Gemeenteraad. Gummi- en papieren Boorden. Bericht van Instel. ]f AXEL. J. PLATTEEUW. Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Posterijen. Bekendmaki ngen. Advertentiën. ONTVANGEN: H. M. de Koningin en Prime» Julian» zijn Woensdagavond per staatsspoor naar den Taunua vertrokken. Een seer groote menigte heeft H.M. uitgeleide gedaan. De lange gereed ataande extra-trein beatond voor een deel uit de koninklijke salon- en alaaprijtuigen en verder uit gewoon materieel van de a. a. Een luid gejuich ging op, toen H. M. en 't Prinaeaje omstreeks 7 uur uit de hel verlichte hof auto ategen. Verachil- lende autoriteiten waren in de konink lijke waehtzaal ten uitgeleide aanwezig. Tot het gevolg, dat H. M. vergezelde behoorde freule Six, hofdame, kapitein jhr. Sickinge, adj. vftn H.M., en jhr. mr. van Teta, hoofdeommiea bij het Kabinet der Koningin. De kleinkinderen van Hr. Ma. opper- atalmeeater gingen meeala speelmakker tje» voor Prins** Juliana. Nadat de Koningin zieh met de aan wezige autoriteiten eenige oogenblikken had onderhouden, waarby Prinses Juliana aan ieder hunner een handje gaf, begat zij zieh met haar dochtertje naar haar aalonrijtuig, waarvan de venstergordijnen waren neergelaten de leden van het gevolg en de bovenbedoelde speelkame raadjes namen in een anderen waggon plaats, Even over halt acht zette de trein zich in beweging. H. M. kwam nog enkele oegenblikken op het baleon van den salon wagen, om de aanwezigen nog maals te groeten. Zooals dezer dagen aangekondigd ia, werd de trein op een zijlijn gereden, om te 9.43 uur definitief te vertrekken. Door de Staatsspoorwegmaatschappij weren maatregelen genomen, dat geraas zooveel mogelijk voorkomen werd schrijft de Avp. Gisterochtend zijn de Koningin en de Prinses volgens een Reuter-telegram aan de iï.R.et. om 8.10 te Homburg aan gekomen en hebben zieh vervolgen», in gezelaehap van prins Hendrik, in een automobiel naar Hohemark begeven. Door het Land- en Tuinbouwbureau der Duitsche vereeniging voor ammoniak- ▼erkoop te Utrecht, Mariaplaats 67, wordt een geïllustreerde brochure ver spreid, getiteld (De stikstof bemesting op onze zandgronden". Kennisneming Tan deze brochure is zeker voor ieder landbouwer aan te bevelen. Zij wordt door bovenstaand bureau op aanvrage gratis toegezonden. AXEL, 28 Februari 1913. Heden werd alhier in het .Gulden Vlies" ten overstaan van den notaris Dregmans de openbare verpachting gehouden ten verzoeke van het Bestuur van den Coegorspolder c. a. van: De grazing der dyken in 9 perceelen en bet viscb- en jachtrecht der kreken en plassen in voorn, polder. De toewyzing geschiedde als volgt: Perc. I—IV (dyken, gem. Axel) voor 80 aan den heer Jac. Dekker te Axel. Perc. V-Vm (dijken te Sluiskil) voor 85 aan den heer Joz. Haak te Neuzen. Perc. X en XII (jacht en vischrecht Spuikreek) voor 305 aan den heer Dochain te Couillet (B.) En perc. XI en XIII (jacht en vis- schery Sluiskilsche kreek) voor j 90 aan den heer Fr. Dekker te Neuzen. Op 5, 6 en 7 Maart a.s. zullen by den heer Gilyamse alhier door de be roemde bioscope-maatschappy van den beer Corn. Huygens voorstellingen wor den gegeven. Te oordeelen naar het geen wy van andere plaatsen omtrent deze voorstellingen vernamen, wacht den bezoekers een ongekend genot en verdient het aanbeveling voor liefheb bers van de bioscoop één of meer avonden een bezoek te brengen aan de bovenzaal van Lands Welvaren". Door den heer J. van Rompu,lid der commissie van advies voor spoor wegdienstregelingen voor Zeeland te Neuzen is dd. 25 dezer aan den voor zitter dier commissie een schrijven ge zonden, waarvan wy een afdruk ont vingen. Het resumé van dit uitvoerig schrij ven is, dat schrijver zou wenschen 1°. een sneltrein, van Rotterdam in de richting Roosendaal, vertrekkende des voormiddags 6 37, stoppende te Bergen op Zoom, Vlake, Goes en Middel burg eu aankomende te Vlissingen 9 12 2°. in verband daarmede eenige minuten vervroeging, indien mogelyk, van trein 337 3°. een sneltrein, van Vlissingen vertrekkende des voormiddags 9.35, stoppende te Middelburg, Goes, Vlake en Bergen op Zoom en aankomende te Roosendaal omstreeks 10.56 4°. stoppen van trein 182 te Vlake. Bij het lossen der lading ruw yzer uit den motorschoener .Cornelis" aan de loskaden van het spoor te Neuzen werd voor het eerst gebruik gemaakt van een daar opgestelde kraan der maatschappij Gent—Ter Neuzen. Niet tegenstaande daarmede niet werd ge licht het maximum waarvoor de kraan heet geschikt te zijn, viel de kraan zoodra het gewicht van 1000 Kg. ijzer werd opgeheven omver en kwam met den arm op den schoener terecht. De machinist zag het gevaar aankomen en kon er tijdig afspringen, na nog eerst het vuur te hebben afgesloten. Er werd door het vallende lichaam eenige schade aan den schoener toe gebracht, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. M. Crt. Op de openbare gem. school te Nieuwvliet waren wegens ziekte (ma zelen) onder de schoolkinderen, van de 110 maar 24 kinderen op school. Sterf gevallen kwamen tot heden nog niet voor M crt. Blijkens opgave in de Stcrt. kwa men in de week van 19 tot eu met 25 Februari ter kennis van den centralen gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland. Roodvonk 1 geval te Clinge, Hulst, St. Jansteen en Nieuwvlietdiphtheritis 3 gevallen te Goes, 1 geval te Kerk- werve, Noordgouwe en Vlissingen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. '•At. 6 ure D». K. J. Kapteijn. Rede voor de J. V. Kerk B Voorm. 9 ure D». Chr. Bruins. Voorber. H. Av. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. zijn rijtuig terecht op een dicht aan den grond afgebroken paal. Het rijtuig kantelde en viel in de sloot. Het tuig brak en het paard bleef kalm op den weg staan. Twee der vier inzittenden bekwamen geen letsel, een derde, de heer C. Melis, kwam er at met een paar schrammen in het gelaat, doch de heer L. van de Wal, een man van 76 jaar, blijkt er naar aan toe te zijn. Hij, op wien de overigen neerstortten, moest, nadat dezen het rijtuig hadden verlaten, uit zijn hachelijke positie (hy lag met het hoofd naar omlaag) worden bevrijd. De man leed veel pijn en werd met een tentwagen van den nabywonenden landbouwer J. Mol naar huis vervoerd. Toen de inmiddels ontboden geneesheer, dr. Folmer van Driewegen, arriveerde en deu patiënt onderzocht, constateerde genoemde dokter dat het dijbeen dicht by het heupbeen was gebroken. M. Crt. Men meldt uit Vrouwenpolder aan de M. crt., dat de mazelen in zoo'n erge mate heerschen, dat er maar weinig leerlingen de school bezochten. De bijzondere school is dan ook gesloten geworden. De nieuwe leider van het Leger des Heils, generaal Bramwell Booth, is gisternacht om halt een aan hetCentraal- station te Amsterdam aangekomen. Hij werd verwelkomd door den commandant W. Risdel. Een aantal officieren en soldaten was met dezen ter begroeting aanwezig. Per automobiel reed de gene raal met kolonel Risdel naar diens woning, waar hij logeert. N. R. crt. Naar men weet, zal de wereld tentoonstelling te Gent 26 April a. s. geopend worden. Koning Albert zal de tentoonstelling inwyden. Voor de Nederlandsche afdeeling heeft een Belg een paviljoen ontworpen, dat wederom als in Brussel den oud-Hol- landschen styl vertoont. Zooals te be- grypen is, heerscht hierover in Neder landsche bouwkundigenkringen ont stemming. M. Crt. Zondagavond vond een huisheer te Hamburg een koffer in zijn woning. Hij meende, dat die van diefstal af komstig moest zijn en plaatste dien op de binnenplaats. Toen den volgenden dag een wachtmeester in het huis ver scheen, om omtrent een andere zaak een onderzoek in te stellen, werd hij op den koffer opmerkzaam gemaakt. Met een toevallig passenden sleutel werd deze geopend. Deze bleek het lyk van een meisje te bevatten met hoog opgetrokken knieën en los haar. Aan haar voeten lag een mof, een aanteekenboekje met een naam, een poederkwast, een hand werkje, w aaraan begonnen was en een papier, dat denzelfden naam vertoonde en dat van een warenhuis te Hamburg afkomstig was. Later bleek het 't lyk van een 21- jarige verkoopster te zyn, die Zondag middag haar woning verlaten had en die zich met noodlottig gevolg aan de zorgen van een zgn. deskundige had toevertrouwd. M. Crt. Door S. C. P. V., 25 jaren, kaDtonnier, wonende te Sluiskil, is hooger beroep aangeteekend van het vonnis derarrond. Rechtbank te Middelburg van den 14 Febr. jl., waarby hy met nog 3 anderen, ter zake van mishandeling en weder- spannigheid gepleegd door 4 personen, is veroordeeld tot 1 maand gevang. De officier van justitie kwam van het geheele vonnis in hooger beroep. Dinsdagmiddag reed de koopman Duynkerke van Borssele uit Goes huis waarts. In den Monsterweg, bij Borssele, een vrachtkar willende voorbijrijden, kwam bjj het uitwijken het wiel van Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Februari en waarop de rente, over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelyk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posteryen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG 4 MAART a.s., des voormiddags ten 9VS ure, ten Raad- huize ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken, 2. Aanbieding beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der woningwet, 3. Rekening ontvangsten en uitgaven Bewaarschool. 4. Aangaan geldleening. 5. Wyziging instructie gasdirecteur. 6. Af- en overschrijving in de be- grooting over 1912. 7. Af- en overschrijving in de be- grooting voor 1913. 8. Wyziging gemeente-begrooting 1912. 9. Wijziging gemeente-begrooting 1913. 10. Wijziging begrooting 1912 (gas fabriek). 11. Wijziging begrooting 1913 (gas fabriek). 12. Verzoekschrift van A. Moes en H. C. van den Hil om nog hun adres om verhooging van jaar wedde in behandeling te willen nemen. 13. Verzoekschrift van den heer M. L. van Vessem om eervol ontslag als boekhouder der gemeentelijke gasfabriek. 14. Benoeming hoofd der school. Axel, den 27 Februari 1913. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Zoo de Heere wil en zij zal leven, hoopt onze geliefde Moeder ANTJE GOOSSEN, op Zondag den 2den Maart, haar 70sten verjaardag te herdenken. Hare dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Axel, 28 Febr. 1913. De ONROERENDE GOEDEREN toe- behoorende aan de Familie DIERICK te Zuiddorpe, zijn ingesteld, als volgt 600 II 560 IV. 550 j V ,800 VI. 620 V VII. 610 VIII - - .730 o> IX. 700 1 X. ,810 XI. 690 XH 60 den hoop. XIII 510 per 44 A., 56 c.A. VERBLIJF op Dinsdag 11 Maart 1913, des namiddags l1/, ure bij D. Moirdijk te Zuiddorpe. Notaris DREGMANS. Axel, 26 Febr. 1913. de nieuwste modellen Fronts, Manchetten, Overhemden en Heerendassen. Zondag 2 Maart 1913. CD V} O I

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2