Binnenland. Landbouw. dat maar twee uren duurde. De tegen standers van het Comité hebben thans in het leger de overhand. Daarentegen komen de Jong Turksche officieren hier, om met van alle kanten bijeengebracht geld door middel van een „Comité van Landsverdediging tot behoud van Adrianopel en de eilanden", een burgerwacht op te richten, die bestemd is tot bescherming van het Comité. De geest van de troepen aan het tront moet weinig krijgszuchtig zijn, want ziekten, door het slechte weer ontstaan, hebben ze verzwakt en ontmoedigd. Volgens het verslag van de gezondheids commissie zijn er 400 ziektegevallen per dag. De generaals hebben als hun overtuiging uitgesproken, dat niettegen staande dat, de strijd kan worden her vat, omdat bij de tegenpartij de toestand hetzelfde is. De strooming in het leger tegen het tegenwoordig ministerie moet aanmer kelijk gewassen zijn, toen men vernam, dat de regeering besloten had alle bevel hebbers door andere te vervangen. In verband met die omstandigheden moet het ministerie van oorlog tegen de hervatting van den oorlog opzien, maar het Comité dringt er op aan, alles op het spel te zetten, het hoopt, dat de oorlog alle politieke geschillen uit den weg zal ruimen. Wegens deze en andere kwesties tusschen hem en de leiders der Johg- Turken, moet Sjetket pasja reeds twee maal op het punt hebben gestaan af te treden. In de kringen der Porte loopt het gerucht, dat de benoeming van Said pasja, den gewezen grootvizier, tot voor zitter van den raad van state een voor bereiding tot zijn benoeming tot groot vizier is, terwijl Sjefket pasja minister van oorlog zou blijven en het opper bevel over het leger in handen zou nemen. Het afbreken van de vredesonder handelingen heeft hier geen indruk gemaakt. In Jong-Turksche kringen verklaart men, dat de hervatting van de vijandelijkheden onvermijdelijk is. De gezanten blijven dag en nacht in verbinding met de internationale vloot, opdat deze, zoo noodig voor de veiligheid van Pera en Galata zal kunnen optreden- N. R. Crt. In de memorie van antwoord op de landbouwbegrooting aan de Eerste Ka mer deelt Minister Talma mede, dat binnen enkele dagen een wetsontwerp het departement verlaten zal, waarbij nieuwe wettelijke voorschriften worden voorgesteld ter bescherming van in het wild levende nuttige dieren. Daardoor zal het mogelijk zijn, ook voor zooveel noodig de kikvorschen wettelijk te be schermen en de gelegenheid te openen, om door een verbod op het vervoer aan de verdelging van mollen en kikvor schen paal en perk te stellen. Avp. Naar het Vad. verneemt, is de heer Pop, directeur-generaal der posterijen en telegrafie, door het Indische gou vernement aangezocht om in Indië het beheer van het post-, telegraaf en tele foonwezen op zich te Demen. In aanmerking genomen het aantrek kelijke van dezen werkkring en de gunstige financieele voorwaarden is de heer Pop, naar het. blad verneemt, voornemens dit aanbod te aanvaarden. Goede lectuur. Waarin ook de zomer uitmunt boven den winter, daarin komt hij dezen te kort, dat hij de lange avonden mist, die den winter zoo gezellig maken. Wanneer de korte dag is voorbijgegaan en de weinige werkzaamheden zijn verricht, dan schaart het gezin zich om het vuur of aan de tafel en brengt den avond door met gezelligen kout of met bei lezen van goede lectuur. Vooral voor den landbouwer, die in den winter rust van zijn moeizameu arbeid, zijn de lange winteravonden een geschikte tijd om te lezen. Dan vooral kan hij uit vakbladen of uit boeken zeer veel kennis op doen, die hem in zijn vak te pas kan komen. Inzonderheid wanneer deze lectuur aanleiding geeft tot een onderling gesprek, kan zij zeer veel nut stichten. Tegenwoordig is heel wat goede lectuur op landbouwgebied voor iederen landbouwer beschikbaar. Van verschillende zijden tracht men derge lijke lectuur onder onze landbouwers te verspreiden vaak geschiedt dit gratis. Zeer gemakkelijk kan dus ieder land bouwer in bezit komen van lectuur, welker lezing hij zich niet beklagen zal. Zoo kwamen ons dezer dagen een twee tal werkjes onder de oogen, van welke wij de lezing zeer kunnen aanbe'velen. Het eene is getiteld „Naar aanleiding van welgeslaagde proeven met Chili salpeter op hooiland, door E. Groen, laDdbouwonderwijzer te Edam", en „Over het werk van wat Chilisalpeter op hooiland, door G. van der Molen, landbouwonderwijzer te Vlaardingen". Beide werkjes behandelen ongeveer dezelfde stof en kunnen er veel toe bijdragen om de verkeerde begrippen, die er nog heerschen, omtrent de be mesting van het hooiland met Chili salpeter, uit de wereld te helpen. Menigeen koestert nog de verkeerde meening, dat een bemesting der weiden en hooilanden met Chilisalpeter geen voordeel oplevert. Ook wij waren vroe ger deze meening toegedaan, 'maar de ondervinding heeft ons wijzer gemaakt. De genoemde werkjes toonen op over tuigende wijze aan, dat de bemesting der wei- en hooilanden met Chilisal peter èn de hoeveelheid èn de hoedanig heid der weideopbrengsten dermate verhoogt en verbetert, dat ieder gebrui ker van weidên goed zal doen, wanneer hij naast fosforzuur- en kalimest, ook wat Chilisalpeter uitstrooit. Meer willen wij van deze werkjes niet zeggen, ieder belangstellende kan ze gratis bekomen bij „De Délégation des'Producteurs de Nitrate de Soude au Chili", te Ant werpen, Keizerstraat 43. Dat men er gebruik van make Naar de „Landbouwtentoonstel lingscourant", die wordt uitgegeven in verband met de Nationale en Interna tionale landbouwtentoonstelling 1913 in Den Haag, zal de K. N. L. in verband met de spoorwegmaatschappijen op ver schillende tentoonstellingsdagen (doch nimmer op Zondag) extra goedkoope treinen laten loopen naar en van Den Haag. Zoo zal de reis Vlissingen-Den Haag, heen en terug, niet meer bedragen dan 1 95, van Middelburg uit zal dit zijn 1.8.5; van Goes uit j 1.70 AXEL, 4 Februari 1913. Het bestuur der maatschappij „Voor uitgang is ons Streven" alhier hield hedenmiddag aanbesteding van a. pl. m. 300,000 K G. amm. superfos faat, met 9 pCt. wateroplosbare losfor- zuur en 7 pCt. ammoniak stikstof. b. pl. m. 95,000 K.G. superfosfaat mei 14 pCt. in water oplosbaar tosforzuur. c. pl. m. 40,000 K.G. chili-salpeter, met 15,5 pCt. nitraat stikstof en onder garantie van echtheid. d. pl. m. 4000 K.G. patent-kali (zwav. kali magnesia) met 26 pCt. in water oplosbare kalien e. pl. m. 2000 K.G. zwavelz. ammo niak met 20 pCt. ammoniak stikstof. Ingeschreven werd voor de amm.- superfosfaat door de heerenP. de Bruijne 7,75, D. J. Oggel J 7,51, W. Adriaansen ƒ7,75, L. Eversdijk ƒ7,75, E. de Moor j 7,62, A. Wielaud 7,50, Maatschappij „Dordrecht" ƒ7,69, W. Bedet 7,50, P. J. van Ardenne 7,66, Gebrs. Kleijn 7,78, A. Hoste 7,568, en G. H. fliondeel 7,85. Bij loting gegund aan W. Bedet. b voor de SuperfosfaatP. de Bruijne ƒ2,11, D. J. Oggel 2,20, W. Adriaan sen 2,22, L. Eversdijk ƒ2,16, E. de Aloor ƒ2,14, G. Dees 2,17, Dordrecht ƒ2,18, W. Bedet ƒ2,11, Intern. Zwijn- drecht 2,19, P. J. van Ardenne 2,18, Gebr. Klein 2,22, A. Hoste 2,20, D. Scheele ƒ2,11, A. Hamelink ƒ2,15. Bij loting gegund aan W. Bedet. c voor de ChiliW. Adriaansen 13,85, L. Eversdijk 13,98, W. Bedet 13.74, G. H. Blondeel 13,94. d voor de zwavelz. ammoniak „Dor drecht" ƒ17,80, W. Bedet ƒ17,52, Intern. Zwijndrecht 17,52. Gegund aan W. Bedet. en e voor de patentkali P. de Bruijne 6,26, „Dordrecht" ƒ6,30, Intern. Zwijndrecht 6,31 en P. J. van Ardenqe ƒ6,29. Gegund aan P. de Bruijne. Vrijdagavond werd alhier ten overstaan van den heer C. van den Broeke, bouwkundige alhier aanbesteed, het bouwen van een woonhuis met berg plaats nabij het station, gemeente Axel, in drie perceelen. Ingeschreven werd als volgt a Metselwerk. J. H. Hough, Zaam- slag, t 1370, C. A. van Fraeijenhove, Zaamslag, 1354, L. de Visser, Zaam- slag, 1297, J. Hough, Axel, 1286. b Timmerwerk. F. Romijn, Neuzen, J 1000, A. P. Butler, Axel, 897, K. Dieleman, Zaamslag, 889, A. V. 't Hoff, Axel, j 865, H. van Luijk, Axel, 855. c Schilderwerk. H. Hoebé, Axel, 79,30, C. B Antheunis, Axel, 67,50, Ph. A. Knieriem, Axel, 69,25, H. J. Harte, Axel, 57. Aan de minste inschrijvers is het werk gegund. „Steunt Elkander". Vrijdagavond werd alhier onder voor zitterschap van den heer J. M. Oggel op de bovenzaal van den heer Koole de 16e jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Steunt Elkander". Deze jaarlijksche vergadering is een gewichtig feit, waarom we dan ook aan het verslag dezer bijeenkomst een bij zondere ruimte afstaan. Het is ruim zestien jaar geleden, dat de heer C. P. Minjon, die zich op verzekeringsterrein reeds meer verdienstelijk heeft gemaakt en dat geheel zonder eigenbelang, met den heer B. Trouw de eerste plannen voor deze vereeniging ontwierp, Toen zij zich verzekerd wisten van de mede werking der heeren D. J. Oggel, burge- meestei en B. van Ruijven, het destyds algemeen bemind hoofd der openbare school, werkten zij door en zoo kwam deze nuttige vereeniging tot stand. In het eerst, toen nog vele jonge krachten aanwezig waren, werd ieder jaar winst gemaakt, dank zy ook den steun der buitengewone leden. Thans, nu de vereeniging zoo zachtjes aan oud of op jaren begint te komen, is dat oversparen afgeloopen. Dit komt hoofd zakelijk hierdoor, dat de leden ieder jaar natuurlijk ook een jaartje ouder worden en het toetreden van nieuwe leden niet zoo sterk is, dat de kas daar van de goede gevolgen ondei vindt. Van de 81 buitengewone leden waren er 17 aanwezig en de leden die aan de beurt van aftreding waren, nl. de heeren Joh. Smies, ondervoorzitter, A. E, C. Kruysse, le penningmeester en C. P. Minjon, secretaris, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Dit was ook het geval met de aftredende commissarissen, de heeren L. H. Burm, Adr. van Hoeve Pz., Jac. Verijzer, J. A. van Vessem en Abr. Wiemes. Hét verslag van den penningmeester bracht ons de minder blijde mededeeling, dat de uitgaven de inkomsten met ƒ381.53 hebben overtioffen. De totale inkomsten bedroegen 1569.82, waar onder 1330.20 aan contributie der gewone leden. De uitgaven waren 1951.40, waaronder 1913.50 aan ziektegelden. Hieruit blijkt, dat de leden van „Steunt Elkander" dit jaar 580 meer aan ziektegeld hebben ge trokken, dan zij aan contributie hebben opgebracht. Dit kan natuurlijk zoo niet blijven voortgaan, tenzij maatregelen worden getroffen om aan dezen onge zonden toestand een einde te maken. Dit zag ook in het lid J. Dieleman Jz., die in overweging gaf, om den tijd van toetreding wat minder ruim te nemen. Het is toch een feit, dat onder de jonge krachten de minste ziektegevallen voorkomen. Van de 265 gewone leden waren slechts 70 ter vergadering verschenen. Zij herkozen hunne commissie van toe zicht, bestaande uit de leden B. Cop- pieters, J. Dieleman Jz., Adr. den Hamer, C. Rinn en F. Wiest, om hunne belangen zooveel mogelijk te behartigen. Het aantal leden is in het afgeloopen jaar geklommen van 256 op 265. Als verslaggever van deze vergade ring kunnen we niei genoeg wijzen op het feit, dat het wenschelijk is, dat zij, die eenmaal lid van „Steunt Elkander" willen worden, zich opgeven zoo spoedig zij den 18 jarigen leeftijd hebben be reikt, omdat aan de jonge leden in den regel de kas het meeste voordeel heeft. De Vereeniging „Steunt Elkander" die reeds zooveel nut heeft gesticht, zooveel leed heeft verzacht, zooveel smart heett gelenigd, verdient den steun van allen, zonder onderscheid van beginsel. Mochten velen zich gedrongen ge voelen ook als buitengewoon lid deze vereeniging te steunen. De familie W., uit Philippine, die Zaterdag met een rijtuig van den voer man B., aldaar, op familiebezoek te Ter Neuzen was geweest, geraakte op den terugweg, door de duisternis mis leid, met het vierwielig rijtuig, paard en koetsier te water in een kreek langs den weg in den nieuw ingedijkten polder door het Axelsche gat, ter plaatse waar vroeger de haven van Mauritsfort was. De voerman kwam er met den schrik af. De inzittenden waren danig verschrokken en riepen luid om hulp, waarop de landbouwer Van O. kwam toegeloopen en hielp hen uit hun benarde positie. De heer W. had de ruit van het rytuig stuk geslagen, ten koste van verwondingen aan zyne hand, om een uitweg te banen voor de in het rijtuig zittende dames. Na korten tijd waren allen op het droge gebracht en door den landbouwer Van O. naar zyne wo ning geleid, waar ze van droge kleeren werden voorzien. Inmiddels was de heer Deijer, arts te Hoek, ontboden, die de wonden van den heer W. verbond, en toen het ge zelschap een beetje van den schrik bekomen was, werd het door den heer Van O. met zijn rytuig naar Philippine gebracht. Zondagmorgen is het rijtuig uit het water gehaald, het is aanmerkelijk beschadigd. Tern. Crt. In een zeer druk bezochte ver gadering der vrijzinnige kies vereeniging in het voormalig 4e district te Oostburg gehouden, had de aanwijzing plaats van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten Generaal. Zooals bekend, waren in de vergadering van 19 Januari, gezwegen van enkele stemmen, uitgebracht op de heeren Snijders en J. H. O. Dominicus, slechts twee candidaten genoemd, nl. de heeren jhr. R. de Muralt met 77 en mr. A. J. Fokker met 27 stemmen. In de Zondag gehouden vergadering werden 237 stem men -uitgebracht, waarvan blijkens de processen verbaal reeds 186 in de 8 atdeelingen. De uitslag der stemming was, dat de heer De Muralt candidaat gesteld werd met 147 steramen, terwijl op mr. Fok ker zich 90 stemmen hadden vereenigd. Hierdoor is derhalve jhr. R. de Muralt de candidaat der vereenigde vrijzinnige partijen in het geheele kiesdistrict. Voorlezing werd nog gedaan van een schrijven van den heer De Muralt, blijkens hetwelk hy, mocht hij als lid

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2