\o. 89. Zaterdag IS Februari 1913. 28® Jaarg' ONA Cacao Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, R In Ieder huisgezin is plaats voor Volksdrank F. DIELEMAA, ilt. Buitenland. 36 *5 29 10 5 51 29 6 01 32 703 05 715 26 7 35 52 8 01 58 806 06 813 14 820 22 8 27 28 8 34 D«t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXE L. AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Van het oorlogsterrein. Het blad Ifham schat de Bulgaarsche troepen, die deelnamen aan het gevecht van Zondag bij Gallipoli, dat in het voordeel der Turken eindigde, op 10 bataljons. De Bulgaren werden tus- schen twee vuren genomen. Het ge vecht ontaardde in een worsteling vau man tegen man. De Bulgaren weken op den rechtervleugel terug. De bijzondere correspondent van het Journal te Sofia seint: Men beschouwt hier den slag bij Boelair als op een na den belangrijksten sedert het begiu van den oorlog. De Turken ondernamen den aanval met 50,000 man in den ochtend van den 8sten en wierpen zich plotseling op de stellingen van het vierde Bulgaarsche leger, dat eeD atwachtende houding bewaard had. De Koerdische rigimenten leidden den aanval en renden met woest vuur vooruit, terwijl zij luide kreten slaakten. Zij liepen bijna man netje naast mannetje en zwaaiden hun wapens. In hun geestvervoeringdachten zij er zelfs niet aan, om dekking te zoeken in de plooien van het terrein. Het in lange linie ontplooide Bulgaarsche leger zag hen onder een doodsche stilte aankomen. Toen de golt der Turken tot op korten afstand van de Bulgaarsche schansen geuaderd was, braakten uit dezen de kogels van de mitrailleurs, de granaatkartetsen van de kanonnen en de salvo's der Bulgaarsche infanterie los, die de kinderen van Allah als koren neermaaiden. Versterkingen van Klein-Aziatische troepeu, die daarna vooruit werden gebracht, om de Koerden te steunen, vielen, op huu beurt ouder den kogel regen. Om 3 's middags sprong de heele Bulgaarsche linie uit de schansen over eind en wierp zich met de bajonet op den wankelenden vijand en hield schrik kelijk onder hem huis. Men telde 6000 dooden aan Turkschen kant en twee tot driemaal zoovele gewonden. Volgens de bladen heeft het garnizoen van Adrianopel eenige schansen her nomen. Men hecht groot gewicht aan de krijgsverrichtingen van de expeditie- kolonne onder Eaver bei, welke onge veer 60,000 man van alle wapens omvat. De landing te Eregli i3 goed volvoerd onder bescherming van de kanonnen van de vloot. De Bulgaren zijn blijkbaar naar liniën aan de rivier de Ergene teruggetrokken, waar msn nu een algemeen gevecht verwacht. Andere Turksche troepen rukken uit Tsjataldzja op, trachtende om met de strijdmacht van Enver-bei samen te werken. Uit Podgoritsa wordt aan de Berliner Zeitung am Mittag geseind Den heelen nacht van Zaterdag op Zondag dreunden voorSkoetari de kanonnen. De Turken bereidden een aanval voor, om de verloren stellingen op den grooteu R0NA Cacao is welkom Van Houtens RONA Cacao Bardanjolt ten Oosten van de stad te heroveren. Zij werden echter door de Montenegrijnen met aanzienlijke ver liezen teruggeslagen. Ook hun wanhopige pogingen om Moeslimi, op den rechteroever van de Kri, ten noorden van den Bardanjolt te heroveren, waren vruchteloos. De bloedige strijd om den B irdanjolt hsett met ónverminderde hevigheid tot des middags voortgeduurd, tot om 2 uur de Montenegrijnen tot een aanval besloten. De Turken werden tot hun verdedigingsliuiën teruggeworpen. Thans begon eerst het eigenlijke werk. Door het vernielende vuur van de verdedigers heen volgden de dappere troepen de officieren, die met de vaandrigs vooruitschoven. De kartetsen sloegen groote gaten in hun gelederen. Over hindernissen en lijxen heen storm den zij voorwairts. Men zag hoe de vaandels neervielen op de gesneuveld vaandrigs, maar steeds werden zij weer opgenomen. Op het slagveld stonden koning Nicolaas, kroonprins Danilo en prins Peter. Ouder hun oogeu bevochten de Montenegrijnen huu overwinning. Gedurende den strij d vo ig ie zich prinses Xenia in verpleegsters dracht bij hen. De trauen stonden haar in de oogeu. Het spannendste oogenblik van het gevecht was, toen de aanvallers do prikkeldraadversperringen voor de Turxsche stelliugen bereikt hadden. Zij hoopten zich op en vielen bij hon derden. Toen sprongen eenige dapperen naar voren en sneden de draden door. Dit scheen minuten lang te duren. Plotseling zag men midden in de bres een vaandrig met het vaaudel omhoog geheveu en achter hem drongen sol daten. Spoedig viel het vaandel meer, maar voor degenen, die achteraan jtwamen, bestond er geen ophouden meer. Eenige soldaten bereikten de schansen en het bajonetgevecht begon. Het duurde 15 minuten. Toen waaide op het hoogste punt van de Turksche verschansingen op den groeten Bardan jolt de Montenegrijusche vlag. De loop graven waren met lijken van Turken gevuld en op de velden lag man op mm. De geheele bezetting was gevallen. Uit de schansen in de buurt vluchtte alles wat niet dooi was, doch de over winning was duur gekocht. 3030 Mon tenegrijnen lagen op het slagveld. Op merkelijk groot was het verlies aan officieren. Bij menig bataljon is slechts één officier in het leven gebleven. Ondanks deze overwiuuiug gelooven de officiereu van den Monteaegrijnschen geueralen staf, dat het nog veel bloed zal kosten, om de andere belangrijke versterking sn v n Skoetari te nemen, die van levensmiddelen eu schietvoor raad rijkelijx ziju voorzien. Woensdagochtend is voor Boelair weer een vermoed gevecht begonnen. De uitslag is nog onbekend. N. K. Crt. AXEL, 14 Februari 1913. Door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden geraakte gisteren alhier ten huize van D. in de Weststraat het wiegje in brand waarin een kindje lae van omtrent 6 weken oud. Het kind bekwam ernstige brandwonden en is nog denzelfden avond overleden. Dinsdagavond heeft De Herleving haren leden weer eens een recht gezel ligen avond bezorgd, in de tweede uit voering, die ze zooals gewoonlijk bij den heer Blansaart heeft gegeven. Deels aan het groote ledental, dat deze vereeniging telt, deels aan het feit, dat hier dezen winter anders geen gel jen heid tot tooneelgenot is verschaft, is het te wijten, dat de zaal zoodanig gevuld was, dat ze, wanneer nog meer leden toetraden, te klein zou blijken. Toch zou het ons verheugen als het ledental nog toenam, daar dan misschien een uitvoering mèèr zou gegeven wor den, óf men het gekozen programma tweemaal zou opvoeren, waardoor na tuurlijk het bezoek ook zou verdeeld worden. Het programma bevatte een vijftal nummers: le „Hereenigd of de terug komst van den Graat Lheebrok uit Oost-Indië", een dramatisch stuk dat iu drie bedrijven werd gespeeld en waarvan de rollen in goede handen waren 2e „Leve de vooruitgang", een komische voordracht, waarbij de figurant (een Saanegeiteen zwijgende, doch voortreffelijke rol speelde 3e „Haunes zingt de Opera Faust", ook een komische voordracht, die in Axelsch costuum ook goed werd opgevoerd; 4e een blijspel getiteld „De weerbaarheid van Heidorp". Als alle weerbaren in den Balkan zich zoo gedroegen als de helden uit dit stuk, zou de oorlog daar gauw uit zijn. En ook het laatste nummer „Van Haarlem terug of wij hebbeu de bloem velden gezien", voordracht voor twee personen, viel zeer in den smaak van het publiek. De opvoering van alle nummers vlotte zeer goed, terwijl de verschillende typen zeer juist wareu gegrimeerd, wat ook veel tot verhoogiug vau het effect meewerkt. Da nummers werden afgewisseld door muziek van de heeren L. Goudstikker (viool) eu Jul. Vereeckeu (pianist) uit Gent. Vooral laatstgenoemde bleek een kundig musicus. De meeste nummers, die hij tea gehoore gat, wat en door hem zelf gecomponeerd en zijn in druk uitgegeven. De Herleving had ia het engagement vau den heer Vincent, grimeur te St. Nicolaas eu de beide geuoemle musici over uitstekende krachten te beschikken. Moge zij nog vele zulke avonden geven. Woensdag werd alhier ten huize vau den heer Gilijamse door dè maat schappij „Axel Station" aanbesteed de leveriug van a 93.200 K. G. Superph. '4 192.000 K. G. am n. superph. 7X9, c 27.800 K. G. zwavelz. amm. 21 °/o> d 25.500 K. G. chilisalp. 15 °/a en 60 K. G. Belgisch klaverzaad. 8 03 8 16 8 59 9 21 9 30 9 38 9 42 9 45 9 63 910 9 20 9 30 9 35 9 42 9 46 in ieder gezin. Het is een uit stekende dagelijksche drank, heerlijk van smaak, en uiterst goedkoop. RONA bezit den zuiveren pittigen cacaosmaak. Geen wonder dat het aantal gebruikers dagelijks verbazend toe neemt Koop nog heden een bus bij Uw winkelier, en wees niet tevreden, als hij U een ander soort wil geven met de bewering dat die „even goed is". Er bestaat geen andere „even goede cacao" voor dien prijs. Er is een enorm verschil tusschen en andere goedkoope soorten. 1 Kg. 1 50 'h 0.80 ll* 0.424 Vlo „0.18 I Kg./1.50 V, „0.80 0.42 j V10 „0.18

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1