\o. 86. Woensdag 5 Februari 1913. 28e Jaarg. acao Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAW Een praatje voor iedereen. w'1 éi Buitenland. Li m D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De berichten over den toestand in Turkije zijn, misschien tengevolge van de censuur, zeer tegenstrijdig. De onderscheidene leugenfabrieken van Pera, zoo meldt de Konstantinopoli- taansche correspondent van de Prankf. Zeitung, werken onder hoogen druk. Men vertelt, dat bij Tsjataldzja een groote militaire revolutie is uitgebroken en hier 40 waggons met gewondeD zijn aangekomen. Na de nauwkeurigste informaties kan ik verzekeren, dat de spoorweg geen enkelen gewonde heeft vervoerd, en dat de hospitalen hier er ook geen hebben opgenomen. De grootvizier en Izzet pasja, de chet van den generalen staf, hebben op hun woord van eer verzekerd, dat in de linie van Tsjataldzja alles bij het oude gebleven is en dat aan de tucht in het leger, op hetwelk zij volkomen konden vertrouwen, niet te twijfelen valt. Slechts drie officieren zijn naar de Bulgaren overgeloopen, waaronder ritmeester Hadzje Ali, de bevelhebber van de lyfwacht van Nazim pasja. Lijnrecht in tegenspraak met dit bericht is de schildering, die de corres pondent van de Köln. Ztg. terzelfder tyd van den toestand aan zijn blad zendt. De positie van Machmoed Sjefket pasja en zijn kabinet, zoo meldt hij, is nog moeilijker geworden, daar bijna het geheele leger zich tegen de Jong- Turksche regeering heeft uitgesproken Ons geslacht gaat achteruiten dat is geen wonder. Het leven is moeilijk voor velen is de strijd om het bestaan zwaar; vele menschen leven op hunne zenuwen en verteeren hun kapitaal, d.w.z. hunne gezondheid. Wanneer gij een bleeke gelaatskleur hebt, bleeke lippen, bleek tandvleesch, dan ligt het vermoeden voor de hand dat gij ook door den algemeenen vijand zijt aangevallen. Komt daar dan straks hoofdpijn, slapeloosheid, gedurige ver moeidheid bij, hebt gij te klagen over gebrek aan eetlust, over misselijkheid of duizeligheid, ziet gij tegen alles op, alsof u alles te veel is, dan behoeft gij er niet aan te twijfelen, dat zijn alles teekenen van eene algemeene depressie. Gij hebt den eersten aanval reeds van den alge meenen vijand, die er zoovelen velt, anaemie (bloedarmoede) en neurasthenie, (zenuwzwakte). Drie soorten van middelen worden tegenwoordig aangewend. Men heeft de middelen waarvan het hoofdbestanddeel dierenbloed is. De arme lijders krijgen dan, onder een mooien vreemden naam, bloed te slikken, vermengd met glycerine, cognac of malaga. Dit heeft ongetwijfeld sommigen geholpenmaar velen hadden er een walg van, en toen de zieken wisten dat het bloed was, wilden zij het IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem 1 een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C..J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde bei oi deelaars wordt erkend. Bii de bereiding moet er vooral op gelet worden dat siechts weinig cacaopoeder nondig is voor een smakelijken kop Daartegen wordt nog al I T ttè ""CS- dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 i 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (U/s 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maaktmen dus wel 200 koppen smakelij ke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. eu Vrijdag nog 200 officieren van den grootvizier de onverwijlde bestraffing van den moordenaar van Nazim pasja hebben geëischt. niet meer nemen. Dikwijls worden de fleschjes, half vol, in den aschbak gegooid. In de hitte vooral is dit bloed spoedig bedorvenden tweeden dag is er reeds lucht aan. Een veel meer genomen middel is het minerale staal. Alle deskundigen zijn het er over eens, dat het staal een be standdeel is van het bloed eene menigte menschen zijn zwak omdat zij geen ijzer in het bloed hebben en toch is het ook waar dat een groot aantal menschen lijdt door een onverstandig gebruik van staal- pillen. Het is bekend dat een goed gezond mensch 3.07 gram ijzer in zijn bloed heeft, ruim drie gram. Hoe kan het dan wezen dat er zijn die, op raad van hun dokter, maanden achtereen staalpillen innemen, eu nochthans bloedarm blijven Hoe dikwijls hebben zij al die 3 gram ijzer geslikt Zeker wel honderd keeren, hoe kan dat toch P Maar dan is het toch duidelijk, dat het bloed dit ijzer, in deze verbinding, niet opneemt Groote geleerden hebben daarover na gedacht. De beroemde Duitsche physio- loog prof. Bunge is, na geleerde proeven over de opname van ijzer in het bloed, tot deze slotsom gekomen »het ijzer moet in plantaardige verbinding in het organisme worden opgenomen*. En prof. Noihnagel in Weeneu zegt: »het staal is ons van geen nut of voordeel, dan Enver bei schynt zijn invloed op het leger kwijt te zyn, want toen hij dezer dagen op een torpedoboot naar Sjano- sjora vertrok, om het daar samenge- wanneer het ons in organische verbinding wordt toegediend door de plant*. En nu heeft de aandachtige lezer reeds geraden wat het derde middel is om den gemeenschappelijken vijand te be kampen. Geen dierenbloed, geen mine raal staal, maar yzcr in organische ver binding zooals het gevonden wordt in de plant. De Sanguinose bevat nu juist die ijzerdeelen in plantaardige verbinding. Zij biedt ze u aan, zoo licht verteerbaar, dat ze gemakkelijk in het bloed worden opgenomen. De Sanguinose bevat O.O70/o staalvolgens de onderzoekingen van Dr. Drinkwater, F. I. C. en F. R. C. van de Edinburgh School of Medicine 0.08%, dat maakt 0.21 of 0.24 gram op een flesch. Dit schijnt wel bizonder weinig maar het wordt in het bloed opgenomen, en dat is de hoofdzaak. In zijne studie over de Sanguinose zegt Dr. Pol Demade (die onder den naam Jean Suis zeer be kende brieven over volksvoeding schreef) »daar is een latijnsch spreekwoord dat zegt»nemo dat quod non habet,* nie mand kan geven wat hij zelf niet heeft. Dit kan worden toegepast op de Sangui nose. Zij geeft kracht, omdat zij zelve kracht is. Zij bevat de kracht van de geneeskrachtige kruiden en planten. Ik heb de Sanguinose leeren kennen als een zeer werkzaam middel iu gevallen van bloedarmoede en zenuwzwakte. Ik heb haar in vele honderden gevallen toe trokken leger te bewerken, liet de bevelhebber hem niet aan wal komen, en Donderdag mislukte eveneens zijn bezoek aan het leger van Tsjataldzja gepast met succes. Daar zijn hardnekkige twijfelaars die spréken van »Suggestie,« van verbeelding.* Maar ik heb de San guinose gegeven aan kinderen, en aan menschen die niet wisten wat zij kregen. Het deed hun goed. Dit bewijst vol doende dat »Suggestie* is uitgesloten In het buitenland hebben vele doctoren de gunstige werking van de Sanguinose reeds beproefd. In ons land komen ze er nu ook al meer en meer toe. Het is ook meer dan dwaas en erger dan onver antwoordelijk, om met zekere hardnekkig heid altijd opnieuw te grijpen naar een middel dat niet hielp, ja dat in sommige gevallen kwaad deed, en voorbij te gaan een middel dat honderden, ja duizenden geholpen heeft die bij de gewone behan deling geen baat vonden, of het gewone minerale staal niet konden verdragen. Wanneer gij geen baat gevonden hebt bij uwe tegenwoordige behandeling, neem dan eens de proef met de Sanguinose. Die zooveel honderden geholpen heeft, helpt ook u 1 Te verkrijgen bij alle eerste Apothekers en goede Drogisten, en bij Den Haag. Van Dam Co. Te Axel bij JOZ. DE FEIJTER; te Ter Neuzen bij A. VAN OVERBEEKE- LEUNIS; te Breskens bij D. DE SMIT te Hansweert bij A. v. d. BERG en te Zaakslag bij F. DIELEMAN. (140) I KWT hl. '«AlÊT.-s

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1