Q No. 85. Zaterdag 1 Februari 1913. 28e Jaarff. De dochter van den Spion. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeetiwsch-Vlaanderen. |4> F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De correspondent van de Matin te Konstantinopel heelt een onderhoud gehad met Machmoed Sjefket pasja, den aieuwen grootvizier. De correspondent vroeg hemZal er morgen oorlog komen De groot vizier antwoorddeWaarom zouden wij hierover spreken. Wij moeten eerst zien, wat wy kunnen doen om op de medewerking en de rechtvaardigheid der andere mogendheden te rekenen. Wy hebben niet veel vrienden in Europa, en dat is tot op een zekere hoogte onze eigen schuld. Voor de medewerking van de buitenlandsche mogendheden en hare daadwerkelijke ondersteuning is het volstrekt noodzakelijk, dat onze regeeringsvorm gewijzigd wordt. Wij zullen een anderen inspectiedienst in- itellen. Ik weet, dat de vreemde kapi talisten onwillig zijn naar aanleiding van de langdurige vruchtelooze onder handelingen der gedelegeerden. Wij willen hulpbronnen voor den handel scheppen en spoorwegen aanleggen. Wij zullen de middelen zoeken en f vinden om ons crediet te verhoogen dat zijn besluiten en geen bloote woorden. Op de vraag, of het vrede of oorlog zal zijn, antwoord ik Het wordt vrede, als Europa dezen niet onmogelijk maakt. Wij zullen den mogendheden duidelijk maken, wat de belangen van Turkije eischen, en dan zal wel de vrede mogelyk worden, dien wij zoo harts- Nadruk verboden.) Roman van E. von WaldZedwitz. 3) -oï®-"- Weldra herkende hij de vlag van de Lloyd, menschen op het dek en de stuur man op de brug werden zichtbaar, nog enkele minuten en het schip voer dicht voorbij het eiland. Men wuifde met een witten doek, Frans beantwoordde dit door zijn muts in de lucht te zwaaien. Al meer en meer levendig werd deze begroeting voortgezet, eindelijk werden »an boord twee zakdoeken gezwaaid, de eene door een ouden heer, de andere door een jonge dame, die aan zijne zijde itond. »Zij is het, zij is het U riep Hessen stein opgewonden. Zijne stem beefde van vreugde, zijne groote, blauwe oogen schoten als 't ware vuur, een hoog rood kleurde zijn voorhoofd en wangen. Klein en kleiner werd het schip, meer en meer verdween dit uit het gezicht, dra was het, om 't blokhuis Lustizza koers zettende, geheel uit het oog verdwenen de zee had nu niets aantrekkelijks meer voor den jeugdigen jagerofficier. »Nu is zij terug, en ik ben gedoemd nog vier weken hier te smachten Terneergeslagen wierp hij zich in zijn tochtelijk wenschen. Wij willen slechts naar de wapenen grijpen, als wij daar toe gedwongen worden. Uit St. Petersburg meldt men dat Giers, de Russische gezant te Konstanti nopel, bij zijn eerste bezoek aan Mach moed Sjefket, dezen'vriendschappelijk heeft aangeraden, vrede te sluiten. De gezanten van Frankrijk en Engeland volgden zijn voorbeeld. De gezanten van de mogendheden van het drievoudig verbond echter niet, hetgeen de aan dacht van de nieuwe regeering heeft getrokken. Men zegt te St. Petersburg, dat Rus land eerst dan ernstige maatregelen zou nemen, als Turkije in een voort- gezetten oorlog de overwinning mocht behalen. Het volkomen slagen van den staats greep van Donderdag jl. is te verklaren uit de populariteit van den oorlogskreet van de Jong Turken Adrianopel voor de Turken Het nieuwe bewind is nauwelijks op eenig verzet gestuit, ofschoon in de laatste dagen onheilspellende geruchten hebben geloopen, volgens welke er een legercorps tegen Stamboel oprukte, om den dood van Nazim-pasja te wieken. Wel zijn er eenige voorvallen vau minder belang voorgekomen met offi cieren, die tot de Liberale liga behoor den. Een aantal Albaneesche officieren zijn weggeloopen en van Konstantinopel naar Doerazzo scheep gegaan. Middelerwijl verklaart men op goed gezag, dat de nieuwe ministers eenigs- zins ontsteld zijn over den uitslag van hangmat, trok het hoofd terug en keek strak naar het boven hem gespannen linnen, als 't ware geheel onwillekeurig het voorbeeld vaD den slapenden Petrovac volgende. Maar Nazi sliep niet meerhij stond vlak naast zijn heer en weerde van zijnen geliefden meester de vliegert en mus kieten af. Lang en aangenaam had Hessenstein gesluimerd liefelijke beelden, luchtspie gelingen gelijk, hadden zich voor zijne oogen vertoond, en de zon dook reeds achter de rotsen eer hij ontwaakte. Het water was nog voor een oogenblik als door een hellegloed verlicht, om kort daarna niets meer dan een loodgrauwe massa te vertoonenbreede schaduwen bedekten de rotskloven der tegenover liggende bergen, waarvan de toppen nog even verguld werden, terwijl de hemel een en al azuur scheeu te zijn. Een zacht Levautwindje woei en deed de zeilen der voorbijkomende schepen zwel len meeuwen volgden die zeilen, nu en dan met hare vleugels langs het water scherende, om daarna met den buit in den snavel weder op te vliegen. Donker en donkerder werd het op de Adriatiscbe zee en aan den hemel begon zich hier en daar een schitterende ster te vertoonen. De overgang van dag tot nacht had spoedig, bijna plotseling, plaats gehad. Dra was het volkomen duister en prijkte de hemel met millioenen flonkerende het onderzoek, dat zij in de dossiers van hun departementen hebben inge steld. Zij vonden den staat van zaken veel erger dan zij verwacht hadden. Bijgevolg gelooft men in sommige krin gen, dat de nieuwe regeering bereid zal blijken, om hare onverzettelijke houding ten opzichte van Adrianopel te wijzigen en een vergelijk te aan vaarden in den geest van dat, hetwelk kort geleden in belangelooze kringen aan de hand is gedaan, namelijk een onzijdigverklaring van Adrianopel. De voornaamste zorg van de Turken is, te voorkomen dat de stad in andere handen valt. N. R. Grt. FRANKRIJK en DUITSCHLAND. De Köln. Ztg. schrijft naar aanleiding van een rondvraag van de Fransche regeering aan de Fransche gemeenten, of in Fransche ondernemingen vreem delingen werkzaam zijnWij weten zeer precies, wie bedoeld zijn. Het komt er alleen op aan, Duitschland in oeconomisch en politiek opzicht te be- nadeelen. Reeds lang genoeg heeft het gestook tegen den Duitschen invoer in Frankrijk geduurd en het is niet de eerste maal, dat de regeering zich aan gesloten heeft bij de kringen die daar aan doen. Als de Fransche zakenwereld nog altijd niet gevoeld heeft, dat Duitsch land ten slotte het geduld moet ver liezen, dan moet zij, daar zij niet den moed heeft gehad, zich tegen deze kuiperyen te richten, ook daarvoor boeten. Men moet zooveel mogelijk het koopen van Fransche waren afwijzen, die makkelijker te missen zijn dan men sterren. En welk een gefonkel I De witte, blauwe en roodachtige stralen schenen met elkander te spelen en vorm den voor de oogen van den jongen luite nant een zonderling net. Eene ster schit terde meer dan alle andere. Zij mocht heeten zooals zij wilde, Frans noemde haar Marie Esther Nazi maakte het linnen van de aloë- stengels los. Het licht op den signaal stang werd ontstoken. Nog een blik geworpen in de richting van Castelnuovo, daarna trok hij zich op zijne kamer terug. Weer behoorde op het eiland Mamula een dag tot de geschiedenis. Ach, die dagen zij geleken allen op elkander als twee druppelen water; zij kropen als 't ware om en schenen zich niet tot weken te willen vormen. Maar toch zou de dag van heden eenige af wisseling brengenhet was Woensdag en de waterdragers moesten zich ver toonen, om de bakken van versch bron water te voorzien. Frans was blijde, nu (och viel er voor de kleine bezetting iets bijzonders te doen. De ijzereu bakken uit de putteu moesten schoon gemaakt eu van versch zand en houtskool voorzien worden, ten einde het water zooveel mogelijk in drinkbaren toestand te houden. In de meeste gevallen toch was die vloei stof na verloop van eenige dagen niet meer te gebruiken, zonder toevoeging van azijn, wijn of citroensap. Niettegen- staande de hitte arbeidden de manschap algemeen denkt. De Franschen kunnen hier te lande even zwaar getroffen worden als wij bij hen, en van nu af moeten zy het ook. N. R. Crt. ENGELAND. Mevrouw Despard, de bekende kies rechtvrouw, is veroordeeld tot veertig shilling boete, en aangezien zij beweerde niets te bezitten, waarop de boete ver haald kon worden, tot veertien dagen gevangenisstraf. Haar overtreding was belemmering van het verkeer op straat. Twee andere kiesrechtvrouwen, die weigerden naam en adres op te geven, kregen, toen ook zij beweerden niets te bezitten, waaruit de boete kon ge haald worden, eveneens veertien dagen. Desgelijks een mannelijk partijgenoot, allen wegens verstoring van de open bare orde. De vrouwen zeiden, dat het hun plicht was, het volk opmerkzaam te maken op het onrecht, dat de vrou wen geschiedt, en zij het gezag van de rechtbank niet erkenden. Een van de ongenoemde kiesrecht vrouwen was gearmd met mevrouw Despard over straat gegaan, al maar een bel luidende. In 1912 zijn er, naar de minister van binnenlandsche zaken in het Lagerhuis mededeelde, 240 personen wegens ver grijpen in verband met het vrouwen kiesrecht de gevangenis in gegaan. Een Mohammedaansche koopman in sigaren te Delhi heeft, ter viering van Lord Hardinge's herstel, de armen van de stad gespijzigd en den onderkoning 50.000 roepijen geschonken, om ze voor een liefdadig doel te gebruiken. N. R. Crt. pen vlijtig, wel wetende, dat hun eigen voordeel hand aan hand ging met de nauwkeurigheid waarmede het werk ver richt werd. Hessenstein hield een oogje in 't zeil eu Petrovac hielp zijn meester daarbij een handje. De korporaal meldde, dat de bakken gereinigd waren. Daar schijnt de waterboot ook al te komen, zij stuurt recht op ons aan,* zeide de officier, terwijl hij met de hand wees in de richting waaruit een zeil- vaartuig naderde. >Zimunitisch moet een andere boot genomen hebben, die welke op ons aan komt is mij onbekend,* antwoordde de korporaal. Hessenstein begaf zich op den wal en richtte zijn kijker. »Gij hebt gelijk, Zimunitisch is het niet, een andere man zit in de boot, aan het roer staat een jongmensch en ook is een vrouwspersoon aan boord.* Petrovac rekte zijn hals zoo lang mogelijk uit, hij was het meest gewone, nuchterste mensch ter wereld, maar wanneer er sprake kwam van een vrou welijk wezen, scheeu hij plotseling geheel veranderd. Zijne ledematen waren dan nog eens zoo beweeglijk als gewoonlijk, hij hoorde of zag niets eu had slechts oogeu en ooren voor het >ewig weibliche.* Wordt vervolgd.) R rl IXEL ant.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1