90. Woensdag 19 Februari 1913. 28e Jaarg;. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. li F. IMELEMAA, Buitenland. in, D 'er op is- H. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bbloïë 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. EN /an cel, PR. tem er), 113, ■ren pie ren, uur- en een, ard- out, I [der, oon- ten, kad. 728 (18 icht- 7,20 631 ring and, )cto- n by dens r 20 tend. DE BALKAN OORLOG. Uit een brie! uit Konstantinopel aan de Kölnische Zeitung ontleeneu wij de volgende beschrijving van de stemming, die er in de stad heerscht: Van alle kanten rukken regimenten raar de kaden van Stamboel en Galata, om te worden ingescheept. Een regi ment cavalerie, dat ik zag, was uit nemend bereden en goed bewapend. Ook de bataljons vrijwilligers waren goed bewapend, voor het meerendeel stevige kerels uit Europeesch Turkije, tfie de gruwelen des oorlogs kennen, die hun vrouwen en kinderen heelt geroofd. Plotseling staan ze stil. Een hodsjah is op een wagen geklommen ea houdt een godsdienstige toespraak. Elke zin wordt door de aandachtig luisterende menigte met een luid Amin bekrachtigd. Dan volgt een gebed en algemeen handgeklap. Ongetwijfeld is de menigte algemeen diep onder den ;[1druk. Het volk wil een laatste poging doen om de eer der Osmanen te redden. Het gedrang op de kaden van Galata is verschrikkelijk, alles loopt er door elkander. Van Top Hané komt een regiment cavalerie, dat naar Stamboel wil; van de brug af komt een batterij oud' veldgeschut. Daartusschen gilt plotseling een sirene, zooals de tuts bier algemeen gebruiken. Het is de wagen van Enver bei, die oogenblik- kelyk daarna met veerkrachtigen tred de trap van het grootste transportschip oploopt, begroet door luid hoezeegeroep. Aan het station van Sirkedzji worden juist gewonden uitgeladen. Een heele reeks huurry tuigen, die de politie altijd eerst voor dezen dienst moet opvangen, itaat klaar, om de arme drommels, die van de linie van Tsjataldzja komen, weg te ryden. Men verdeelt brood onder hen. Begeerig grijpen ze ernaar. Ret verblijf daarginds vergt heel wat van de manschappen, en de oude redits, die als geleiders vau de lange treinen lastpaarden in de stad opduiken, toonen, evenals de dieren, aan hun uiterlijk den vreeselijken toestaud van de wegen. Dat zullen spoedig de atdeelingen Klein- Aziatische redits ondervinden, die juist zyn aangekomen en nu naar het min. van oorlog marcheereu om wapens en kleeren te krijgen. De kleine koffiehuizen aan de kaai en in de straten, die daarheen leiden, zijn overvolook verscheiden officieren zitten daar te wachten totdatheteiudelijk bun beurt is om te worden ingescheept. Het is opmerkelijk, dat meD te Stam boel in veel winkels prenten ziet hangen, waaronder de woorden Uit Engelsche kranten. Het zijn voorstellingen van gruwelen, in Macedonië door christenen op Mohammedanen gepleegd. Het volk staat zich ervoor te verdringen, en men kan duidelyk de uitwerking waarnemen, welke de prenten op het ruwe gemoed van die menschen maakt, die zich voor- loopig nog slechts in duistere dreige menten tegen de christenen uit. FRANKRIJK. Zondag is Fallières weer eenvoudig burger van Fraukrijk geworden. De zeven jaren, gedurende welke hij de hoogste waardigheid der republiek be kleedde en als zoodanig bij de gratie van de volksvertegenwoordiging met keizers en koningen gelijk van rang was, zijn ten einde. Het beste, waarmee men een presi dent van Frankrijk kan onderscheiden, is te zeggen dat hij zich nergens door onderscheiden heeft. Casimir Périer, die zich niet door de traditie als ledepop wilde laten gebruiken, die een min of meer persoonlijk bestuur wilde voeren, zag het onmogelijke daarvan in en trad af. Zoo ver is de eerzucht van Armand Fallières nooit gegaan, al zou men zich vergissen, meende men, dat in dezen vriendelijken „bonhomme" met zijn ietwat „burgerlijk" en trouwhartig uiterlijk in 't geheel geen ambitie school. Zaterdag heeft Briand, tegenwoordig minister-president, aan het het einde van de zitting van den ministerraad welke de laatste is onder Fallières' presidentschap, de gevoelens van dank baarheid van geheel het volk jegens Fallières vertolkt. Hij roemde daarbij diens onpartijdigheid en zijn zorg voor de nationale belangen en repte van de toegenegenheid en eerbied, door al zijn medewerkers voor hem gekoesterd. Volgens Reuter heeft Fallières Briand bewogen bedankt. Hij roemde de mede werking en het vertrouwen, door hem bij alle bestuurders gevonden. M. Crt. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Deij, P. Le Feber, A. van 'tHoff en Ph. A. Knieriem, werden herkozen met 30, 30, 31 en 29 van de 32 stemmen. In de vacature De Bruijne werd gekozen P. de Jonge. Daarna werd tot Voorzitter gekozen de heer J. J. de Feijter. De in de pauze gehouden collecte bracht f 31,17 op. De oud-Voorzitter P. de Bruijne sprak een afscheidswoord, waarop de muziek een „Vaarwel" speelde, en de nieuwe Voorzitter hem een woord van dank bracht. Nadat nog gezongen was Ps. 118: 1 sloot de Voorzitter de vergadering eindigde de heer P. le Feber met dank- 1 zegging. Op de voordracht voor hoofd der o. 1. s. alhier zijn geplaatst de navol gende heeren J. E. Rietbergen, hoofd der o. 1. s. te Hardinxveld, D. A. van Houte, hoofd der bijz. school te Lobith en W. Wieberdink, hoofd der o. 1. s. te Ede. AR, Crt, AXEL, 18 Februari 1913. De vorige week hield het christelijk muziekcorps „Hozanna" alhier op de vergaderzaal haar vijfde jaarfeest. Daar we tot onzen spijt verhinderd waren, die bijeenkomst bij te wonen, laten we hier volgen het verslag uit L. et E.: De verg. werd door den Voorzitter p. de Bruijne met gebed geopend, waarna deze een kort openingswoord uitsprak. Meteen deelde de Voorzitter mede dat hij wegens vertrek zijn baantje moet neerleggen. De Secretaris wees er in zyn verslag op dat de Vereenigiug vooruitgaat. Reeds bijna 5 jaar bestaat de ver- eeniging en thans staat ze er vrij goed voor. Thans telt de vereen. 20 werkende leden. Mocht zij in het 3e jaar een vaandel krijgen, thans kreeg ze een paar nieuwe trommels. Door de werkende leden werd aan den Directeur bij monde van M. de Krijger een dirigeerstok aangeboden. Nu verleende de Voorzitter het woord 1 aan den Minister van Finantiën. Ontvangen was 207,69 (w. o. aan giften 65), uitgegeven J 220,96, alzoo een tekort van 13,26. Door het corps werden verschillende muziekstukken uitgevoerd, terwijl ook uog enkele „samenspraken" werden gehouden. Onze gemeeQte telt weer een ver eenigiug minder. De „Axelsche Voet- bal-Vereenigiug" (A. V. V.) heeft opge houden te bestaan. Gebrek aan belang stelling was oorzaak, dat het ledental verminderde, weinig meer werd ge oefend en wedstrijden geheel uitbleven, zoodat ten slotte ook te zware finaueieele offers zouden worden geëischt, terwijl eindelijk ook de Axelsche jeugd moreel niet hoog genoeg scheen te staan om zich als voetballers zoodanig te gedragen, dat de door hen zoogenaamd beminde sport populair genoeg werd, ora de belangstelling van het publiek in te oogsten. Het bestuur heeft dan ook wijselijk gemeend, dat het nu tijd was om er zich zonder kleerscheuren van te ont doen en het „zaakje" te ontbinden. Jammer voor de ware liefnebbers Feitelijk is dit meer een woningtelling geweest, waarvan de resultaten evenwel, voor het doel waarmede het onderzoek werd ingesteld, zeer bevredigend waren. Dit onderzoek is geheel belangeloos verricht door den Burgemeester der gemeente, bijgestaan door den gemeente opzichter. Op 21 Maart 1912 werd daarmede aangevangen, terwijl het op 12 April d.a.v. was afgeloopen. De ingevulde staten werden daarop aan onze Commissie toegezonden. Ter con troleering van de invulling werden verschillende woningen, speciaal die, waarvan de indruk van den opnemer ongunstig was, door onzen Voorzitter en Secretaris bezocht. Uit de ingevulde staten werd door den Secretaris een statistieke opgaaf samengesteld, waaruit blijkt, dat in deze gemeente aan behoorlijke arbeiders woningen inderdaad behoefte bestaat. De controle door Voorzitter en Secre taris ingesteld, had verder tengevolge, dat verschillende perceelen, waaraan zooals bij oppervlakkige beschouwing bleek noodzakelijk verbeteringen be hoorden te worden aangebracht, voor een nadere, nauwkeuriger opneming genoteerd werden. Die nadere opneming is voor een groot deel geschied. Als gevolg daarvan werden verschil lende woningen tot het aanbrengen van verbeteringen aan B. en W. aangewezen en moesten ook enkele ter onbewoon baarverklaring worden voorgedragen. Onze voorstellen ten deze werden gevolgd. Bij schrijven van 8 Juni verzochten wij B. en W. verbetering te bevorderen van de gemeente-privaten in de Oude wijk, welke in desolaten toestand ver keerden. Wij ontvingen later bericht, dat ze in goeden staat waren gebracht. In onze gemeente kwamen voor 2 gevallen van diphtheria en 3 gevallen van roodvonk. Gezondheidscommissie. Aan het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscom missie wier zetel gevestigd is te Neuzen, over 1912 is, voor wat onze gemeente betreft, het navolgende ontleend. Wij vestigden de aandacht van B. en W. op den z.g. „Koepat" in de Oudewijk, welke niet veel meer dan een stinkende poel was en spraken de wenschelijkheid uit, tot demping daar van over te gaan. In November ont vingen wij bericht, dat daarmee een begin was gemaakt. De aandacht van B. en W. werd er op gevestigd, dat in de Oudewijk allerlei mest eu vuil werd ueergeworpen bij den z.g. „Koepat", waarvan door de omwonenden veel last werd onder vonden, waarom wij in overweging ■i-aven dat te verbieden en aan dat verbod de hand te doen houden. Naar ons werd medegedeeld was het vuil opgeruimd en was een bord geplaatst, I waarbij het verder neerwerpen daarvan werd verboden. Iii de vergadering van 14 December 1911 werd besloten in de gemeente Axel een woningonderzoek in te stellen. Door het muziekgezelschap „De vereenigde werkliedeu" te Ter Neuzen is besloten gevolg te geven aau de uit- noodiging van de vereenigiug „Middel burg Vooruitom deel te nemen aan het festival en marsoh-concours op den tweeden Pinksterdag 12 Mei aldaar te houden en het geven van een concert op de Groote Markt. Tevens werd besloten op nader te bepaleD dag deel te nemen aan het bestendig festival voor muziekgezel schappen tijdens de wereldtentoonstel ling te Gent, eu aan het internationaal concours te Hulst, op 17 Aug. a. s. Tern. Crt. Met ingang van 1 Maart is tot agent van politie te Vlissingen benoemd, de agent van politie J. J. Daansen te Terneuzen. T. Crt. Omtrent C. Machielsou te Halst langer dan 10 jaar als chaffeur bij een en denzelfden patroon, den heer Hom- bach, werkzaam is, werl hem te 's Gravenhage, waarheen hij ontboden was, door de Ned. Automobielenclub een gouden medaille uitgereikt. M. Crt. 2L- ;er fcXELSCHE

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1