Kostelooze Inenting en Herinenting Gemengd Nieuws. I RederijkerskdinerjjDgH6rl6Yin^Axel. Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Bekendmakingen. Advertentiën. op Dinsdag II Februari 1913. TWEEDE KAMER. De Kamer hervatte Dinsdag de in November 1912 geschorste behandeling van het ontwerpinvaliditeits- en ouder- domsverzekering. Allereerst kwam in debat, de verleden week door Minister Talma, bij zijn vijtde nota van wijziging, voorgestelde rege ling van de risico-overdracht, welke regeling, zooals de minister opmerkte, neerkomt op een beperking van het amendement De Visser, dat de mogelijk heid van het voortbestaan van het in stituut van ondernemingsfondsen beoor deelt, doordien het regeeringsvoorstel alleen risico overdracht wil toestaan ten aanzien van ondernemingen waarop 1 Januari 1913 verzekeringsvoorziening bestond. Tegenover deze stelsels, van de re geering en van den heer De Visser, lichtte de heer Treub zijn amendement toe, dat beoogt in het ontwerp de mo gelijkheid van verzekering bij bijzonde re fondsen op te nemen, als een cor rectie van de z. i. gecentraliseerde en te bureaucratische regeling der zaak in het ontwerp. Spr. betoogde dat zoodoen de voor alle verzekerden de risico overdracht mogelijk zal zijn. De heer Duys bestreed de risico over dracht voor invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. Woensdag werd gedebatteerd over het amendement de Visser om meer duurzaam in de wet het beginsel van risico-overdracht op te nemen, dus deze niet te beperken tot de op het oogen- blik bestaande groote ondernemingsfond-, sen, maar nog onbeperkter toelating van risico overdracht in het ontwerp. De heeren Tydeman en Patijn gaven in deze quaestie de voorkeur aanTreub's stelsel, echter gaf de heer Patijn den heer Treub in overweging den eisch van het minimum aantal leden voor een particulier arbeidersfonds niet te stellen en 500 maar op 5000 leden. Minister Talma verdedigde zijn stelsel, tegenover dat van den heer Treub dat den financieelen opzet der verzekering in gevaar brengt. M. Crt. van het aantal leden werden te nemen maatregelen besproken tot het maken van propaganda voor toetreding tot de atdeelingeD. Besloten werd, dat het bestuur zich opnieuw dit jaar zal wenden tot de Prov. Staten voor het aanvragen van een subsidie. Als middel voor het maken van pro paganda voor het streven der V7. P. N. werd aanbevolen het houden van jaar- lijksche tentoonstellingen voor de leden, welke zaak in de onderafdeeliugen nader een punt van bespreking zal cunnen uitmaken. De rekening over 1912 wees in out vangst 639.16 en in uitgaaf 646.26 aan, nadeelig slot alzoo 7.10, welke rekening werd goedgekeurd en vastge steld op de voorgedragen cijfers. De heeren P. Butler, W. K. Hering, A. de Koeijer en J. M. Slegt (secretaris penningmeester) werden als bestuurs leden herkozen met bijna algemeene stemmen Het quotum voor de onderafdeelingeu voor de afdeelingskas werd voor 1914 bepaald op 0.15 per lid. Als plaats voor de volgende algemee ne vergadering werd Middelburg aan gewezen. Aangaande de in 1913 te 's Graven- hage te houden tentoonstelling werden eenige mededeelingen gedaan. De vergadering werd bijgewoond door afgevaardigden van alle andere afdeelingen, behalve Axel, de bestuurs leden der afd. Zeeland en 2 gewone leden. (Ontleend aan de"Midd. Crt.) AXEL, 7 Februari 1913. Afd. Zeeland der V. P. N. Woensdag, werd te Goes de jaarlijk- sche algemeene vergadering der boven genoemde afdeeling gehouden onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken, van Wilhelminadorp. Met een kort welkomstwoord werd de vergadering geopend door den voor zitter. De voorzitter sprak ook als zijn mee ning uit, dat het wenschelijk zou zijn, ook vrouwen als leden van de V. P. N. aan te nemen, daar toch de vrouw ge meenlijk het nauwst betrokken is bij de hoenderfokkerij en den eierhandel. Hij geloofde verder, dat het oprichten van eierveilingen der V. P. N., zeer goed zou werken, ook tot uitbreiding van het ledental. Nog werd ter kennis gebracht dat het hoofdbestuur weder dit jaar een cursus voor de hoenderteelt te Amers foort zal geven, waaraan onderwijzers in landbouwkunde kunnen deelnemen. In het uitgebreide jaarverslag over 1912 werd melding gemaakt van den achteruitgang van het aantal leden, zoodat het aantal van 759 tot 600 is gedaald, alsmede van den ongunstigen toestand der financiën, daar de begroo ting voor 1913 een tekort van 180 aanwijst. In verband met dit laatste medege deelde werd het besluit der Prov. Sta ten in 1912 tot afwijzende beschikking op de subsidieaanvrage ten zeerste be treurd. Te meer waar in andere provin cies wel een subsidie werd verleend aan de afdeelingen der V. P. N. Naar aanleiding van de vermindering Dinsdagavond gaf de algemeene zang- vereeniging „Orelio" alhier eene uit voering voor hare leden en geïntrodu- ceerden, welke door zeer velen werd bijgewoond. Een 16-tal nummers werden ten ge- hoore gegeven, waaronder ook enkele door het kinderkoor. Afgaande op het applaus vielen alle nummers even goed in de smaak. De solo's werden, de krachten in aanmer king genomen, goed uitgevoerd. Buiten het programma om werden nog eenige voordrachten of samenspra ken gegeven. We vermoeden, dat het bestuur de uitvoering daarvan wel niet van te voren zal gezien hebben, anders had het die voor deze uitvoering zeker wel niet toegelaten. Op één nummer moeten we echter uitzondering maken, nl. de voordracht voor 3 dames, die heel netjes werd opgevoerd en ook om den inhoud aller instemming weg droeg. De heer P. J. Kielman te Sluiskil heeft gisteren onder reusachtige blijken van belangstelling zijn honderdsten verjaardag gevierd. De oude heer is nog kras, alleen zijn gehoor begint te verminderen maar overigens is hij zoo helder als 't maar kan. Feestelijkheden I hadden niet plaats, maar het was toch een drukke dag. Een tochtje meteen auto maken wilde hij op dien dag niet doen, wel van den zomer als het eens mooi weer is. Woensdagochtend werden de ont wakende bewoners van Neuzengeschokt door het bericht van een zeer treurig voorval. Het ijzeren scheepje Vertrou wen" van schipper J. Verheijke, van Hoek, lag, met boonen en erwten gela den aan het remmingwerk in de ooste lijke buitenhaven gemeerd, om dien morgen af te varen. Aan boord bevon den zich twee neefjes, 14 en 13 jaar oud, kleinzoons van den schipper. De eene was aan boord wegens ziekte van de daarmede steeds varende personen, terwijl de andere zijn neefje gezelschap hield. De man die als schipper mee moest varen woont aan den wal. Door een nog niet juist uitgemaakte oorzaak, is dat scheepje eenigen tijd voor mid dernacht gezonken. Zoodra dit bemerkt werd snelden sluispersonen en anderen toe, om zoo mogelijk hulp te bieden. Dit mocht helaas niet baten. Eerst Woensdagmorgen heeft men uit het vooronder de lijken der beide jongens kunnen ophalen. Deze zijn voorloopig in het magazijn van den Prov. stoom- bootdienst gebracht om te worden ge schouwd, waarna ze naar de ouderlijke woning te Hoek zullen worden overge bracht. Het is wel een vreeselijke tij ding die men de ouders en grootouders moest brengen. Vermoedelijk is het scheepje vastge raakt onder een gordingbalk van het steiger en is het, bij wassend water, volgeloopen, aldus lezen we in de M. Crt Nader schrijft men ons Gisteren (Donderdag) bevond de justi tie uit Middelburg zich te Ter Neuzen ten einde aldaar een plaatselijk onder zoek in te stellen in zake het zinken van het scheepje „Vertrouwen", waarbij twee jongens zijn omgekomen. De waarnemende schipp'er en een paar getuigen werden gehoord, terwijl tevens gerechtelijke lijkschouwing plaats had. Maandag vierde te Boschkapelle het echtpaar B. v. Hoove-Ottjes zijn gouden huwelijksfeest. Door de feestcommissie werden aan de jubilarissen een paar prachtige zetels aangeboden, terwijl het restant van het voor dit feest gecollecteerde geld aan behoeftige lieden wordt ver deeld, die reeds hun gouden echtfeest vierden. Na den middag hadden verschillende volksspelen plaats. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 Febr. 1913. M. H., 16 j., hulptelegrambesteller te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand tuchtschool (eisch 2 maan den tuchtschool). R. H., 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens medeplichtigheid aan diefstal veroord. tot 1 maand tuchtschool eisch 2 maanden tuchtschool). J. v. d. H., 39 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling en wederspannigheid veroord. tot 1 maand gevang, (eisch 3 maanden). J. F. v. H., 16 j., landbouwersknecht te Hulst, is wegens mishandeling ver oord. tot 3,50 of 1 week tuchtschool (eisch 7 ot 14 dagen tuchtschool). L. J. A., 21 j., zonder beroep te Hulst, is wegens diefstal vrijgesproken (eisch ƒ18 of 12 dagen hecht). F. v. K., 26 j., werkman te Westdorpe, is wegens beleediging van een ambte naar en wederspannigheid veroord. tot 3 weken gevang, (eisch 1 maand gev.) J. C. D., 31 j., schippersknecht te Tei Neuzen, is wegens wederspannig heid veroord. tot f 10 of 10 d. hecht, (eisch 20 ot 20 d. hecht.) Genade voor recht. Een man van bijna tachtig jaren te Boombergum, waa door koop eigenaar geworden van een onbewoonbaar verklaarde woning al daar. Deze woning werd door hem betrokken, met de bedoeling om, zonder iemand tot last te zijn er zijn laatste levensjaren te slijten. Wist hij het misschien niet, de politie echter wel dat door hem een daad werd gepleegd' in strijd met de woningwet. Proces verbaal op proces-verbaal volgde en bij herhaling werd de oude man veroor deeld tot een geldboete of gevangenis straf. 1 ot het betalen der boeten was hij onmachtig. Voor het ondergaan vai gevangenisstraf was hij te oud gewoi den. Zoo oordeelde ook H. M. de Ka ningin. Bij Kon. Besluit is den grijs aard dan ook kwijtschelding verleend van zijne straffen. 4vp Insluipdief. Sedert eenige weken hadden twee rechercheurs in Amster dam een jongen man gevolgd, dien zij verdachten van verschillende inslui pingen. Met taai geduld gingen zij al zijn gangen na en ontdekten daarbij, dat hij een groot aantal woningen in de Van Lennepbuurt binnenging. De achtervolgde scheen echter te vermoeden, dat men hem in 't oog hield, want soms keerde hij op straat plotseling op zijn schreden terug of wel hij liep hard een steeg door en bleef dan om den hoek van de steeg eensklaps staan. Soms ook bleef de man uren lang op een stoep, ot in een wachtkamer van het Lentraal Station zitten, steeds trouw door de rechercheurs in het oog gehou den. Dezer dagen besloten zij tot zijn aanhouding over te gaan en Maandag w.®r^ ,^e man iQ een café gearresteerd. Bij zijn overbrenging naar het hoofd bureau wist hij iets uit zijn zak in het water van den O. Z. Voorburgwal te werpen, daarbij zeggend, dat men nu geen bewijs meer tegen hem had. Er werd gedregd, tot heden echter zonder resultaat. Gistermiddag is de man gehoord in verband met een tweetal insluipingen in de Van Lennepbuurt, waarbij eenig geld werd ontvreemd. Volgens ver klaring van de beide rechercheurs is hij in de perceelen geweest, waar de diefstallen gepleegd werden. De aangehoudene heeft reeds wegens diefstal door insluiping gevangenisstraf ondergaan. Hhld. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co.) Volgens Holl. noteering 47.67. Belg. 209.75. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Burgemeester en Wethou ders der Gemeente AXEL, maken bekend, dat op Dinsdag 18 en 25 Februari en 4 Maart a. s., des voor middags van 9 tot 10 uren, de gelegen- I heid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe ten raadhuize aanmelden. Axel, den 7 Februari 1913. Te Baarn is het 3 jarig dochtertje van den wissel wachter H. van Dijk, in een onbewaakt oogenblik in aan raking gekomen met een brandende kachel, waardoor haar kleertjes vlam vatten. De moeder trof het kind later in deerniswaardigen toestand aan. Het is kort daarop overleden. N. R. Crt. PLAATSEN bespreken a 10 cent op den dag der uitvoering van 2 tot 5 ure 's nam. HET BESTUUR. Zondag 9 Februari 1913. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. oorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2