 man blijven bedragen, terwijl deze anders 95 man sterk zijn. Volgens de laatste berichten zal Rusland op den 14en Maart beginnen. Met den vrede schiet het niet erg op. De voorwaarden die de bondgenooten aan Turkije stellen zijn bijzonder hard en de eisch tot betaling van oorlogs kosten vinden bij Engeland en Frankrijk die groote kapitalen in dat land hebben uitstaan, weinig weerklank, terwijl Rus land, dat den Bulgaren geld heeft toe gestopt, wel voor betaling van een oor logsschatting is. Men meldt uit Dzjaniua, dat Vrijdag de kroonprins zijn zegevierenden intocht ïu de stad ueett gehouden. Een geest driftige menigte juichte hem toe. Bij het vooroijtreKüeu van de Griek- scne troepen vielen de bewoners de soldaten om den hals. De christelijke officieren in Ottomauschendienstscheur- den hun fes aan stukken, de flarden bedekten letterlijk het Eendrachtspleiu. i Erf r sec groot voor huur 13. nder- (Nadruk verboden.) en. rg. •sten d in raat. Roman van E. von WaldZëdwitz. Marie Esther wierp een zwarten sluier over het hoofd, bevestigde nog een bloeiend takje granaten tusschen de lokken en itak een groote roodzijden parasol boven haar hoofd en dat van haten vader op. Als 't ware achteloos sloeg zij den weg in, die langs het strand naar het klooster Melinje voerde. Zij wilde het huis van mevrouw Hessenstein voorbij gaan. Op den weg was het zeer druk, verscheidene muildierendrijvers, hunne ezels bij den teugel roerende, bevondeu zich op weg naar Castelnuovo. Soldaten van het gar nizoen waren aan 't wandelen, om te genieten van de avondkoelte. Baron Similoff vroeg een der infanteristen om vuur en gaf dezen als dankbetuiging een Regalia, eenige vriendelijke woorden tot de jongelieden richtende. Wel, wat zijt gij voor een landsman »Een Carinthiër.c »Zoo en gij Hongaar.* I »'tls hier wel mooi, vindt ge niet Pc Daarvan wilden de soldaten nietsweteu. Een artillerist, die zich bij zijn makkers aansloot, scheen geen woorden genoeg te kunnen vinden, om te vertellen hoe weinig tiet hem hier en in Ualmatië beviel. »En vooral thans,c zeide hij, »het volk wordt met den dag slechter, de soldaat durft zonder wapens de stad niet meer verlaten. Wij hebben zelfs in het kwartier de geladen buksen in onze onmiddellijke nabijheid.c »Nog kort geleden heeft men een jager, die in liet gebergte verdwaald geraakt was, uit een hinderlaag doodgescnoten.c »De Roas hebben het lijk gevonden en aan den commandant met hunne beste groeien gezonden. Ja, ja, dat zijn gevaar lijke vriendjes.c »De kerels zijn woedend dat zij sol daatje zullen moeten spelen. Men moest hen ophangen.* Aldus spraken de soldaten. Similoff gat hun gelijk en sprak den jougelieden moed in. »VVij hebben meer dan te veel van die kerels. Wanneer wij jacht op hen maken, zijn zij eensklaps tusschen die vervloekte rotsen verdwenen, zij zijn zoo vlug als de mormeldieren bij ons.* »Maar ze zullen toch wel eens op hun huid krijgen morgeu rukken weder twee jagerbataljons uit, het eeue naar Cattaro, het andere komt te Risano en gaat van daar naar deu hemel,* beweerden opnieuw twee der soldaten. »De hemel?* vroeg de Rus verwonderd. Ouder de gevangenen bevinden zich 6000 gewonden en zieken. Gedurende den nacht van Donderdag is een deel van het Turksche leger erin geslaagd, in de Noordelijke richting te ontkomen. Zij gingen zich bij het verlaten van de stad, aan plundering te buiten. Sedert Vrijdag heerscht er orde en rust in de stad. Naar aanleiding van de inneming van Dzjanina, ziju te Saloniki betoogingen van vreugde gehouden. In de Grieksche kerk heeft men, in tegenwoordigheid van den koning en de koningin, een Te Deum gehouden. Aan de Daily Mail wordt uit Konstan- tinopel gemeld dat een burgeroorlog, naar uit alles blijkt, ophanden is. Machmoed Sjefitet pasja, de groot vizier, wil ongetwijfeld den vrede. Een gedeelte van de Jong-Turksche partij houdt geheime vergaderingen en dreigt den grootvizier weg te jagen als hy naar een vrede streeft op de voorwaar den van Kiamil. Middelerwijl tracht de liberale partij met geweld de teugels van het bewind in handen te krijgen. Nazim pasja's vrienden bij Tsjataldzja doen steeds vergeefsche pogingen van Machmoed Sjefket de bestraffing van Nazim's moordenaars te verkrijgen. De grootvizier antwoordt dat zulks eerst na het sluiten van den vrede kan ge schieden. Izzet pasja heeft uit Tsjataldzja ge meld, dat de ontdekking van het com plot tegen de regeering onrust onder de troepen verwekt. Izzet heeft de hem laatstelijk toegezonden vrijwilligers De artillerist, die deze aanduiding ge bruikt had, wees lachend met de hand op de kleine forten en blokhuizen, die in een grooten cirkel verspreid lagen en van af de plaats waar men stond zicht baar waren. »'tZal mij verwonderen wat er van die Weeoers komen zal, indien zij daar boven nampeereu moeten voegde hij er lachend aan toe. Similoff wilde zich verwijderen, maar de artillerist, die bijzonder spraakzaam scheen, vertelde hem nog dat daarboven iu de Krivoscië, aan de grens van de iierzegowina, benden samenrotten, die op de meest brutale wijze strooptochten oudernamen. »Dat zal wel beter worden,* zeide de Rus geruststellend en hij ging daarna met zijne dochter, die oplettend geluisterd had naar 't geen de soldaten vertelden, verder. Marie Esther liep een poosje in ge dachten verzonken aan de zijde haars 7aders. Eindelijk vroeg zij bezorgd »Gelooft u papa, dat het werkelijk tot een opstand zal komen »Wie kan 't weten gaf Similoff half ontwijkend ten antwoord. Marie Esther zwe^gna verloop van eenigen tijd richtte zij opnieuw het woord tot haren vader. »Indien Oostenrijk er sterk tegen op komt, zouden dan alle jagerbataljons naai de bergen gezonden worden Dat zou en 12 officieren teruggezonden, omdat zij oproer onder de troepen predikten. N. R. Crt. ITALIË. De Paus is weer lichtelijk ongesteld. Telegrammen van jl. Zondag aan de N. R. Crt. gezonden, melden het vol gende omtrent den toestand van Zijne Heiligheid. De zusters van den Paus hebben den H. Vader in het Vaticaan bezocht. De Paus, die reeds eenige beterschap gevoelde, toonde niet de minste onge rustheid. Hij schrijft zijne ongesteld heid toe aan de tocht van de laatste dagen. Dokter Marchifava bevestigde de diagnose van dokter Amici, die ver klaarde, dat het een lichte catarrhale aandoening was, vergezeld van influen za en de meest volstrekte rust voor schreef. Gisteravond was de toestand van den Paus ongewijzigd. In de koorts was geen verandering gekomen en de nacht verliep betrekkelijk kalm zonder dat de Paus insliep. De ademhaling is regelmatig. Vele kardinalen, prelaten en leden van het diplomatieke corps zijn naar den gezondheidstoestand van den Paus komen iuformeeren. De Osservatore Romana meldt, dat de toestand van den Paus sterk verbe terd is. Toen zijn zuster het Vaticaan verliet, scheen zij zeer gerustgesteld. Het Journal verzekert, dat menschen die den Paus hebben gezien, den indruk hebben gekregen, dat hij aan het eind van zijn krachten is en de mogelijkheid van een afstand tegemoet zien. ontzettend wezen. Die bergbewoners zijn zoo wreed ik ik kan Zij bleef steken. >Nu wat zoudt gij kunnen kind?* vroeg de baron. >Ik zou bijna kunnen wenschen, dat de mannen van deu Keizer hen even wreed behandelden.* De heer Similoff had een antwoord op de lippen, maar hij zweeg niettemin waartoe zou het dienen met zijne dochter te spreken over de politiek, waarvan zij ten slotte toch niets zou begrijpen. >Mocht het werkelijk tot' ernstige vijandelijkheden komen, dan zou ik u naar Triëst of Weenen zenden.* Marie Esther ging langzamer, een onuitsprekelijke angst viel op haar gelaat te lezen, een angst die tot oorzaak had, dat zij gaarne al de gevaren aan een oorlog verbonden wilde uitstaan, indien zij maar in de nabijheid van Hessenstein mocht blijven. Hij zou gewond kunnen worden, nog iets ergers zqu hem kunnen overkomen en danZij was niet in staat verder te denkeu. Eiudelijk zeide zy op beslisten toon »Waar u blijft papa, blijf ik ook.* In den rotswand, die de eene zijde van de straat begrensde, zag men eenige uitgehouwen treden die tot ecu fraai aa-i- gelegden tuin toegang gaveuaa:i het einde daarvan was een landhuis gelegen. Marie Esther bloosde een weinig en zeide: »daar zijn wij aau het landgoed 4XELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1