1 Binnenland. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Volgens verschillende berichten is prinses Juliana ongesteld geweest. Daartoe ontboden heelt dr. Haver schmidt de prinses bezocht en wist een lichten aanval van griep te con- stateeien. Gelukkig was de toestand niet ernstig en is dr. Haverschmidt, naar we in de N.B.crt. lezen, reeds naar Utrecht teruggekeerd, daar gevaar ab soluut was uitgesloten en de Prinses weer zoo goed als hersteld is. TWEEDE KAMER. Vrydag is de behandeling der Inva liditeitswet afgeloopen. De eindstem ming is bepaald op aanstaanden Vrijdag Naar men aan de Tijd schrijft, moet het niet in de bedoeling der Re geering liggen, om de vacature van minister van Justitie nog voor de ver kiezingen aan te vullen. AXEL, 4 Maart 1913. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd met alg. st benoemd tot hoofd der openbare lagere school alhier, de heer D. A.vanHoute hoofd eener bijz. school te Lobith. In de Vrijdag gehouden vergade ring van den Raad der gemeente Zaam slag werd besloten een afgevaardigde te benoemen in het Comité voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van het oprichten eener electrische centrale voor geheel Z. Vlaanderen. Als zoodanig werd be noemd de burgemeester, de heer Joh de Feijter. Een verzoek van den heer A. Kok, om hem wegens zijn hoogen leeftijd en minder gunstigen gezondheidstoestand eervol ontslag te verleenen als hoofc der school te Othene, met ingang van 1 April a. s., werd nog aangehouden, daar zich nog geen sollicitanten hebben aangemeld en er nog geen uitzicht is, dat bij het verleenen van het gevraagd ontslag in de waarneming zal kunnen worden voorzien. Een adres van C. 't Gilde, die klaagde dat een party sintels waren aangekocht, zonder dat hij in de gelegenheid was geweest daarvoor prijsopgaaf te geven* terwijl leveringen boven de 25 moeten worden aanbesteed, werd voor kennis geving aangenomen, aangezien in strijd met de meening van adressant de aan koop beneden de J 25 was gebleven. Er zal echter in het vervolg ook aan hem prijsopgaaf gevraagd worden, als er weer sintels voor de gemeente noo dig zijn. Een adres van C. 't Gilde en andere caféhouders, waarin thans wordt aan gedrongen tot intrekking der verorde ning op de sluiting der herbergen ge durende kerktijd in verband met het rijden van de tram in de toekomst, terwijl van wege de tram maatschappij wordt gezocht naar een gelegenheid tot het vestigen van een bestelhuis, dat dan des Zondags voortdurend zal moeten open zijn, en een voorrecht zou genieten boven andere gelegenheden, werd be sloten aan te houden, tot den tijd dat de tram zal rijden. Dit zal vermoedelijk nog wel een paar jaar duren en dan is er altijd gelegenheid om te handelen naar dat de omstandigheden dat zullen noodig maken. Aan het Burgerlijk Armbestuur werd voor het jaar 1912 een verhoogd sub sidie van 250 toegekend. Aan den commandant der ryksveld- wacht werd voor zijn diensten in het afgeloopen jaar een gratificatie van 30 toegekend Op voorstel van de Gezondheids om- missie werd het huisje B 79 op het dorp en het huisje op het gehucht Othene bewuoud door Abr. Kolijn, onbewoon baar verklaard. Met algemeene stemmen werd be sloten tot het aaukoopen eener schrijf machine. Nog werd besloten tot beteugeling van het rumoer op het dorp een aan vulling te maken van de algemeene politieverordening. M. Crt. Zaterdag sprak te Zaamslag in een openbare vergadering de candidaat der vrijzinnigen in het district Oostburg, de heer R. de Muralt. De vergadering was druk bezocht en debat had niet plaats. Evenmin was dit het geval te Hoek, waar de candidaat der S. D. A P., de heer Lindeijer uit Vlissingen, in een goed bezochte openbare vergadering optrad. M. Crt. Gisteren (Maandag) herdacht de meesterknecht der Kon. drukkerij van de firma P. J. van de Sande te Neuzen, de heer D. P. Stoffels, den dag waarop hij voor 40 jaren in die zaak als leer jongen in dienst trad, en aldaar nu ook bijna een kwarteeuw als chef op de drukkerij werkzaam is. Van de druk kerij was ter gelegenheid van dit feit de vlag uitgestoken. De jubilaris had dezen dag vacantie en ontving zoowel van de zijde der familie Van de Sande als van het personeel blijken van hulde en waardeering. M. Crt. De Justitie uit Middelburg en Gent bevonden zich heden (Dinsdag) te Sas van Gent tot het houden eener confe rentie aan de Belgische grens, in zake L. P., 22 j., klompenmaker te Clinge beklaagd van mishandeling op 1 Jan. j.l. te Zeeuwsch-Clinge gepleegd. Zondag had te Breskens de v, ou w van J. het ongeluk van den zolder te vallen, waardoor zij met haar hoofd op den vloer terechtkwam met zoo'n kracht dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vermoedelijk heeft zij hersenschudding gekregen. Ze is niet buiten gevaar. M. Crt. Zelandia meldt, dat het centraal bestuur van de Katholieke Kiesvereeni ging in het district Oostburg in beginsel heeft besloten om samen te werken met de anti-revolutionaire partij en om den door deze gestelde candidaat (mr. P. Dieleman te Middelburg) over te nemen. Aan de afdeelingen zal worden geno- tiviseerd een besluit in gelijken geest te nemen. Naar de M. Crt. verneemt bestaat te Vlissingen het plan tot oprichting van een Hollandsch-Belgische pleizier- vaartmaatschappij, ten doel hebbende des zomers pleiziertochten te onder nemen tusschen Ostende, Blankenberge, Zee Brugge, Antwerpen en Vlissingen en des winters het redden van personen van in gevaar zijnde schepen, het sleepen van schepen en het bergen van goederen. Het daarvoor benoodigde kapitaal bedraagt 150.000. Directeur zal zijn dhr. H. Maters. De circulaire tot dat doel verspreid, is onderteekend door oprichters, de heeren E. A. G. de Badts, scheepseigenaar te Antwerpen, mr. P. Dielenan, advocaat te Middelburg, I. C. Vethhacke, notaris te Vlissingen en D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens. Men meldt uit Uden aan de Msb. De landbouwer M. Veldpaus, die op Vastenavond te Volkel door een 5-tal personen werd mishandeld en daarbij zulke ernstige wonden kreeg, dat hij sedert dien tijd in het gasthuis aldaar werd verpleegd, is thans na een smar telijk lijden overleden. Het lijk is naar het raadhuis vervoerd om gerechtelijk onderzocht te worden. Nabij Honselersdijk (Z. H is een U"njarig knaapje uitgeput van ver- ulo u-nis op den weg gevonden. Hij k« in uit Rotterdam, had te Schiedam ia ui zocht, en was op den terug tocht den Delftschen Weg opgeloopen en verdwaald geraakt. Avp. Vrijdagmiddag sloop een jongen den schouwburg „Frascati" in de Plantage Middellaan te Amsterdam binnen en maakte van een onbewaakt oogenblik gebruik om een greep te doen in het geldbakje van den bureaulist en er van door te gaan. De bureaulist, die den diefstal nog tijdig bemerkte, snelde hem na en wist hem te grijpen. De jongen wierp eenige bankbiljetten van 25 en 10, die hij gestolen had, op straat weg. De jongen is aan de politie overgeleverd. Avp. Gered. Zeilende langs de Noord zeekust nabij Noordwijk viel van den botter „U.K. 100" een der opvarenden, de 53-jarige Teunis Ras, overboord, doordat bij het ophalen van het zwaard het touw brak. Vóór de schipper, die nu alleen aan boord was, (ien botter over den wind en de plaats des onheils bereikt had, was het ongeluk reeds bemerkt op de schuit van den Urker G. Hoefnagel, die alles bijzette om ter hulp te komen. Een toegeworpen touw bereikte den drenkeling niet, doch toen de inmiddels voortgezeilde en terugge keerde schuit weer dicht genoeg bij was gekomen om een tweede poging te doen, viel het goed gemikte touw in de nog boven water stekende handen van den reeds zinkenden man. Hij hield het zoo stevig vast, dat hij na veel inspanning tegen en in het vaartuig getrokken kan worden, waar hij goed verzorgd werd. Hbld. Merkwaardige vliegtocht. Zoo veel belangrijke tochten hebben de laatste jaren vliegers gelukkig volbracht, dat er heel wat toe noodig is, om ons in verbazing te brengen. Een stout en vermeldenswaard stuk heeftdeFransche vlieger Brindejonc des Moulinais be dreven. Hij vloog van Parijs naar Londen en vandaar over Brussel weer naar Parijs terug. Donderdagmiddag vertrok hij uit Londen. Ongelukkigerwijs kreeg hij het boven het Kanaal met mistbanken te kwaad. Eerst keerde hij terug, doch later opnieuw de vlucht wagend, deed de mist hem opnieuw den koers kwijt raken. Reeds wanhoopte hij eraan, er het leven af te brengen, toen hij, laag boven het water vliegend, tot zijn geluk een visschersboot bemerkte. Krachtig riep hij „Calais". De schipper verstond dit, trots het geweldig lawaai van den motor, en wees hem de richting. Reeds zweefde Brindejonc boven de Noordzee. Tien minuten later was hij boven zijn landingsplaats. De reis had in plaats van naar ge woonte 15 tot 20 minuten, 63 minuten geduurd. M. Crt. Zitting van 4 Maart 1913. Tegenwoordig de heeren Lamaïtre, Kruijsse, Van Driel, Dregmans, Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, De Feijter, en Wolfert. Afwezig dhr. Oggel. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. Oggel, dat hij wegens ongesteldheid de tegen heden belegde vergadering niet kan bijwonen. b. Goedkeuring van een raadsbesluit betreffende wijziging der begrooting voor 1912 c. Idem van een raadsbesluit be treffende het aangaan eener geldleening van 5000 tegen eene rente van ten hoogste 6 pCt., aflosbaar uiterlijk 31 Dec. 1913 uit de gewone inkomsten. d. Een schrijven van de voorloopige commissie tot stichting eener electrische centrale voor geheel Zeeuwscb-Vlaan- deren houdende eene uitnoodiging aan den Raad om een vertegenwoordiger aan te wijzen, om zitting te nemen in eene commissie, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het stichten eener electrische centrale voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Voorz. dezer voorloopige commissie is de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury. De coöimissie ver zoekt vóór 1 April van de gemeente te mogen vernemen of ze al dan niet hare medewerking hiertoe wil verleenen. De Voorz. zegt dat door B. en W. hieromtrent geen voorstel zal worden gedaan en het geheel aan den Raad over laten hoe in dezen te handelen. Dhr. Smies acht het niet noodig, dat in deze gemeente, waar we nu goed gaslicht hebben, electrisch licht komt, wij kunnen daar goed van tusschen blijven, evenzoo ook de gemeente Hulst en Terneuzen dat reeds electrisch licht heeft. Daarom acht hij het voor deze streek niet noodig. De Voorz. geeft den heer Smies in zooverre gelijk dat electriciteit voor verlichting hier niet noodig is, vooral niet in de kom der gemeente, maar toch zouden de landbouwers als beweeg kracht voor hunne verschillende ma chines er mede gebaat zijn. Dhr. Smies gelooft dat hiervan door de landbouwers weinig gebruik zal worden gemaakt, in aanmerking ge nomen dat de centrale in Terneuzen al jaren bestaat en aldaar nog geen een landbouwer aangesloten is. De Voorz. zegt dat de voornaamste oorzaak daarvan wel zal zijn, omdat in Terneuzen de electriciteit nog ai duur is, maar aan de cokesovens zal de electriciteit veel goedkooper zyn. Dhr. Kruijsse acht het voor de kom niet zoo noodig maar voor de landbou wers moet het gemak opleveren, omdat enkel door een electrischen kabel aan te brengen de kracht kan worden benut. En gesteld, dat wij er niet aan meedoen en de centrale komt evenwel tot stand, dan kunnen we toch nooit beletten, dat de kabel door de gemeente wordt gelegd. Bovendien wanneer we er ons heele- maal niets van aantrekken dan hebben we ook niets te zeggen, en doen we er wel aan mee, dan hebben we ook mede zeggenschap, en blyven van de zaak op de hoogte. Echter zou het verstandig zijn, als de Raad een afgevaardigde aanwees, om een besluit te nemen, dat hoogstens tot een bedrag van f 25 disponibel zal worden gesteld als vergoeding voor de eventueel te maken kosten van onder zoek. De Voorz. zegt, dat het niet aangaat om van deze plaats te bepalen wat de kosten zijn, die uit het onderzoek kun nen voortvloeien. Natuurlijk zullen daarbij een of 2 ingenieurs worden aan 't werk gezet en die zijn, naar de onder vinding leert, niet goedkoop. Dhr. Kruijsse meent, dat voorloopig nog geen ingenieurs zullen moeten komen. De Voorz. zegt, dat het in de bedoe ling ligt, om juist technisch advies te te vragen dus wel degelijk ingenieurs aan het werk te zetten. Dhr. Lamaïtre meent, dat de beste weg is de gemeente heelemaal buiten de kosten te laten Dhr. Dieleman zegt dat de buiten bewoners niets hebben aan het gaslicht van de gemeente en zou er wel voor te vinden zijn om aan de totstandkoming der centrale mede te werken. Het gaat nu toch eenmaal alles zoo van liever lede naar electriciteit, en in het Noorden van ons land wordt door de landbouwers van electrische kabels reeds druk gebruik gemaakt. De Voorz. zegt ééne vergadering te hebben bijgewoond en heeft daar in overweging gegeven om afgevaardigden van iedere gemeente te benoemen daar een Burgemeester zonder de Wethou ders toch niet veel doen kan. Het is daarom dat het voorloopig comité deze circulaire heeft rondgezonden. Dhr. Dieleman kan wel met dhr. Kruijsse meegaan om eene som te noemen, want zooals de hh. Smies en Lamaïtre het willen, kosteloos, zal het moeilijk gaan. DhiKruijsse zegt dat we niet moeten 1 zeggen, dat een centrale er niet noodig j is, omdat hier eene gasfabriek is, men

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2