No. 88. Woensdag 12 Februari 1913. 28e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De dochter van den Spion. F. DIELElf Ai\, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De vijand zet bij Tsjataldzja zijn terugtrekkende beweging voort. Daarbij hebben verscheidene ontmoetingen plaats gahad, die alle daarmee eindigden, dat de vijand zich terugtrok. Een hevig gevecht werd geleverd bij Palaka, waar de pantsercorvet Idzjalié den vijand van de baai Boejoek Tsjekmedzje uit beschoten heeft. Het bombardement van Adrianopel wordt dag en nacht voortgezet, zonder nochthans belangrijke schade te ver oorzaken. De dapperheid en bet uit houdingsvermogen van de Turksche troepen is bewonderenswaardig. De vijandelijke troepen, die op de heuvels ten zuiden van Xamilon in de nabijheid van het schiereiland van Gallipoli versterkingen en schansen hebben aangelegd, zijn door het Turksche leger en de vloot onder artillerievuur genomen. Aan de Vossische Zeitung wordt uit Sofia geseindDe opmarsch tegen de Turksche stellingen bij Boelair is voor- loopig tot stilstand gekomen. Men schijnt zich ertoe te willen beperken de Turken op het schiereiland van Gallipoli in te «luiten, zoodat een beslissende slag voor- loopig niet te verwachten is. Ook bij Tsjataldzja bepaalt men zich tot een afwachtende houding. Het legerbestuur wil blijkbaar zoo lang mogelyk nutte- looze offers vermyden, omdat men denkt, dat de Turken na den val van Adrianopel Nadruk verboden.) Roman van E. von Wald Zedwitz. Zorka wierp het hoofd iu den nek, zoodat de muuten en parelen aan de ketting, die om den hals bevestigd was, klingelden. Een toornige trek werd om de dunne, kersroode lippen zicmbaar. »Dat ziet u, mijnheer,* antwoordde zij kortaf, daarbij met hare kleine hand, doorzichtig als ware deze uit gele was gevormd, op de waren wijzende. Praus moest haar onwillekeurig aanzien. Dat betooverend schoon gelaat, klassiek van vorm en trekken, daarbij zoo trotsch, zoo stout, zoo wild en ieder rimpeltje als 't ware de schuilplaats van een met moeite bedwongen hartstocht, die elk oogenblik zou kunnen uitbarsten, trok hem sterk aau. Zorka ontging dit niet, het bloed steeg haar naar 't voorhoofdniet dat zij bloosde uit maagdelijken schroom, neen, verontwaardiging joeg haar het bloed naar de wangen. Dat een man, in dienst van den keizer eu daarenboven nog een vijand van haar volk, de vrije dochter der vrije bergen zoo durfde aauzieu, als Hessenstein deed, vertoornde Zorka ten hoogste. Veracntelijk liet zij de lange wimpers, zacht als zijde, half over de gemakkelijker tot tegemoetkomendheid te krijgen zijn. Het bombardement van Adrianopel is in een rustiger en gelijk matiger tempo getreden. Uit Konstantinopel wordt aan het Berliner Tageblatt geseindOp het ministerie van oorlog verklaart men, dat het bombardement van Adrianopel en het vuur waarmede de belegerden antwoorden, met onverminderde hevig heid voortduren. Turken zoowel als Bulgaren hebben zeer zware verliezen geleden. De terugtocht van de Bulgaren van de Tsjataldzja-liuie in de richting van Tsjorloe duurt voort. Gevechten hebben op dat gedeelte van het oorlogsterrein niet plaats gevonden. Ten N. O. van Gallipoli vinden, vol gens Turksche berichten, kleine ge vechten plaats, die zonder beteekeDis moeten zijn. Van een beslissend gevecht met de Bulgaren op het schiereiland verluidt nog niets. Volgens een bericht aan de Daily Chronicle uit Konstantinopel verluidt daar dat de expeditie van Enver bei, omtrent welke men voor het overige zeer geheimzinnig doet, ót voor Midia óf voor Rodosto is bestemd eu uit 40.000 man bestaat. Aan de Berliner Morgenpost wordt uit Konstantinopel over Constanza dd. 6 Februari geseind Drie dagen geleden heett een Turksche transportvloot bij Midia ongehinderd 10.000 ongeregelde Koerdische ruiters uit Trebizonde ont scheept. oogen hangen en zag den officier voorbij, Daar een onbepaald doel in de verte. »Geef mij die,* zeide Hessenstein, terwijl hij op een flonkerende dasspeld wees. Zorka verschrikte, zij had den officier geheel vergeten, thans wekte die stem het meisje plotseling uit hare droomen, en ot zij zich het tegendeel ook al wilde verbeelden, die stem klonk haar zoet in 't oor, zoo zoet als de loktoon der meerle in haar geboorteland. Zg gaf den officier het gevraagde. «Ziehier, mijnheer Als door eene wesp gestoken trok zij de hand terug, daar hare vingers even in aanraking waren gekomeD met die van den voornamen kooper. Niemand mocht die vingers aanraken, niemand en 't allerminst een man des keizers, met bleek gelaat. Dat mocht zelfs niet gebeuren uit toeval, en 't meisje kwam het voor alsot hier van geen toeval sprake kon zijn. «Stefan, eeD florijn en veertig kreutzer van dezen mijnheer!* riep Zorka op bevelenden toon haren broeder toe, op den commandant wijzende; daarna keek zij weder zwijgend, alsof er niets gebeurd ware, naar de zee. Stefan strekte de hand uit, ten einde het geld in ontvangst te nemen. De vlakte waarop Hessenstein de muutlegde, was groot eu kractuig, maar niettemin schoon van vorm. Stefan was opgegroeid als een eikeboom in het woud, ieder Vrijdag heeft een vliegtuig, naar men gelooft een Bulgaarsche machine, over de Dardanellen gevlogen. De vlieger liet drie bommen vallen. Zij waren gericht op de Turksche oorlogsschepen twee er van vielen in zee, de derde ontplofte op de kust zonder schade te veroorzaken. Vrijdagochtend is de actie van de artillerie om Skoetari heen begonnen. De centrale divisie heeft na een ge vecht van verscheidene uren Moeslimi en Bardanjolt genomen, op korten afstand van Skoetari gelegen. Het bom bardement van den Tarabosj wordt voortgezet. Een afdeeling Serviërs heeft Boesjati bezet en is vervolgens begonnen de vesting Brditsa te bombardeeren. De Turken antwoordden zwakjes. Door den steun van het Servische leger heeft de geheele toestand een veranderiug ondergaan. Twee monitors voeren van Skoetari het meer in om de Montenegrynsche troepen te bombardeeren. Eén werd er door de Montenegrijnsche granaten tot zinken gebracht, de ander nam de wijk naar Skoetari. Volgens een bericht uit Cettinje aan de Times, nemen aan den aanval op Skoetari 40.000 Montenegrijnen en 20.000 Serviërs deel. De sterkte van de Turksche troepen bedraagt 12.000 man en 1000 man ongeregelde troepen. Al. R. Crt. DUITSCHLAND. De nieuwe Parseval, ter vervanging van het militaire luchtschip P 2, heeft zijner ledematen, iedere spier volmaakt, het hoofd zat vrij op de krachtige schouders, het gelaat had door den gebogen neus gelijkenis met een adelaar, en was daarbij edel en schoon, met doordringende, verstaudige oogen, waaraan niets scheen te ontgaan. Boven de half geopende, licht gekrulde lippen, vertoonde zich een zwart kneveltje en van onder de roode muts kwam dichtgelokt, bruin-zwart haar te voorschijn. Zijne kieederdracht was die der Moutenegrijneu een kersrood van voren overgeslagen en met bont afgezet buis, daarover de donkergroene van zwarte snoeren voorziene lijfrok, wijde blauwe broek, die slechts tot aan de kuie reikte, en daaronder veelkleurige kousen. De voeten staken iu gemakkelijke rijglaarzen, terwijl de lendenen waren omspannen door een breeden gordel, waarin kostbare pistolen en een krom mes staken. De blik, dien hij op den officier wierp, toen deze hem het geld overhandigde, was niet vriendelijk; wist hij ook ai niet waarom zijne zuster niet zelve den koopprijs iu ontvangst nam, dan moest zij toch daartoe door eene of andere haudeliug van den officier gedwongen zijn geworden. Gedurende den tijd dat gekocht en verkocht werd liad niemand acht gegeven op den ouden man, die de vader van Zorka en Stefan scheen te zijn. De soldaten, nieuwsgierig naar den inhoud een proeftocht van 12 uur van Bitter- feld uit gedaan. Zij is na afloop daar van goed en wel te Bitterfeld geland en in de loods geborgen. De nieuwe luchtkruiser is 80 M. lang en heeft een inhoud van 8000 kubieke meters. Hij wordt voortgedreven door 6 motoren van 170 PK. elk. Zijn snel heid bedraagt tusschen 18 en 19 M. in de seconde, dat is niet veel minder dan de snelheid van een Zeppelin. N. R. Crt. ENGELAND. Verscheidene kiesrechtvrouwen zijn te Londen wegens het inslaan van ruiten veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Een, die er al eens voor was veroordeeld, kreeg vijf maan den. Een andere, de moeder van 7 kinderen, werd op vrije voeten gelaten op haar belofte, dat ze zich een jaar kalm zou houden. Ik hoop, dat wij tegen dien tijd allen by zinnen zijn gekomeD, zeide zij. De jongedochter, die in den Tower een glazen uitstal kast van ridderorden had beschadigd, werd om een eigenaardige reden vrij gesproken. De schade werd in de be schuldiging op ongeveer 7 pond sterl. aangegeven, maar de beschuldigde liet een vakman getuigen, dat hij voor minder dan 5 pond de schade nog met winst kon herstellen. De jury, die moest uitmaken wat de schade was, kon het niet eens worden, en daarop volgde de vrijspraak. Was de schade geen 5 pond sterling, dan viel zij niet onder de rechtspraak van deze recht bank. jV. R. ct. der mandeD, hadden hem als 't ware van zijne kinderen gedrongenbescheiden liet hij zich dit welgevallen en ging langzaam den verdekten weg op en neer. Een liedje neuriënde, verwijderde hij zich al meer en meer van de groep. Zonder deze maar even uit het oog te verliezen, beschouwde hij aandachtig de muren der vesting, begaf zich op de valbrug, beproefde de sterkte daarvan, beschouwde de diepte en breedte der gracht, keek opmerkzaam naar de twee stukken geschut van ouderwetsche samenstelling, zag oplettend naar den oever aan de overzijde eu mat met zijne blikken den afstand tusschen dezen en de vesting. Een der soldaten, een Pool, wiens kooplust vergaan sciieen te zijn, maakte zich gereed om de vesiing binnen te gaan, teneinde het door hem gekochte iu zekerheid te brengen. Met dezen knoopte de oude een gesprek aan als terloops vroeg hij hoeveel amuuitie voorhanden en waar deze geborgen was. Daar de zoon der bergen echter geen woord Poolsch verstond, bekwam hij de gewenschte inlichtingen niet. Het was intusschen voor den ouden man tijd geworden naar de zijoen terug te keeren, en hij deed dit dan ook; in eerbiedige houding naderde hij den fort-commandant om dezen zijn dauk te betuigen. Met welgevallen keek Frans von Hessenstein naar den Moutenegrijn. Wordt vervolgd WEI. «s COURANT.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1