Ope Gemengd Nieuws. dat de leiders van den opstand met elkander om den voorrangzullen dingen, Huerta en Diaz beheerschen thans de hoofdstad in het Noorden staan Gomez, die .zich zelf tot president heeft laten uitroepen, en Orozco, die Huerta den oorlog heeft verklaarden, alsof dit alles nog niet voldoende is, rukt de bandietenhoofdman Zapata op de hoofd stad aan Omtrent het aantal omgekomenen bij de revolutie in Mexico zijn nog geen ambtelijke opgaven gepubliceerd maar volgens de laatste schattingen zouden er ca. 3000 dooden zijn, voor het meeren- deel particulieren (en daaronder tal van vrouwen en kinderen). Het aantal gewonden wordt begroot op 7000. Tal van voorbeelden zijn er van geheele gezinnen, die door geweer- of kanons kogels zijn uitgeroeid. En nog overal liggen de verkoolde overblijfselen van lijken, die maar op den brandstapel waren gebracht om ze uit den weg te hebben. De stoffelijke schade bedraagt ettelijke millióenen. Generaal Diaz kwam Donderdagavond laat de stad binnenrijden, aan het hoofd van de troepen, die zich 9 dagen lang in het tuighuis hadden staande gehou den tegen de aanvallen van de regee- ring. Diaz kreeg van het volk een ovatie, als sedert den feestelijken intocht van Madero binnen Mexico (stad) niet gezien was. In den staat Chihuahua is een op stand tegen Huerta uitgebroken. De gouverneurs der vier noordelijke staten der republiek weigeren den eed van trouw at te leggen aan Huerta. In de Mexicaansche schatkist is een tekort ontdekt van 6.000.000 pesos. Bij het dep. van Buitenl. Zaken is een telegram ontvangen, gedagteekend 20 dezer, van onzen gezant te Was hington, die tevens geaccrediteerd is by Mexico, dat inhoudt, dat bij de jongste troebelen in de stad Mexico alle aldaar wonende Nederlanders onge deerd zijn gebleven. Avp. Door de anti-revolutionaire kies- vereeniging te Oostzaan, in het district Zaandam, is tot candidaat gesteld voor de Kamerverkiezing de heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen Tem. Crt. Hoewel het ijs nog zeer onbetrouw baar was ook ten gevolge van den haiden wind, waardoor tal van wakken bleven openliggen, die eerst de twee laatste nachten waren dichtgegaan, waagden zich velen te Oostburg op het ijs; een hunner mej. H. van Sint Kruis moest dit bijna met het leven beaoopen. Zij toch zakte op het diepste gedeelte door het ijs en 'twas door de nabijheid van tal van personen en door de om standigheid dat ze het ijs met de handen kon blijven vasthouden, dat ze gelukkig met een nat pak en den schrik vrij kwam. Op een paar andere plaatsen zakten jongens door het ijs, die ook met een nat pak naar huis gingen. M. Crt. Naar'we vernemen is Zondag onder Nieuw- en St. Joostland te zes uur een luchtballon met drie heeren geland, die te drie uur te Antwerpen waren opgestegen. De reizigers hadden veel van de koude te lijden gehad. We vragen ons af: zou dat dezelfde zijn, die Zondagavond ook in onze ge meente werd waargenomen De commissie belast met het af nemen van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 77a, wet L. O. voor de arr. in Zeeland zal zitting houden te Middel burg en zijn samengesteld als volgt lid en voorz.de schoolopz. in het distr. Rotterdam leden de schoolopz. in de distr. Goes en Middelburg en de arr. Dordrecht, Zierikzee en Middelburg leden-plaatsv.de schoolopz. in de arr. Goes. Tholen, Hulst, Neuzen en Vlis- singen. M. Crt AXEL, 25 Februari 1913. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot waarn. directeur der Rijksnormaal lessen alhier de heer I. de Groot, te Ter Neuzen, en tot tijdelijk onderwijzer iü natuurkunde aan de Voorbereidende klasse der R. N. L. de heer D. van Maris, alhier Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor de nuttige handwerken zijn o. m. geslaagd de dames J. J. Meulenberg en M. J. Rijnberg, van Ter Neuzen. m. Crt. Met ingang van 16 Maart is de klerk der posterijen en telegrafie J. A. van Dale te Neuzen benoemd totreserve- ambtenaar ter standplaats Neuzen. De klerk der posterijen en telegrafie G. M. Standaert aldaar wordt met 1 Mei a.s. overgeplaatst als reserve-ambteDaar naar Winterswijk, terwijl de klerk L. van Gelder met 16 Maart van Neuzen wordt overgeplaatst naar Rotterdam. M. Crt. Vrijdagmiddag te drie uur werd te Kortgene in de zalen van den heer C.. J van Damme, onder leiding van den heer A. T. C. Swenne van Wissen kerke een Vrijzinnige Partijdag ge houden. Als sprekers waren aangekondigd de heeren ,ds. T. H. Siemelink uit Goes met het onderwerp „Waarom Vrijzin- nig Herman Snijders uit Middelburg over'„de Tariefwet en de Landbouw"; J. C. Moojen, uit Den Haag, Oost Indisch' Bestuursambtenaar met verlof, over „de Politiek der huidige Regeeiing", en jhr. de Muralt uit Zierikzee over „Geen dwangverzekering doch Staatspeusion- neering voor iedereen". De belangstelling was buitengewoon groot, de zalen waren te klein om alle aanwezigen te bevatten. Ook uit Zuid- Beveland waren velen opgekomens. M. Crt. Zaterdag trad in een van wege de liberale kiesvereeniging te Neuzen belegde vergadering te Hoek voor de kiezers op de heer Jhr. R. de Muralt, de liberale candidaat voor het district Oostburg, die het optreden der linksche concentratie verdedigde tegenover het streven der rechtsche coalitie. De heer De Muralt had een talrijk en sympa thiek gehoor. M. 'Crt. Te Overslag is Vrijdag bij enkele candidaatstelling gekozen verkiaard tot lid van den gemeenteraad de heer Houoré Lammens, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer C. Apers. M. Crt. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft benoemd tot lid der Ge zondheidscommissie te Oostburg, de heer J. A. van Baal, architect aldaar. Tern. Crt. - Inbraak. Te Den Haag is inge broken in de magazijnen van de bont werkersfirma Kühne Zonen aan den Kneuterdijk. Het hoofd der zaak werd Vrijdag ochtend van de inbraak op de höogte gesteld door iemand van zijn personeel, die bij zijn komst den boel niet in orde had gevonden. De buitendeur was dicht, doch de eerste deur in de vestibule welke toegang verleent tot de magazij nen, werkplaatsen en daar boven gele gen expeditie en kantoorlokalen, had hij open gevonden, terwijl een der brandkasten in de bureelkamer op een der bovenste verdiepingen bleek gefor ceerd. Aan geen der deuren was echter '"'nig spoor van braak te ontdekken. Ook niet aan de buitendeur van de brandkast, waarop een stel van drie sleutels past. Alleen het binnendeurtje in die kast, waarvan het sleuteltje in bezit is van den patroon, was openge broken en uit de lade wordt circa f 500 vermist. De sleutels van lessenaars werden niet op de gewone daarvoor bestemde plaatsen gevonden, doch overigens was er geen spoor van wanorde. Alleen heel boven in 't gebouw was een ruit ingeduwd. Naar aanleiding van het feit, dat niettegenstaande er meer brandkasten m het kantoorlokaal staan, er juist, en nog wel zonder braak aan de bui tendeur la ingebroken in de kast, waarin geld wordt bewaard, was 'teerste vermoeden, dat eeu of meer personen, die sroed op de hoogte van den gang van zaken in het magazijn zijn, bij de inbraak in 'tspel zijn. In die richting werd dan ook, het justitieel onderzoek geleid. De sleutels van de buitendeur van de brandkast bevonden zich niet onder bewaring van den patroon. Verzekering dekt de geldschade. Avp. Eigen brood bakken. Nu de werk staking onder de bakkers nietonmogelijk is, raadt de Avp. aan hare lezeressen aan zelf brood te leeren bakken. Na de tentoonstelling van huisvlijt, een paar jaar geleden, waar uitgemaakt werd dat de meest practiscbe huisvlijt wel die van het bakken van brood was, hebben verscheidene dames geprobeerd bet te doen en met succes. Vooral bruinbrood slaagt uitstekend. Hieronder volgt een recept. Komt dames probeert a het eens! Er is niets noodig dan een bakblik en een goed verwarmde oven van een gewoon keukenfornuis. 1 K.G. tarwemeel en een eetlepel zout (glad gestreken) wordt met lauw water gedurende 20 minuten gekneed tot een stevige massa, waarna voor l'/j cent gist toegevoegd wordtt Een bakblik w ordt goed gepenseeld met boterolie óf plantenvet. Het deeg wordt in het blik gelegd waarna het met papier gedekt i/s uur op een niet te warme plaats moet rijzen Vervolgens bakt men het in een flinken warmen oven gedurende 2 uur. Voor rozijnen-brood kneedt men K.G. rozijnen met één pit door het deeg heen. Met het oog op de te 's-Gravenhage te verwachten actie der bakkersgezel len, heeft de overheid, vrij omvangrijke maatregelen getroffen tot handhaving der orde. 115 marechaussées (50 te paard en 65 te voet) zijn reeds in de Residentie aangekomen en meerdere zullen volgen. Brand. Te Wezep (Veluwe) is in den nacht van Zaterdag op Zondag de boerenbehuizing van de Wed. Pol, mede bewoond door den landbouwer Cornelis Koele, in brand geraakt. Het gezin bestaande uit 9 personen, redde ternauwernood "het leven. Van den inboedel werd niets gered. Medekwa- men in de vlammen om vijf koeien, vier pinken, een paard, vier varkens, een zeug met biggen en eenig klein en pluimvee Een en ander was laag verzekerd. De oorzaak was onbekend. Avp, Te Amsterdam is Maandagmorgen omstreeks halt twaalf een bejaarde vrouw wonende Rozengracht 154 ver moedelijk te dicht bij de kachel ge komen waardoor hare kleeren vlam vatten. Zij vluchtte, om hulp roepend, de trappen af en met behulp van dekens en jassen wist men de brandeude klee ren te dooven Bij aankomst van de autobrancard van den geneeskundigen dienst bleek de arme vrouw geheel bedekt te zijn met brandwonden, ten gevolge waarvan zij reeds na korten tijd overleed. Avp. Avondmaalbekerijes. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van West- Zaandam heeft, volgens de Ned. besloten met het eerstvolgend Avondmaal op Goeden Vrijdag a. s. den gemeenschap- pelijken beker at te schaffen en daar voor voor ieder Avoudmaalganger een bekertje in de plaats te stellen. Door drift. In de Mariastraat te Schieaam woonde naar het N. v. d. D vertelt het echtpaar v. d. L. Over vier weken zou het 25 jaren ge- leden zijn, dat zy in den echt traden. Hunne elders wonende kinderen waren er op gesteld, dat dit feestelijk zou ge vierd worden; maar de vader, een metselaar, zag daartegen op, omdat zijne verdiensten in dezen winter te gering waren om aan feestvieren te denken. De kinderen bleven echter aandringen en boden aan zelt de kosten van het feest te dragen. Dat besluit bracht nu allen reeds bij voorbaat in een teestelijke stemming. Er werd op de bovenwoning van het aanstaaud zilveren echtpaar luid ge zongen, ja zelfs gedanst. Het harde lachen en stampen op den vloer verbitterde eene nog al prikkel bare buurvrouw, die daar vlak onder woonde. Zij snelde naar bpven en ver zocht den feestelijk gestemden boven buren eenigszins onvriendelijk met dat hinderlijk lawaai op te houden. De vader, de ruim 56-jarige v. d. L., stond driftig van zijn stoel op, waarop de buurvrouw weer even vlug naar be neden vloog. Als maatregel van weer wraak begon zij met alle kracht aan de schel te trekken zoodat deze stuk- getrokken werd. Daarop ontstak de man in zulk een woede, dat hij, op zijn weg naar de vijandige buurvrouw plotseling ineenzakte en dood neerviel. Zondagmorgen omstreeks half II zakte de heer G. v. Mourik, tijdens d« godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk, te Kamerik in elkaar. Nadat hij in de consistorie kamer was gedragen, gaf hjj den geest. De godsdienstoefe ning werd onmiddellijk beëindigd. De kerkgangers gingen onder groote ont roering huiswaarts. Avp. Men meldt uit Simpelveld In het naburige Bochholtz speelden twee kin deren met vuur, waardoor de kleeren van een 10-jarig meisje in brand ge raakten en de arme kleine levend ver brandde. Avp. De meubelfabriek 't Binnenhuis te Amsterdam op de Looiersgracht boven de drukkerij Senefelder gelegen is in den nacht van Zaterdag op Zondag geheel afgebrand. Omstreeks halt elf bemerkten voor bijgangers, zoo meldt de N. R. et., dat er rookwolken uit de ramen sloeged. Toen de brandweer aanwezig was, sloegen uit enkele vensters reeds de vlammen en nog voordat het eerste water gegeven was, verhief zich plot seling boven het dak een geweldige vuurzuil, die door de geheele stad ge zien werd en den hemel rossig kleurde. Op de Looiersgracht was het net of het dag was. Een reusachtige fontein van vonken viel over de omliggende daken, terwijl dikke rookwolken, waardoor de vlam mengloed speelde, zich verspreidden. Van alle kanten stroomden volksmassa's toe; het tramverkeer door de Marnix- straat kon niet dan met de grootste moeite gehandhaafd worden. Het scheen voor de brandweer onbe gonnen werk, om deze vuurzee mees ter te worden, doch stjj is er toch vrjj spoedig in geslaagd, haar tot het in vlammen staande gebouw te beperken. Een der directeuren van 't Binnen huis deelde mee, dat hij juist dezer dagen op aauwyzing van de brandweer eenige maatregelen tegen brandgevaar had genomen. De schade is zeer aanzienlijk, aan gezien zich in de werkplaatsen kost bare houtsoorten alsmede vier pas vol tooide eerste-klasse- woninginrichtingen bevonden. Omtrent de oorzaak van den brand bestond, voor zoover wy konden ver nemen, nog niet het minste vermoeden. Het perceel is verzekerd op beurs- polis. Het complex gebouwen, waarvan het deel uitmaakt, wordt door de verzeke ringsmaatschappijen als het gevaar lijkste plekje van Amsterdam beschouwd. M. Crt. ex| Spi No< wa sofa dez es ren )le< aa uiti late tor C rei che LA exp Eei Ad' 't e< Te\ slee Pet mio zuil aan C nen te ver den dag E ditii ster ff eg kou teru Tho K« f~- fo,-, (Med H» Vo 1 Bu Gem< tegen itOl lij 700 Fran van 24 j Ge menl d. v Mart Augi Brou ciscu Rege Alph 15. de W Zu de h Marii f v hedei Ta. Wint 4 f- 4 fl venbi Bruii 4 f- liters HU (Maai Tai eomei vittel venbc weit Bot

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2