No. 92. Woensdag 26 Februari 1913. 28e Jaarg. De dochter van den Spion. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van - houten s Cacao „jy F. IIIELOLVA, Buitenland. FEUILLETON. 4 D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS:- Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Gent DRUKKER—UITGEVER A X E L ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Qent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrU dagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. Van het oorlogsterrein. Uit Constanza wordt aan het Berliner Tageblatt gezeindHet hoofdkwartier van de Bulgaarsche troepen bij Gallipoli ii te Xamilon ten Noordoosten van Boelair. De Bulgaren moeten twee divisies, dus in het geheel 50.000 man sterk zijn. Zij hebben zich op de heuvels tusschen Boelair en Xamilon sterk verschanst. De forten van Boelair zijn nog in handen van de Turken. Na de ernstige ge vechten, die met den terugtocht van de Turken tot de forten eindigden, werden de vestingen in het geheel met 35.000 man bezet. Sedert zijn er belangrijke versterkingen aangekomen. Reizigers zeggen, dat zij bij het passeeren ongeveer 100 vaartuigen van verschillende grootte met troepen langs de Europeesche kust van de Dardanéllen hebben zien varen. In de gevechten bij Boelair waren vooral de verliezen van de strijdlustige, maar met Üe moderne taktiek weinig ver trouwde Lasische regimenten zwaar. Zij hebben 75 pet. van hun mannen verloren. De meeste gewonden zijn te Gallipoli en in de Dardanellenforten onderdakgebracht. 1500 gewonden zijn naar Konstantinopel gezonden. Gallipoli is door de bevolking verlaten. Alle huizen zijn met soldaten bezet. De geest van de troepen moet, ondanks de zware verliezen, voortreffelijk zijn. Ook het officierenkorps moet zijn plicht doen. Meer dap vijftig officieren hebben tot nu toe in de gevechten den dood gevonden. De verzorging is goed Op alle tijden van den dag Kan men gebruiken, 's Morgens bij het Ontbijt, 's middags of wel 's avonds, altijd is RONA Cacao een aan gename drank. De smaak er van is verrukkelijk; ze is voedend en toch lichtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zenuwen. Het is te wenschen, dat Van Houten's RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank zal worden. geregeld. De pessimistische beoordeeling van den toestand van de Turken op Gallipoli moet ongegrond zijn. De rust, die al sedert eenige dagen heerscht, schijnt te bewijzen, dat de Bulgaren, die eveD zware verliezen als de Turken moeten geleden hebben,ook volslagen uitgeputzijri. Men 8e,int uit Conslanza aan de Berl. Morgenpost: Enver bei is door zijn nederlagen bij Sjarkeui en Boelair nog fiiètontmoedigd. Hij wil nog eens trachten met 55.000 man bij Gallipoli (e landen. Hij heeft thans zelf de leiding op zich genomèn en wil aan boord van het pantserschip Torgoed Reis de landing Nadruk verboden.) Roman van E. toN Wald— Zedwitz. II. De Lloyd-stoomboot, die in zoo hooge mate de aandacht van Frans, ridder von Hessenstein, getrokken had, kwam na Korte vaart in de Baja di Topla aan en nam van daar den kortsten weg naar het schoone stadje Castelnuovo. Ofschoon Marie Esther von Similoff, de jouge dame, die den officier bij het Voorbijvaren van het eiland Mamula hare groeten toewuifde, zich reeds bij voorbaat in de aankomst te Castelnuovo verheugd had, toen zij er eenmaal was, keurde zij het stadje nauwelijks een blik waardig. Hare oogen waren voortdurend naar het Zuiden gericht, en ook daar vertoefden hare gedachten, was haar hart. »Hij heeft mij verwacht, hij denkt nog aan mij zoo sprak het in haar binuenste, maar toch ontsnapte tegelijkertijd een zucht aan hare jeugdige borst. Hoe lang zou hij nog op Mamula moeten blijven ,J Wanneer, wordt hij afgelost? Zt>u hij het durven wagen voor eenmaal verlof te nemen Wanneer, ach wanneer zal ik hem wederzien Vraag op vraag drong zich bij haar op, maar zij was niet in staat een enkele te beantwoorden, en haren vader wilde zij niet om opheldering vragen. Trouwens hij had tiaar die ook niet met zekerheid kunnen geven, wat wist hij van de dienstaangelegenheden van den luitenant tfdti Hessenstein 8 Misnoegd keek zij naar het blokhuis Lustizza. Hoe ver zij zien ook over de leuning vau het dek der boot boog, het was niet meer mogelijk Mamula te zien, iets wat Esther uiet weinig hinderde. Droom end keek zij iu het waterde schroef van het schip sneed de golven en liet deze zilverschuimend, dan weer lichtblauw, dan zeegroen als 't ware de kiel van de boot omhelzen. Zoo wild als het schuim waren ook Esther's gedachten. Aanstonds hebben wij ons doel bereikt, Marie Esther, pak je goad hij elkaar,* liet zich de stem van haren vader hooren. Een smalle, voorname hand, blanken welgevormd, door haar blauw, sterk ziéhtbaar adernet de Slaviscne afkomst niet verloochenende, legde zich op haren schouder. De jonge dame schrikte een weinig; als om hare verwarring voor haren vader te verbergen, liet zij den sluier voor het gelaat vallen en maakte zich gereed om aan zijne uitnoodiging te voldoen, 't Handkoffertje, de reisdoek en nog een paar audere voorwerpen waren spoedig bij elkaar gebracht en aan zelf leiden. Hij weet, dat hij daarmee alles op het spel zet. Maar zelfs als .deze onderneming niet gelukte, zou hij de regeering niet veroorloven vrede te sluiten. Hij moet openlijk gedreigd hebben in dat geval met de overblijfselen van het Comité en de rest van de vloot naar de hoofdstad te komen, om de Reg. te dwingen den oorlog voort te zetten. N. R. Crt. MEXICO. Er zijn nog geen twee jaren verloopen sinds Porfirio Diaz het presidentschap van Mexico, dat hij sinds 1877 onafgebroken bekleed had, heeft neergelegd. den ladingmeester van de boot ter hand gesteld, te wijl juist ook de groote kisten en koffers uit het ruim werden opgetakeld. Marie Esther zette zich op een schommel stoel en beschouwde thans aandachtig het fraaie landschap dat zich aan haar oog voordeed. De brokkelige muren en de terrassen waren als in een bloembed gedoken, rozen, granaten, bloeiende ole anders dekten liefdevol iedere scheur, iedere verwoesting, die menschenhanden en vijandelijke elementen aan de oude bouwwerken hadden toegebracht; maar die bloemen, zij verdreven ook de een tonigheid der nieuwe, wit blinkende gebouwen en landhuizen, die zich hier en daar tusschen de zwaar beschadigde getuigen uit een vervlogen tijd vertoonden ieder gebouw op zich zelf scheen feestelijk getooid. Tnans kwam het landgoed van den baron in 't gezichtde vlag met den Russischen adelaar wapperde als een welkomstgroet van het balkon. Marie Esther sloot de oogenzij herinnerde zich nog maar al te goed de eerste ont moeting met Frans von Hessenstein op dit balkon. Al te gaarne gaf zij zich aan die zoete herinnering geheel enalover. Bij die ontmoeting wapperde de vlag evenals heden. De wind was nogal sterk en toen Marie Esther achteloos over de leuuiog van het balkon gebogen lag, had het dundoek haren hoed gegrepen en dezen in het water geslingerd. Juist voer een gondel met eenige officieren Men heeft voorspeld, dat na Diaz de anarchie zou terugkeeren, welke hem was voorafgegaan, en deze verwachting heeft zich maar al te spoedig verwezen lijkt. Reeds de laatste maandeD van Diaz' bewind waren door allerlei op standen verontrust, waaraan -deze te laat aandacht schonk en waarvoor hij week, wijl hij zich, op zijn tachtigste jaar, niet sterk genoeg meer voelde om ze te onderdrukken en wijl hij wilde, dat aan zijn vaderland de gruwelen van een burgeroorlog bespaard zouden blijven. Deze hoop is echter niet in vervulling getreden. In 1911 trad Porfirio Diaz vrijwillig af, en werd de meest onsre schikte zijner tegenstanders, Francisco Madero, tot zijn opvolger gekozen. Al heel spoedig kwam aan 't licht, dat Madero ten eenenmale de bekwaamheden miste om een land als Mexico te besturen. Inwendig smeulde het vuur lustig voort, totdat het nu plotseling aan alle kanten naar buiten is gebroken, de hoofd-1ad in lichtelaaie gezet en aan het bewind van Francisco Madero even spoedig als onver wacht een einde gemaakt heeft. Tot het laatste oogen blik heeft de president getracht, zich staande te houden en wellicht zou het hem gelukt zijn, zich te handhaven, wanneer niet op het allerlaatste, beslissende oogenblik zijn eigen generaals Huerta en Blanquet zich tegen hem gekeerd en hem verraderlijk gevangen genomen hadden. Met het aftreden van Madero is nog geenszins de zekerheid geschapen, dat nu weldra weer een toestand van rust eD orde in Mexico zal aanbreken. Immers het gevaar is thans verre van denkbeeldig, voorbij, de heeren bemerkten dadelijk het ongeluk en nu begon een jacht op den stroohoed, dte vroolijk op de golven danste. Een, de grootste en slankste van de officieren, had het voorwerp opgevischt. Hij bracht 't zelf aan de eigenares terug. Die officier was Hessenstein en op deze wijze had Marie Esther hem leeren kennen. »Sedert dien tijd is een jaar verloopen,* zuchtte zij, »een lang, o zoo lang jaar Het eerwaarde fort Spagnuola, met zijn gespleten muren, stukkeude rani8n, klimopranken, olijven en struikgewas zag het meisje 'thans vragend aan alsof dit ook eene herinnering in hare ziel zou willen wekken. Marie Esther bewoog het sierlijk kopje als ten groet, het zachte windje speelde door hare aschblonde lokken ook zij schenen het oude fort een welkom te willen toeroepan en 't geen 't kopje en de lokken verzwegen, dat zeiden de oogen, de eenigszins voch tige, lichtblauwe oogen, lichtblauw als twee onberispelijk heldere turkooizen. Op den meest oostelijk gelegen toren van het fort had zij met Frans gestaan, ver rukt in de hoogste mate hadden zij hunne blikken laten weiden over de zee, de rotsen en verder, veel verder nog tot daar waar de puntige kronen der zwarte bergen de grenzen van Montenegro aan duidden. Wordt vervolgd.) 4XELSC KB XffiBK3SH2Z£9!

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1