28e Jaar^. i\0. 93. Zaterdag f Maart 1913. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De dochter van den Spion. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. eren. 5 tl Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent' DRUKKER—UITGEVER AXEL AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. De Morgenpost bevat een brief uit idrianopel van een Duitscherhij is ran 13 dezer gedagteekend. In dien brief heet heto. a.Wij hebben op het oogenblik nog niet voor den honger snood te vreezen. Wij hebben tot nu toe voldoende eten gehad en het zal nog geruimen tijd toereiken. Na 3 Februari volgden vijt verschrikkelijke dagen. In de maand December ontplofte slechts hier en daar een projectiel in de stad, maar nu schijnen er verscheidene batte rijen op ons gericht te zijn. Aan slapen nas niet te denken. Wij zaten in de club bij elkaar en haalden de eene flesch champagne na de andere uit den kelder. Dat was de eenige mogelijkheic om ons op de been te houden. Ieder oogenblik brak er brand uit in een van de ellendige barakken. Tot ernstige katastrolen is het daarbij echter niet gekomen. Jood, Christen en Mohammedaan moesten bij het blus- schingswerk medehelpen. Soekri-Pasja heeft het zoo georganiseerd, dat de lieden ijverig met de wateremmers loopen. Daarvoor zorgen de bajonetten van de patroelje en ook hun eigen vrees voor hun hebben en houden. Een ding doet zich in de laatste dagen onaange naam gevoelen. Dat is het gebrek aan kolen. Ook Soekri schijnt geen grooten voorraad meer te hebben, want de zoeklichten, die te voren de nachten helder verlichten, werken nu slechts zeer spaarzaam. De kolen voor het (Nadruk verboden.) Roman van E. von WaldZjsdwitz. Dan zochten zij uit de mengeling van daken en torentjes, van straten en steegjes het huis van den baron en hadden het spoedig gevonden. Maar daarmede alleen was Marie Esther niet tevreden geweest, haar blik volgde ook dén straatweg die langs den oever van Castelnuovo°naar Melinge en verder naar Cattaro tot zelfs Daar Budua voert. Hoe zonderling! zij wist nog ieder woord, toenmaals door haar gesproken, ja bijna hoorde zij nog hare eigene stem en die van Frans, en toch was er sedert dien tijd een lang, zeer lang jaar verloopen. «Dat kleine huisje daar met zijne wingerdranken en granaatboomen, ziet gij het, mijnheer von Hessenstein Aldus had zij gevraagd. Marie Esther sloot voor een wijle de oogenzij zag Irans als 't ware vlak voor zich, zij zag hoe hij lachte en met het blonde hoofd toestemmend knikte. «Gisteren was ik daar,* had zij ver- pVolgens gezegd, bussss Bij mijne moeder?* had hij verheugd gevraagd. verwekken van de electriciteit zullen wel ontbrekeu. Het deed bijna onrust barend aan, toen 6 F'bruari tegen den middag het vuur plotseling gestaakt werd. Meu had zich reeds geheel aau het gedonder gewend. Den zesden Februari moeten de Turken een aanval beproefd hebben, maar die is blijkbaar niet gelukt. Eerst kwamen vele ge wonden biunen en toen stroomden ook ongekwetste sol laten de stad in. Zi, werden echter suel weer verzameld en verdweneu voor er een paniek onder de bevolking uitbrak een teeken dat de officieren le minnen nog in hun hand üebbeu. N. R. Crt. ENGELAND. De aanklacht tegen mevr. Pankhurst is, dat zij onbekeuieu a ingezet heeft tot den bomaanslag tegeo het landhuis van minister George. Deze aauklacht berust, gelijk m^n weet, op dè eigeu woorden van mevr. I ankhurst, dadelijk na len aanslag ge sproken. Zij zeide toen, in het alge meen, dat zij (tot de verschillende dingen die de kiesrecht-vrouwen doeu) had aangezet, en liet er op volgen, dat het gerecht niet naar de bedrijvers van dien bomaanslag hoefde te zoeken zij aanvaardde er alle verantwoordelijk beid voor. Ot daarin, strikt genomen, ligt opge sloteu, dat zij ineuscneu tot dien aanslag heelt aangezet, zullen de rechtsgeleer den moeteu beslissen. Te Oxtord üefft op een veigaderiug vau de liberale kiesvereeniging, de Het was voor Marie Esther twijfelachtig welk zintuig het langst een ontvangen indruk bewaart, daar het haar thans voorkwam, alsof nog het geluid diet weinige aangenajn woorden in haar ooi drong. lederen noek vati het fort Sp ig- nuola hadden zij doorzocht; de vertel lingen omtrent de gesc tiedeuis van net stadje hadden nare weetgierigheid iu de hoogste mate opgewekt. L)e oude tijden waarin Casteluuovo aan de Venetianeu, Bosnië, de tlerzegowina, Turkije of Frank rijk oehoorde, waren haar duidelijk voor den geest gesteld. Hessenstein was geleerd en zeer belezen, en Esther hield er van zich mét wél opgevoede jongelieden te onderhouden de oppervlakkige, salon- praatjesverkoopers werden door haar gehaat. Ook ginds op het fort di Terra was zij met Frans geweest en tot aan het klooster Savina met hem medegegaart. Zij lachte herhaaldelijk die dag, och hij was ook zoo recht prettig geweest. Esther had er steeds mede gedweept in eeu klooster te gaan, Frans had gesproken als Demosthenes om tiaar vau dit plan terug te brengen, maar aanvankelijk had zij zich daartegen ernstig verzet Zij bloosde even; wilde zij geheel eerlijk zijn, dan moest zij zich zelveu bekennen, dat alvorens Frans dien raad gaf, het plan om kloosterlinge te worden door haar reeds half was opgegeven. Casteluuovo lag thans in al naar schoou- heid voor Marie Esthers's oogen. O, wat j voorzitter gezegd, dat het verbond dat het vrouwenkiesrecht bestrijdt, mevr. Pankhurst en haar dochters uit dank baarheid tot eereleden te benoemen. Te Croydon heeft eeu volksmenigte in deu winkel, waarboven de afdeeling van de Sociale en Politieke Vrouwenuuie vergaderde, de ruiten ingegooid en gaande en komende leden met eieren en tomaten gegooid. IV. R. Crt. SPANJE. Volgens eeu telegram uit Gijou heb ben daar, bij het outploflen vau een miju, waarmede meu iu de voorhaven rotsen wilde verwijderen, stukkeu rots tal vau meuscheu getroffen. De ingenieurs hadden de mijn met 3500 kilo zwart kruit geladen, om een bergje op te ruimen. De gassen ont moetten een klei laag, en sloegen daar doorheen, waarbij een ontzaglijke massa steenen en stukken rots losgerukt werd. Volgens ambtelijke mededeelingen. zou het aantal dooden 24 zijn; het aantal gewonden is aanzienlijk. Men vermoedt dat tal van personen onder aarde- en steeustortingen begraven liggen. IV. R. Crt. AMERIKA. In den staat New-York was een wet aangenomen waarbij üet wedden bij paardenrennen verboden werd. Dat üad tengevolge dat er een eind kwam aau het heele renwezeu. Nu hebben de sportmauuen iu New-York een rech terlijke beslissing uitgelokt behelzende, dat mondelinge weddenschappen bij paardenraces niet strafbaar zijn. De hield zij er toch veel van I Het kwam haar voor als een groot boek vol her inneringen, met vele, zeer vele blad zijden, op ieder waarvan stond de naam Frans 1* Zij vet schrik te, het schelle geluid der stoomfluit had haar aan het land der zoete droomen ontrukt. Hoe lang zou zij oog moeten wachten eer die droomen verwezenlijkt werden Nu, mevrouw Hesseustein muesc het weten, nog heden wilde Marie Estner haar in het met wijngaardranken omslingerde huisje eeu bezoek brengen. Thaus maakte de boot eenige bewe- giugeu, om geschikt de haven te kunnen biuueuloopeu, terwijl op de kade de menschep eikander verdrongen. Met zak doeken, parasols, sluiers eu waaiers werd gewuifd, eu ook het dienstbaar personeel van den baron bevond zich onder de wachtende menigte, ten einde zoodra mogelijk de benuipzame hand te kunnen bieden. Knarsend vielen de ankerkettingen. Pats, daar lag het zware anker m 't water, het schip lag vast, de brug werd uitge bracht. Marie Esther was een van de eersten die op vasten grond, kwamen. Barou Similoff was een bekende persoon lijkheid ouder de inwoners vau het stadje, hij had daarin reeds verscheidene jaren doorgebracht, ter wijl nij des winters meestal iu Cattaro vertoefde, of wel op reis ging. Ook onder de landelijke voorzitter van de Jockeyclub, August Belmont, doet nu pogingen om het ren- wezen in den staat New-York weer tot nieuw leven te wekken. IV. B. Ct. MEXICO. De Times verneemt uit Washington, dat de kansen op een inmenging door de Vereenigde Staten in Mexico zijn verminderd door een rapport, in Was hington ontvangen van den Amerikaan- schen gezant in Mexico (stad). In dit rapport verklaart de gezant, dat hij niet geloott dat Huerta betrokken is geweest bij den moord, gepleegd op Madero en Suarez. Daarentegen acht de gezant generaal Huerta er toe bekwaam met sterke hand in Mexico de rust te her stellen. Niettemin denkt de Amerikaansche regeering er vooreerst nog niet aan, het nieuwe bewind onder generaal Huerta te erkennen, of te verslappen in de krijgstoerustingen aan de Mexi- caansche grens. Er bestaat weinig hoop op, dat het tot een spoedigen vrede komt tusschen de vijandige partijen in den lande. De actie der opstandelingen in het noorden vaD Mexico neemt toe ;*en in het zuiden zijn de Zapatisten weer aau het ver branden en pluudereD der groote land hoeven geslagen. Ook hebben zij een aanslag gepleegd op een trein. Gemeld wordt, dat Huerta er een begin mee gemaakt heeft, om het leger op 150.000 man te breugen, om elxen opstand te kunnen onderdrukken. N. R. Ct. bevolking scheen hij uiet onbekend te zijn en de wilde, verweerde gezichten van de mannen, die eerbiedig voor den baron de mutsen afnamen, getuigden van niets anders, dan dat zij tot de bergbewoners behoorden. Deftig ging Similoff hen voorbij, maar stootte tege lijkertijd eeü hunner even aan. »Ik moet u spreken, Stojan Karovache- witch,* voegde hij den ouden grijsbaard toe. Daarop gitig hij verder, maar wendde zich toch nog eenmaal naar hem om »Hé daar, oude, draag mijn bagage, de bedienden hebben hunne handen vol genoeg; je zult ook wel iets willen ver dienen Karovachewitch naderde onderdanig en volgde den baron met diens dochter. «Breng het hier beneden, in de kamer rechts,* zeide Similoff, toen zij in zijne wouiug gekomen waren. Den Krisvoscianer was de weg bekend, hij opende de juiste deur eu trad de kamer biunen, gevolgd door den baron, die onmiddellijk de deur sloot. «Nu, hoe staat het er mee, Stojau Al de onderdanigheid, die de zoon der bergen daareveu nog zoo opvallend aan den dag gelegd had, was verdweuen. Met het volle bewustzijn van een man, die zijne waarde eu beteekenis kent, stond hij voor den Rus. Wordt vervolgd.) 5 49 9 IS 617 «59 9 53 910 920 930 935 9 42 9 46 AXEL A XT. *5 29 5 51 6 01 703 715 '7 35 8 01 806 8 13 820 8 27 8 34

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1