Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. AXEL, 31 Januari 1913. In de gisteren gehouden vergadering van de Commissie voor het onafhanke- lijksheidsfeest werd benoemd tot voor zitter de heer Ph. J. van Dixhoorn, tot vice voorzitter de heer A. E. C. Kruijsse, tot secretaris de heer J. J. de Feyter en tot penningmeester de heer P. Augustijn. Bij acclamatie werden heeren raads leden, de gemeente-secretaris en ge- meente-ont ranger tot eere-comité be noemd en de burgemeester als eere voorzitter uitgeuoodigd de vergaderin gen van de commissie bij te wonen. Besloten werd gedurende de maand Februari eene inzameling van gelden te houden voor de feestelijkheden door de leden der Commissie. Dinsdag werd door het «Comité tot aankoop van Meststoffen" te Axel-Kij kuit bij den heer Gilijamse aanbesteed de levering van pl, m. 120,000 K.G. superphosphaat 14 j 150,000 K.G. amm.-superph. 7 X 9 35,000 K.G. chilisalpeter 15V2 Inschrijvers waren voor Superphos phaat: Standaert voor 2,23, D. J. Oggel voor J 2,20s, Ardenne voor 2,19, A. Hamelink voor 2,157, W. Bedet voor 2,14s, P. de Bruijne voor 2,13s, G. Dees voor ƒ2,129. Voor Amm.-Superph. P. de Bruijne voor 7,75, Standaert voor 7,73, A. HameliDk voor 7,72, D. Scheele voor 7,68, P. J. Scheele voor 7,656, D. J. Oggel voor 7,63, W. Bedet voor 7,62, A. Wieland voor 7,59. Voor ChiliW. Bedet voor 13,93, P. J. Scheele voor ƒ13,90, D. J. Oggel voor 13,83, P. de Bruijne voor 13,766, Th. de Meurichy voor 13,74. Aan de laagste inschrijvers gegund. Door de Kortbalvereeniging Astra werd Woensdagavond een bal masqué gegeven in het hotel der Nederlanden te Neuzen. Er waren vele gecostu- meerden en ook tal van belangstellen den opgekomen. De pryzen voor de mooiste damescostumes werden toege kend aan de dames M. van Rompu en B. van de Sande, en die voor het aar digste damescostuum aan mej. C. van Dixhoorn te Axel. M. crt. Onder leiding van den burge meester, dhr. Huizinga, werd Woens dagavond te Neuzen eene vergadering gehouden van het burgerlijk armbestuur en de verschillende diaconiën, om, in verband met de nieuwe Armenwet de vraag te bespreken, of oprichting van een Armenraad gewenscht wordt geacht. Nadat de voorzitter de zaak had toe gelicht en eene bespreking had plaats gehad werd besloten dat de colleges ieder in eigen kring de zaak nader zullen bespreken om later eene defini tieve beslissing te nemen. M. crt. Door de daartoe aangewezen schat ters, de heeren C. J. Sturm en J. Th. Hendrikse te IJzendijke, H. Wolfert, burgemeester te Hoek en D. J. Dees, wethouder te Ter Neuzen, is, naar we in de N. Z. Crt. lezen, een aanvang gemaakt met de schatting der gronden die voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram wegmaatschappij, richting IJzendijke Philippine, moeten worden onteigend en zal binnenkort door andere commis- siën worden overgegaan tot de schatting der gronden HoofdplaatBiervliet en PhilippineSas van Gent, zoodat ver moedelijk in dezen zomer de aanbeste ding zal kunnen plaats hebben en met October 1914 zal kunnen worden ge reden. M. Crt. Tot nu toe genoten de visschers op de spoorlijn MechelenTer Neuzen een prijsvermindering van 50 pCt., met het gevolg, dat talrijke vrienden van de hengelsport des Zaterdags en Zon dags naar Sluiskil, Axel of Ter Neuzen ter vischvangst trokken. Het Visschersblad verneemt nu dat het bestuur van die spoorlijn besloten heeft die prijsvermindering niet meer toe te staan. In de te Hoek gehouden raads zitting werd wegens de voortdurende ongesteldheid van den gemeentebode Wondergem uit de zich aangemeld heb bende sollicitanten benoemd tot plaats vervangend bode C. Kervink. Na eenige discussie werd besloten den weg over den Binnendijk te ver harden met grind, waarvan de kosten geraamd worden op pl.m. 3400. Ver harding met macadam zooals oor spronkelijk het voornemen was zou minstens ƒ400 meer kosten, terwijl in middels de ervaring van dit najaar heeft geleerd dat macadamwegen niet beter tegen het vervoer bestand zijn dan grindwegen, wat vroeger werd beweeid. M. rrt. Tot onderwijzer aandeo.l school te Graanw is benoemd dhr. C. P. A. Lansu van Clinge. Zei. Blijkens opgave in de St. ct. van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, die in de week van 22 tot en met 28 Januari ter kennis kwamen van den Centralen gezondheidsraad kwamen in Zeeland voor van pokken 1 geval te Hoedekenskerke, Rilland-Bath en Vlissingen en van diphteritis 2 gevallen te Goes en 1 geval te Sint Jansteen, Middelburg en Zierikzee. Wereldtentoonstelling Gent 1913. De Nederlandsche Commissie voor deze tentoonstelling heeft een circulaire verspreid, waariD zij omtrent deze zaak een en ander mededeelt. De tentoonstelling wordt gehouden van April tot October en trekt vrij algemeene belangstelling. Ook onder de Nederlandsche handelaren en indu striëelen bleek een krachtige overtuiging te bestaan, dat het zeer zeker gewenscht is, ook onzerzijds in Vlaanderen's hoofd stad aan den wedstrijd der naties deel te nemen. Een subsidie is reeds door de Tweede Kamer bewilligd en zal door de Eerste Kamer ongetwijfeld worden goedgekeurd. Door het Belgisch Tentoonstellings comité is op eigen kosten een afzonder lijk paviljoen voor Nederland gebouwd, dat ter beschikking van de Nederland sche Commissie werd gesteld. Deze commissie moet nu natuurlijk zelf voor de inwendige inrichting van het gebouw zorgen. De exposanten kunnen ruimte huren voor hunne artikelen. Bij vol doende deelneming zal in de machine galerij ook een afzonderlijke Nederland sche afdeeling worden ingericht. Aan exposanten wordt dringend in overweging gegeven naar Amsterdam te komen op het secretariaat, Kal ver straat 64, ten einde alle noodige inlich tingen te bekomen. De heer mr. Th. Stuart, voorzitter der Nederlandsche commissie, houdt daar eiken werkdag, behalve des Zaterdags, zitting van 21/i tot 47g uur. In die commissie heeft o a. zitting de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, voorz. van den Nederl. Zuivelbond te Honteuisse (Klooster- zande). Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de tentoonstelling een oppervlakte van ongeveer 120 H.A. in beslag zal nemen en dat er tal van aantrekkelijkheden zullen zijn, waardoor zij wellicht haar Brusselsche voorgangster in beteekenis nog zal overtreffen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 2 Februari 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 31 Januari 1913. E. E., 32 j., hoofd eener bijzondere school te Hoek, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen met aan zijn zorg en opleiding toevertrouwde leerlingen veroord. tot 1 maand gevang, (eisch idem.) A. J. d. L., 45 j., veldarbeider te Koewacht, is wegens bedreiging met misdrijf veroord. tot 14 dagen gevang, (eisch 1 m and gevang.) Door de rechtbank te Middelburg is thans naar de terechtzitting verwezen de zaak tegen A. A. B., 28 j werkman, wonende te Koewacht, thans gedeti neerd te Middelburg, met last zijne gevangenhouding, ter zake van den bekenden diefstal bij den landbouwer v. D. te Clinge, in den nacht van 30 September op 1 October 1912. De 4e kamer van de rechtbank te Amsterdam veroordeelde J. W. H., redacteur van het dagblad De Tijd, tot 50 boete subs. 25 dagen hechtenis wegens het in zijn blad iu het nummer van 1 October doen opnemen van een artikel, gericht tegen den heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, door welk artikel de heer Van Dalsum zich be- leedigd achtte. A. R. Crt. Tegen J. H. L. Hilgers, redacteur administrateur van het R.-K. orgaan Ome Courant te Hoorn is 2 jaar gevang, geëischt door de rechtbank te Alkmaar wegens verduistering van 550 ten nadeele van dat blad. Bekl. was vroe ger te Breda veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden opsluiting wegens het zich toeëigenen van een aangeteekenden brief als klerk bij de posterijen. Hij had met de geboorte van Prinses Juliana gratie gekregen. M. Crt. Nieuwe aardappelvariëteiten. Op de Veenkoloniale Landbouwproef- velden te Sappemeer zyn weer enkele nieuwe variëteiten gewonnen, die ge schikt zyn voor de verdere cultuur. Zoo o.a. Pionier, die nu voor het eerst het proefveld zal verlaten. Deze soort is een zaailing van 1903; moeder was de Eigenheimer en P. de Wet de vader. De bladeren zijn zeer sterk tegen de gewone bladziekte en behoeven dus niet bespoten te worden. De kleur der knollen is grauwachtig geel, de huidis zeer geschubd, het vleesch geelwit. De gemiddelde opbrengst 544 H.L. per H.A. Midden September rijp. N. R. Crt. Door de Great Western Sugar Co." te Denver (Colorado) is, blijkens een bericht van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Brussel, een prijs van 51,000 franken uitgeloofd voor de uitvinding van een practische ma chine voor het uittrekken of afhakken van beetwortelen. Eenige nadere inlichtingen kunnen Nederlandsche belangstellenden aan de Afdeeling Handel verkrijgen. M. Crt. Dure paarden. Twee fokvereenigin- gen in de provincie Groningen kochten dezer dagen te Borssum in Oost Fries land twee hengsten voor 13600 en f o400. Avp. De oud hoofdredacteur van de Midd. Ct., vroeger van de Ooessche Ct., de heer Joh. L. van der Pauwert, is op 63 jarigen leeftijd overleden te Zeist, waar hij tijdelijk tot herstel van gezond heid vertoefde. Ongeveer anderhalf jaar geleden had hij zijn laatste functie, welke hij onge veer 28 jaar had vervuld, neergelegd. - Tragisch. Te Kloetinge is door een beroerte getroffen op 47 jarigen leeftijd overleden de heer Blokpoel, hoofd der school van het Rijksopvoedingsgesticht Avereest" bij Zwolle. De heer Blokpoel vertoefde wegens droevige familieomstandigheden tijdelijk te Kloetinge. Avp. Weer andersom. Men meldt uit Utrecht aan de Msb. In tegenspraak met het bericht van de Rott., dat de nieuwe gouden vijfjes weldra weer aan de circulatie zullen worden onttrokken wegens de weinige bruikbaarheid dier munten, diene, dat men ons aan 's Rijks Munt verzekerde, dat daarvan totaal niets bekend is. Het bestuur van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krank zinnigen in Nederland, heeft, naar de A'ed. meldt, dezer dagen het bericht ontvangen dat mejuffr. A. B. Rijkx te Arnhem j 7000 aan de vereeniging heett vermaakt onder den last van vruchtgebruik. In de Schie te Rotterdam is een zwartlederen koffertje drijvende gevon den, dat later het in staat van ontbin ding verkeerend lijkje van een pasge boren kind van het mannelijk geslacht bleek te bevatten. N. R. Crt. Ongelukken. Gisteren had naar de Zw. ct. meldt even over de grenzen in de buurtschap Wielen een zeer ernstig ongeluk plaats. Een voer man uit Itterbeek, die melk reed naar de boterfabriek te Wielen, had het ongeluk, terwijl zijn paarden op hol sloegen, onder den zwaar beladen wagen te geraken. Hevig bloedende en zwaar aan het hoofd gewond, werd hij bewus teloos op den weg gevonden, en over leed weldra. De ongelukkige was gehuwd en vader van een talrijk gezin. De sleepersknecht F W. K., te Rot terdam, is door de duisternis misleid, met zijn met twee paarden bespannen wagen aan de Naussaukade aldaar in een gat gereden. Door den schok werd hij van den bok geslingerd. Hy is be wusteloos naar het ziekenhuis gebracht. Een 73-jarige verpleegde in het Pro veniershuis te Haarlem heett zich zoo aan de gloeiende kachel gebrand, dat het arme schepsel in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis is gebracht. Door de Geldersch Westfaalsche tram is de arbeider G. B., die van Aalten naar zijn huis te Breedevoort terug keerde, en daarby over de trambaan liep, overreden. De man laat een weduwe met 4 kinderen onverzorgd achter. Avp. De moord te Lochem. Maandag morgen bracht, naar men uit Ruurlo aan de Zutpli. Crt. meldt, een wacht meester van de marechaussée te Arn hem daar de tijding, dat de moordenaar van Stokkink, wiens lijk voor ettelijke maanden met zijn fiets in de Berkel te Lochem werd opgevischt, gevonden zou zijn. Zondag kregen twee miliciens te Arnhem ruzie. Die liep zoo hoog, dat de een den ander een leelijk zaakje verweet, dat deze aan de Berkelbrug te Lochem had uitgehaald. Een kor poraal, die getuige van den twist was, kreeg op zijn navraag de heele geschie denis te hooren. Een der twee had S. over de leuning gesmeten en hem zijn rijwiel nagegooid. Toen S. niet weer voor den dag gekomen was, had de dader voor 20 het stilzwijgen van zijn kameraad gekocht. Beiden zijn in hechtenis genomen. Vrijdag is te Culemborg in verband met de Ongevallenwet het lijk opge graven van iemand, die van een wagen was gevallen en eenige dagen daarna overleed. Het onderzoek, dat door drie geneesheeren geschiedde (twee namens de Rijksverzekeringsbank en de huis dokter van den overledene) moet aan-

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2