No. M. W oensdag 5 Maart 1913. 28e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De dochter van den Spion. F. DIELFMAV Buitenland. FEUILLETON. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Naar uit KonstautiDopel aan de Times wordt gemeld, maken het stormweer en de vinnige koude overal krijgsbedrijven van eenige beteekeuis onmogelijk. Door den storm kunnen noch de Grieken noch de Turken troepen ontschepen. De Turk- sche troepen, ingescheept met bestemming voor de kust van Klein-Azië, heeft men gedeeltelijk weer moeten ontschepen. Men meldt uit Philippiades, dat Don derdag de Grieken bij Holista een gevecht hebben geleverd met een sterke afdeeling Turken. Na een strijd van 6 uren namen de Turken de vlucht. De Grieken maakten 180 gevangenen. Op denzelfden dag voerden de Turken, die intnsscheu versterkingen hadden gekregen,een tegen aanval uit. Zij moesten echter nogmaals wijken. De Grieken begroeven 111 lijken 7an Turken, waaronder 8 officieren. B. Ct. FRANKRIJK. Dieudonné, Callemin, Soudy en Monier, die ter dood veroordeeld zijn, hebben zich Vrijdagmiddag ia cassatie voorzien. Callemin heelt, zooals hij had aange kondigd, een langen brief geschreven aan den procureur-generaal, waarin hij o. m. bijzonderheden mededeelt over den aanslag in de Ordener-straat. Zoo vertelt hij in zijn brief, dat hij toen metGarnier uit de auto is gestapt en terwijl hij Pee mans, den man, die den banklooper Caby vergezelde, met zijn revolver in bedwang hield, schoot Garnier Caby neer. Nadruk verboden.) Roman van E. von WaldZedwitz. •Slecht mijnheer, en goed, al naar u 't nemen wilt. De stadnouder zal binnen enkele dagen de militiewet doen afkon digen en wij zullen allen, als één man, daartegen opstaan 1* »De Bochezen wel, maar de Krisvos- cianers »Eén man één arm riep Stojan met donderende stem. •Stil, oude, de muren hebben misschien ook ooren 1* Karovachewitch deed verdere mede- deelingen, waarop de baron nu en dan eenige aanmerkingen maakte. Daarna opende laatstgenoemde zijne portefeuille en gaf den ouden man een biljet van zeshonderd gulden. Verdeel dit naar behooren, bedenk de besten vooral goed.» Stojan kuste de vrijgevige hand. Bestel den kapitein voor de eerst volgende bijeenkomst.* De Krisvosciauer boog toestemmend £3 een keizerlijk-koninklijke veldmaarschalk 1 had niet meer waardigheid aan den Peemans bedekte zijn gezicht met de handen en ging op de vlucht. Hij heeft dus, zegt Callemin, zijn aanvallers niet kunnen zien. Callemin wilde zich van den zak van Caby meester maken, en toen deze tegenstand bood, heeft Garnier nog twee revolverschoten op hem gelost. Vervolgens smeet Garnier den zak met geld op de voorplaats van de auto, waar Bonnot naast zat, die eveueens schoot. Toen de auto wegreed, heeft Callemin uit beide raampjes geschoten op de menscneu, die in de buurt vau den wagen durfden komen. Callemin rept in zijn brief ook van den aanslag op de bank te Chantilly en volgens zijn bewering heeft hij daarbij Legendre, een der bedienden, gedood, terwijl Vallet op Trinquier schoot. Is dit waar, dan moet dus niet Monier voor deze misdaad verantwoordelijk gesteld worden. Ten slotte deelt Bonnot mee, dat De Boe hem en Bonnot slechts als tolk naar Nederland vergezeld heeft en niet wist, wat zij er gingen doen. Of de mededeelingen van Callemin Dieudonné veel zullen helpen B Zij schij nen, naar het oordeel der rechtskundigen, geen aanleiding tot cassatie te geven en ook meent men, dat zij geen grond op leveren voor een verzoek om revisie. Artikel 443 van het wetboek van straf vordering laat slechts herziening toe, wanneer het feit, waaruit de onschuld van den veroordeelde moet blijken, zien voorgedaan heeft na de veroordeelitig. Toen Callemin verklaarde, dat Dieudonné aan den aanslag in de Ordener-straat niet heeft meegedaan, was er nog geen veroordeeling uitgesproken, wantCallemin De Rus vervolgde Gij zelf, Stojan, werk zooveel ge kunt, bezoek ieder fort op de eilanden en evenzoo moet je trachten ook bij de troepen op het land inlichtingen te ver krijgen. Een voorwendsel daartoe zult ge wel kunnen vinden. Acht, neen twaalf dagen tijd geef ik je.c Ik kan het in zes doen.c Onderzoek zoo nauwkeurig mogelijk in welken toestand alles zien bevindt, daarna verwacht ik bericht.» Similoff knikte, als teeken ten afscheid. Karovachewitcn boog even met het grijze hoofd en verliet daarna het vertrek. Toen hij zien buiten ouder zijns gelijkeu bevond, was hij weder de baudietacntige bewoner van Krivoscië. Marie Esther ging hare kamer binnen in de vroohjkste stemming; achter de door wijnranken omgeven ramen had zij het schoonste jaar, vau de achttien die zij reeds beleefde, doorgebracht. Deze kamer bovenal kwam haar voor als een heiligdom, door geen enkele onedele gedachte ontwijd, ais een vertrouwde, waaraan zij de geheimen van haar hart meer dan duizend malen had toever trouwd. Slechts een oogenblik vlijde zij zich op een zachten divan neder en zond de vier wanden, met gebloemde tapijten behangen, de schilderijen en ontelbare snuisterijen, zooais die, tot een geheel vereend, de kamer eener jonge dame deed zi;n verklaring tusschen het verdict van de jury en de uitspraak van het Hof. Het Hof kan voorts, zoo het overtuigd is, dat de gezworenen gedwaald hebben, ingevolge artikel 352 van het wetboek van strafvordering verklaren, dat de uit spraak wordt uitgesteld en de zaak naar een geheel nieuwe jury verwijzen. Van dit recht heeft het Hof geen gebruik gemaakt. Meent het, dat de mededee lingen van Callemin in de schuld van Dieu lonné geen wijziging brengen Rainert, het lid van de bende der auto-bandieten, is reeds in vrijheid gesteld. Hij heeft zijn straftijd in de voorloopige hechtenis uitgezeten. N. RCt. ENGELAND. Padvinders moeten eiken dag ten minste een goede daad doen. Daar zullen zeker wel eens zonderlinge goede daden onder zijn, zooals die jeugdige Brit, die naar wij in een Engelsch blad lazen toen zijn zusje hem op een avond vroeg of hij al een goede daad verricht had, antwoorddeja, ik heb mijn witte muizen aan de kat gegeven. Een dergelijke opvatting schijnt de kiesrechtvrouw te hebben, die te Londen Donderdagavond op een vergadering haar strijdgenooten aanvuurde om voor zij naar bed gingen nog »iets te doen.c Als de brievenbussen te goed bewaaktworden, zeide zij, doe dan wat anders. Doe het dadelijk. Gij zult het interessant werk viudeu, gij zult er meer en meer lust in krijgen. Het is verbazend, wat een wetten we kunnen overtreden en op vrije voeten blijven. jV. R. Ct. kunnen sieren, een stommen groet toe. Maar die niet in woorden gebrachte groeten, zijn zijdikwerf nietdehartelijkste? Wel was de tijd van Marie Esther zeer beperkt, daar op haar de plichten van huisvrouw rustten, maar toch moest zij van af het balcon nog een blik over het geheel werpen, nog een enkelen blik. Hoe vroolijk wapperde de vlag! Ik ben de oorzaak van uw geluk,* ruiscbte als 't ware uit iedere plooi het meisje tegen. Weg met die gedachten en droomeu, weg met die zalige her inneringen, de nuchtere plicht riep de dochter des huizes. Marie Esther vloog trap op, trap af; dan was zij hier, dan daar, nu in den kelder, aanstonds boven in de eetzaal. Zoo, nu was het maal gereed, weder het eerste na langen tijd in het geliefde Castelnuovo bereid. Zij ontdeed zich van haar donkerblauwe japon en verwisselde die voor een laag uitgesneden zomer kleedje, brak een tak van een bloeienden granaatboom, bevestigde dien op hare borst en tikte daarna aan de kamer van haren vader. Kom, papa, alles is klaar!* Zij stak haar schoon hoofd eventjes door de geopende deur; baron Similoff keek van de schrijftafel waaraan hij zat, naar zijne dochter op. Ik kom dadelijk, mijn lief kind, je moet nog een oogen blikje geduld hebben OOSTENRIJK-HONGARIJE. Om geweldpleging bij de algemeene werkstaking, die te wachten staat te voorkomen, zullen 10.000 soldaten en 1000 gendarmes en politieagenten in de straten van Boedapest de orde bewaren. Om de bevolking van de hoofdstad te ontzien hebben de arbeiders besloten, dat aan de gasfabriek en de waterleiding, alsmede in een deel van de bedrijven ter verschaffing van levensmiddelen door zal worden gewerkt. Men weet dat de staking een protest is tegen het regee- ringsontwerp voor kiesrechthervorming, dat als niet voldoende doortastend wordt beschouwd. JV. R. Crt. MEXICO. Het Central News Agentschap ver neemt uit Eagle Pass in den staaf Texas, dat op ongeveer 250 K.M. van de Mexi- caansch-Amerikaansche grens een ver woed treffen heeft plaatsgevonden tusschen aanhangers van de nieuwe regeering en Maderisten onder aanvoering van generaal Carranza, den president van Coahuila. Het is nog niet bekend, welken afloop dit treffen heeft gehad. N. R. Crt. VENEZUELA. De New-York American weet te be richten, dat een inval in Venezuela is voorbereid door generaal Hernandez Castro. Troepen en munitie voor die onderneming waren kort geleden inge scheept te Mobile in den staat Texas. Zij worden aan de kust van Venezuela georganiseerd en zullen daar de aankomst hunner leiders afwachten. N. R. Crt. Al weer aan 't werk, papa, en nauwe lijks zijn wij hier aangekomen. Wat hebt u toch altijd te schrijven P Hè, indien ik zooveel bladen papier moest volkrabbelen 1* Zaken, kind De baron schreef verder, terwijl zijne dochter, hem een betooverenden blik toewerpende, de kamer verliet. Zaken, nu ja, ik blijf even wijs als vroeger, want dat papa geen romans schrijft, zoo iets weet ik maar al te goed.* Marie Esther begaf zich naar de eet zaalde tafel sierlijk voor twee personen gedekt, stond nabij de geopende deuren van het balcon, zoodat men al etende yan een heerlijk uitzicht en de frissche zeelucht genieten kon. Een zoele lucht kwam den binnen tredende tegemoet, eene jardinière gevuld met schoone oranjebloesem verspreidde door het vertrek een heerlijken geur. Waar zou papa nu blijven De wijzers op de pendule waren reeds aanmerkelijk vooruitgegaan. Uit de zacht- blauwe oogen kou ook misnoegdheid spreken, de mooie, frissche roode lippen konden zich bedenkelijk krullen, en dat de schoone Marie Esther ook zenuwen bezat, bewezen de mooie vingers, waar mede zij tamelijk hard op de tafel trom melde. Eindelijk was haar geduld ten einde en snelde zij opnieuw de trap af. Wordt vervolgd.) COURANT. r-

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1